2. Процедура
Процедура
Заглавие: Konsulttjänst. För upprättande av två åtgärdsvalsstudier (ÅVS) avseende klimatanpassningsåtgärder, del av väg 149 och 690 inom Gotlands kommun, Gotlands län samt del av väg 276 inom Österåkers kommun, Stockholms län
Описание: Åtgärdsvalsstudier (ÅVS) innehållandes: framtagande av två åtgärdsvalsstudier avseende klimatanpassningsåtgärder, skyfallsanalys och havsnivåanalys. Ena studien avser del av väg 149 och 690 inom Gotlands kommun, Gotlands län och den andra studien avser del av väg 276 i Österåkers kommun, Stockholms län.
Вътрешен идентификатор: KOM-420637
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 71310000 Консултантски инженерни и строителни услуги
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Вътрешен идентификатор: Konsulttjänst. För upprättande av två åtgärdsvalsstudier (ÅVS) avseende klimatanpassningsåtgärder, del av väg 149 och 690 inom Gotlands kommun, Gotlands län samt del av väg 276 inom Österåkers kommun, Stockholms län
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: KOM-420637
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 71310000 Poradenské inženýrství a stavební služby
5. Část
Část: LOT-0001
2. Procedure
Procedure
Intern ID: KOM-420637
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Internal identifier: KOM-420637
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71310000 Consultative engineering and construction services
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: KOM-420637
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 71310000 Servicios de consultoría en ingeniería y construcción
5. Lote
Lote: LOT-0001
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: KOM-420637
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 71310000 Insener-tehnilised ja ehitusalased nõustamisteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: KOM-420637
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 71310000 Services de conseil en matière d'ingénierie et de construction
394926-2026 - Iomaíocht
An tSualainn – Consultative engineering and construction services – Konsulttjänst. För upprättande av två åtgärdsvalsstudier (ÅVS) avseende klimatanpassningsåtgärder, del av väg 149 och 690 inom Gotlands kommun, Gotlands län samt del av väg 276 inom Österåkers kommun, Stockholms län
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánachKOM-420637
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
Príomhaicmiú (cpv): 71310000 Consultative engineering and construction services
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0001
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: KOM-420637
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 71310000 Savjetodavne tehničke usluge i savjetodavne usluge u građevinarstvu
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: KOM-420637
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 71310000 Mérnöki tanácsadói és kivitelezési szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: KOM-420637
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 71310000 Servizi di consulenza ingegneristica e di costruzione
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators: KOM-420637
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 71310000 Konsultatīvie inženiertehniskie un celtniecības pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Interne identificatiecode: KOM-420637
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 71310000 Adviezen inzake techniek en bouw
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Wewnętrzny identyfikator: KOM-420637
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 71310000 Doradcze usługi inżynieryjne i budowlane
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 71310000 Serviços de consultoria em matéria de engenharia e construção
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: KOM-420637
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 71310000 Servicii de consultanţă în domeniul ingineriei şi al construcţiilor
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: KOM-420637
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 71310000 Poradenský inžiniering a stavebné služby
5. Časť
Časť: LOT-0001
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: KOM-420637
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 71310000 Storitve tehničnega in gradbenega svetovanja
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: KOM-420637
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001