Tjenesteydelser - 65286-2018
Danmark-København: It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
2018/S 030-065286
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kontrakt om udvikling og forvaltning af NemLog-in
II.1.2)Hoved-CPV-kode
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vil omhandle videreudvikling, vedligeholdelse, forvaltning og support af NemLog-in samt drift af udvalgte komponenter i NemLog-in. NemLog-in spiller en central rolle i Danmarks digitale infrastruktur ved at gøre det muligt for borgere og virksomheder at logge ind på offentlige selvbetjeningsløsninger. Drift af NemLog-in udbydes i et separat udbud, jf. udbudsbekendtgørelse nr. 2017/S 213-442780 af 7. november 2017. For en nærmere beskrivelse af kontrakten se afsnit II.2.4).
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 250 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
72200000 Programmering af software og konsulentvirksomhed
72211000 Programmeringsservice i forbindelse med systemer og brugerprogrammel
72212000 Programmeringsservice i forbindelse med applikationsprogrammel
72212900 Udvikling af forskelligt programmel og computersystemer
72230000 Udvikling af kundespecificeret programmel
72250000 System- og supporttjenester
72253000 Help-desk og støttetjenester
72253100 Help-desk-tjenester
72253200 Systemsupport
72260000 Programmelrelaterede tjenester
72261000 Programmelsupport
72262000 Programmeludvikling
72263000 Implementering af programmel
72265000 Konfigurering af programmel
72267100 Vedligeholdelse af programmel til informationsteknologi
72300000 Datatjenester
72600000 Support- og konsulentvirksomhed i forbindelse med edb
79990000 Øvrig forretningsservice
79999000 Scanning og fakturering
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
I. Baggrund og behov
Nem-Log-in er et for samfundet kritisk system, som er den primære fælles identitetsbroker/IdP-løsning og integrationspunkt for offentlige tjenesteudbydere og består i dag af 7 komponenter – 1) log-in, hvor brugere kan logge sig på offentlige løsninger, 2) fuldmagt, hvor der kan gives fuldmagt til handlinger i offentlige løsninger, 3) brugerrettighedsstyring for tilsluttede løsninger, 4) signering og validering af signaturer i dokumenter, 5) tilslutning til systemet, 6) administration af tilslutninger, 7) STS til adgangsstyring til webservices. Systemet har mange interne og eksterne integrationer og er kritisk i relation til sikkerhed og tilgængelighed. NemLog-in vil fremover anvendes af de offentlige myndigheder, som fremgår af kontraktens bilag 2.3, og øvrige offentlige myndigheder, som senere ved lov forpligtes til at anvende systemet, samt af private tjenesteudbydere. Det forventes, at NemLog-in vil håndtere ca. 700 000 virksomheder og ca. 250 000 000 transaktioner (log-ins og signeringer) pr. år, samt at der skal håndteres tilslutning og support op til 600-700 private og offentlige tjenesteudbydere.
NemLog-in videreføres i sin helhed og skal overtages ved en transition og herefter videreudvikles, herunder udvides med ny funktionalitet i tæt samarbejde med MitID, hvortil der er en række afhængigheder. Endvidere skal der ske tæt samarbejde med driftsleverandøren, da hovedparten af driften af NemLog-in er udbudt i et separat udbud, jf. 2017/S 213-442780 af 7. november 2017. Ydelserne skal løses i tæt samarbejde med Kunden og dennes supportorganisation, offentlige og private tjenesteudbydere samt erhvervsbrugere og store brugerorganisationer, fx Danske Regioner;
II. Hovedydelserne omfatter:
A. Levering af Initial Leverance, migrering og efterfølgende videreudvikling:
— Initial Leverancen omfatter bl.a. tilpasning af en række af komponenterne, nyudvikling af funktionalitet, fx erhvervsidentitetsadministration (en elektronisk ID-løsning for erhvervsbrugere) og certificate og time stamp authority (CA og TSA) og etablering af nye integrationer, fx til MitID. Udvikling vil ske med fokus på høj sikkerhed og øget brugervenlighed og efter en traditionel metode, under en stram tidsplan med mange afhængigheder og med kompleks proces- og projektstyring med tæt samarbejde med mange forskellige aktører. Der vil ske en kompleks migrering af erhvervsbrugere fra NemID;
— Efterfølgende videreudvikling omfatter bl.a. udvikling af yderligere funktionalitet med løbende og prioriterede leverancer efter en agil metode.
B. Transition, forvaltning, support og vedligeholdelse
— Transition af ansvaret for vedligeholdelse, support og forvaltning af Nemlog-in applikationen fra den nuværende leverandør vil ske under et tidspresset forløb;
— Forvaltning af tjenesteudbydere, herunder fakturering af tjenesteudbydere og anvendere på vegne af Kunden samt sikring af gennemsigtighed i forhold til omkostninger;
— Teknisk 1. line eller 2. line support til bl.a. tjenesteudbydere, brugerorganisationer samt deres it-leverandører;
— Vedligeholdelse, fx løbende fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, bl.a. med fokus på sikkerhed og lovgivningskrav.
C. Drift af CA og signering:
Drift af CA og signering (herunder TSA) omfatter bl.a. redundant infrastruktur, inkl. håndtering af PKI-teknologier med særlige krav til miljøer, sikkerhed og procedurer og med høje krav til svartider og driftseffektivitet.
D. Uddannelse og konsulentydelser
Omfatter bl.a. uddannelse af Kunden samt udarbejdelse af fx analyser.