2. Процедура
Процедура
Заглавие: Execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiție „AMENAJARE ZONĂ AGREMENT «LACUL PEȘTIȘORUL», STR. REPUBLICII NR.2, MUNICIPIUL PAȘCANI, JUDEȚUL IAȘI”, cod SMIS: 342156
Описание: Contractul are ca obiect execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiții „AMENAJARE ZONĂ AGREMENT «LACUL PEȘTIȘORUL», STR. REPUBLICII NR.2, MUNICIPIUL PAȘCANI, JUDEȚUL IAȘI”, cod SMIS: 342156, în cadrul Programului Regional Nord-Est 2021–2027, Prioritatea 7 „O regiune mai atractivă" — obiectivul specific RSO5.1, cod intervenție 166 „Protejarea, dezvoltarea și promovarea patrimoniului cultural și a serviciilor culturale". Contract de finanțare nr. 979. Durata maximă de execuție: 18 luni de la emiterea Ordinului de Începere. Note: *) Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări, transmise în termenul menționat, în a 14-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. **) Nu există limitări între capitole sau subcapitole de cheltuieli, ofertanții având dreptul cât și obligația de a prevedea toate costurile rezultate din listele de cantități și din oferta sa. Pentru capitolul 5.1 fiecare ofertant are pe de o parte libertatea iar pe de altă parte obligația de a propune propriile costuri în funcție de organizarea proprie și cerințele Documentației de atribuire. ***) Se permite ofertanților să utilizeze propriile distanțe de transport pentru resursele materiale de la furnizori la locul lucrării. În cadrul propunerii tehnice ofertanții trebuie să indice principalii furnizori precum și distanța de transport de la aceștia. ****) La întocmirea ofertei sunt aplicabile prevederile Ordinului nr. 1568/2002 pentru aprobarea reglementării tehnice „Ghid privind elaborarea devizelor la nivel de categorii de lucrări și obiecte de construcții pentru investiții realizate din fonduri publice”, indicativ P 91/1-02”, în sensul în care normele din articolele de deviz sunt orientative ”Ofertanții au deplină libertate de a-și prevedea în ofertă propriile consumuri și tehnologii de execuție, cu respectarea cerințelor cantitative și calitative prevăzute în proiectul tehnic, în Caietul de sarcini și în alte acte normative în vigoare are reglementează execuția lucrărilor” – conf. Art. 2.2.2
Вътрешен идентификатор: 4541360_2026_PAAPD342156
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Строителство
Основна класификация (cpv): 45212100 Строителни и монтажни работи по общо изграждане на съоръжения за отдих и развлечения
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
Заглавие: Default lot
Описание: Contractul are ca obiect execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiții „AMENAJARE ZONĂ AGREMENT «LACUL PEȘTIȘORUL», STR. REPUBLICII NR.2, MUNICIPIUL PAȘCANI, JUDEȚUL IAȘI”, cod SMIS: 342156, în cadrul Programului Regional Nord-Est 2021–2027, Prioritatea 7 „O regiune mai atractivă" — obiectivul specific RSO5.1, cod intervenție 166 „Protejarea, dezvoltarea și promovarea patrimoniului cultural și a serviciilor culturale". Contract de finanțare nr. 979. Durata maximă de execuție: 18 luni de la emiterea Ordinului de Începere. Investiția constă în reconfigurarea integrată a zonei „Lacul Peștișorul" și cuprinde lucrări etapizate pe două zone funcționale: - Zona A: skatepark cu rampe din beton armat, parc de aventură cu pergole din lemn ecarisat, parcare la sol, corp de depozitare cuplat cu grup sanitar; - Zona B: reconfigurarea oglinzii de apă a lacului cu zid de sprijin perimetral din beton armat clasa C25/30, cu permeabilitate redusă (clasa P810); Centru cultural multifuncțional D+P+1E+Etehnic, încadrat în clasa II de importanță seismică (γI,e = 1,20), pe fundație indirectă cu piloți forați Ø800 mm × 13 m; amfiteatru cu gradene; bazine de apă cu camera pompelor; insulă reconfigurată; poduri pietonale metalice cu suprastructură de tip CHS, pe piloți forați Ø600 mm × 12 m; stație de autobuz cu structură metalică; corp administrativ cuplat cu grupuri sanitare; locuri de joacă; mobilier urban; iluminat ornamental; amenajări peisagistice integrate. Obiectul contractului cuprinde și categoriile de lucrări care concură la realizarea ansamblului unitar al investiției: - amenajarea/reabilitarea/modernizarea/extinderea de spații publice (pietonizare, zone pietonale, spații de joacă); - amenajarea, reabilitarea, modernizarea, extinderea de parcuri, scuaruri, grădini publice și alte zone cu spații verzi (inclusiv pergole, alei, mobilier urban, iluminat inteligent); - crearea, amenajarea, reabilitarea, extinderea, modernizarea infrastructurii specifice activităților de recreere pe lacuri, plaje, faleze și zone perimetrale (inclusiv piste pietonale și ciclabile); - adaptarea obiectivelor de patrimoniu cultural pentru găzduirea de evenimente și activități cultural-creative; - construirea, extinderea, modernizarea, reabilitarea clădirilor cu funcțiuni culturale, ale centrelor culturale și ale parcurilor educativ-științifice; - construcția, modernizarea, reabilitarea parcurilor de aventură; - dezvoltarea infrastructurii de acces pietonală și ciclabilă către obiectivele culturale și turistice vizate de proiect. Categoria de importanță a construcțiilor: „C" — normală, conform HG nr. 766/1997. Clasa de importanță seismică: III pentru majoritatea obiectelor și II pentru obiectul ZB-2 Centrul cultural multifuncțional, conform normativului P 100-1/2013. Documentația tehnică (D.T.A.C. + P.Th. + D.E.) este elaborată de S.C. ARHIVOLTA STUDIO DE ARHITECTURĂ S.R.L. (proiectant general) și S.C. ELEMENT DESIGN S.R.L. (proiectant structuri), nr. proiect 01/2026. Documentația este verificată de verificator atestat pentru exigențele esențiale A1 și A2 „Rezistență mecanică și stabilitate", prin Referatul de verificare nr. 467/08.04.2026, întocmit de ing. Florina Pogângeanu (Certificat de atestare nr. 7085/28.04.2006). Autoritatea Contractantă deține Autorizația de Construire emisă pe baza documentației tehnice avizate. Avizele și acordurile aferente — inclusiv avizul de gospodărire a apelor pentru intervențiile asupra corpului de apă „Lacul Peștișorul" și actele administrative din domeniul protecției mediului — sunt obținute și valabile la data inițierii procedurii, fiind anexate la documentația de atribuire. Notă privind componenta de dotări: Capitolul 4.5 „Dotări" din devizul general al investiției (valoare estimată 593.980,00 lei fără TVA) NU face obiectul prezentei proceduri și va fi atribuit printr-o procedură separată. Valoarea estimată a contractului este formată din adunarea următoarele valori din devizul general al investiției: 2. Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului = 121.690,96 4.1. Construcții și instalații = 30.777.167,98 4.2. Montaj utilaje tehnologice = 81.173,04 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale cu montaj = 955.152,41 5.1. Organizare de șantier = 163.268,76 Total valoare estimată lei fără TVA = 32.098.453,15 Notă: Dotările de la cap. 4.5 și activele necorporale de la cap. 4.6. nu fac obiectul prezentei proceduri de achiziție.
Вътрешен идентификатор: 1
Допълнителна класификация (cpv): 45111291 Работи по подготовка на строителния участък, 45112711 Строителни работи по оформяне на паркове, 45200000 Строителни и монтажни работи на сгради и строителни съоръжения или на части от тях, 45221111 Строителни и монтажни работи по общо изграждане на пътни мостове, 45222000 Строителни и монтажни работи по общо изграждане на строителни съоръжения, без тунели и мостове, 45223210 Метални носещи конструкции, 45232150 Строителни и монтажни работи по общо изграждане на разпределителни водопроводи, 45232400 Строителни и монтажни работи по общо изграждане на канализационни колектори, 45233161 Строителни работи по изграждане на тротоари и пешеходни пътеки, 45233222 Строителни работи по полагане на пътна настилка от павета и асфалтова настилка, 45262210 Специализирани строителни и монтажни работи по фундиране, 45310000 Строителни и монтажни работи на електрически инсталации, 45316110 Монтажни работи на оборудване за осветление на пътища, летища и други, 45332000 Строителни и монтажни работи на водоснабдителни и канализационни инсталации, 45343000 Работи по инсталиране на устройства за предотвратяване на пожари
423445-2026 - Wettbewerb
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung4541360_2026_PAAPD342156
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212100 Freizeiteinrichtungen
5. Los
LosLOT-0000
TitelDefault lot
Interne Kennung1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111291 Erschließungsarbeiten, 45112711 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Parkanlagen, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45221111 Bau von Straßenbrücken, 45222000 Oberbauarbeiten, außer Brücken, Tunneln, Schächten und Unterführungen, 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen, 45232150 Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45233161 Bau von Fußwegen, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten, 45262210 Fundamentierungsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45316110 Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: 4541360_2026_PAAPD342156
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Radovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45212100 Građevinski radovi na objektima za odmor i razonodu
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
Naslov: Default lot
Interna identifikacijska oznaka: 1
Dodatna klasifikacija (cpv): 45111291 Radovi uređenja gradilišta, 45112711 Radovi krajobraznog uređenja parkova, 45200000 Radovi na objektima ili dijelovima objekata visokogradnje i niskogradnje, 45221111 Građevinski radovi na cestovnom mostu, 45222000 Građevinski radovi niskogradnje, osim mostova, tunela, okana i podzemnih željeznica, 45223210 Radovi na čeličnim konstrukcijama, 45232150 Radovi u vezi s cjevovodima za distribuciju vode, 45232400 Građevinski radovi na kolektorima otpadne vode, 45233161 Građevinski radovi na pješačkim stazama, 45233222 Radovi na kolničkom zastoru i asfaltiranju, 45262210 Radovi na temeljenju, 45310000 Elektroinstalacijski radovi, 45316110 Instalacija cestovne rasvjete, 45332000 Vodoinstalaterski radovi i radovi instaliranja odvoda, 45343000 Radovi instaliranja uređaja za protupožarnu zaštitu
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 4541360_2026_PAAPD342156
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Xogħlijiet
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 45212100 Xogħol ta’ kostruzzjoni tal-faċilitajiet tas-serħan
5. Lott
Lott: LOT-0000
Titlu: Default lot
Identifikatur intern: 1
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 45111291 Xogħol ta’ l-iżvilupp tas-sit, 45112711 Xogħol ta’ l-irranġar tal-pajsaġġ għal ġonna pubbliċi, 45200000 Xogħlijiet għall-kostruzzjoni kompluta jew parzjali max-xogħol ta’ l-inġinerija ċivili, 45221111 Xogħol ta' kostruzzjoni ta' pontijiet tat-toroq, 45222000 Xogħol tal-kostruzzjoni għal xogħlijiet ta’ l-inġinerija apparti milli pontijiet, mili, ċmieni ta’ l-arja u passaġġi ta’ taħt l-art, 45223210 Xogħlijiet strutturali ta’ l-azzar, 45232150 Xogħlijiet relatati mal-linji tal-pajpijiet tad-distrubuzzjoni ta’ l-ilma, 45232400 Xogħol tal-kostruzzjoni għad-drenaġġ, 45233161 Xogħol ta' kostruzzjoni ta' mogħdijiet għall-mixi, 45233222 Xogħol ta' pavimentar u asfaltar, 45262210 Xogħol tal-pedamenti, 45310000 Xogħol ta’ l-istallazzjoni ta’ l-elettriku, 45316110 Stallazzjoni tat-tagħmir ta’ l-illuminazzjoni tat-toroq, 45332000 Xogħol tal-kanen u tat-tqegħid tal-katusi tad-drenaġġ, 45343000 Xogħlijiet ta’ l-istallazzjoni tal-prevezzjoni tan-nar