Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Palvelut - 558460-2018
Suomi-Helsinki: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
2018/S 244-558460
Ennakkotietoilmoitus
Tämän ilmoituksen tarkoituksena on tarjousten vastaanottamisen määräaikojen lyhentäminen
Palvelut
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Chatbot-hankinta: ennakkoilmoitus/tietopyyntö
Viitenumero: 369/2018
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki - JA03
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämä ei ole hankintailmoitus eikä tarjouspyyntö, vaan ennakkoilmoitus/tietopyyntö, jonka tarkoituksena on lyhentää tarjousten vastaanottamisen määräaikoja sekä hankkia lisätietoja kiinnostuneilta toimittajilta. Keva on hankkimassa kokonaisvaltaista chat-ratkaisua asiakaspalvelunsa käyttöön. Hankinta sisältää chat-ratkaisun, chatbot-työkalun sekä niiden vaatiman kehitys- ja ylläpitotyön tarvittavassa määrin. Tavoitteena on, että chatbot pystyisi hoitamaan yli 50 % asiakaskontaktoinnista ja näin vähentämään Kevaan tulevia puheluita ja asiakasneuvojan chat-keskusteluja. Hankinta tehdään premises-ratkaisuna tai SaaS:na, tarjoajien kommentteja näihin vaihtoehtoihin haetaan markkinavuoropuhelun yhteydessä.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tämä hankinta sisältää chat-ratkaisun, chatbot-työkalun sekä niiden vaatiman kehitys- ja ylläpitotyön tarvittavassa määrin.
1. vaiheen tavoite:
– Chatbot auttaa julkisilla verkkosivuilla tunnistamattomia asiakkaita löytämään vastauksia peruskysymyksiin esim. ohjaamalla käyttäjä halutuille sivuille chatbotille esitettyjen kysymysten perusteella.
– Chatbotin tavoite on vähentää toistuvien, samankaltaisten kontaktien määrää asiakaspalvelussa.
– Asiakaskokemus paranee kävijöiden löytäessä tiedon nopeammin.
2. vaihe:
– Toisessa vaiheessa chatbottia laajennetaan antamaan tietoa kirjautumisen vaativilta sivuilta (tunnistetut asiakkaat). Tiedot voivat olla asiakasta koskevia henkilökohtaisia tietoja.
– Tavoitteena on helpottaa mm. hakemusten löytämistä.
– Mukaan tulee mahdollisuus reaaliaikaiseen chat-palveluun asiakaspalveluhenkilöiden kanssa.
Lisätiedot liitteessä KEVA_Chatbot-hankinta_lisätiedot, joka toimitetaan pyynnöstä.