406217-2026 - Състезателна процедура
Финлaндия – Услуги по ремонт и поддържане на железопътен подвижен състав – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Услуги
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеRaakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
ОписаниеUrakka on yksikköhintainen kokonaisurakka (KU). Yksikköhintainen kunnossapidon palvelusopimus Haapajärven raakapuun kuormausalueen tie-, kuormaus- ja kääntöalueiden hoidosta ajalle 2027-2030. Kuormausalueen hoitoon sisältyy tie-, kuormaus- ja kääntöalueiden talvi- ja kesähoito. Talvihoitoon sisältyy lumen ja sohjon poisto, polanteen poisto, liukkauden torjunta, lumen poiskuljetus, kuormausalueelle jääneiden puiden poisto ja jäätyneiden rumpujen sulatus. Kesähoitoon sisältyy sorapintojen tasaus, sorapintojen pölynsidonta, murskeen lisääminen, päällystettyjen teiden ja alueiden paikkaus, ojien puhdistus, sadevesijärjestelmien ja rumpujen hoito ja huolto, kuormausalueelle jääneiden puiden poisto, parkin poiskuljetus sekä kuormausalueelle jääneen ja kaatopaikalle kuuluvan materiaalin poisto. Osa tehtävistä tehdään erikseen sovittaessa tarjouspyynnössä tarkemmin kuvatun mukaisesti. Työskentely RSU:n sisällä ja sen läheisyydessä rautatie- ja työturvallisuuden takia edellytetään joko ratatyölupaa tai turvamiestoimintaa TURO:n mukaisesti ensimmäisen luokan liikenteenohjauksen alueella. Palveluntuottajan on tullut ottaa hinnoittelussaan ja yksikköhintoja antaessaan huomioon työntuloksen aikaansaamiseksi tarpeellisten töiden kaikki kustannukset kuten turvamiehen, ratatyöluvan tai tieliikenteen liikenteenohjaajan käyttöön liittyvät tehtävät. Tarkempi kuvaus, aluerajaus ja hankintaan sisältyvät tehtävät sekä niiden laatuvaatimukset käyvät ilmi tarjouspyynnöstä.
Вътрешен идентификаторVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Основни характеристики на процедуратаMenettelynä käytetään erityisalojen hankintalain mukaista avointa menettelyä.
Цел
Естество на поръчкатаУслуги
Основна класификация (cpv): 50220000 Услуги по ремонт и поддържане на железопътен подвижен състав
Допълнителна класификация (cpv): 45200000 Строителни и монтажни работи на сгради и строителни съоръжения или на части от тях, 50230000 Услуги по ремонт, поддържане на други транспортни съоръжения и свързаните с тях услуги
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0000
406217-2026 - Zadávání
Finsko – Opravy, údržba a související služby pro železnice a jiná zařízení – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Služby
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátorVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvySlužby
Hlavní klasifikace (cpv): 50220000 Opravy, údržba a související služby pro železnice a jiná zařízení
Další klasifikace (cpv): 45200000 Práce pro kompletní nebo částečnou výstavbu inženýrské stavitelství, 50230000 Opravy a údržba silnic a dalších zařízení a související služby
5. Část
ČástLOT-0000
406217-2026 - Konkurrencevilkår
Finland – Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende jernbaner og andet udstyr – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
2. Procedure
Procedure
Intern IDVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50220000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende jernbaner og andet udstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 50230000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende veje og andet udstyr
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0000
406217-2026 - Hange
Soome – Raudteede ja nende seadmete remondi-, hooldus- ja seonduvad teenused – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Teenused
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnusVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusTeenused
Peamine liigitus (cpv): 50220000 Raudteede ja nende seadmete remondi-, hooldus- ja seonduvad teenused
Täiendav liigitus (cpv): 45200000 Ehitiste või nende osade ehitustööd ja tsiviilehitustööd, 50230000 Teede ja muude seadmete remondi-, hooldus- ja seonduvad teenused
5. Osa
OsaLOT-0000
406217-2026 - Kilpailu
Suomi – Rautateiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Palvelut
2. Menettely
Menettely
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 50220000 Rautateiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
Lisäluokitus (cpv): 45200000 Maa-, tie- ja vesirakennustöiden ja muiden rakennustöiden kokonais- tai osaurakat, 50230000 Teiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, kunnossapito ja muut palvelut
406217-2026 - Mise en concurrence
Finlande – Services de réparation, d'entretien et services connexes liés au transport ferroviaire et à d'autres équipements – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Services
2. Procédure
Procédure
Identifiant interneVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédureMenettelynä käytetään erityisalojen hankintalain mukaista avointa menettelyä.
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 50220000 Services de réparation, d'entretien et services connexes liés au transport ferroviaire et à d'autres équipements
Nomenclature complémentaire (cpv): 45200000 Travaux de construction complète ou partielle et travaux de génie civil, 50230000 Services de réparation, d'entretien et services connexes relatifs au transport routier et à d'autres équipements
5. Lot
LotLOT-0000
406217-2026 - Nadmetanje
Finska – Usluge popravaka, održavanja i srodne usluge za željeznice i drugu opremu – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznakaVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 50220000 Usluge popravaka, održavanja i srodne usluge za željeznice i drugu opremu
Dodatna klasifikacija (cpv): 45200000 Radovi na objektima ili dijelovima objekata visokogradnje i niskogradnje, 50230000 Usluge popravaka, održavanja i srodne usluge vezane za ceste i druge pogone
5. Grupa
GrupaLOT-0000
406217-2026 - Gara
Finlandia – Riparazione, manutenzione e servizi affini connessi alle ferrovie ed altre attrezzature – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Servizi
2. Procedura
Procedura
Identificativo internoVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 50220000 Riparazione, manutenzione e servizi affini connessi alle ferrovie ed altre attrezzature
Classificazione aggiuntiva (cpv): 45200000 Lavori per la costruzione completa o parziale e ingegneria civile, 50230000 Riparazione, manutenzione e servizi affini connessi alle strade ed altre attrezzature
5. Lotto
LottoLOT-0000
406217-2026 - Konkurss
Somija – Remonta, tehniskās apkopes un saistītie pakalpojumi attiecībā uz dzelzceļa transportu un citām iekārtām – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Pakalpojumi
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikatorsVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsPakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 50220000 Remonta, tehniskās apkopes un saistītie pakalpojumi attiecībā uz dzelzceļa transportu un citām iekārtām
Papildu klasifikācija (cpv): 45200000 Pilnīgas vai daļējas izbūves darbi un inženiertehniskie darbi, 50230000 Remonta, tehniskās apkopes un saistītie pakalpojumi attiecībā uz ceļiem un citām iekārtām
5. Daļa
DaļaLOT-0000
406217-2026 - Kompetizzjoni
Il-Finlandja – Tiswija, manutenzjoni u servizzi assoċċjati relatati mal-ferroviji, u apparat ieħor – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur internVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 50220000 Tiswija, manutenzjoni u servizzi assoċċjati relatati mal-ferroviji, u apparat ieħor
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 45200000 Xogħlijiet għall-kostruzzjoni kompluta jew parzjali max-xogħol ta’ l-inġinerija ċivili, 50230000 Tiswija, manutenzjoni u servizzi assoċċjati relatati mat-toroq, u apparat ieħor
5. Lott
LottLOT-0000
406217-2026 - Mededinging
Finland – Reparatie, onderhoud en aanverwante diensten in verband met spoorwegen en andere uitrusting – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Diensten
Interne identificatiecodeVÄYLÄ/1315/Vv-02.01.02/2026
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractDiensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 50220000 Reparatie, onderhoud en aanverwante diensten in verband met spoorwegen en andere uitrusting
Aanvullende classificatie (cpv): 45200000 Volledige of gedeeltelijke bouw- en civieltechnische werkzaamheden, 50230000 Reparatie, onderhoud en aanverwante diensten voor wegen en andere uitrusting
5. Perceel
PerceelLOT-0000
406217-2026 - Concurso
Finlândia – Serviços de reparação e manutenção e serviços conexos relacionados com vias férreas e outro equipamento – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Serviços
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoServiços
Classificação principal (cpv): 50220000 Serviços de reparação e manutenção e serviços conexos relacionados com vias férreas e outro equipamento
Classificação adicional (cpv): 45200000 Obras de construção total ou parcial e de engenharia civil, 50230000 Serviços de reparação e manutenção e serviços conexos relacionados com estradas e outros equipamentos
5. Lote
LoteLOT-0000
406217-2026 - Procedură concurențială
Finlanda – Servicii de reparare şi de întreţinere şi servicii conexe pentru transportul feroviar şi pentru alte echipamente – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Servicii
2. Procedură
Procedură
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiServicii
Clasificarea principală (cpv): 50220000 Servicii de reparare şi de întreţinere şi servicii conexe pentru transportul feroviar şi pentru alte echipamente
Clasificare suplimentară (cpv): 45200000 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice, 50230000 Servicii de reparare şi de întreţinere şi servicii conexe pentru transportul rutier şi pentru alte echipamente
406217-2026 - Súťaž
Fínsko – Opravy, údržba a súvisiace služby týkajúce sa železníc a iných zariadení – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
2. Postup
Postup
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 50220000 Opravy, údržba a súvisiace služby týkajúce sa železníc a iných zariadení
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 45200000 Práce na kompletnej alebo čiastočnej stavbe a práce inžinierskych stavieb, 50230000 Opravy, údržba a súvisiace služby týkajúce sa ciest a iných zariadení
5. Časť
ČasťLOT-0000
406217-2026 - Javni razpis
Finska – Storitve popravila, vzdrževanja in pripadajoče storitve, povezane z železniškim prevozom in drugo opremo – Raakapuun kuormausalueen hoito Haapajärvi, 2027–2030
Obvestilo o koncesiji ali naročilu – standardna ureditev
Storitve
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopkaOdprti postopek
Postopek je pospešenne
Namen
Vrsta javnega naročilaStoritve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 50220000 Storitve popravila, vzdrževanja in pripadajoče storitve, povezane z železniškim prevozom in drugo opremo
Dodatna klasifikacija (cpv): 45200000 Dela na objektih ali delih objektov visoke in nizke gradnje, 50230000 Storitve popravila, vzdrževanja in pripadajoče storitve, povezane s cestnim prevozom in drugo opremo
5. Sklop
SklopLOT-0000