2. Процедура
Процедура
Заглавие: Δράσεις ηλεκτροκίνησης στο Δήμο Αγράφων [Υποέργο 1]
Описание: Η παρούσα μελέτη αφορά την Προμήθεια με τίτλο «Δράσεις Ηλεκτροκίνησης στο Δήμο Αγράφων» [Υποέργο 1] στο πλαίσιο της Πρόσκλησης ΑΤ12 (ΑΔΑ: 6ΦΘ946ΜΤΛ6-ΘΝ3) του Προγράμματος Ανάπτυξης και Αλληλεγγύης για την Τοπική Αυτοδιοίκηση «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» (ΑΤ12) της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης και Εφαρμογής του Υπουργείου Εσωτερικών (ΕΥΔΕ ΥΠΕΣ) όπως αυτή άλλωστε τροποποιήθηκε και ισχύει. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι για τον καθορισμό των προδιαγραφών των προτεινόμενων οχημάτων ελήφθησαν υπόψη οι ειδικές συνθήκες που επικρατούν στον Δήμο Αγράφων και αφορούν τη μορφολογία των οικισμών και το οδικό δίκτυο του δήμου (πλάτος δρόμων, υψομετρικές διαφορές οδικού δικτύου, αποστάσεις οικισμών, κ.λπ.). Πιο συγκεκριμένα, στο αντικείμενο της Σύμβασης περιλαμβάνεται η Προμήθεια των κάτωθι αναφερόμενων Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων και του λοιπού υποστηρικτικού εξοπλισμού: 1. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού επιβατηγού αυτοκινήτου εννέα (9) θέσεων. 2. Την προμήθεια δύο (2) Ηλεκτρικών μικρών φορτηγών με ανοικτή καρότσα και ανατροπή. 3. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού σαρώθρου. 4. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού πολυμηχανήματος φορτωτή με παρελκόμενα. 5. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού λεωφορείου δέκαεννεα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων. 6. Την προμήθεια δύο (2) Σταθμών Φόρτισης AC 16 kW. 7. Την προμήθεια πέντε (5) Σταθμών Φόρτισης AC 22 kW. 8. Την προμήθεια ενός (1) Σταθμού Φόρτισης DC 30 kW. Τα υπό Προμήθεια Ηλεκτροκίνητα Οχήματα καθώς και ο λοιπός εξοπλισμός τους, θα είναι καινούργια, και θα παραδοθούν πλήρως συναρμολογημένα και έτοιμα για λειτουργία. Οι σταθμοί φόρτισης θα εγκατασταθούν από τον Ανάδοχο. Στο αντικείμενο της προμήθειας περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων, η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή, η οποία θα πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός έξι (6) μηνών από την παραλαβή των οχημάτων και του λοιπού εξοπλισμού. H παράδοση των Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων και η εγκατάσταση των προβλεπόμενων Σταθμών Φόρτισης θα γίνει σε χώρους που θα υποδεχθούν από το δήμο (αφορούν επιλεγμένες περιοχές που ανήκουν στο Δήμο Αγράφων), όπως αυτές διαμορφώθηκαν σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ, με τα έξοδα να βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Τα προς Προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς (CPV) σύμφωνα με το Κοινό Λεξιλόγιο των Δημοσίων Συμβάσεων: 1. Ένα (1) ηλεκτρικό επιβατηγό αυτοκίνητο εννέα (9) θέσεων [CPV: 34144900-7 (Ηλεκτρικά οχήματα)]. 2. Δύο (2) ηλεκτρικά μικρά φορτηγά με ανοιχτή καρότσα και ανατροπή [CPV: 34144900-7 (Ηλεκτρικά οχήματα)]. 3. Ένα (1) ηλεκτρικό σάρωθρο [CPV: 34144431-8 (Αυτοκινούμενα σάρωθρα)]. 4. Ένα (1) ηλεκτρικό πολυμηχάνημα φορτωτής [CPV: 34144900-7 (Ηλεκτρικά οχήματα)]. 5. Ένα (1) ηλεκτρικό λεωφορείο δεκαεννέα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων [CPV: 34144910-0 (Ηλεκτρικά Λεωφορεία)]. 6. Δύο (2) σταθμοί φόρτισης AC 16 kW [CPV: 31681500-8 (Συσκευές φόρτισης)]. 7. Πέντε (5) σταθμοί φόρτισης AC 22 kW [CPV: 31681500-8 (Συσκευές φόρτισης)]. 8. Ένας (1) σταθμός φόρτισης DC 30 kW [CPV: 31681500-8 (Συσκευές φόρτισης)]. Η δαπάνη της Προμήθειας έχει προϋπολογιστεί ενδεικτικά στο συνολικό ποσό των εννιακοσίων εβδομήντα δύο χιλιάδων και εκατόν εξήντα ευρώ (972.160,00 €) συμπεριλαμβανομένου του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας 24%, υποδιαιρείται σε πέντε (5) Τμήματα και βαρύνει το σχετικό Αριθμό Λογαριασμού Εξόδων (Κωδικός ΑΛΕ: 530.3110689.002) ο οποίος είναι εγγεγραμμένος στον ψηφισμένο προϋπολογισμό του Δήμου Αγράφων (ΑΔΑ: Ψ02ΙΩ6Α-ΔΩΑ) για το έτος 2026. Κάθε υποψήφιος Οικονομικός Φορέας μπορεί να συμμετάσχει σε ένα (1) ή και παραπάνω Τμήματα εφόσον το επιθυμεί. Δε θα γίνονται δεκτές και θα απορρίπτονται προσφορές ως απαράδεκτες για μέρος ενός Τμήματος. Ειδικότερα: # Για το Τμήμα 1: Ένα (1) Ηλεκτρικό επιβατηγό αυτοκίνητο εννέα (9) θέσεων καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 22 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 84.320,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 2: Ένα (1) Ηλεκτρικό λεωφορείο 19 έως 22 θέσεων καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 30 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 403.000,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 3: Ένα (1) Ηλεκτρικό πολυμηχάνημα φορτωτής καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 16 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 118.420,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 4: Ένα (1) Ηλεκτρικό σάρωθρο καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 16 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 228.780,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 5: Δύο (2) Ηλεκτρικά μικρά φορτηγά με ανοικτή καρότσα και ανατροπή καθώς και τέσσερεις (4) Σταθμοί Φόρτισης 22 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός των οποίων ανέρχεται σε 137.640,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. Η δημοπράτηση της παρούσης Προμήθειας θα πραγματοποιηθεί με τη διαδικασία του Ανοιχτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού, που θα διεξαχθεί μέσω της Ηλεκτρονικής Πύλης του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ) και συγκεκριμένα μέσω της επίσημης ιστοσελίδας https://www.promitheus.gov.gr/, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομικής άποψης προσφορά βάσει βέλτιστης σχέσης ποιότητας-τιμής, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4412/2016, όπως ισχύει. Αναπόσπαστο στοιχείο των υπό προμήθεια οχημάτων/μηχανημάτων της παρούσας μελέτης πρέπει να αποτελεί αφενός μεν η εκπαίδευση, αφετέρου δε η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες, από την οριστική παραλαβή των οχημάτων/εξοπλισμού, του προσωπικού/δικαιούχου από τον προμηθευτή (ανεξαρτήτως της εγγύησης των οχημάτων/φορτιστών κ.λπ.), όπως άλλωστε ρητώς αναφέρεται στην με αριθμό πρωτοκόλλου 18215/29092020 Πρόσκληση ΑΤ12 (ΑΔΑ: 6ΦΘ946ΜΤΛ6ΘΝ3) της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης και Εφαρμογής του Υπουργείου Εσωτερικών (ΕΥΔΕ ΥΠΕΣ). Επιπλέον, τα προτεινόμενα οχήματα πρέπει να φέρουν έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τους Κανονισμούς (ΕΕ) 2018/858 και 168/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, κατά περίπτωση.
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 34144900 Електрически превозни средства
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Τμήμα 1: Ένα (1) Ηλεκτρικό επιβατηγό αυτοκίνητο εννέα (9) θέσεων και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 22 kW.
Описание: Το αντικείμενο του Τμήματος 1 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία Ηλεκτρικού επιβατηγού αυτοκινήτου εννέα (9) θέσεων, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης AC 22 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-03-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Допълнителна класификация (cpv): 31681500 Устройства за презареждане
Количество: 1 брой
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Τμήμα 2: Ένα (1) Ηλεκτρικό λεωφορείο δεκαεννέα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης DC 30 kW.
Описание: Το αντικείμενο του Τμήματος 2 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία Ηλεκτρικού λεωφορείου δεκαεννέα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης DC 30 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-03-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Основна класификация (cpv): 34144910 Електрически автобуси
Обособена позиция: LOT-0003
Заглавие: Τμήμα 3: Ένα (1) Ηλεκτρικό πολυμηχάνημα φορτωτής και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 16 kW.
Описание: Το αντικείμενο του Τμήματος 3 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία Ηλεκτρικού πολυμηχανήματος φορτωτή με σετ παρελκομένων, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης AC 16 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-03-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Обособена позиция: LOT-0004
Заглавие: Τμήμα 4: Ένα (1) Ηλεκτρικό σάρωθρο και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης AC 16 kW.
Описание: Το αντικείμενο του Τμήματος 4 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία σαρώθρου, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης AC 16 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-03-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Основна класификация (cpv): 34144431 Метачни машини със засмукващо устройство
Обособена позиция: LOT-0005
Заглавие: Τμήμα 5: Δύο (2) Ηλεκτρικά μικρά φορτηγά με ανοικτή καρότσα και ανατροπή και τέσσερεις (4) Σταθμοί Φόρτισης AC 22 kW.
Описание: Το αντικείμενο του Τμήματος 5 περιλαμβάνει την προμήθεια δύο (2) καινούργιων, πλήρως συναρμολογημένων και έτοιμων για λειτουργία μικρών φορτηγών με ανοικτή καρότσα και ανατροπή, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση τεσσάρων (4) Σταθμών Φόρτισης AC 22 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-03-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
2. Řízení
Řízení
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 34144900 Elektrická vozidla
5. Část
Část: LOT-0001
Další klasifikace (cpv): 31681500 Dobíječky
Množství: 1 kus
Část: LOT-0002
Hlavní klasifikace (cpv): 34144910 Elektrické autobusy
Část: LOT-0003
Část: LOT-0004
Hlavní klasifikace (cpv): 34144431 Zametací vozy s vysavačem
Část: LOT-0005
2. Procedure
Procedure
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 34144900 El-køretøjer
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Supplerende klassifikation (cpv): 31681500 Opladere
Mængde: 1 styk
Delkontrakt: LOT-0002
Primær klassifikation (cpv): 34144910 El-busser
Delkontrakt: LOT-0003
Delkontrakt: LOT-0004
Primær klassifikation (cpv): 34144431 Fejekøretøjer med sug
Delkontrakt: LOT-0005
2. Verfahren
Verfahren
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144900 Elektrofahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31681500 Aufladegeräte
Menge: 1 Stück
Los: LOT-0002
Haupteinstufung (cpv): 34144910 Elektrobusse
Los: LOT-0003
Los: LOT-0004
Haupteinstufung (cpv): 34144431 Saugkehrmaschinen
Los: LOT-0005
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 34144900 Ηλεκτρικά οχήματα
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 31681500 Συσκευές φόρτισης
Ποσότητα: 1 τεμάχιο
Παρτίδα: LOT-0002
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 34144910 Ηλεκτρικά λεωφορεία
Παρτίδα: LOT-0003
Παρτίδα: LOT-0004
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 34144431 Αυτοκινούμενα απορροφητικά σάρωθρα
Παρτίδα: LOT-0005
2. Procedimiento
Procedimiento
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 34144900 Vehículos eléctricos
5. Lote
Lote: LOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 31681500 Dispositivos de realimentación
Cantidad: 1 pieza
Lote: LOT-0002
Clasificación principal (cpv): 34144910 Autobuses eléctricos
Lote: LOT-0003
Lote: LOT-0004
Clasificación principal (cpv): 34144431 Barrederas-aspiradoras automóviles
Lote: LOT-0005
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 34144900 Elektrisõidukid
5. Osa
Osa: LOT-0001
Täiendav liigitus (cpv): 31681500 Laadijad
Kogus: 1 tükk
Osa: LOT-0002
Peamine liigitus (cpv): 34144910 Elektribussid
Osa: LOT-0003
Osa: LOT-0004
Peamine liigitus (cpv): 34144431 Tolmuimeja-pühkimissõidukid
Osa: LOT-0005
2. Menettely
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Tavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 34144900 Sähköajoneuvot
Lisäluokitus (cpv): 31681500 Laturit
Määrä: 1 kappale
Pääasiallinen luokitus (cpv): 34144910 Johdinbussit
Pääasiallinen luokitus (cpv): 34144431 Imulaitteilla varustetut lakaisukoneet
392529-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Soláthairtí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Cur síosΗ παρούσα μελέτη αφορά την Προμήθεια με τίτλο «Δράσεις Ηλεκτροκίνησης στο Δήμο Αγράφων» [Υποέργο 1] στο πλαίσιο της Πρόσκλησης ΑΤ12 (ΑΔΑ: 6ΦΘ946ΜΤΛ6-ΘΝ3) του Προγράμματος Ανάπτυξης και Αλληλεγγύης για την Τοπική Αυτοδιοίκηση «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» (ΑΤ12) της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης και Εφαρμογής του Υπουργείου Εσωτερικών (ΕΥΔΕ ΥΠΕΣ) όπως αυτή άλλωστε τροποποιήθηκε και ισχύει. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι για τον καθορισμό των προδιαγραφών των προτεινόμενων οχημάτων ελήφθησαν υπόψη οι ειδικές συνθήκες που επικρατούν στον Δήμο Αγράφων και αφορούν τη μορφολογία των οικισμών και το οδικό δίκτυο του δήμου (πλάτος δρόμων, υψομετρικές διαφορές οδικού δικτύου, αποστάσεις οικισμών, κ.λπ.). Πιο συγκεκριμένα, στο αντικείμενο της Σύμβασης περιλαμβάνεται η Προμήθεια των κάτωθι αναφερόμενων Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων και του λοιπού υποστηρικτικού εξοπλισμού: 1. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού επιβατηγού αυτοκινήτου εννέα (9) θέσεων. 2. Την προμήθεια δύο (2) Ηλεκτρικών μικρών φορτηγών με ανοικτή καρότσα και ανατροπή. 3. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού σαρώθρου. 4. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού πολυμηχανήματος­ φορτωτή με παρελκόμενα. 5. Την προμήθεια ενός (1) Ηλεκτρικού λεωφορείου δέκαεννεα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων. 6. Την προμήθεια δύο (2) Σταθμών Φόρτισης AC 16 kW. 7. Την προμήθεια πέντε (5) Σταθμών Φόρτισης AC 22 kW. 8. Την προμήθεια ενός (1) Σταθμού Φόρτισης DC 30 kW. Τα υπό Προμήθεια Ηλεκτροκίνητα Οχήματα καθώς και ο λοιπός εξοπλισμός τους, θα είναι καινούργια, και θα παραδοθούν πλήρως συναρμολογημένα και έτοιμα για λειτουργία. Οι σταθμοί φόρτισης θα εγκατασταθούν από τον Ανάδοχο. Στο αντικείμενο της προμήθειας περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων, η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή, η οποία θα πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός έξι (6) μηνών από την παραλαβή των οχημάτων και του λοιπού εξοπλισμού. H παράδοση των Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων και η εγκατάσταση των προβλεπόμενων Σταθμών Φόρτισης θα γίνει σε χώρους που θα υποδεχθούν από το δήμο (αφορούν επιλεγμένες περιοχές που ανήκουν στο Δήμο Αγράφων), όπως αυτές διαμορφώθηκαν σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ, με τα έξοδα να βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Τα προς Προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς (CPV) σύμφωνα με το Κοινό Λεξιλόγιο των Δημοσίων Συμβάσεων: 1. Ένα (1) ηλεκτρικό επιβατηγό αυτοκίνητο εννέα (9) θέσεων [CPV: 34144900-­7 (Ηλεκτρικά οχήματα)]. 2. Δύο (2) ηλεκτρικά μικρά φορτηγά με ανοιχτή καρότσα και ανατροπή [CPV: 34144900-­7 (Ηλεκτρικά οχήματα)]. 3. Ένα (1) ηλεκτρικό σάρωθρο [CPV: 34144431-­8 (Αυτοκινούμενα σάρωθρα)]. 4. Ένα (1) ηλεκτρικό πολυμηχάνημα φορτωτής [CPV: 34144900-­7 (Ηλεκτρικά οχήματα)]. 5. Ένα (1) ηλεκτρικό λεωφορείο δεκαεννέα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων [CPV: 34144910-­0 (Ηλεκτρικά Λεωφορεία)]. 6. Δύο (2) σταθμοί φόρτισης AC 16 kW [CPV: 31681500-­8 (Συσκευές φόρτισης)]. 7. Πέντε (5) σταθμοί φόρτισης AC 22 kW [CPV: 31681500-­8 (Συσκευές φόρτισης)]. 8. Ένας (1) σταθμός φόρτισης DC 30 kW [CPV: 31681500-­8 (Συσκευές φόρτισης)]. Η δαπάνη της Προμήθειας έχει προϋπολογιστεί ενδεικτικά στο συνολικό ποσό των εννιακοσίων εβδομήντα δύο χιλιάδων και εκατόν εξήντα ευρώ (972.160,00 €) συμπεριλαμβανομένου του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας 24%, υποδιαιρείται σε πέντε (5) Τμήματα και βαρύνει το σχετικό Αριθμό Λογαριασμού Εξόδων (Κωδικός ΑΛΕ: 530.3110689.002) ο οποίος είναι εγγεγραμμένος στον ψηφισμένο προϋπολογισμό του Δήμου Αγράφων (ΑΔΑ: Ψ02ΙΩ6Α-ΔΩΑ) για το έτος 2026. Κάθε υποψήφιος Οικονομικός Φορέας μπορεί να συμμετάσχει σε ένα (1) ή και παραπάνω Τμήματα εφόσον το επιθυμεί. Δε θα γίνονται δεκτές και θα απορρίπτονται προσφορές ως απαράδεκτες για μέρος ενός Τμήματος. Ειδικότερα: # Για το Τμήμα 1: Ένα (1) Ηλεκτρικό επιβατηγό αυτοκίνητο εννέα (9) θέσεων καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 22 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 84.320,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 2: Ένα (1) Ηλεκτρικό λεωφορείο 19 έως 22 θέσεων καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 30 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 403.000,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 3: Ένα (1) Ηλεκτρικό πολυμηχάνημα ­ φορτωτής καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 16 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 118.420,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 4: Ένα (1) Ηλεκτρικό σάρωθρο καθώς και ένας (1) Σταθμός Φόρτισης 16 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός είναι 228.780,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. # Για το Τμήμα 5: Δύο (2) Ηλεκτρικά μικρά φορτηγά με ανοικτή καρότσα και ανατροπή καθώς και τέσσερεις (4) Σταθμοί Φόρτισης 22 kW, ο ενδεικτικός προϋπολογισμός των οποίων ανέρχεται σε 137.640,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%. Η δημοπράτηση της παρούσης Προμήθειας θα πραγματοποιηθεί με τη διαδικασία του Ανοιχτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού, που θα διεξαχθεί μέσω της Ηλεκτρονικής Πύλης του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (ΟΠΣ ΕΣΗΔΗΣ) και συγκεκριμένα μέσω της επίσημης ιστοσελίδας https://www.promitheus.gov.gr/, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομικής άποψης προσφορά βάσει βέλτιστης σχέσης ποιότητας-­τιμής, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4412/2016, όπως ισχύει. Αναπόσπαστο στοιχείο των υπό προμήθεια οχημάτων/μηχανημάτων της παρούσας μελέτης πρέπει να αποτελεί αφενός μεν η εκπαίδευση, αφετέρου δε η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες, από την οριστική παραλαβή των οχημάτων/εξοπλισμού, του προσωπικού/δικαιούχου από τον προμηθευτή (ανεξαρτήτως της εγγύησης των οχημάτων/φορτιστών κ.λπ.), όπως άλλωστε ρητώς αναφέρεται στην με αριθμό πρωτοκόλλου 18215/29­09­2020 Πρόσκληση ΑΤ12 (ΑΔΑ: 6ΦΘ946ΜΤΛ6­ΘΝ3) της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης και Εφαρμογής του Υπουργείου Εσωτερικών (ΕΥΔΕ ΥΠΕΣ). Επιπλέον, τα προτεινόμενα οχήματα πρέπει να φέρουν έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τους Κανονισμούς (ΕΕ) 2018/858 και 168/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, κατά περίπτωση.
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSoláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 34144900 Electric vehicles
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0001
Cur síosΤο αντικείμενο του Τμήματος 1 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία Ηλεκτρικού επιβατηγού αυτοκινήτου εννέα (9) θέσεων, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης AC 22 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09­-03-­2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Aicmiú breise (cpv): 31681500 Rechargers
Cainníocht1 píosa
LuchtógLOT-0002
Cur síosΤο αντικείμενο του Τμήματος 2 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία Ηλεκτρικού λεωφορείου δεκαεννέα (19) έως εικοσιδύο (22) θέσεων, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης DC 30 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-­03­-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Príomhaicmiú (cpv): 34144910 Electric buses
LuchtógLOT-0003
Cur síosΤο αντικείμενο του Τμήματος 3 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία Ηλεκτρικού πολυμηχανήματος φορτωτή με σετ παρελκομένων, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης AC 16 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-­03-­2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
LuchtógLOT-0004
Cur síosΤο αντικείμενο του Τμήματος 4 περιλαμβάνει την προμήθεια ενός (1) καινούργιου, πλήρως συναρμολογημένου και έτοιμου για λειτουργία σαρώθρου, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση ενός (1) Σταθμού Φόρτισης AC 16 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-­03­-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
Príomhaicmiú (cpv): 34144431 Suction-sweeper vehicles
LuchtógLOT-0005
Cur síosΤο αντικείμενο του Τμήματος 5 περιλαμβάνει την προμήθεια δύο (2) καινούργιων, πλήρως συναρμολογημένων και έτοιμων για λειτουργία μικρών φορτηγών με ανοικτή καρότσα και ανατροπή, καθώς και την προμήθεια και εγκατάσταση τεσσάρων (4) Σταθμών Φόρτισης AC 22 kW σε επιλεγμένο χώρο του Δήμου Αγράφων, σε συνεννόηση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η εκπαίδευση του προσωπικού του Δήμου από τον Προμηθευτή (εντός 6 μηνών από την παραλαβή) και η υποστήριξη για τουλάχιστον έξι (6) μήνες από την οριστική παραλαβή. Το όχημα πρέπει να φέρει έγκριση τύπου ΕΕ σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2018/858. Όλα τα έξοδα παράδοσης και εγκατάστασης βαρύνουν αποκλειστικά τον Ανάδοχο. Εκτενής περιγραφή γίνεται στην με αρ. πρωτ. 1336/09-­03­-2026 Μελέτη Προμήθειας και στο Τεύχος της Διακήρυξης (Α/Α 480015 Συστήματος ΕΣΗΔΗΣ Διαγωνισμός).
2. Postupak
Postupak
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 34144900 Električna vozila
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 31681500 Punjači
Količina: 1 komad
Grupa: LOT-0002
Glavna klasifikacija (cpv): 34144910 Električni autobusi
Grupa: LOT-0003
Grupa: LOT-0004
Glavna klasifikacija (cpv): 34144431 Vozila za čišćenje cesta s usisavanjem
Grupa: LOT-0005
2. Eljárás
Eljárás
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 34144900 Villamos járművek
5. Rész
Rész: LOT-0001
További osztályozás (cpv): 31681500 Töltőberendezések
Mennyiség: 1 darab
Rész: LOT-0002
Fő osztályozás (cpv): 34144910 Villamos buszok
Rész: LOT-0003
Rész: LOT-0004
Fő osztályozás (cpv): 34144431 Csővezeték-tisztító járművek
Rész: LOT-0005
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Classificazione principale (cpv): 34144900 Veicoli elettrici
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Classificazione aggiuntiva (cpv): 31681500 Ricaricatori
Quantità: 1 pezzo
Lotto: LOT-0002
Classificazione principale (cpv): 34144910 Autobus elettrici
Lotto: LOT-0003
Lotto: LOT-0004
Classificazione principale (cpv): 34144431 Spazzatrici aspiranti
Lotto: LOT-0005
2. Procedūra
Procedūra
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 34144900 Elektriskie transportlīdzekļi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Papildu klasifikācija (cpv): 31681500 Uzlādes ierīces
Daudzums: 1 gabals
Daļa: LOT-0002
Galvenā klasifikācija (cpv): 34144910 Elektriskie autobusi
Daļa: LOT-0003
Daļa: LOT-0004
Galvenā klasifikācija (cpv): 34144431 Transportlīdzekļi ceļu slaucīšanai un putekļu uzsūkšanai
Daļa: LOT-0005
2. Proċedura
Proċedura
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 34144900 Vetturi li jaħdmu bl-elettriku
5. Lott
Lott: LOT-0001
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 31681500 Rechargers
Kwantità: 1 biċċa
Lott: LOT-0002
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 34144910 Xarabank bl-elettriku
Lott: LOT-0003
Lott: LOT-0004
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 34144431 Vetturi tal-knis li jiġbru t-trab għal ġol-kaxxa
Lott: LOT-0005
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 34144900 Elektrische voertuigen
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Aanvullende classificatie (cpv): 31681500 Oplaadtoestellen
Hoeveelheid: 1 stuk
Perceel: LOT-0002
Belangrijkste classificatie (cpv): 34144910 Elektrische bussen
Perceel: LOT-0003
Perceel: LOT-0004
Belangrijkste classificatie (cpv): 34144431 Veegzuigvoertuigen
Perceel: LOT-0005
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 34144900 Pojazdy elektryczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 31681500 Ogniwa doładowawcze
Ilość: 1 sztuka
Część zamówienia: LOT-0002
Główna klasyfikacja (cpv): 34144910 Autobusy elektryczne
Część zamówienia: LOT-0003
Część zamówienia: LOT-0004
Główna klasyfikacja (cpv): 34144431 Zamiatarki zasysające
Część zamówienia: LOT-0005
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 34144900 Veículos eléctricos
Classificação adicional (cpv): 31681500 Recargas
Quantidade: 1 artigo
Classificação principal (cpv): 34144910 Autocarros eléctricos
Classificação principal (cpv): 34144431 Veículos varredores-aspiradores
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 34144900 Vozidlá na elektrický pohon
5. Časť
Časť: LOT-0001
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 31681500 Nabíjačky
Množstvo: 1 kus
Časť: LOT-0002
Časť: LOT-0003
Časť: LOT-0004
Hlavná klasifikácia (cpv): 34144431 Zametacie vozidlá s odsávaním
Časť: LOT-0005
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 34144900 Električna vozila
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 31681500 Polnilniki (za ponovno polnjenje)
Količina: 1 kos
Sklop: LOT-0002
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 34144910 Električni avtobusi
Sklop: LOT-0003
Sklop: LOT-0004
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 34144431 Vozila za čiščenje s sesanjem
Sklop: LOT-0005