2. Процедура
Процедура
Заглавие: Verksamhetssystem inom socialtjänst samt vård och omsorg - v.3
Описание: Systemet ska tillhandahållas som tjänst (SaaS) och inkludera drift, support och tillhörande konsulttjänster. I Huddinge kommun förvaltas IT-tjänster genom en objektstruktur utifrån styr- och samverkansmodellen PM3. IT-tjänsten ska stödja objektets fem delområden: Stöd för ekonomiskt bistånd, arbetsmarknadsinsatser och mottagande av nyanländaStöd för individ- och familjeomsorgStöd för äldreomsorgStöd för omsorg om personer med funktionsnedsättningStöd för hälso- och sjukvårdsorganisationIT-tjänstens områden innefattar myndighetshandläggning, utförardokumentation, hälso- och sjukvård, invånartjänster samt tillhörande stödprocesser. Systemet ska kunna stötta förenkling och effektivisering av arbetssätt för medarbetare och bidra till ökad tillgänglighet för personer i behov av stöd samt möjliggöra systematisk uppföljning. Verksamhetsområdena som använder systemstödet styrs av en mängd lagar föreskrifter och regler vilket också ställer höga krav på informationssäkerhet och rättssäkerhet. Vänligen notera att Bilaga 5 utgör en viktig grund för prissättning, då denna b.a. innehåller prisspecifikation (tillsammans med flik "Pris i Bilaga 7) och betalningsplan. Observera kravsjusteringar till följd av övergång från LOV till LOU inom Hemtjänst.
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 48000000 Софтуерни пакети и информационни системи
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Вътрешен идентификатор: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133213:Lot:1
Допълнителна класификация (cpv): 85321000 Административни социални услуги
2. Řízení
Řízení
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 48000000 Balíky programů a informační systémy
5. Část
Část: LOT-0001
Další klasifikace (cpv): 85321000 Administrativní služby obyvatelstvu
2. Procedure
Procedure
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 48000000 Programpakker og informationssystemer
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Supplerende klassifikation (cpv): 85321000 Administrativ virksomhed i forbindelse med socialt arbejde
403516-2026 - Competition
Sweden – Software package and information systems – Verksamhetssystem inom socialtjänst samt vård och omsorg - v.3
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
LotLOT-0001
Additional classification (cpv): 85321000 Administrative social services
2. Procedimiento
Procedimiento
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 48000000 Paquetes de software y sistemas de información
5. Lote
Lote: LOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 85321000 Servicios sociales administrativos
2. Procédure
Procédure
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 48000000 Logiciels et systèmes d'information
Lot: LOT-0001
Nomenclature complémentaire (cpv): 85321000 Services sociaux administratifs
2. Nós imeachta
Nós imeachta
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Aicmiú breise (cpv): 85321000 Administrative social services
2. Postupak
Postupak
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 48000000 Programski paketi i informacijski sustavi
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 85321000 Upravne usluge socijalnih službi
2. Eljárás
Eljárás
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 48000000 Szoftvercsomag és információs rendszerek
5. Rész
Rész: LOT-0001
További osztályozás (cpv): 85321000 Közigazgatási szociális szolgáltatások
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 48000000 Programinės įrangos paketai ir informacinės sistemos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 85321000 Administracinės socialinės paslaugos
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 48000000 Programmatūras pakotne un informācijas sistēmas
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Papildu klasifikācija (cpv): 85321000 Administratīvie sociālie pakalpojumi
2. Procedura
Procedura
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 48000000 Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 85321000 Administracyjne usługi społeczne
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 48000000 Pacotes de software e sistemas de informação
Classificação adicional (cpv): 85321000 Serviços sociais administrativos
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 48000000 Softvérové balíky a informačné systémy
5. Časť
Časť: LOT-0001
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 85321000 Administratívne sociálne služby
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 48000000 Programski paketi in informacijski sistemi
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 85321000 Upravne storitve na področju sociale
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 85321000 Administration inom socialtjänsten