2. Процедура
Процедура
Заглавие: Häviö- ja omakäyttösähkö
Описание: Hankinnan kohteena on Järvi-Suomen Energia Oy:n (jäljempänä tilaaja) häviö- ja omakäyttösähkön avoin toimitus sisältäen salkunhoitopalvelun. Lisäksi hankintaan sisältyy optiona uusiutuvan sähkön alkuperätodistusten välityspalvelu. Tilaajan häviösähkön määrä on noin 49,8 GWh/vuosi ja omakäyttösähkön määrä on noin 0,9 GWh/vuosi. Ilmoitetut määrät on arvioita, joissa esiintyy vuosittaista vaihtelua. Omakäyttösähköä käytetään 56 käyttöpaikassa. Tilaaja varaa oikeuden lisätä tai poistaa sopimuksen omakäyttösähkön käyttöpaikkoja niiden normaalin vaihtuvuuden puitteissa. Tarjouspyynnön liitteenä toimitetaan tilaajan häviö- ja omakäyttösähkön tuntisarjat jaksolta 1.1.-31.12.2025. Hankinnassa sähköenergian hinta muodostuu fyysisen sähkön spot-toimituksesta, hintariskin vähentämiseksi tehtyjen tehopohjaisten hinnankiinnitysten selvityksestä, toimittajan marginaalista sekä kantaverkkoyhtiö Fingridin kulloinkin voimassa olevasta tuotannon ja kulutuksen volyymimaksusta. Mikäli tilaaja ottaa käyttöön optiona olevan uusiutuvan sähkön alkuperätodistusten välityspalvelun, lisätään välityspalvelun marginaali ja alkuperätodistusten toteutunut hankintakustannus sähköenergian hintaan. Häviösähkö käsitellään yhtenä käyttöpaikkana, vaikka todellisuudessa häviösähkön määrä määräytyy kaikkien käyttöpaikkojen sähkönkulutuksen sekä tuotannon ja rajapistemittausten perusteella. Häviösähkö käsittää sähkön siirto- ja jakeluhäviöiden lisäksi kaikki sellaiset sähköerät, jotka eivät kohdistu mitatun tiedon perusteella millekään tietylle käyttöpaikalle (esim. mahdolliset mittausvirheet yms). Hankinnan määräaikainen sopimuskausi on 1.1.2027 - 31.12.2029. Sen lisäksi hankintaan sisältyy sopimusosapuolten yhteisesti päätettävä kahden vuoden jatko-optio 1.1.2030 -31.12.2031. Jatko-option käyttämisestä sovitaan viimeistään 6 kuukautta ennen määräaikaisen jakson päättymistä. Oikeuskäytännön mukaan häviö- ja omakäyttösähkön hankinnassa on kysymys erityisalojen hankintalain 6 §:n 6 momentissa tarkoitetusta energiahuoltoon liittyvästä energian hankkimisesta, eikä se näin ollen kuulu erityisalojen hankintalain tai hankintalain soveltamisalan piiriin. Sähkömarkkinalain 23 §:n mukaan verkonhaltijan on kuitenkin hankittava sähköverkkonsa häviö- ja omakäyttöenergia avointen, syrjimättömien ja markkinapohjaisten menettelyjen mukaisesti. Täyttääkseen edellä mainitut sähkömarkkinalain mukaiset edellytykset hankintayksikkö julkaisee hankinnasta avoimen hankintailmoituksen.
Вътрешен идентификатор: 612313
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Oikeuskäytännön mukaan häviö- ja omakäyttösähkön hankinnassa on kysymys erityisalojen hankintalain 6 §:n 6 momentissa tarkoitetusta energiahuoltoon liittyvästä energian hankkimisesta, eikä se näin ollen kuulu erityisalojen hankintalain tai hankintalain soveltamisalan piiriin. Sähkömarkkinalain 23 §:n mukaan verkonhaltijan on kuitenkin hankittava sähköverkkonsa häviö- ja omakäyttöenergia avointen, syrjimättömien ja markkinapohjaisten menettelyjen mukaisesti. Täyttääkseen edellä mainitut sähkömarkkinalain mukaiset edellytykset hankintayksikkö julkaisee hankinnasta avoimen hankintailmoituksen.
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 09310000 Електрическа енергия
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
415885-2026 - Zadávání
Finsko – Elektrická energie – Häviö- ja omakäyttösähkö
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Dodávky
2. Řízení
Řízení
NázevHäviö- ja omakäyttösähkö
Interní identifikátor612313
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvyDodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 09310000 Elektrická energie
5. Část
ČástLOT-0000
2. Procedure
Procedure
Titel: Häviö- ja omakäyttösähkö
Intern ID: 612313
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 09310000 Elektricitet
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 612313
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Häviö- ja omakäyttösähkö
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 612313
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 09310000 Ηλεκτρισμός
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Häviö- ja omakäyttösähkö
Sisemine tunnus: 612313
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 09310000 Elekter
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Menettely
Menettely
Ilmoituksen nimi: Häviö- ja omakäyttösähkö
Sisäinen tunniste: 612313
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Tavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 09310000 Sähkö
2. Procédure
Procédure
Titre: Häviö- ja omakäyttösähkö
Identifiant interne: 612313
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Oikeuskäytännön mukaan häviö- ja omakäyttösähkön hankinnassa on kysymys erityisalojen hankintalain 6 §:n 6 momentissa tarkoitetusta energiahuoltoon liittyvästä energian hankkimisesta, eikä se näin ollen kuulu erityisalojen hankintalain tai hankintalain soveltamisalan piiriin. Sähkömarkkinalain 23 §:n mukaan verkonhaltijan on kuitenkin hankittava sähköverkkonsa häviö- ja omakäyttöenergia avointen, syrjimättömien ja markkinapohjaisten menettelyjen mukaisesti. Täyttääkseen edellä mainitut sähkömarkkinalain mukaiset edellytykset hankintayksikkö julkaisee hankinnasta avoimen hankintailmoituksen.
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 09310000 Électricité
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Häviö- ja omakäyttösähkö
Aitheantóir inmheánach: 612313
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 09310000 Electricity
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Postupak
Postupak
Naslov: Häviö- ja omakäyttösähkö
Interna identifikacijska oznaka: 612313
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 09310000 Električna energija
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Cím: Häviö- ja omakäyttösähkö
Belső azonosító: 612313
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 09310000 Villamos energia
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Häviö- ja omakäyttösähkö
Vidaus identifikatorius: 612313
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 09310000 Elektra
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Nosaukums: Häviö- ja omakäyttösähkö
Iekšējais identifikators: 612313
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 09310000 Elektrība
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Häviö- ja omakäyttösähkö
Identifikatur intern: 612313
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 09310000 Elettriku
5. Lott
Lott: LOT-0000
Interne identificatiecode: 612313
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 09310000 Elektriciteit
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Häviö- ja omakäyttösähkö
Wewnętrzny identyfikator: 612313
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 09310000 Elektryczność
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Título: Häviö- ja omakäyttösähkö
Identificador interno: 612313
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 09310000 Electricidade
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: 612313
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 09310000 Electricitate
2. Postup
Postup
Názov: Häviö- ja omakäyttösähkö
Interný identifikátor: 612313
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 09310000 Elektrická energia
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: 612313
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 09310000 Elektrika
5. Sklop
Sklop: LOT-0000