See the notice on TED website
2. Процедура
Процедура
Заглавие: Vammaisten päiväaikaisen toiminnan kuljetukset
Описание: Hankinnan kohteena on palveluntuottaja, joka tuottaa pääasiassa päiväaikaisen toiminnan kuljetuksia sekä muita mahdollisia henkilökuljetustarpeita Päijät-Hämeen hyvinvointialueen toiminta-alueella. Kuljetukset on jaettu kuuteen (6) osa-alueeseen, jotka sijoittuvat seuraaville alueille: 1. Lahti 2. Hollola ja Kärkölä 3. Iitti 4. Heinola 5. Asikkala 6. Orimattila Hankintaan olennaisesti kuuluu myös Päijät-Hämeen hyvinvointialueen välityskeskuspalveluntuottaja (jäljempänä ”Välityskeskus”), joka vastaa hankintaan kuuluvien asiakkaiden kuljetusten suunnittelusta, tilausten, peruutusten ja muutosten vastaanottamisesta sekä kuljetusten välityksestä ajoneuvoihin. Palvelukokonaisuuden toiminta vaatii palveluntuottajalta tiivistä yhteistyötä sekä Päijät-Hämeen hyvinvointialueen, että välityskeskuksen suuntaan. Päijät-Hämeen hyvinvointialue hankkii tällä tarjouspyynnöllä sopimusajoneuvoja, joille korvataan jokaiselta ajopäivältä minimikorvauksen kahdeksan (8) tunnin ajopäivä tarjotun tuntihinnan mukaisesti. Ajopäivän aikana sopimusajoneuvo on velvoitettu ajamaan kaikkia Päijät-Hämeen hyvinvointialueen asiakkaiden henkilökuljetuksia, jotka välityskeskus ajoneuvolle välittää. Sopimusajoneuvot ovat kuitenkin ensisijaisesti varattu Päijät-Hämeen hyvinvointialueen päiväaikaisen toiminnan toimintakeskusten työ- ja päivätoiminnan sekä asumisyksiköiden liikkuvan päivätoiminnan kuljetuksille. Työ- ja päivätoiminnan kuljetukset koostuvat pääasiassa etukäteen tiedossa olevista vakiokuljetuksista. Kuljetukset tapahtuvat pääasiassa arkisin ja sijoittuvat kello 07:00–17:00 välille. Näiden kuljetusten ohella ajoneuvoa voidaan käyttää välityskeskuksen ohjauksessa myös muihin Päijät-Hämeen hyvinvointialueen asiakkaiden kuljetuksiin, esimerkiksi vammaispalvelulain tai sosiaalihuoltolain mukaisiin asiointi- ja virkistysmatkoihin. Tarjoaja tarjoaa ajoneuvolle tuntihintaa, johon tulee sisältyä kaikki palvelun toteuttamisen vaatimat kulut. Liikennöinnistä ei ajopäivän tuntien lisäksi siis erikseen korvata avustus- tai muita lisiä. Sopimuskausi on määräaikainen kaksikymmentäneljä (24) kuukautta, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana kuuden (6) kuukauden irtisanomisajalla.
Вътрешен идентификатор: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Hankinta kilpailutetaan hankintalain (1397/2016) 26 §:n mukaisena EU-kynnysarvot ylittävänä hankintana. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla tai jos tarjouspyynnössä ilmenee jälkikäteen virhe, joka ei ole mahdollistanut tarjoajien tasapuolista kohtelua taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi tarjouskilpailun tuloksia hyödyntää, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 79212100 Услуги по финансов одит
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Lahti
Описание: Alueelle hankittava ajoneuvomäärä on viisi (5) sopimusajoneuvoa ja lisäksi kaksi (2) optioajoneuvoa. Osa-alue kuvattu tarkemmin liitteenä 3 olevalla palvelukuvauksella.
Вътрешен идентификатор: Osa-alue 1-0
Основна класификация (cpv): 60000000 Транспортни услуги (с изключение на извозването на отпадъци)
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Hollola, Kärkölä
Вътрешен идентификатор: Osa-alue 2-1
Обособена позиция: LOT-0003
Заглавие: Iitti
Описание: Alueelle hankittava ajoneuvomäärä on yksi (1) sopimusajoneuvo ja lisäksi yksi (1) optioajoneuvo. Osa-alueen kuvattu tarkemmin liitteenä 3 olevalla palvelukuvauksella.
Вътрешен идентификатор: Osa-alue 3-2
Обособена позиция: LOT-0004
Заглавие: Heinola
Вътрешен идентификатор: Osa-alue 4-3
Обособена позиция: LOT-0005
Заглавие: Asikkala
Вътрешен идентификатор: Osa-alue 5-4
Обособена позиция: LOT-0006
Заглавие: Orimattila
Вътрешен идентификатор: Osa-alue 6-5
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 79212100 Provádění finanční kontroly
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Lahti
Interní identifikátor: Osa-alue 1-0
Hlavní klasifikace (cpv): 60000000 Přepravní služby (mimo přepravu odpadů)
Část: LOT-0002
Název: Hollola, Kärkölä
Interní identifikátor: Osa-alue 2-1
Část: LOT-0003
Název: Iitti
Interní identifikátor: Osa-alue 3-2
Část: LOT-0004
Název: Heinola
Interní identifikátor: Osa-alue 4-3
Část: LOT-0005
Název: Asikkala
Interní identifikátor: Osa-alue 5-4
Část: LOT-0006
Název: Orimattila
Interní identifikátor: Osa-alue 6-5
2. Procedure
Procedure
Intern ID: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 79212100 Finansiel revisionsvirksomhed
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Lahti
Intern ID: Osa-alue 1-0
Primær klassifikation (cpv): 60000000 Transporttjenester (ikke affaldstransport)
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Hollola, Kärkölä
Intern ID: Osa-alue 2-1
Delkontrakt: LOT-0003
Titel: Iitti
Intern ID: Osa-alue 3-2
Delkontrakt: LOT-0004
Titel: Heinola
Intern ID: Osa-alue 4-3
Delkontrakt: LOT-0005
Titel: Asikkala
Intern ID: Osa-alue 5-4
Delkontrakt: LOT-0006
Titel: Orimattila
Intern ID: Osa-alue 6-5
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 79212100 Servicios de auditoría financiera
5. Lote
Lote: LOT-0001
Título: Lahti
Identificador interno: Osa-alue 1-0
Clasificación principal (cpv): 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos)
Lote: LOT-0002
Título: Hollola, Kärkölä
Identificador interno: Osa-alue 2-1
Lote: LOT-0003
Título: Iitti
Identificador interno: Osa-alue 3-2
Lote: LOT-0004
Título: Heinola
Identificador interno: Osa-alue 4-3
Lote: LOT-0005
Título: Asikkala
Identificador interno: Osa-alue 5-4
Lote: LOT-0006
Título: Orimattila
Identificador interno: Osa-alue 6-5
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 79212100 Finantsaudititeenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
Pealkiri: Lahti
Sisemine tunnus: Osa-alue 1-0
Peamine liigitus (cpv): 60000000 Transporditeenused (v.a jäätmetransport)
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Hollola, Kärkölä
Sisemine tunnus: Osa-alue 2-1
Osa: LOT-0003
Pealkiri: Iitti
Sisemine tunnus: Osa-alue 3-2
Osa: LOT-0004
Pealkiri: Heinola
Sisemine tunnus: Osa-alue 4-3
Osa: LOT-0005
Pealkiri: Asikkala
Sisemine tunnus: Osa-alue 5-4
Osa: LOT-0006
Pealkiri: Orimattila
Sisemine tunnus: Osa-alue 6-5
2. Menettely
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 79212100 Tilintarkastuspalvelut
Ilmoituksen nimi: Lahti
Sisäinen tunniste: Osa-alue 1-0
Pääasiallinen luokitus (cpv): 60000000 Kuljetuspalvelut (jätteen kuljetusta lukuun ottamatta)
Ilmoituksen nimi: Hollola, Kärkölä
Sisäinen tunniste: Osa-alue 2-1
Ilmoituksen nimi: Iitti
Sisäinen tunniste: Osa-alue 3-2
Ilmoituksen nimi: Heinola
Sisäinen tunniste: Osa-alue 4-3
Ilmoituksen nimi: Asikkala
Sisäinen tunniste: Osa-alue 5-4
Ilmoituksen nimi: Orimattila
Sisäinen tunniste: Osa-alue 6-5
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
Príomhaicmiú (cpv): 79212100 Financial auditing services
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Teideal: Lahti
Aitheantóir inmheánach: Osa-alue 1-0
Príomhaicmiú (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
Luchtóg: LOT-0002
Teideal: Hollola, Kärkölä
Aitheantóir inmheánach: Osa-alue 2-1
Luchtóg: LOT-0003
Teideal: Iitti
Aitheantóir inmheánach: Osa-alue 3-2
Luchtóg: LOT-0004
Teideal: Heinola
Aitheantóir inmheánach: Osa-alue 4-3
Luchtóg: LOT-0005
Teideal: Asikkala
Aitheantóir inmheánach: Osa-alue 5-4
Luchtóg: LOT-0006
Teideal: Orimattila
Aitheantóir inmheánach: Osa-alue 6-5
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 79212100 Usluge financijske revizije
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Naslov: Lahti
Interna identifikacijska oznaka: Osa-alue 1-0
Glavna klasifikacija (cpv): 60000000 Prijevozne usluge (osim prijevoza otpada)
Grupa: LOT-0002
Naslov: Hollola, Kärkölä
Interna identifikacijska oznaka: Osa-alue 2-1
Grupa: LOT-0003
Naslov: Iitti
Interna identifikacijska oznaka: Osa-alue 3-2
Grupa: LOT-0004
Naslov: Heinola
Interna identifikacijska oznaka: Osa-alue 4-3
Grupa: LOT-0005
Naslov: Asikkala
Interna identifikacijska oznaka: Osa-alue 5-4
Grupa: LOT-0006
Naslov: Orimattila
Interna identifikacijska oznaka: Osa-alue 6-5
2. Eljárás
Eljárás
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 79212100 Pénzügyi ellenőrzési szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
Cím: Lahti
Belső azonosító: Osa-alue 1-0
Fő osztályozás (cpv): 60000000 Szállítási szolgáltatások (kivéve szemétszállítás)
Rész: LOT-0002
Cím: Hollola, Kärkölä
Belső azonosító: Osa-alue 2-1
Rész: LOT-0003
Cím: Iitti
Belső azonosító: Osa-alue 3-2
Rész: LOT-0004
Cím: Heinola
Belső azonosító: Osa-alue 4-3
Rész: LOT-0005
Cím: Asikkala
Belső azonosító: Osa-alue 5-4
Rész: LOT-0006
Cím: Orimattila
Belső azonosító: Osa-alue 6-5
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 79212100 Servizi di verifica contabile finanziaria
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Titolo: Lahti
Identificativo interno: Osa-alue 1-0
Classificazione principale (cpv): 60000000 Servizi di trasporto (escluso il trasporto di rifiuti)
Lotto: LOT-0002
Titolo: Hollola, Kärkölä
Identificativo interno: Osa-alue 2-1
Lotto: LOT-0003
Titolo: Iitti
Identificativo interno: Osa-alue 3-2
Lotto: LOT-0004
Titolo: Heinola
Identificativo interno: Osa-alue 4-3
Lotto: LOT-0005
Titolo: Asikkala
Identificativo interno: Osa-alue 5-4
Lotto: LOT-0006
Titolo: Orimattila
Identificativo interno: Osa-alue 6-5
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 79212100 Servizzi ta' l-awditjar finanzjarju
5. Lott
Lott: LOT-0001
Titlu: Lahti
Identifikatur intern: Osa-alue 1-0
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 60000000 Servizzi ta' trasport (eskluż it-trasport ta' l-iskart)
Lott: LOT-0002
Titlu: Hollola, Kärkölä
Identifikatur intern: Osa-alue 2-1
Lott: LOT-0003
Titlu: Iitti
Identifikatur intern: Osa-alue 3-2
Lott: LOT-0004
Titlu: Heinola
Identifikatur intern: Osa-alue 4-3
Lott: LOT-0005
Titlu: Asikkala
Identifikatur intern: Osa-alue 5-4
Lott: LOT-0006
Titlu: Orimattila
Identifikatur intern: Osa-alue 6-5
Interne identificatiecode: HA/2094/02.08.00.00.02/2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 79212100 Uitvoeren van financiële audit
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Interne identificatiecode: Osa-alue 1-0
Belangrijkste classificatie (cpv): 60000000 Vervoersdiensten (uitg. vervoer van afval)
Perceel: LOT-0002
Interne identificatiecode: Osa-alue 2-1
Perceel: LOT-0003
Interne identificatiecode: Osa-alue 3-2
Perceel: LOT-0004
Interne identificatiecode: Osa-alue 4-3
Perceel: LOT-0005
Interne identificatiecode: Osa-alue 5-4
Perceel: LOT-0006
Interne identificatiecode: Osa-alue 6-5
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 79212100 Usługi audytu finansowego
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Tytuł: Lahti
Wewnętrzny identyfikator: Osa-alue 1-0
Główna klasyfikacja (cpv): 60000000 Usługi transportowe (z wyłączeniem transportu odpadów)
Część zamówienia: LOT-0002
Tytuł: Hollola, Kärkölä
Wewnętrzny identyfikator: Osa-alue 2-1
Część zamówienia: LOT-0003
Tytuł: Iitti
Wewnętrzny identyfikator: Osa-alue 3-2
Część zamówienia: LOT-0004
Tytuł: Heinola
Wewnętrzny identyfikator: Osa-alue 4-3
Część zamówienia: LOT-0005
Tytuł: Asikkala
Wewnętrzny identyfikator: Osa-alue 5-4
Część zamówienia: LOT-0006
Tytuł: Orimattila
Wewnętrzny identyfikator: Osa-alue 6-5
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 79212100 Serviços de auditoria financeira
Classificação principal (cpv): 60000000 Serviços de transporte (excl. transporte de resíduos)
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 79212100 Storitve finančne revizije
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Notranji identifikator: Osa-alue 1-0
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 60000000 Prevozne storitve (razen prevoza odpadkov)
Sklop: LOT-0002
Notranji identifikator: Osa-alue 2-1
Sklop: LOT-0003
Notranji identifikator: Osa-alue 3-2
Sklop: LOT-0004
Notranji identifikator: Osa-alue 4-3
Sklop: LOT-0005
Notranji identifikator: Osa-alue 5-4
Sklop: LOT-0006
Notranji identifikator: Osa-alue 6-5