396980-2026 - Състезателна процедура
Pyмъния – Преносими компютри (от 3 до 5 кг) – Infrastructura de cercetare industriala și dezvoltare experimentală pentru proiectul: „MA’AT - Modelul Autonom de Asistență Textuală”, cod SMIS: 330941
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Доставки
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеInfrastructura de cercetare industriala și dezvoltare experimentală pentru proiectul: „MA’AT - Modelul Autonom de Asistență Textuală”, cod SMIS: 330941
ОписаниеObiectivul general al proiectului MA'AT (Model Autonom de Asistență Textuală) constă în dezvoltarea unei platforme software de guvernanță AI, capabilă să ofere audit etic și de securitate AI, detecția bias-urilor modelelor de limbaje mari (LLM - Large Language Models) și de monitorizare a raportării responsabile ESG (Environmental Social and Governance). Astfel, pentru realizarea obiectului general al proiectului, este necesară demararea procedurii de achiziție a activelor corporale și necorporale ce urmează a fi utilizate în vederea derulării și finalizării cu succes a proiectului: Laptop - 16" / 128GB RAM / 8 TB SSD În conformitate cu prevederile art.160 din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Вътрешен идентификатор01
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Цел
Естество на поръчкатаДоставки
Основна класификация (cpv): 30213100 Преносими компютри (от 3 до 5 кг)
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0000
ЗаглавиеDefault lot
ОписаниеObiectivul general al proiectului MA'AT (Model Autonom de Asistență Textuală) constă în dezvoltarea unei platforme software de guvernanță AI, capabilă să ofere audit etic și de securitate AI, detecția bias-urilor modelelor de limbaje mari (LLM - Large Language Models) și de monitorizare a raportării responsabile ESG (Environmental Social and Governance). Platforma va fi capabilă să funcționeze în cloud sau în infrastructura unui beneficiar. Astfel, pentru realizarea obiectului general al proiectului, este necesară demanararea procedurii de achiziție a activelor corporale și necorporale ce urmează a fi utilizate în vederea derulării și finalizării cu succes a proiectului: Laptop - 16" / 128GB RAM / 8 TB SSD
Вътрешен идентификатор1
396980-2026 - Wettbewerb
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung01
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer
5. Los
LosLOT-0000
TitelDefault lot
Interne Kennung1
396980-2026 - Διαγωνισμός
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Αγαθά
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό01
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΑγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 30213100 Φορητοί επιτραπέζιοι μικροϋπολογιστές
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
ΤίτλοςDefault lot
Εσωτερικό αναγνωριστικό1
396980-2026 - Licitación
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal
Suministros
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno01
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoSuministros
Clasificación principal (cpv): 30213100 Ordenadores portátiles
5. Lote
LoteLOT-0000
TítuloDefault lot
Identificador interno1
396980-2026 - Hange
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Asjad
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus01
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusAsjad
Peamine liigitus (cpv): 30213100 Kaasaskantavad arvutid
5. Osa
OsaLOT-0000
PealkiriDefault lot
Sisemine tunnus1
396980-2026 - Kilpailu
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Tavarahankinnat
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste01
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiTavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 30213100 Kannettavat tietokoneet
Ilmoituksen nimiDefault lot
Sisäinen tunniste1
396980-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Fournitures
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne01
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéFournitures
Nomenclature principale (cpv): 30213100 Ordinateurs portables
5. Lot
LotLOT-0000
TitreDefault lot
Identifiant interne1
396980-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Soláthairtí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach01
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSoláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 30213100 Portable computers
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
TeidealDefault lot
Aitheantóir inmheánach1
396980-2026 - Verseny
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Árubeszerzés
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító01
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeÁrubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 30213100 Hordozható számítógépek
5. Rész
RészLOT-0000
CímDefault lot
Belső azonosító1
396980-2026 - Konkursas
Skelbimas apie pirkimą arba koncesiją. Įprasta tvarka
Prekės
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius01
Pirkimo būdasAtviras
Procedūra pagreitintane
Tikslas
Sutarties objektasPrekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 30213100 Nešiojamieji kompiuteriai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalisLOT-0000
PavadinimasDefault lot
Vidaus identifikatorius1
396980-2026 - Konkurss
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Piegādes
Iekšējais identifikators01
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsPiegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 30213100 Portatīvie datori
5. Daļa
DaļaLOT-0000
NosaukumsDefault lot
Iekšējais identifikators1
396980-2026 - Mededinging
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Leveringen
2. Procedure
Procedure
Interne identificatiecode01
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractLeveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 30213100 Draagbare computers
5. Perceel
PerceelLOT-0000
Interne identificatiecode1
396980-2026 - Procedura konkurencyjna
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Dostawy
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator01
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaDostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 30213100 Komputery przenośne
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0000
TytułDefault lot
Wewnętrzny identyfikator1
396980-2026 - Concurso
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Fornecimentos
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoFornecimentos
Classificação principal (cpv): 30213100 Computadores portáteis
396980-2026 - Procedură concurențială
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Produse
2. Procedură
Procedură
Identificator intern01
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiProduse
Clasificarea principală (cpv): 30213100 Computere portabile
TitluDefault lot
Identificator intern1
396980-2026 - Súťaž
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
Tovary
2. Postup
Postup
Interný identifikátor01
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvyTovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 30213100 Prenosné počítače
5. Časť
ČasťLOT-0000
NázovDefault lot
Interný identifikátor1
396980-2026 - Konkurrensutsättning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare01
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30213100 Bärbara datorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Intern identifierare1