2. Процедура
Процедура
Заглавие: Oulun Tilapalvelut - Vesikattojen ja kattoturvatuotteiden tarkastus-, huolto- ja korjauspalvelut
Описание: Oulun Tilapalvelut -liikelaitos pyytää tarjoustanne Tilapalveluiden hallinnoimien kiinteistöjen vesikattojen ja kattoturvatuotteiden tarkastus-, huolto- ja korjauspalveluista. Hankintaan sisältyvät vuosittaiset tarkastukset, huoltotyöt sekä kiireellisten ja kiireettömien vikojen korjaukset. Hankinnan tavoitteena on varmistaa vesikattojen ja kattoturvatuotteiden turvallinen käyttö, toimintavarmuus sekä kunnossapidon ennakoitavuus. HANKINNAN KOHDE - vesikattojen määräaikaistarkastukset - kattoturvatuotteiden määräaikaistarkastukset - vesikattojen ja kattoturvatuotteiden huolto- ja korjauspalvelut - kiireelliset ja kiireettömät vikakorjaukset - huoltoihin sisältyvät tarvittavat varaosat - uudishankinta korjattavien osien osalta Tarkemmat vaatimukset esitetään Palvelukuvauksessa (Liite 1). SOPIMUSJÄRJESTELY Hankinnasta muodostetaan puitejärjestely kahden (2) toimittajan kanssa. Tilaajalla ei ole määräostovelvoitetta. Palveluja tilataan sopimuskauden aikana tarpeen mukaan. Sopimuskaudella hankinnan kohteet voivat lisääntyä tai vähentyä, ja tilaajalla on oikeus lisätä tai poistaa kohteita sopimuksesta. Lisättyihin ja poistettuihin kohteisiin sovelletaan tarjouksen mukaisia hintatasoja. LAATU- JA TURVALLISUUSVAATIMUKSET Tarkastukset tulee suorittaa voimassa olevien lakien, määräysten sekä soveltuvin osin RT-ohjeiden ja SFS-standardien mukaisesti. Tarkastuksessa noudatetaan erityisesti seuraavia: - Ympäristöministeriön asetus rakennuksen käyttöturvallisuudesta (1007/2017) - RT 85-11132 vesikaton turvavarusteet - SFS-EN-standardit, kuten: SFS-EN 516 (kattosillat ja kulkutiet), SFS-EN 517 (kattoturvakoukut), SFS-EN 12951 (lapetikkaat) ja SFS-EN 795 / EN 353 / EN 365 (putoamissuojaimet ja niiden tarkastukset). - kattoturvatuotteiden valmistajien ohjeet TARKASTUSTEN JA HUOLTOJEN TOTEUTUS Kattoturvatuotteet tarkastetaan vuosittain ja vesikatot joka toinen vuosi. Kaikki vesikatot tarkastetaan sopimuskauden aikana seuraavasti: - 1. sopimusvuonna - uudelleen mahdollisena 2. optiovuonna Tarkastukset suoritetaan tarkastusvuoden heinäkuun loppuun mennessä ja huollot toteutetaan ennen lumen tuloa. Tarkastukset alkavat vuonna 2027. Kohteet on esitetty kohdeluettelossa (liite 2). HINNOITTELU JA TARJOUKSEN SISÄLTÖ Tarjous tulee laatia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Tarjouksen tulee kattaa kaikki palvelun toteuttamiseksi tarvittavat työt. Mahdolliset varaosat ja lisätyöt hinnoitellaan tarjouspyynnön ja palvelukuvauksen mukaisesti. Tarjous pyydetään yksikköhintoina. Yksikköhinnat kattavat palvelukuvausten mukaiset toimenpiteet. Tarjoukset eivät saa sisältää tarjoajan omia sopimusehtoja. SOPIMUSKAUSI Sopimuskauden pituus on kaksi (2) vuotta. Sopimuskauden tavoiteltu alkamispäivä on 1.11.2026. Mikäli sopimuskauden aloitus viivästyy esimerkiksi muutoksenhaun vuoksi, sopimuskausi alkaa vasta, kun asiaan on saatu lainvoimainen ratkaisu. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimusta voidaan jatkaa: - yhdellä (1) + yhdellä (1) optiovuodella Optiokaudet alkavat tavoitellusti: - 1.11.2028 (1. optiovuosi) - 1.11.2029 (2. optiovuosi) Sopimus jatkuu optiokausille automaattisesti, ellei tilaaja ilmoita kirjallisesti halustaan olla käyttämättä optiota viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen kunkin optiokauden alkamista. SOPIMUSEHDOT JA HANKINTAPÄÄTÖS Hankinnassa noudatetaan JYSE 2025 Palvelut -sopimusehtoja. Hyväksyttävistä tarjouksista valitaan kaksi (2) kokonaistaloudellisesti edullisinta toimittajaa. Edullisimman tarjouksen jättänyt tarjoaja valitaan toimittajaksi kohdelistan (Liite 2. ) alue 1:sen. Toiseksi sijoittunut tarjoaja valitaan toiseksi toimittajaksi kohdelistan (Liite 2.) alue 2:seen. Tilaajalla on oikeus hylätä kaikki tarjoukset. Tarjoukset eivät saa sisältää omia ehtoja. HANKINNAN KÄYTTÄJÄT Sopimusta voivat hyödyntää myös muut Oulun kaupungin hallintokunnat ja liikelaitokset, joilla on sama Y-tunnus, kuten: Oulun Kaupunkiympäristöpalvelut ja Oulun Vesi.
Вътрешен идентификатор: OUKA/7638/02.08.01/2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 50000000 Услуги по ремонт и поддръжка
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: OUKA/7638/02.08.01/2026
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 50000000 Opravy a údržba
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: OUKA/7638/02.08.01/2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: OUKA/7638/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: OUKA/7638/02.08.01/2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 50000000 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Internal identifier: OUKA/7638/02.08.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 50000000 Remondi- ja hooldusteenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: OUKA/7638/02.08.01/2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 50000000 Services de réparation et d'entretien
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: OUKA/7638/02.08.01/2026
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 50000000 Servizi di riparazione e manutenzione
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: OUKA/7638/02.08.01/2026
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 50000000 Remonto ir priežiūros paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Iekšējais identifikators: OUKA/7638/02.08.01/2026
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 50000000 Remonta un apkopes pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: OUKA/7638/02.08.01/2026
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 50000000 Servizzi ta' tiswija u manutenzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0000
Interne identificatiecode: OUKA/7638/02.08.01/2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 50000000 Reparatie- en onderhoudsdiensten
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: OUKA/7638/02.08.01/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 50000000 Usługi naprawcze i konserwacyjne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 50000000 Serviços de reparação e manutenção
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 50000000 Servicii de reparare şi întreţinere
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 50000000 Opravárske a údržbárske služby
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: OUKA/7638/02.08.01/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000