2. Процедура
Процедура
Заглавие: Kuntien Hetapalvelut Oy:n matka- ja kululaskujärjestelmän hankinta
Описание: Kuntien Hetapalvelut Oy (jäljempänä ”tilaaja”) pyytää tarjouksia hankinnan kohteena olevasta matka- ja kululaskujärjestelmästä (jäljempänä "järjestelmä"), joka toteutetaan pilvipohjaisena Saas-ohjelmistopalveluna. Hankintaan sisältyy optiona työajanseurantajärjestelmä sekä työvuorosuunnittelutoiminnallisuuden ohjelmisto. Kuntien Hetapalvelut Oy on Pohjois-Pohjanmaalla Ylivieskassa pääkonttoriaan pitävä inhouse-yhtiö, jolla on tärkeä rooli sen asiakasomistajien HR- ja talouspalveluiden ylläpitäjänä ja kehittäjänä. Pääasiallisia omistajia ovat kunnat ja kaupungit, joille yritys tuottaa henkilöstö- ja taloushallinnon palveluja palvelukeskusmallilla nollatulosperiaatetta noudattaen. Yrityksen henkilöstömäärä on 45 ja liikevaihto v. 2025 noin 4,1 m€. Hankittavassa järjestelmässä tulee olla mahdollisuus hoitaa useamman kunnan tai yrityksen matka- ja kululaskut sekä optiona työajan seuranta. Matka- ja kululaskuohjelmisto otetaan käyttöön kaikille Kuntien Hetapalvelut Oy:n omistaja-asiakkaille (10 kunta-asiakasta ja 2 osakeyhtiömuotoista yhtiötä), yhdelle kuntayhtymälle ja mahdollisesti joillekin yritysasiakkaille sekä Hetapalveluille itselleen. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että henkilöstöllä on käytössään moderni, käyttäjäystävällinen ja automaatiota hyödyntävä järjestelmä, joka vähentää manuaalista työtä, tukee digitaalista asiointia ja on yhteensopiva Kuntien Hetapalveluiden muiden hallinnollisten järjestelmien ja niiden kokonaisarkkitehtuurin kanssa. Matka- ja kululaskutoiminnallisuuden tuotantokäyttöönoton tavoiteaikataulu on 1.1.2027. Ohjelmistoja koskevat vähimmäisvaatimukset on esitetty tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Kilpailutuksen perusteella solmittava hankintasopimus on voimassa määräaikaisena ajalla 1.10.2026 – 31.12.2027, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi olevana.
Вътрешен идентификатор: Monetra E8/2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Yhteenliittymän jäsenen yksin antamaa tarjousta pidetään rinnakkaistarjouksena yhteenliittymän tarjouksen kanssa. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 72000000 ИТ услуги: консултации, разработване на софтуер, Интернет и поддръжка
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: Monetra E8/2026
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 72000000 Informační technologie: poradenství, vývoj programového vybavení, internet a podpora
5. Část
Část: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Monetra E8/2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: Monetra E8/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: Monetra E8/2026
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 72000000 Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: Monetra E8/2026
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 72000000 IT-teenused: nõuande-, tarkvaraarendus-, Interneti- ja tugiteenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: Monetra E8/2026
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: Monetra E8/2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Yhteenliittymän jäsenen yksin antamaa tarjousta pidetään rinnakkaistarjouksena yhteenliittymän tarjouksen kanssa. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 72000000 Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: Monetra E8/2026
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: Monetra E8/2026
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 72000000 Usluge informacijske tehnologije: savjetovanje, razvoj programske podrške, internet i podrška
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: Monetra E8/2026
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 72000000 IT-szolgáltatások: tanácsadás, szoftverfejlesztés, internet és támogatás
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: Monetra E8/2026
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 72000000 Servizi informatici: consulenza, sviluppo di software, Internet e supporto
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: Monetra E8/2026
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 72000000 IT paslaugos: konsultavimas, programinės įrangos kūrimas, internetas ir aptarnavimo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Interne identificatiecode: Monetra E8/2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 72000000 IT-diensten: adviezen, softwareontwikkeling, internet en ondersteuning
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: Monetra E8/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 72000000 Usługi informatyczne: konsultacyjne, opracowywania oprogramowania, internetowe i wsparcia
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 72000000 Serviços de TI: consultoria, desenvolvimento de software, Internet e apoio
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: Monetra E8/2026
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 72000000 Servicii IT: consultanţă, dezvoltare de software, internet şi asistenţă
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: Monetra E8/2026
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 72000000 Služby informačných technológií: konzultácie, vývoj softvéru, internet a podpora
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: Monetra E8/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000