424978-2026 - Състезателна процедура
Дaния – Услуги в областта на банковото дело – Genudbud af daglige bankforretninger og portefølje management til Bornholms Regionskommune 2027 - 2033
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Услуги
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеGenudbud af daglige bankforretninger og portefølje management til Bornholms Regionskommune 2027 - 2033
ОписаниеUdbuddet vedrørende afvikling af Ordregivers daglige bankforretninger ved brug af almindelige konti til ind- og udbetalinger samt brug af elektronisk betalingsformidling og tilknyttede serviceydelser. Formålet med udbuddet er at indgår kontrakt med pengeinstitution på varetagelse af Ordregivers daglige bankforretninger og portefølje management. Daglige bankforretninger Ordregiver har i dag ca. 60 bankkonti, som ud over ”hovedkontoen” primært består af centrale konti tilknyttet fagsystemer, decentrale ”afdelings” konti, deponeringskonti og konti tilknyttet legater som Ordregiver administrerer. Tilbuddet skal omfatte samtlige konti i koncernen Bornholms Regionskommune. Portefølje management Regionskommunen har pt. placeret for ca. 87 mio. kr. i danske obligationer og aktier via investeringsforeningsbeviser. Placeringen er sket på baggrund af rammerne i kommunens ”Politik for styring af kommunens finansielle dispositioner” (vedlagt som bilag 3). Politikken tager højde for de lovgivningsmæssige rammer for kommunal placering af midler, jf. § 44 i ”bekendtgørelse af lov om kommunernes styrelse” samt ”bekendtgørelse nr. 957 af 10/07/2013 om anbringelse og bestyrelse af fondes midler”. Følgende opgaver/ydelser er omfattet af udbuddet: •Kontoførelse •Alle former for pengetransaktioner •Adgang til at anvende pengeinstituttets online banking system •Bankkonti til fonde og legater, der administreres af Ordregiver. •Alle former for indskud på deponeringskonti bl.a. i forbindelse med grund-/ejendomshandel •Rådgivning vedrørende daglige bankforretninger •Øvrige forretninger såsom kontante indbetalinger, døgnboksindbetalinger, nationalbankoverførsler, Visa/Dankort, MasterCards m.v. •En kreditfacilitet •Løbende afrapportering i henhold til kommunens ”politik for styring af kommunens finansielle dispositioner” •Portefølje management Kontrakten træder i kraft ved parternes underskrift og udløber den 28. februar 2033. Leveringsstart er den 1. marts 2027. Kontrakten er uopsigelig i de første 18 måneder. Herefter kan Kommunen opsige Kontrakten med 6 måneders varsel til udgangen af en måned. Banken kan herefter opsige Kontrakten med 12 måneders varsel til udgangen af en måned. Forud for leveringsstart, skal den vindende tilbudsgiver implementere Kontrakten, jf. Kontraktens bestemmelser herom.
Вътрешен идентификатор730400
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Цел
Естество на поръчкатаУслуги
Основна класификация (cpv): 66110000 Услуги в областта на банковото дело
Допълнителна класификация (cpv): 66140000 Услуги по управление на "портфейли" от ценни книжа
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0000
424978-2026 - Zadávání
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Služby
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor730400
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvySlužby
Hlavní klasifikace (cpv): 66110000 Bankovnictví
Další klasifikace (cpv): 66140000 Správa portfolia
5. Část
ČástLOT-0000
424978-2026 - Διαγωνισμός
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό730400
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΥπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 66110000 Τραπεζικές υπηρεσίες
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 66140000 Υπηρεσίες διαχείρισης χαρτοφυλακίων
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
424978-2026 - Kilpailu
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Palvelut
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste730400
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 66110000 Pankkipalvelut
Lisäluokitus (cpv): 66140000 Salkunhoitopalvelut
5. Osa
OsaLOT-0000
424978-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Services
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne730400
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 66110000 Services bancaires
Nomenclature complémentaire (cpv): 66140000 Services de gestion de portefeuilles
5. Lot
LotLOT-0000
424978-2026 - Nadmetanje
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka730400
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 66110000 Bankarske usluge
Dodatna klasifikacija (cpv): 66140000 Usluge upravljanja portfeljima
5. Grupa
GrupaLOT-0000
424978-2026 - Kompetizzjoni
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern730400
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 66110000 Servizzi bankarji
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 66140000 Servizzi ta' l-amministrazzjoni ta' portfolio
5. Lott
LottLOT-0000
424978-2026 - Procedură concurențială
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Servicii
2. Procedură
Procedură
Identificator intern730400
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiServicii
Clasificarea principală (cpv): 66110000 Servicii bancare
Clasificare suplimentară (cpv): 66140000 Servicii de gestionare a portofoliilor
424978-2026 - Súťaž
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
2. Postup
Postup
Interný identifikátor730400
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 66110000 Bankové služby
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 66140000 Správa portfólií
5. Časť
ČasťLOT-0000
424978-2026 - Konkurrensutsättning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare730400
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 66110000 Banktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 66140000 Aktieförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000