Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 79311100 Услуги по проектиране на проучвания
Място на изпълнение
Административно-териториална единица на държавата (NUTS): Brăila (RO221)
Държава: Pyмъния
Допълнителна информация: BRAILA, sediul ADR SE, str. Anghel Saligny, nr.24
Стойност
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 79311100 Plán průzkumu
Místo plnění
Nižší územní jednotka země (NUTS): Brăila (RO221)
Země: Rumunsko
Hodnota
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79311100 Umfragengestaltung
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS): Brăila (RO221)
Land: Rumänien
Wert
423755-2026 - Διαγωνισμός
Ρουμανία – Υπηρεσίες σχεδιασμού έρευνας – Servicii privind Evaluarea intermediară a Programului Regional Sud- Est 2021- 2027
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
ΤίτλοςServicii privind Evaluarea intermediară a Programului Regional Sud- Est 2021- 2027
ΠεριγραφήScopul acestui contract este de a sprijini Autoritatea de Management și Comitetul de Monitorizare în luarea deciziilor de management la nivelul PR SE 2021- 2027, atât în vederea îmbunătăţirii eficacităţii și eficienţei intervenţiilor, cât și a obţinerii efectelor preconizate. De asemenea, evaluarea intermediara va sprijini procesul de pregătire a noii perioade de programare. Autoritatea Contractantă stabileşte un singur termen limită pentru solicitările de clarificări formulate de către operatorii economici şi pentru a răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/informaţiilor suplimentare care pot fi solicitate în perioada de depunere a ofertelor în conformitate cu prevederilor art. 160, alin. (2) din Legea nr. 98/2016. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea Contractantă va raspunde in mod clar si concret tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Dacă aceste termene se sfârșesc în zile nelucrătoare, Autoritatea va răspunde în ziua lucratoare imediat următoare acelei date.
Εσωτερικό αναγνωριστικό2026/11733112/1
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΥπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 79311100 Υπηρεσίες σχεδιασμού έρευνας
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
ΤίτλοςDefault lot
ΠεριγραφήObiectivul general al contractului este de a analiza procesul de implementare a PR SE 2021-2027 în vederea identificării în timp util a eventualelor dificultăţi întâmpinate și formulării unor recomandări pentru îmbunătăţirea implementării intervenţiilor din Program. Analiza Programului se va face prin luarea în considerare a criteriilor de evaluare referitoare la relevanță, eficacitate și eficiență, coerență internă și externă, precum și teme orizontale și vizibilitate, fără a se limita la acestea. Evaluarea va urmări identificarea barierelor în implementarea intervenţiilor prevăzute în Program, condiţiile în care acestea ar putea funcţiona mai bine, măsurile care pot fi luate pentru îmbunătăţirea procesului de implementare. Analiza mecanismelor de implementare a fondurilor va fi făcută la nivelul întregului Program, dar și specific pentru ITI Delta Dunării, acolo unde sunt prevăzute intervenţii specifice dedicate. Se dorește ca rapoartele de evaluare produse în cadrul contractului să constituie o sursă de informaţii obiective și utile pentru luarea deciziilor de management la nivelul PR SE 2021- 2027, atât în vederea îmbunătăţirii eficacităţii și eficienţei intervenţiilor, cât și a obţinerii și consolidării efectelor. De asemenea, evaluarea va furniza informaţii relevante pentru structurarea intervenţiilor ce vor fi finanţate în următoarea perioadă de programare. Obiectivele specifice ale Contractului sunt următoarele: - Analiza eficacităţii mecanismelor de implementare aferente PR SE 2021-2027; - Formularea unor recomandări specifice pentru creșterea gradului de absorbţie și realizarea indicatorilor de realizare/ rezultate pentru Priorităţile PR SE 2021-2027; - Furnizarea de informaţii relevante pentru structurarea intervenţiilor ce vor fi finanţate în următoarea perioadă de programare în Regiunea de Dezvoltare Sud-Est. Zona geografică acoperită este reprezentată de întregul teritoriu al Regiunii de dezvoltare Sud-Est, cu judeţele componente, respectiv: Brăila, Buzău, Constanţa, Galaţi, Tulcea și Vrancea. Rezultatele acestui Contract se încadrează în cerinţele Regulamentului UE 1060/2021 și vor reprezenta un instrument de management pentru factorii de decizie, cât și pentru toţi factorii implicaţi în gestionarea programului, respectiv: - factorii de decizie cu privire la evoluţia programului: membrii Comitetului de Monitorizare/ membrii Comitetului de Coordonare a Evaluării; - personalul cu funcţii de decizie și execuţie din cadrul AM PR SE și ale altor direcţii care gestionează sau sprijină implementarea PR SE; - Ministerul Investiţiilor și Proiectelor Europene, ca minister coordonator al fondurilor europene în România; - categoriile de beneficiari eligibili din cadrul priorităţilor PR SE; - parteneri relevanţi implicaţi în pregătirea și implementarea programului; - ministerele de linie care elaborează politica principală în domeniile de interes (MIPE, ACP alte ministere relevante); - categorii sociale vizate de efectele intervenţiilor. În funcţie de specificul studiilor, operatorul economic va selecta acele categorii de grup ţintă pe care le consideră relevante pentru obţinerea tuturor informaţiilor necesare realizării evaluării. Prestatorul poate introduce și alte tipuri de grupuri ţintă relevante pentru obţinerea de date necesare contractului, precum asociaţii profesionale în domeniu. Grupurile ţintă vor fi direct implicate de către Prestatorul în procesul de evaluare și vor fi consultate, asigurând procesul participativ și partenerial, precum și transparenţa exerciţiului de evaluare.
Εσωτερικό αναγνωριστικό1
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79311100 Survey design services
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Brăila (RO221)
Country: Romania
Value
423755-2026 - Licitación
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal
Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno2026/11733112/1
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoServicios
Clasificación principal (cpv): 79311100 Servicios de concepción de estudios
5. Lote
LoteLOT-0000
TítuloDefault lot
Identificador interno1
423755-2026 - Hange
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Teenused
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus2026/11733112/1
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusTeenused
Peamine liigitus (cpv): 79311100 Uuringu planeerimisteenused
5. Osa
OsaLOT-0000
PealkiriDefault lot
Sisemine tunnus1
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 79311100 Tutkimusten suunnittelupalvelut
Suorituspaikka
Maaryhmittely (NUTS): Brăila (RO221)
Maa: Romania
Arvo
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 79311100 Services de conception d'études
Lieu d’exécution
Subdivision pays (NUTS): Brăila (RO221)
Pays: Roumanie
Valeur
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 79311100 Közvéleménykutatás-tervezési szolgáltatások
A teljesítés helye
Ország alegysége (NUTS): Brăila (RO221)
Ország: Románia
Érték
423755-2026 - Gara
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Servizi
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno2026/11733112/1
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 79311100 Servizi di progettazione di indagini
5. Lotto
LottoLOT-0000
TitoloDefault lot
Identificativo interno1
423755-2026 - Konkurss
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Pakalpojumi
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators2026/11733112/1
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsPakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 79311100 Aptaujas plānošanas pakalpojumi
5. Daļa
DaļaLOT-0000
NosaukumsDefault lot
Iekšējais identifikators1
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 79311100 Servicii de elaborare de studii
Locul de executare
Subdiviziunea țării (NUTS): Brăila (RO221)
Țara: România
Valoare
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 79311100 Projekt prieskumu
Miesto plnenia
Nižšia územná jednotka krajiny (NUTS): Brăila (RO221)
Krajina: Rumunsko
423755-2026 - Konkurrensutsättning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare2026/11733112/1
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79311100 Utformning av undersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelDefault lot
Intern identifierare1