2. Процедура
Процедура
Заглавие: Ammatillinen kuntoutusselvitys, ruotsinkielinen palvelu
Описание: Hankinnan kohteena ovat Kansaneläkelaitoksen (Kelan) ruotsinkielisille henkilöasiakkaille järjestettävä ammatillinen kuntoutusselvitys. Hankinta tehdään valtakunnallisesti. Ruotsinkielisen ammatillisen kuntoutusselvityksen järjestämisen toimipisteeksi voi tarjota vain sellaista palveluntuottajan toimipistettä, joka sijaitsee seuraavasti: - Pohjanmaan maakunnan alueella (alue 1) tai - enintään 30 km päässä Turun keskustasta (alue 2) tai - enintään 20 km päässä Helsingin keskustasta (alue 3) Palveluntuottajan on aina järjestettävä majoitus ja täysihoito kuntoutujien tarpeen mukaan palvelukuvauksen mukaisesti. Kuntoutus toteutetaan Kansaneläkelaitoksen kuntoutusetuuksista ja kuntoutusrahaetuuksista annetun lain 566/2005 (myöhemmin KKRL tai Kelan kuntoutuslaki) 6 §, 7 § ja 7a § mukaisena ammatillisena kuntoutuksena. Kelan asiakkaiden kuntoutus alkaa 1.1.2027 lukien. Ammatillinen kuntoutusselvitys kohdennetaan • asiakkaalle, jonka sairaus tai vamma on aiheuttanut tai sen arvioidaan aiheuttavan lähivuosina asiakkaan työ- tai opiskelukyvyn ja ansiomahdollisuuksien olennaisen heikentymisen (KKRL 6 §). • 16-29-vuotiaalle asiakkaalle, jonka toimintakyky on olennaisesti heikentynyt (KKRL 7 a §). Asiakkaan toimintakyky on olennaisesti heikentynyt, jos toimintakyvyn heikentyminen rajoittaa hänen tulevaisuuden suunnitteluaan tai opiskelemaan tai työelämään pääsyään taikka estää häntä jatkamasta opintojaan. o Nuoren ammatillinen kuntoutus on tarkoitettu asiakkaalle, jonka toimintakyky on olennaisesti heikentynyt muusta kuin sairaudesta johtuen Ammatillinen kuntoutusselvitys toteutetaan seuraavan palvelukuvauksen (voimassa 1.1.2027 alkaen) mukaisesti: - Ammatillinen kuntoutusselvitys Kelan kuntoutuksen palvelukuvauksessa ja siihen kuuluvissa liitteissä (1-4) määritellään Kelan järjestämän kuntoutuksen sisältö ja sen laatuvaatimukset. Palvelukuvausta ja sen liitteitä sovelletaan samanaikaisesti Kelan järjestämän kuntoutuksen toteuttamisessa. Palvelukuvaus on kuitenkin aina ensisijainen sen liitteisiin nähden. Palveluntuottajan on noudatettava Kelan verkkosivuilla kumppanit / kuntoutuspalvelut / Ohjeita palveluntuottajalle -kohdassa julkaistuja ohjeita, jotka ovat sitovia osana palvelun toteuttamista. Edellä mainittuja palvelukuvausta ja sen liitteitä kutsutaan jäljempänä tässä tarjouspyynnössä ”kuntoutuksen palvelukuvaukseksi”. Kuntoutuksen palvelukuvaus on voimassa 1.1.2027 alkaen. Tarjoaja sitoutuu noudattamaan kuntoutuksen palvelukuvausta koko sopimuskauden ajan. Tarjoaja sitoutuu toteuttamaan sellaisten asiakkaiden kuntoutuksen, joiden oikeus kyseiseen kuntoutuspalveluun on alkanut sopimuksen voimassaolon aikana, vaikka asiakkaan kuntoutus kokonaan tai osittain toteutuisi sopimuskauden päättymisen jälkeen. Jokaisesta tarjottavasta toimipisteestä on tehtävä oma erillinen tarjous. Tarjoaja voi antaa samasta toimipisteestä vain yhden tarjouksen. Kyseessä katsotaan olevan yksi toimipiste, vaikka tiloihin olisi olemassa kaksi eri osoitetta, mutta tosiasiasiallisesti kyseessä on kuitenkin sama toimipiste (esim. sisäänkäynnit kahdelta eri kadulta tai toimipisteet sijaitsevat saman katuosoitteen eri rapuissa/kerroksissa).
Вътрешен идентификатор: Kela/13288/2026
Вид процедура: Открита
Основни характеристики на процедурата: Hankinta tehdään avoimella menettelyllä. Tarjouskilpailuun voivat osallistua kaikki hankinnasta kiinnostuneet ja soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnassa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 1397/2016 (myöhemmin hankintalaki) velvoittavia säännöksiä ja julkisissa hankinnoissa noudatettavia periaatteita. Hankinnassa perustetaan puitejärjestely, joka on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 3.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 85000000 Услуги на здравеопазването и социалните дейности
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: Kela/13288/2026
Typ řízení: Otevřené
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 85000000 Zdravotní a sociální péče
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: Kela/13288/2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 85000000 Sundhedsvæsen og sociale foranstaltninger
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: Kela/13288/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Kela/13288/2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 85000000 Υγειονομικές και κοινωνικές υπηρεσίες
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Internal identifier: Kela/13288/2026
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: Kela/13288/2026
Tipo de procedimiento: Abierto
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 85000000 Servicios de salud y asistencia social
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: Kela/13288/2026
Menetluse liik: Avatud
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 85000000 Tervishoiu ja sotsiaaltöö teenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: Kela/13288/2026
Menettelyn tyyppi: Avoin
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: Kela/13288/2026
Type de procédure: Ouverte
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Hankinta tehdään avoimella menettelyllä. Tarjouskilpailuun voivat osallistua kaikki hankinnasta kiinnostuneet ja soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnassa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 1397/2016 (myöhemmin hankintalaki) velvoittavia säännöksiä ja julkisissa hankinnoissa noudatettavia periaatteita. Hankinnassa perustetaan puitejärjestely, joka on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 3.
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 85000000 Services de santé et services sociaux
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: Kela/13288/2026
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: Kela/13288/2026
Az eljárás típusa: Nyitott
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 85000000 Egészségügyi és szociális gondozási szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: Kela/13288/2026
Tipo di procedura: Aperta
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 85000000 Servizi sanitari e di assistenza sociale
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators: Kela/13288/2026
Procedūras veids: Atklāta
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 85000000 Veselības un sociālie pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: Kela/13288/2026
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 85000000 Servizzi dwar saħħa ta' xogħol soċjali
5. Lott
Lott: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: Kela/13288/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 85000000 Usługi w zakresie zdrowia i opieki społecznej
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 85000000 Serviços de saúde e acção social
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: Kela/13288/2026
Tip de procedură: Deschisă
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 85000000 Servicii de sănătate şi servicii de asistenţă socială
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: Kela/13288/2026
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000