424415-2026 - Състезателна процедура
Финлaндия – Архитектурни, строителни, инженерни и инспекционни услуги – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Услуги
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеVaria Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
ОписаниеVTK Kiinteistöt Oy pyytää Teiltä aikaveloitusperusteista ja kattohintaista tarjoustanne Varia Hiekkaharjun AV-suunnittelupalveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liiteasiakirjojen mukaisesti. Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Vantaan kaupunki on teetättänyt tarveselvityksen ja hankesuunnitelman kohteesta. VTK Kiinteistöt Oy hankkii ja toteuttaa jatkossa hankkeen suunnittelun ja rakentamisen aina valmiiksi asti. Kohteen urakkamuoto on projektinjohtourakka, huomioiden, että suunnittelijat ovat sopimussuhteessa VTK Kiinteistöt Oy:n kanssa koko hankkeen ajan. Vantaan ammattiopisto Varia, Hiekkaharjun toimipiste sijaitsee osoitteessa Tennistie 1, 01370 Vantaa. Vantaan ammattiopisto Varian Hiekkaharjun kiinteistön peruskorjaus on osa laajempaa Varian toimitilaverkon kehittämisstrategiaa. Tällä hetkellä Varia järjestää ammatillista koulutusta neljässä toimipisteessä: Hiekkaharju, Koivukylä, Myyrmäki ja Aviapolis. Tulevaisuudessa opetustoiminta keskitetään kolmeen toimipisteeseen: Hiekkaharjuun, Vehkalaan sekä Tikkurilan osaamiskampukseen. VTK Kiinteistöt Oy omistaa kaikki kolme kohdetta ja toimii niissä hankekehityksestä ja rakennuttamisesta vastaavana tahona. Hiekkaharjun toimipisteessä on peruskorjauksen jälkeen tilapaikat yhteensä 1 540 opiskelijalle. Hankkeen rakennuskokonaisuus on laajuudeltaan noin 23 500 brm² ja tiloja käyttävät turvallisuusala, kone- ja tuotantotekniikka, talotekniikka, talonrakennusala, puhtaus- ja kiinteistöpalvelut, pintakäsittelyala sekä ravintola ja cateringala. Varia Hiekkaharjun rakennuskokonaisuus muodostuu kolmesta osasta: - Alkuperäinen vanha (rakennettu vuonna 1963), laajuus on noin 11 350 brm2. - Laajennusosat (toteutettu vuonna 2006), laajuus on noin 12 150 brm2 - Peruskorjauksessa rakennettava uudisosa noin 1000 brm2. Alkuperäisen vanhan osan korjausaste on paikoittain suuri ja rakennus on suojeltu asemakaavassa merkinnällä SR 5. Laajennusosalle toteutetaan laajoja PTS-korjauksia ja esimerkiksi talotekniset järjestelmät päivitetään vastaamaan nykyhetken tarpeita. Tavoitteena on mahdollistaa sisäinen tilojen yhteiskäyttö siten, että se tukee toiminnallista yhteistyötä sekä nostaa tilojen käyttöasteita myös ilta-aikaan. Myös ammattiopiston opetusalojen monimuotoiset tilatarpeet sekä tilojen yhteiskäyttöisyys rakennuksen toimijoiden välillä asettavat vaatimuksia tilojen käyttötavoitteisiin. Hankkeen sisältö ja laajuus tarkentuvat hankkeen aikana. AV-suunnittelija vastaa hankkeen audiovisuaalisten järjestelmien suunnittelusta yleissuunnitteluvaiheesta toteutussuunnitteluun sekä osallistuu rakentamisen, käyttöönoton ja takuuajan tehtäviin. Tehtävään kuuluu hankesuunnitelman mukaisten AV-ratkaisujen tarkentaminen, tilakohtaisten AV-järjestelmien suunnittelu, tarvittavien suunnitelma-asiakirjojen laatiminen sekä AV-järjestelmien yhteensovittaminen muiden suunnittelualojen kanssa. Suunnittelija laatii urakkalaskennan ja toteutuksen edellyttämät piirustukset, kaaviot, laiteluettelot ja tekniset asiakirjat. Suunnittelu käsittää rakennuksen opetus-, neuvottelu-, henkilöstö- ja yhteiskäyttötilojen AV-järjestelmät, auditorion AV-järjestelmät sekä rakennuksen kuulutusjärjestelmän. Ruokasalin AV-ratkaisut suunnitellaan siten, että tila soveltuu ruokailukäytön lisäksi erilaisiin esitys-, juhla- ja kokoontumistilaisuuksiin. Rakentamisen aikana suunnittelija osallistuu suunnitelmien tarkentamiseen, laitehyväksyntöjen käsittelyyn, toimintakokeisiin ja vastaanottomenettelyihin sekä takuuajan tarkastuksiin.” Hankkeen suunnitellun alustavan hankeaikataulun vaiheet on esitetty alla: - Hankesuunnitelman päivitys ja päätöksenteko (5/2025–1/2026) - Suunnittelijoiden hankinta (12/2025–6/2026) - Yleissuunnittelu (4/2026–1/2027) - Toteutussuunnittelu (2/ 2027–2/2029) - Urakoitsijan hankinta (6/2026–1/ 2027) - Rakentamisen valmistelu (2/ 2027–4/2027) - Rakentaminen (5/ 2027–5/2029) - Kalustus ja käyttäjän muutot (6–8/2029) - Käyttöönotto (8/2029). Hanke suunnitellaan tietomallipohjaisesti. Suunnittelussa noudatetaan yleisiä tietomallivaatimuksia YTV 2012 sekä YTV 2012 täydentäviä liitteitä. Tietomallisuunnittelua koordinoi erikseen valittu tietomallikoordinaattori, joka vastaa jokaisen hankevaiheen alussa hankkeen tietomalliohjeen tarkentamisesta suunnittelijoiden kanssa. Hankevaiheiden tietomallit tallennetaan projektipankkiin ifc- ja natiivimuodossa. Yhdistelmämallit tallennetaan projektipankkiin *.SMC (solibri) -muodossa tai muussa vastaavassa muodossa. Työssä noudatetaan KSE 2013 -ehtoja tarjouspyynnössä ja sopimuksessa esitetyin poikkeuksin. Suunnitelma-asiakirjat tehdään suomeksi. Tarjouspyyntö koostuu seuraavista asiakirjoista: - Tämä tarjouspyyntö - ESPD-lomake - Liite 1: Konsulttisopimusluonnos - Liite 2: Projektiohjelma - Liite 3: Hankesuunnitelma - Liite 4: Hankesuunnitelman liitteet soveltuvilta osin - Liite 5: Tarjouslomake
Вътрешен идентификатор617570
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Основни характеристики на процедуратаHANKINTAMENETTELY Hankinnassa noudatetaan hankintalakia, EU-kynnysarvon ylittävää hankintaa, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. Tarjousten käsittelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun toimittajan kanssa.
Цел
Естество на поръчкатаУслуги
Основна класификация (cpv): 71000000 Архитектурни, строителни, инженерни и инспекционни услуги
Допълнителна класификация (cpv): 71320000 Инженерни услуги по проектиране и конструиране, 71330000 Разнообразни инженерни услуги
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0000
424415-2026 - Konkurrencevilkår
Finland – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
2. Procedure
Procedure
Intern ID617570
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 71330000 Diverse former for ingeniørvirksomhed
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0000
424415-2026 - Competition
Finland – Architectural, construction, engineering and inspection services – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Contract or concession notice – standard regime
Services
Internal identifier617570
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71320000 Engineering design services, 71330000 Miscellaneous engineering services
5. Lot
LotLOT-0000
424415-2026 - Licitación
Finlandia – Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal
Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno617570
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoServicios
Clasificación principal (cpv): 71000000 Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección
Clasificación adicional (cpv): 71320000 Servicios de diseño técnico, 71330000 Servicios diversos de ingeniería
5. Lote
LoteLOT-0000
424415-2026 - Kilpailu
Suomi – Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Palvelut
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste617570
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 71000000 Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
Lisäluokitus (cpv): 71320000 Insinöörialan suunnittelupalvelut, 71330000 Erilaiset insinööripalvelut
5. Osa
OsaLOT-0000
424415-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach617570
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
424415-2026 - Nadmetanje
Finska – Arhitektonske, građevne, tehničke i inspekcije usluge – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka617570
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 71000000 Arhitektonske, građevne, tehničke i inspekcije usluge
Dodatna klasifikacija (cpv): 71320000 Usluge tehničkog projektiranja, 71330000 Razne usluge inženjeringa
5. Grupa
GrupaLOT-0000
424415-2026 - Verseny
Finnország – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Szolgáltatásmegrendelés
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító617570
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeSzolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 71000000 Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 71320000 Mérnöki tervezési szolgáltatások, 71330000 Különféle mérnöki szolgáltatások
5. Rész
RészLOT-0000
424415-2026 - Gara
Finlandia – Servizi architettonici, di costruzione, ingegneria e ispezione – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Servizi
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno617570
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 71000000 Servizi architettonici, di costruzione, ingegneria e ispezione
Classificazione aggiuntiva (cpv): 71320000 Servizi di ideazione tecnica, 71330000 Vari servizi di ingegneria
5. Lotto
LottoLOT-0000
424415-2026 - Kompetizzjoni
Il-Finlandja – Servizzi ta' perizja, kostruzzjoni, inġinerija u spezzjoni – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern617570
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 71000000 Servizzi ta' perizja, kostruzzjoni, inġinerija u spezzjoni
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 71320000 Servizzi ta' l-inġinerija tad-disinn, 71330000 Servizzi varji ta' l-inġinerija
5. Lott
LottLOT-0000
424415-2026 - Mededinging
Finland – Dienstverlening op het gebied van architectuur, bouwkunde, civiele techniek en inspectie – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Diensten
Interne identificatiecode617570
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractDiensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 71000000 Dienstverlening op het gebied van architectuur, bouwkunde, civiele techniek en inspectie
Aanvullende classificatie (cpv): 71320000 Technische ontwerpdiensten, 71330000 Diverse technische dienstverlening
5. Perceel
PerceelLOT-0000
424415-2026 - Concurso
Finlândia – Serviços de arquitectura, construção, engenharia e inspecção – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Serviços
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoServiços
Classificação principal (cpv): 71000000 Serviços de arquitectura, construção, engenharia e inspecção
Classificação adicional (cpv): 71320000 Serviços de concepção técnica, 71330000 Serviços diversos de engenharia
424415-2026 - Procedură concurențială
Finlanda – Servicii de arhitectură, de construcţii, de inginerie şi de inspecţie – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Servicii
2. Procedură
Procedură
Identificator intern617570
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiServicii
Clasificarea principală (cpv): 71000000 Servicii de arhitectură, de construcţii, de inginerie şi de inspecţie
Clasificare suplimentară (cpv): 71320000 Servicii de concepţie tehnică, 71330000 Diverse servicii de inginerie
424415-2026 - Súťaž
Fínsko – Architektonické, stavebné, inžinierske a inšpekčné služby – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
Služby
2. Postup
Postup
Interný identifikátor617570
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 71000000 Architektonické, stavebné, inžinierske a inšpekčné služby
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 71320000 Inžinierske projektovanie, 71330000 Rôzne inžinierske služby
5. Časť
ČasťLOT-0000
424415-2026 - Javni razpis
Finska – Arhitekturne, gradbeniške, inženirske in inšpekcijske storitve – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Obvestilo o koncesiji ali naročilu – standardna ureditev
Storitve
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator617570
Vrsta postopkaOdprti postopek
Postopek je pospešenne
Namen
Vrsta javnega naročilaStoritve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 71000000 Arhitekturne, gradbeniške, inženirske in inšpekcijske storitve
Dodatna klasifikacija (cpv): 71320000 Storitve gradbenega projektiranja, 71330000 Razne inženirske storitve
5. Sklop
SklopLOT-0000
424415-2026 - Konkurrensutsättning
Finland – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Varia Hiekkaharju peruskorjaus - Suunnittelupalvelut AV-suunnittelu
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare617570
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000