2. Процедура
Процедура
Заглавие: Amgros 2027 1.1052.b
Описание: Amgros I/S (Amgros) er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Amgros ønsker at indgå rammeaftaler for de lægemidler, der fremgår af de enkelte delkontrakter nedenfor, med henblik på at forsyne interessenternes sygehusapoteker med lægemidler samt eventuelt videresalg til Færøerne og Grønland. Amgros videresælger lægemidlerne til sygehusapotekerne til Amgros’ indkøbspris med et tillæg. Rammeaftalerne er ikke-eksklusive. Rammeaftalerne indgås uden købspligt, og sygehusapotekerne i regionerne er ikke forpligtet til at anvende Amgros’ rammeaftaler.
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 33600000 Фармацевтични продукти
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Udbudsnummer 1
Описание: Udbudsnummeret (delkontrakten) omfatter følgende lægemidler: ATC Code: L01FD01 · Generisk navn: Trastuzumab · Dispenseringsform: Infusionsvæske · Styrke: 150 mg · Enhedsværdi: 28,6 mg · Mængde i enheder: 21216 ··· ATC Code: L01FD01 · Generisk navn: Trastuzumab · Dispenseringsform: Infusionsvæske · Styrke: 420 mg · Enhedsværdi: 28,6 mg · Mængde i enheder: 160125. Hvert udbudsnummer anses for en selvstændig delkontrakt og udbydes uafhængigt af de øvrige udbudsnumre. En leverandør kan således vælge at give tilbud på ét, flere eller alle udbudsnumre, og tildeling sker separat for hvert enkelt udbudsnummer. En leverandør kan således tildeles en, flere eller alle delkontrakter. Der henvises til udbudsbetingelserne, herunder om afgivelse af tilbud under de enkelte udbudsnumre. Under betegnelsen "mængde i enheder" ovenfor er angivet et skønnet forbrug af lægemidlerne under udbudsnummeret, men det reelle forbrug kan afvige væsentligt derfra. Dette må leverandørerne påregne. Baggrunden herfor er, at der er tale om lægemidler til patientbehandling på de offentlige sygehuse, hvor patientens behov skal imødekommes. De udbudte lægemidler er endvidere omfattet af en eller flere anbefalinger og/eller behandlingsvejledninger fra Medicinrådet, og forbruget af de forskellige lægemidler kan i væsentligt omfang blive påvirket deraf. For nærmere beskrivelse henvises der til udbudsbetingelserne og rammeaftalen. Den nedenfor under pkt. 5.1.5 maksimale værdi af delkontrakten er beregnet som en andel på 100 % af den anslåede samlede værdi af alle delkontrakter anført i pkt. 2.1.3. Det beror på, at alle de udbudte lægemidler er omfattet af en eller flere anbefalinger og/eller behandlingsvejledninger fra Medicinrådet, som vurderer, hvilke af de udbudte lægemidler der anbefales til behandling til forskellige patientpopulationer, eventuelt således at visse lægemidler anses som ligestillede mulige førstevalg, anbefales til anvendelse i prioriteret rækkefølge eller lignende. Medicinrådets vurdering kan derfor have væsentlig betydning for, hvilke af de udbudte lægemidler der anvendes inden for forskellige terapiområder og patientpopulationer, og forbruget af de enkelte lægemidler kan tillige bero på gældende aftalepriser. Det betyder, at det ved udbuddet ikke er muligt at anslå, hvilke lægemidler der primært vil blive anvendt under rammeaftalens løbetid, og det er muligt, at anvendelse af lægemidlerne kan ændres betydeligt under rammeaftalernes løbetid, herunder navnlig ved godkendelse af nye indikationer for de enkelte lægemidler, ændret behandling af en eller flere patientpopulationer og lignende. Fastsættelse af den maksimale værdi af de enkelte delkontrakter som en andel af den samlede anslåede mængde af alle delkontrakter har til formål at sikre, at hver af de indgåede rammeaftaler kan anvendes til det fornødne indkøb. Den maksimale værdi er således fastsat på grundlag af en faglig vurdering af den potentielle anvendelse af lægemidlerne henset til de særlige omstændigheder vedrørende anvendelse af lægemidler på de offentlige sygehuse og den væsentlige betydning, som Medicinrådets anbefaling og/eller behandlingsvejledning kan have for det faktiske forbrug af de enkelte lægemidler, herunder væsentlig ændring i forbruget af de forskellige lægemidler.
Вътрешен идентификатор: Udbudsnummer 1
Варианти:
Описание на опциите: Rammeaftalen indeholder option på levering i en præ-aftaleperiode (dvs. før indkøbsperioden) og option på levering i en post-aftaleperiode (dvs. efter indkøbsperioden). De to optioner kan anvendes på de i rammeaftalen og udbudsbetingelserne beskrevne vilkår. Den anførte varighed i pkt. 5.1.3 er inklusive option på forlængelse. Rammeaftalens ordinære indkøbsperiode er 1.4.2027 – 31.3.2028
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Udbudsnummer 2
Описание: Udbudsnummeret (delkontrakten) omfatter følgende lægemidler: ATC Code: L01FD01 · Generisk navn: Trastuzumab · Dispenseringsform: Injektionsvæske · Styrke: 600 mg · Enhedsværdi: 28,6 mg · Mængde i enheder: 5811. Hvert udbudsnummer anses for en selvstændig delkontrakt og udbydes uafhængigt af de øvrige udbudsnumre. En leverandør kan således vælge at give tilbud på ét, flere eller alle udbudsnumre, og tildeling sker separat for hvert enkelt udbudsnummer. En leverandør kan således tildeles en, flere eller alle delkontrakter. Der henvises til udbudsbetingelserne, herunder om afgivelse af tilbud under de enkelte udbudsnumre. Under betegnelsen "mængde i enheder" ovenfor er angivet et skønnet forbrug af lægemidlerne under udbudsnummeret, men det reelle forbrug kan afvige væsentligt derfra. Dette må leverandørerne påregne. Baggrunden herfor er, at der er tale om lægemidler til patientbehandling på de offentlige sygehuse, hvor patientens behov skal imødekommes. De udbudte lægemidler er endvidere omfattet af en eller flere anbefalinger og/eller behandlingsvejledninger fra Medicinrådet, og forbruget af de forskellige lægemidler kan i væsentligt omfang blive påvirket deraf. For nærmere beskrivelse henvises der til udbudsbetingelserne og rammeaftalen. Den nedenfor under pkt. 5.1.5 maksimale værdi af delkontrakten er beregnet som en andel på 100 % af den anslåede samlede værdi af alle delkontrakter anført i pkt. 2.1.3. Det beror på, at alle de udbudte lægemidler er omfattet af en eller flere anbefalinger og/eller behandlingsvejledninger fra Medicinrådet, som vurderer, hvilke af de udbudte lægemidler der anbefales til behandling til forskellige patientpopulationer, eventuelt således at visse lægemidler anses som ligestillede mulige førstevalg, anbefales til anvendelse i prioriteret rækkefølge eller lignende. Medicinrådets vurdering kan derfor have væsentlig betydning for, hvilke af de udbudte lægemidler der anvendes inden for forskellige terapiområder og patientpopulationer, og forbruget af de enkelte lægemidler kan tillige bero på gældende aftalepriser. Det betyder, at det ved udbuddet ikke er muligt at anslå, hvilke lægemidler der primært vil blive anvendt under rammeaftalens løbetid, og det er muligt, at anvendelse af lægemidlerne kan ændres betydeligt under rammeaftalernes løbetid, herunder navnlig ved godkendelse af nye indikationer for de enkelte lægemidler, ændret behandling af en eller flere patientpopulationer og lignende. Fastsættelse af den maksimale værdi af de enkelte delkontrakter som en andel af den samlede anslåede mængde af alle delkontrakter har til formål at sikre, at hver af de indgåede rammeaftaler kan anvendes til det fornødne indkøb. Den maksimale værdi er således fastsat på grundlag af en faglig vurdering af den potentielle anvendelse af lægemidlerne henset til de særlige omstændigheder vedrørende anvendelse af lægemidler på de offentlige sygehuse og den væsentlige betydning, som Medicinrådets anbefaling og/eller behandlingsvejledning kan have for det faktiske forbrug af de enkelte lægemidler, herunder væsentlig ændring i forbruget af de forskellige lægemidler.
Вътрешен идентификатор: Udbudsnummer 2
427407-2026 - Konkurrencevilkår
Danmark – Lægemidler – Amgros 2027 1.1052.b
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Varer
2. Procedure
Procedure
TitelAmgros 2027 1.1052.b
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Formål
Kontraktens hovedformålVarer
Primær klassifikation (cpv): 33600000 Lægemidler
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0001
TitelUdbudsnummer 1
Intern IDUdbudsnummer 1
Valgmuligheder
DelkontraktLOT-0002
TitelUdbudsnummer 2
Intern IDUdbudsnummer 2
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Amgros 2027 1.1052.b
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 33600000 Φαρμακευτικά προϊόντα
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Τίτλος: Udbudsnummer 1
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Udbudsnummer 1
Επιλογές:
Παρτίδα: LOT-0002
Τίτλος: Udbudsnummer 2
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Udbudsnummer 2
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Amgros 2027 1.1052.b
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 33600000 Productos farmacéuticos
5. Lote
Lote: LOT-0001
Título: Udbudsnummer 1
Identificador interno: Udbudsnummer 1
Opciones:
Lote: LOT-0002
Título: Udbudsnummer 2
Identificador interno: Udbudsnummer 2
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Amgros 2027 1.1052.b
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 33600000 Ravimid
5. Osa
Osa: LOT-0001
Pealkiri: Udbudsnummer 1
Sisemine tunnus: Udbudsnummer 1
Täiendavad hankevõimalused:
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Udbudsnummer 2
Sisemine tunnus: Udbudsnummer 2
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Amgros 2027 1.1052.b
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 33600000 Pharmaceutical products
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Teideal: Udbudsnummer 1
Aitheantóir inmheánach: Udbudsnummer 1
Roghanna:
Luchtóg: LOT-0002
Teideal: Udbudsnummer 2
Aitheantóir inmheánach: Udbudsnummer 2
427407-2026 - Nadmetanje
Danska – Farmaceutski proizvodi – Amgros 2027 1.1052.b
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Roba
2. Postupak
Postupak
NaslovAmgros 2027 1.1052.b
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraRoba
Glavna klasifikacija (cpv): 33600000 Farmaceutski proizvodi
5. Grupa
GrupaLOT-0001
NaslovUdbudsnummer 1
Interna identifikacijska oznakaUdbudsnummer 1
Opcije
GrupaLOT-0002
NaslovUdbudsnummer 2
Interna identifikacijska oznakaUdbudsnummer 2
427407-2026 - Gara
Danimarca – Prodotti farmaceutici – Amgros 2027 1.1052.b
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Forniture
2. Procedura
Procedura
TitoloAmgros 2027 1.1052.b
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoForniture
Classificazione principale (cpv): 33600000 Prodotti farmaceutici
5. Lotto
LottoLOT-0001
TitoloUdbudsnummer 1
Identificativo internoUdbudsnummer 1
Opzioni
LottoLOT-0002
TitoloUdbudsnummer 2
Identificativo internoUdbudsnummer 2
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Amgros 2027 1.1052.b
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 33600000 Farmacijos produktai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Pavadinimas: Udbudsnummer 1
Vidaus identifikatorius: Udbudsnummer 1
Pasirinkimo galimybės:
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Udbudsnummer 2
Vidaus identifikatorius: Udbudsnummer 2
Nosaukums: Amgros 2027 1.1052.b
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 33600000 Farmācijas izstrādājumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Nosaukums: Udbudsnummer 1
Iekšējais identifikators: Udbudsnummer 1
Iespējas:
Daļa: LOT-0002
Nosaukums: Udbudsnummer 2
Iekšējais identifikators: Udbudsnummer 2
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Amgros 2027 1.1052.b
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 33600000 Prodotti farmaċewtiċi
5. Lott
Lott: LOT-0001
Titlu: Udbudsnummer 1
Identifikatur intern: Udbudsnummer 1
Għażliet:
Lott: LOT-0002
Titlu: Udbudsnummer 2
Identifikatur intern: Udbudsnummer 2
Titel: Amgros 2027 1.1052.b
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 33600000 Farmaceutische producten
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Titel: Udbudsnummer 1
Interne identificatiecode: Udbudsnummer 1
Opties:
Perceel: LOT-0002
Titel: Udbudsnummer 2
Interne identificatiecode: Udbudsnummer 2
427407-2026 - Concurso
Dinamarca – Produtos farmacêuticos – Amgros 2027 1.1052.b
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Fornecimentos
2. Procedimento
Procedimento
TítuloAmgros 2027 1.1052.b
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoFornecimentos
Classificação principal (cpv): 33600000 Produtos farmacêuticos
LoteLOT-0001
TítuloUdbudsnummer 1
Identificador internoUdbudsnummer 1
Opções
LoteLOT-0002
TítuloUdbudsnummer 2
Identificador internoUdbudsnummer 2
427407-2026 - Procedură concurențială
Danemarca – Produse farmaceutice – Amgros 2027 1.1052.b
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Produse
2. Procedură
Procedură
TitluAmgros 2027 1.1052.b
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiProduse
Clasificarea principală (cpv): 33600000 Produse farmaceutice
5. Lot
LotLOT-0001
TitluUdbudsnummer 1
Identificator internUdbudsnummer 1
Opțiuni
LotLOT-0002
TitluUdbudsnummer 2
Identificator internUdbudsnummer 2
2. Postopek
Postopek
Naslov: Amgros 2027 1.1052.b
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 33600000 Farmacevtski proizvodi
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Naslov: Udbudsnummer 1
Notranji identifikator: Udbudsnummer 1
Možnosti:
Sklop: LOT-0002
Naslov: Udbudsnummer 2
Notranji identifikator: Udbudsnummer 2