See the notice on TED website
2. Процедура
Процедура
Заглавие: Hankintailmoitus: Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen rakennusurakan hankinta
Описание: Kainuun hyvinvointialue (Tilaaja) pyytää tarjouksia Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen (Ravintokeskus Kataja; "valmistuskeittiö") rakennusurakasta, tämän tarjouspyynnön ja muun tarjouspyyntöaineiston mukaisesti. Kyseessä on hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakoiden hankinta. Urakkamuotona on jaettu urakka, jossa rakennusteknisten töiden urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio ja sähkötöiden urakat toteutetaan pääurakkaan alistettuina sivu-urakoina. Urakoitsija voi antaa tarjouksen myös em. urakoiden yhdistelmästä. Mikäli tarjoaja tekee yhdistelmätarjouksen, on tarjoajan tehtävä oma tarjous jokaiseen osa-alueeseen, joka sisältyy yhdistelmätarjoukseen. Mikäli yhdistelmätarjous ei tule sellaisenaan valituksi, on tarjouksen tekijällä velvollisuus hoitaa ne yhdistelmätarjouksessa mukana olevat osaalueet, jotka mahdollisesti tulevat valituksi omina erillisinä osa-alueina. Yhdistelmätarjous tulee valituksi silloin, kun sen tarjoushinta jää tilaajalle edullisemmaksi, kuin kyseisten urakoiden halvimpien erillistarjousten summa. Yhdistelmätarjouksen laatiminen ei automaattisesti oikeuta tarjouslaskennan lisäaikaan, vaan rakennuttaja ilmoittaa mahdollisesta lisäajasta erikseen kaikille tarjoajille. Rakennuspaikan osoite on Sotkamontie 13 rakennus K, 87300 Kajaani. Kiinteistötunnus 205-5-90-14. Rakennuttaja edellyttää tarjouspyynnössä, että urakoitsija on tutustunut rakennuspaikkaan ennen tarjouksen antamista. Rakennuspaikkaa esittelee: Rakennusurakka Mikko Roivanen, mikko.roivanen@kainuu.fi, 040 663 1974 Veli-Pekka Mustonen. veli-pekka.mustonen@kainuu.fi, 044 797 4074 LV ja IV-urakka Mauri Heikkinen, mauri.heikkinen@kainuu.fi, 040 636 3520 Sähköurakka Ismo Tolonen, ismo.tolonen@kainuu.fi, 040 630 2988 Urakassa noudatetaan Rakennusurakan yleisiä sopimusehtoja YSE 1998 RT 16- 10660 (viittauksissa on käytetty lyhennettä YSE). Kaikki tarkemmat tiedot urakkakohteesta on esitetty tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. KORJAUSILMOITUKSEN SISÄLTÖ: - TARJOUSPYYNTÖAINEISTON HANKINTA-ASIAKIRJOJEN PÄIVITTÄMINEN JA TÄYDENTÄMINEN: Tilaaja on päivittänyt ja täydentänyt tällä korjausilmoituksella (lisäkirje) alla mainittuja tarjouspyyntöaineiston hankinta-asiakirjoja. Päivitetyt ja täydennetyt tarjouspyyntöaineoston hankinta-asiakirjat löytyvät vastaavalla tavalla nimetyistä kansiosta, tämän tarjouspyynnön liitteenä. 002 ARK_16.6.2026 003 RAK_16.6.2026 004 GEO_16.6.2026 005 LVI_16.6.2026 006 RAU_16.6.2026 007 SÄH_16.6.2026 IFC MALLIT_18.6.2026 KORJAUSILMOITUKSEN SISÄLTÖ PÄÄTTY
Вътрешен идентификатор: 607381
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Строителство
Основна класификация (cpv): 45000000 Строителни и монтажни работи
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: RAKENNUS-/PÄÄURAKKA
Описание: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. RAKENNUS-/PÄÄURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Вътрешен идентификатор: 1.-0
Варианти:
Описание на опциите: Lisähankintamahdollisuus: Tilaaja varaa oikeuden laajentaa sopimusta, mikäli alkuperäisen sopimuskumppanin on tarpeen suorittaa lisätöitä tai -palveluja taikka ylimääräisiä tavarantoimituksia, jotka eivät sisältyneet alkuperäiseen sopimukseen, ja jos sopimuskumppanin vaihtaminen ei ole mahdollista taloudellisista tai teknisistä syistä ja aiheuttaisi merkittävää haittaa tai kustannusten merkittävää päällekkäisyyttä hankintayksikölle, hankintalain 136 §:n mukaisesti.
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: ILMANVAIHTOURAKKA
Описание: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. ILMANVAIHTOURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Вътрешен идентификатор: 2.-1
Обособена позиция: LOT-0003
Заглавие: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: RAKENNUSAUTOMAATIOURAKKA
Описание: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. RAKENNUSAUTOMAATIOURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Вътрешен идентификатор: 4.-2
Обособена позиция: LOT-0004
Заглавие: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: SÄHKÖURAKKA
Описание: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. SÄHKÖURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Вътрешен идентификатор: 5.-3
Обособена позиция: LOT-0005
Заглавие: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: YHDISTELMÄTARJOUS
Описание: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. Yhdistelmätarjous urakkaohjelman mukaisesti. Tarjoaja voi tehdä myös yhdistelmätarjouksen ja mikäli tarjoaja tekee yhdistelmätarjouksen, on tarjoajan tehtävä oma tarjous jokaiseen osa-alueeseen, joka sisältyy yhdistelmätarjoukseen. Mikäli yhdistelmätarjous ei tule sellaisenaan valituksi, on tarjouksen tekijällä velvollisuus hoitaa ne yhdistelmätarjouksessa mukana olevat osa-alueet, jotka mahdollisesti tulevat valituksi omina erillisinä osa-alueina. Yhdistelmätarjous tulee valituksi silloin, kun sen tarjoushinta jää tilaajalle edullisemmaksi, kuin kyseisten urakoiden halvimpien erillistarjousten summa.
Вътрешен идентификатор: 6.-4
Обособена позиция: LOT-0006
Заглавие: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: PUTKIURAKKA
Описание: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. PUTKIURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Вътрешен идентификатор: 3.-5
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: 607381
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Práce
Hlavní klasifikace (cpv): 45000000 Stavební práce
5. Část
Část: LOT-0001
Interní identifikátor: 1.-0
Možnosti:
Část: LOT-0002
Interní identifikátor: 2.-1
Část: LOT-0003
Interní identifikátor: 4.-2
Část: LOT-0004
Interní identifikátor: 5.-3
Část: LOT-0005
Interní identifikátor: 6.-4
Část: LOT-0006
Interní identifikátor: 3.-5
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 607381
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Έργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45000000 Κατασκευαστικές εργασίες
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 1.-0
Επιλογές:
Παρτίδα: LOT-0002
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 2.-1
Παρτίδα: LOT-0003
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 4.-2
Παρτίδα: LOT-0004
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 5.-3
Παρτίδα: LOT-0005
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 6.-4
Παρτίδα: LOT-0006
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 3.-5
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: 607381
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Obras
Clasificación principal (cpv): 45000000 Trabajos de construcción
5. Lote
Lote: LOT-0001
Identificador interno: 1.-0
Opciones:
Lote: LOT-0002
Identificador interno: 2.-1
Lote: LOT-0003
Identificador interno: 4.-2
Lote: LOT-0004
Identificador interno: 5.-3
Lote: LOT-0005
Identificador interno: 6.-4
Lote: LOT-0006
Identificador interno: 3.-5
426621-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire - Avis de changement
Travaux
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne607381
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéTravaux
Nomenclature principale (cpv): 45000000 Travaux de construction
5. Lot
LotLOT-0001
Identifiant interne1.-0
Options
LotLOT-0002
Identifiant interne2.-1
LotLOT-0003
Identifiant interne4.-2
LotLOT-0004
Identifiant interne5.-3
LotLOT-0005
Identifiant interne6.-4
LotLOT-0006
Identifiant interne3.-5
426621-2026 - Nadmetanje
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim - Obavijest o promjeni
Radovi
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka607381
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraRadovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45000000 Građevinski radovi
5. Grupa
GrupaLOT-0001
Interna identifikacijska oznaka1.-0
Opcije
GrupaLOT-0002
Interna identifikacijska oznaka2.-1
GrupaLOT-0003
Interna identifikacijska oznaka4.-2
GrupaLOT-0004
Interna identifikacijska oznaka5.-3
GrupaLOT-0005
Interna identifikacijska oznaka6.-4
GrupaLOT-0006
Interna identifikacijska oznaka3.-5
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: 607381
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Darbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45000000 Statybos darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Vidaus identifikatorius: 1.-0
Pasirinkimo galimybės:
Pirkimo dalis: LOT-0002
Vidaus identifikatorius: 2.-1
Pirkimo dalis: LOT-0003
Vidaus identifikatorius: 4.-2
Pirkimo dalis: LOT-0004
Vidaus identifikatorius: 5.-3
Pirkimo dalis: LOT-0005
Vidaus identifikatorius: 6.-4
Pirkimo dalis: LOT-0006
Vidaus identifikatorius: 3.-5
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 607381
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Xogħlijiet
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 45000000 Xogħol tal-kostruzzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0001
Identifikatur intern: 1.-0
Għażliet:
Lott: LOT-0002
Identifikatur intern: 2.-1
Lott: LOT-0003
Identifikatur intern: 4.-2
Lott: LOT-0004
Identifikatur intern: 5.-3
Lott: LOT-0005
Identifikatur intern: 6.-4
Lott: LOT-0006
Identifikatur intern: 3.-5
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator: 607381
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Roboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45000000 Roboty budowlane
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Wewnętrzny identyfikator: 1.-0
Opcje:
Część zamówienia: LOT-0002
Wewnętrzny identyfikator: 2.-1
Część zamówienia: LOT-0003
Wewnętrzny identyfikator: 4.-2
Część zamówienia: LOT-0004
Wewnętrzny identyfikator: 5.-3
Część zamówienia: LOT-0005
Wewnętrzny identyfikator: 6.-4
Część zamówienia: LOT-0006
Wewnętrzny identyfikator: 3.-5
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: 607381
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Lucrări
Clasificarea principală (cpv): 45000000 Lucrări de construcţii
Lot: LOT-0001
Identificator intern: 1.-0
Opțiuni:
Lot: LOT-0002
Identificator intern: 2.-1
Lot: LOT-0003
Identificator intern: 4.-2
Lot: LOT-0004
Identificator intern: 5.-3
Lot: LOT-0005
Identificator intern: 6.-4
Lot: LOT-0006
Identificator intern: 3.-5