2. Процедура
Процедура
Заглавие: Tvätteritjänster inom äldreomsorgen
Описание: Tvätteritjänster. Ingen bestämd volym eller antal beställningar kan garanteras.
Вътрешен идентификатор: FAR 2025/848
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 98310000 Услуги по пране и химическо чистене
Допълнителна класификация (cpv): 98311000 Услуги по събиране и доставяне на прането, 98311100 Услуги по управление на обществени перални
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Описание: Tvätteritjänster inom älderomsorgen i Farsta. Ingen bestämd volym eller antal beställningar kan garanteras.
Вътрешен идентификатор: Tvätteritjänster inom äldreomsorgen
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: FAR 2025/848
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 98310000 Praní a čištění
Další klasifikace (cpv): 98311000 Sběr prádla, 98311100 Řízení prádelen
5. Část
Část: LOT-0001
2. Procedure
Procedure
Intern ID: FAR 2025/848
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 98310000 Vask og rensning
Supplerende klassifikation (cpv): 98311000 Afhentning af vasketøj, 98311100 Forvaltning af vaskeri
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Internal identifier: FAR 2025/848
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 98310000 Washing and dry-cleaning services
Additional classification (cpv): 98311000 Laundry-collection services, 98311100 Laundry-management services
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: FAR 2025/848
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 98310000 Servicios de lavado y limpieza en seco
Clasificación adicional (cpv): 98311000 Servicios de recogida de lavandería, 98311100 Servicios de gestión de lavanderías
5. Lote
Lote: LOT-0001
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: FAR 2025/848
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 98310000 Pesupesemis- ja kuivpuhastusteenused
Täiendav liigitus (cpv): 98311000 Pesu vastuvõtuteenused, 98311100 Pesumaja haldusteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: FAR 2025/848
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 98310000 Pesu- ja kuivapesupalvelut
Lisäluokitus (cpv): 98311000 Pyykinnoutopalvelut, 98311100 Pyykin käsittelypalvelut
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: FAR 2025/848
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: FAR 2025/848
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 98310000 Usluge pranja i kemijskog čišćenja
Dodatna klasifikacija (cpv): 98311000 Usluge skupljanja i dostave rublja na pranje, 98311100 Usluge upravljanja praonicom
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Interna identifikacijska oznaka: Tvätteritjänster inom äldreomsorgen
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: FAR 2025/848
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 98310000 Mosodai és vegytisztító szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 98311000 Szennyesgyűjtési szolgáltatások, 98311100 Mosodavezetési szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: FAR 2025/848
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 98310000 Servizi di lavanderia e di lavaggio a secco
Classificazione aggiuntiva (cpv): 98311000 Servizi di ritiro di biancheria da lavare, 98311100 Servizi di gestione di lavanderie
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: FAR 2025/848
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 98310000 Skalbimo ir sauso valymo paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 98311000 Skalbinių surinkimo paslaugos, 98311100 Skalbyklų valdymo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Iekšējais identifikators: FAR 2025/848
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 98310000 Mazgāšanas un ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumi
Papildu klasifikācija (cpv): 98311000 Mazgājamās veļas savākšanas pakalpojumi, 98311100 Veļas mazgātavas apsaimniekošanas pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
425421-2026 - Kompetizzjoni
L-Iżvezja – Servizzi tal-ħasil u l-ħasil fix-xott – Tvätteritjänster inom äldreomsorgen
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur internFAR 2025/848
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 98310000 Servizzi tal-ħasil u l-ħasil fix-xott
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 98311000 Servizzi tal-ġbir tal-ħwejjeġ għall-ħasil, 98311100 Servizzi ta' l-amministrazzjoni tal-lavanderija
5. Lott
LottLOT-0001
425421-2026 - Mededinging
Zweden – Wasserij- en stomerijdiensten – Tvätteritjänster inom äldreomsorgen
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Diensten
Interne identificatiecodeFAR 2025/848
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractDiensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 98310000 Wasserij- en stomerijdiensten
Aanvullende classificatie (cpv): 98311000 Ophalen van wasgoed, 98311100 Diensten voor beheer van wasgoed
5. Perceel
PerceelLOT-0001
Interne identificatiecodeTvätteritjänster inom äldreomsorgen
425421-2026 - Concurso
Suécia – Serviços de lavagem e de limpeza a seco – Tvätteritjänster inom äldreomsorgen
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Serviços
2. Procedimento
Procedimento
Identificador internoFAR 2025/848
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoServiços
Classificação principal (cpv): 98310000 Serviços de lavagem e de limpeza a seco
Classificação adicional (cpv): 98311000 Serviços de recolha de roupa por lavandarias, 98311100 Serviços de gestão de lavandarias
LoteLOT-0001
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: FAR 2025/848
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 98310000 Servicii de spălătorie şi de curăţătorie uscată
Clasificare suplimentară (cpv): 98311000 Servicii de colectare de rufe pentru spălat, 98311100 Servicii de gestionare a spălătoriilor
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: FAR 2025/848
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 98310000 Pranie a chemické čistenie
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 98311000 Zber bielizne, 98311100 Správa práčovní
5. Časť
Časť: LOT-0001
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: FAR 2025/848
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 98310000 Storitve pralnic in kemičnih čistilnic
Dodatna klasifikacija (cpv): 98311000 Storitve zbiranja in dostave perila, 98311100 Storitve upravljanja pralnic
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: FAR 2025/848
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001