403648-2026 - Състезателна процедура
Финлaндия – ИТ услуги: консултации, разработване на софтуер, Интернет и поддръжка – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Услуги
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеYhteistyöalusta SaaS-palveluna
ОписаниеTerveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) pyytää tarjousta yhteistyöalustasta SaaS-palveluna. Yhteistyöalustaa tulee käyttämään THL:n henkilöstö sekä yhteistyötahojen edustajat. Hankinnan kohteen kuvaus ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tarjouspyyntö koostuu seuraavista asiakirjoista: Liite 1 Hankinnan kohteen kuvaus Liite 2 Hankinnan kohteen vähimmäisvaatimukset Liite 3 Laatupisteytys Liite 4 Sopimusluonnos Liite 5 Palvelutasoehdot Liite 6 Sopimusliite henkilötietojen käsittelystä Liite 7 JIT 2025 Palvelut verkon kautta Liite 8 JIT 2025 Yleiset ehdot Liite 9 Handi-palvelun kuvaus Liitteiden numerointi eroaa sopimuksen ja tarjouspyynnön osalta. Sopimus tehdään yhden toimittajan kanssa tarjousvertailun tulosten perusteella. Tarjottavaa palvelua koskevat vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 2 Hankinnan kohteen vähimmäisvaatimukset. Vähimmäisvaatimusten tulee täyttyä kokonaisuudessaan, jotta tarjous voidaan hyväksyä tarjousvertailuun. Tarjoajalla on mahdollisuus saada tarjousvertailuun laatupisteitä enintään 30 pistettä. Laatupisteet jakautuvat kriteereihin Laatu 1: Yhteensopivuus ja Laatu 2: Helppokäyttöisyyden todentaminen. Pisteytys on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 3 Laatupisteytys. Määräaikaisen sopimuskauden kesto on kaksi (2) vuotta. Tavoitteena on, että sopimuskausi alkaa arviolta viimeistään 21.09.2026. Sopimus tulee voimaan sopimuksen allekirjoituksesta. Lisäksi Tilaaja varaa oikeuden enintään kahteen (2) yhden (1) vuoden mittaiseen Optiokauteen (jäljempänä ”Optio”). Tilaaja ilmoittaa kirjallisesti Option käyttöönotosta kolme (3) kuukautta ennen Optiokauden käyttöönottoa. Optioon sovelletaan samoja sopimusehtoja kuin Palveluun. Option käyttö on ainoastaan Tilaajan harkinnassa.
Вътрешен идентификаторTHL/2354/2.02.06/2026
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Основни характеристики на процедуратаHankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, jäljempänä hankintalaki). Kyseessä on hankintalain 26 §:ssä tarkoitettu EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Avoin menettely on hankintamenettely, jossa hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön ja jossa kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Hankintamenettelyn keskeisimmät vaiheet ovat: 1. Tarjouspyynnön ja hankintailmoituksen julkaiseminen 2. Tarjousten vastaanotto 3. Tarjoajien soveltuvuuden ja kelpoisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 5. Tarjousten vertailu tarjouspyynnössä esitettyjen vertailuperusteiden mukaisesti 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksestä ilmoittaminen 7. Kilpailun voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkastaminen 8. Hankintasopimuksen tekeminen tarjouskilpailun voittaneen tarjoajan kanssa. Hankintaa koskeva sopimus (hankintasopimus) syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintasopimus tehdään aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun ehdokas tai tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen valitusosoituksineen ja oikaisuohjeineen tiedoksi. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn, jos saadut tarjoukset eivät vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankinnan myös jos olosuhteet tarjouskilpailun kuluessa muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia tai jos hankinnan keskeyttämiselle on olemassa muu perusteltu syy. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava suomen kielellä.
Цел
Естество на поръчкатаУслуги
Основна класификация (cpv): 72000000 ИТ услуги: консултации, разработване на софтуер, Интернет и поддръжка
Допълнителна класификация (cpv): 72310000 Услуги по обработка на данни
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0000
403648-2026 - Zadávání
Finsko – Informační technologie: poradenství, vývoj programového vybavení, internet a podpora – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Služby
2. Řízení
Řízení
NázevYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Interní identifikátorTHL/2354/2.02.06/2026
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvySlužby
Hlavní klasifikace (cpv): 72000000 Informační technologie: poradenství, vývoj programového vybavení, internet a podpora
Další klasifikace (cpv): 72310000 Zpracování dat
5. Část
ČástLOT-0000
403648-2026 - Wettbewerb
Finnland – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Interne KennungTHL/2354/2.02.06/2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72310000 Datenverarbeitung
5. Los
LosLOT-0000
403648-2026 - Διαγωνισμός
Φινλανδία – Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
ΤίτλοςYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Εσωτερικό αναγνωριστικόTHL/2354/2.02.06/2026
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΥπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 72310000 Υπηρεσίες επεξεργασίας δεδομένων
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
403648-2026 - Competition
Finland – IT services: consulting, software development, Internet and support – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Internal identifierTHL/2354/2.02.06/2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 72310000 Data-processing services
5. Lot
LotLOT-0000
403648-2026 - Hange
Soome – IT-teenused: nõuande-, tarkvaraarendus-, Interneti- ja tugiteenused – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Teenused
2. Menetlus
Menetlus
PealkiriYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Sisemine tunnusTHL/2354/2.02.06/2026
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusTeenused
Peamine liigitus (cpv): 72000000 IT-teenused: nõuande-, tarkvaraarendus-, Interneti- ja tugiteenused
Täiendav liigitus (cpv): 72310000 Andmetöötlusteenused
5. Osa
OsaLOT-0000
403648-2026 - Kilpailu
Suomi – Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Palvelut
2. Menettely
Menettely
Ilmoituksen nimiYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Sisäinen tunnisteTHL/2354/2.02.06/2026
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
Lisäluokitus (cpv): 72310000 Tiedon käsittelypalvelut
403648-2026 - Mise en concurrence
Finlande – Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
2. Procédure
Procédure
TitreYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Identifiant interneTHL/2354/2.02.06/2026
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédureHankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, jäljempänä hankintalaki). Kyseessä on hankintalain 26 §:ssä tarkoitettu EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Avoin menettely on hankintamenettely, jossa hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön ja jossa kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Hankintamenettelyn keskeisimmät vaiheet ovat: 1. Tarjouspyynnön ja hankintailmoituksen julkaiseminen 2. Tarjousten vastaanotto 3. Tarjoajien soveltuvuuden ja kelpoisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 5. Tarjousten vertailu tarjouspyynnössä esitettyjen vertailuperusteiden mukaisesti 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksestä ilmoittaminen 7. Kilpailun voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkastaminen 8. Hankintasopimuksen tekeminen tarjouskilpailun voittaneen tarjoajan kanssa. Hankintaa koskeva sopimus (hankintasopimus) syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintasopimus tehdään aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun ehdokas tai tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen valitusosoituksineen ja oikaisuohjeineen tiedoksi. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn, jos saadut tarjoukset eivät vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankinnan myös jos olosuhteet tarjouskilpailun kuluessa muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia tai jos hankinnan keskeyttämiselle on olemassa muu perusteltu syy. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava suomen kielellä.
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 72000000 Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui
Nomenclature complémentaire (cpv): 72310000 Services de traitement de données
403648-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
TeidealYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Aitheantóir inmheánachTHL/2354/2.02.06/2026
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
403648-2026 - Verseny
Finnország – IT-szolgáltatások: tanácsadás, szoftverfejlesztés, internet és támogatás – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Szolgáltatásmegrendelés
2. Eljárás
Eljárás
CímYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Belső azonosítóTHL/2354/2.02.06/2026
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeSzolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 72000000 IT-szolgáltatások: tanácsadás, szoftverfejlesztés, internet és támogatás
További osztályozás (cpv): 72310000 Adatfeldolgozási szolgáltatások
5. Rész
RészLOT-0000
403648-2026 - Konkurss
Somija – IT pakalpojumi konsultēšana, programmatūras izstrāde, internets un atbalsts – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Pakalpojumi
2. Procedūra
Procedūra
NosaukumsYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Iekšējais identifikatorsTHL/2354/2.02.06/2026
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsPakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 72000000 IT pakalpojumi konsultēšana, programmatūras izstrāde, internets un atbalsts
Papildu klasifikācija (cpv): 72310000 Datu apstrādes pakalpojumi
5. Daļa
DaļaLOT-0000
403648-2026 - Kompetizzjoni
Il-Finlandja – Servizzi ta' IT: konsulenza, żvilupp ta' softwer, Internet u appoġġ – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
TitluYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Identifikatur internTHL/2354/2.02.06/2026
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 72000000 Servizzi ta' IT: konsulenza, żvilupp ta' softwer, Internet u appoġġ
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 72310000 Servizzi ta' l-ipproċesar tad-data
5. Lott
LottLOT-0000
403648-2026 - Súťaž
Fínsko – Služby informačných technológií: konzultácie, vývoj softvéru, internet a podpora – Yhteistyöalusta SaaS-palveluna
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
2. Postup
Postup
NázovYhteistyöalusta SaaS-palveluna
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 72000000 Služby informačných technológií: konzultácie, vývoj softvéru, internet a podpora
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 72310000 Spracovanie údajov
5. Časť
ČasťLOT-0000