See the notice on TED website
2. Процедура
Процедура
Заглавие: TARJOUSPYYNTÖ: Lapin hyvinvointialueen vainajien siirtokuljetuspalvelut
Описание: Lapin hyvinvointialue (asiakirjoissa "hankintayksikkö", "tilaaja" tai Lapha) pyytää tarjouksia vainajien siirtokuljetuspalveluista Lapin hyvinvointialueella tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Vainajien siirtokuljetuspalvelut sisältävät vainajien kuljetuksia hyvinvointialueen omista yksiköistä, ostopalveluina tuotetuista yksiköistä, kotisairaalapalveluiden hoidosta ja vainajan kotoa/menehtymispaikalta hyvinvointialueen määrittelemään toimipaikkaan, pääsääntöisesti lähimpään vainajien säilytystilaan. Lisäksi kuljetuksiin kuuluvat vainajien siirtokuljetukset lääketieteellisen kuolemansyyn selvittämiseksi Lapin keskussairaalaan Rovaniemellä tai Länsi-Pohjan sairaalaan Kemissä. Tarvittaessa myös muita hyvinvointialueen tarvitsemia vainajien siirtokuljetuksia voidaan hankkia sopimuskaudella. Hankinta on jaettu osa-alueisiin paikkakunnittain (21 osa-aluetta). Kokonaishankinnan jakaminen on toteutettu jakamalla hyvinvointialueen maantieteellisen alueen mukaiset paikkakunnat osa-alueiksi. Hankinnassa voi tarjota yhdelle tai useammalle osa-alueelle ja jokaiselle osa-alueelle solmitaan lähtökohtaisesti omat hankintasopimukset. Tarjoaja voi siis valita mille paikkakunnalle/pakkakunnille eli osa-alueelle tarjouksen jättää. Osa-alueiden tarkemmat tiedot löytyvät kohdista “osia koskevat tiedot” sekä “hankinnan kohteen kriteerit”. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo (arvio) on kaikki osa-alueet huomioituna 1 400 000euroa (alv 0%) 48 kuukauden hankintajaksolla laskettuna.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Tarjouskilpailussa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki"). Sopimuksiin sovelletaan tilaajavastuulakia (1233/2006). Hankinta suoritetaan avoimella menettelyllä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön liitteineen, jonka perusteella kaikki halukkaat alan toimijat voivat tehdä tarjouksen tai tarjouksia (eri osa-alueille). Hankinta on jaettu osa-alueisiin, joista jokaiselle valitaan osa-alueen kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen tehnyt Palveluntuottaja sopimuskumppaniksi. Eri osa-alueita voidaan yhdistää samalle sopimukselle, jos sama Palveluntuottaja tulisi valituksi useammalle kuin yhdelle osa-alueelle sopimuskumppaniksi. Tämä tarkoittaa, että saman Tuottajan kanssa solmittaisiin mahdollisesti vain yksi sopimus, joka kattaa kaikki osa-alueet, joille Tuottaja on valittu sopimuskumppaniksi kilpailutuksen perusteella. Tarjousten vertailuperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, missä hankinnassa asetetut laatuvaatimukset on huomioitu osana palveluille ja tuotteille asetettuja vähimmäisvaatimuksia. Lisäksi tarjousvertailussa vertaillaan vähimmäistason ylittävän laadun osalta laatutekijöitä, jotka täyttämällä voi saada lisäpisteitä laatuvertailuun. Tarjousten vertailutietona käytetään tarjousten kokonaisvertailuhintaa (osa-alueittain) sekä vähimmäistason ylittävän laadun laatupisteitä (osa-alueittain). Tarjoaja voi tehdä vain yhden tarjouksen per osa-alue. Saman tarjoajan rinnakkaistarjouksia samalle osa-alueelle ei hyväksytä, vertailuhinnaltaan kalliimpi suljetaan ulos tarjouskilpailusta. Tarjoaja voi antaa osa-alueelle oman itsenäisen tarjouksen, jonka lisäksi se voi olla mukana yhteenliittymässä, joka tarjoaa samaa osa-aluetta. Näitä ei lueta saman tarjoajan rinnakkaistarjouksiksi. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä missä tahansa hankintamenettelyn vaiheessa, hankintalaki 125 §. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjouskäsittelyn menettelyvaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset tarjousajan päättymisen jälkeen 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3) Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4) Vertailee tarjoukset osa-alueittain ja tarkistaa pisteytyksen 5) Tekee hankintapäätökset osa-alueittain ja antaa päätökset tiedoksi 6) Toteutetaan sopimusvalmistelut valittujen Palveluntuottajien kanssa 7) Hankintasopimus solmitaan valitun/valittujen Palveluntuottajien kanssa Hankintasopimus ja sopimuskausi alkaa vasta kirjallisesti (sähköinen allekirjoitus käytössä) toteutetun sopimuksen allekirjoittamisen ja solmimisen jälkeen. Ennen sopimuksen allekirjoittamista odotetaan laissa säädetty odotus- ja muutoksenhakuaika hankintapäätösten tiedoksiannosta laskettuna.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 60000000 Транспортни услуги (с изключение на извозването на отпадъци)
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 1 Enontekiö
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Enontekiöllä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 1 Enontekiö-0
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 2 Inari
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Inarissa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 2 Inari-1
Обособена позиция: LOT-0003
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 3 Kittilä
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Kittilässä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 3 Kittilä-2
Обособена позиция: LOT-0004
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 4 Kolari
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Kolarissa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 4 Kolari-3
Обособена позиция: LOT-0005
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 5 Muonio
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Muoniossa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 5 Muonio-4
Обособена позиция: LOT-0006
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 6 Pello
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Pellossa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 6 Pello-5
Обособена позиция: LOT-0007
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 7 Utsjoki
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Utsjoella suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 7 Utsjoki-6
Обособена позиция: LOT-0008
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 8 Kemijärvi
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Kemijärvellä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 8 Kemijärvi-7
Обособена позиция: LOT-0009
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 9 Pelkosenniemi
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Pelkosenniemellä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 9 Pelkosenniemi-8
Обособена позиция: LOT-0010
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 10 Salla
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Sallassa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 10 Salla-9
Обособена позиция: LOT-0011
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 11 Savukoski
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Savukoskella suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 11 Savukoski-10
Обособена позиция: LOT-0012
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 12 Sodankylä
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Sodankylässä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 12 Sodankylä-11
Обособена позиция: LOT-0013
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 13 Ranua
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Ranualla suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 13 Ranua-12
Обособена позиция: LOT-0014
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 14 Rovaniemi
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Rovaniemellä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 14 Rovaniemi-13
Обособена позиция: LOT-0015
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 15 Simo
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Simossa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 15 Simo-14
Обособена позиция: LOT-0016
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 16 Ylitornio
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Ylitorniolla suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 16 Ylitornio-15
Обособена позиция: LOT-0017
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 17 Tervola
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Tervolassa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi loppuvuodesta 2026 tai vuoden 2027 alusta, jatkuen määräaikaisena noin kolme (3) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin viisi (5) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 17 Tervola-16
Обособена позиция: LOT-0018
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 18 Posio (optio)
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Posiolla suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi arviolta 1.6.2028 jatkuen määräaikaisena 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin 3,5 vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 18 -17
Обособена позиция: LOT-0019
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 19 Tornio (optio)
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Torniossa suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi arviolta 1.1.2028, jatkuen määräaikaisena kaksi (2) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin neljä (4) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 19 Tornio -18
Обособена позиция: LOT-0020
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 20 Kemi (optio)
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Kemissä suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi arviolta 1.1.2028, jatkuen määräaikaisena kaksi (2) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin neljä (4) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 Osa-alue 20 Kemi -19
Обособена позиция: LOT-0021
Заглавие: Vainajien siirtokuljetuspalvelut osa-alue 21 Keminmaa (optio)
Описание: Osa-alueisiin sisältyvät vähimmäisvaatimukset ovat kuvattu tarjouspyynnön tarkemmissa tiedoissa ja palvelukuvauksessa. Keminmaalla suunniteltu hankintasopimuskausi alkaisi arviolta 1.1.2028, jatkuen määräaikaisena kaksi (2) vuotta 31.12.2029 asti. Lisäksi osa-alueella on mahdollisuus kahteen (2) erilliseen optiosopimuskauteen ajalla 1.1.2030-31.12.2030 ja ajalla 1.1.2031-31.12.2031. Yhteensä hankintasopimuskausi olisi noin neljä (4) vuotta.
Вътрешен идентификатор: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 21 Keminmaa-20
2. Procedure
Procedure
Intern ID: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 60000000 Transporttjenester (ikke affaldstransport)
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Delkontrakt: LOT-0002
Delkontrakt: LOT-0003
Delkontrakt: LOT-0004
Delkontrakt: LOT-0005
Delkontrakt: LOT-0006
Delkontrakt: LOT-0007
Delkontrakt: LOT-0008
Delkontrakt: LOT-0009
Delkontrakt: LOT-0010
Delkontrakt: LOT-0011
Delkontrakt: LOT-0012
Delkontrakt: LOT-0013
Delkontrakt: LOT-0014
Delkontrakt: LOT-0015
Delkontrakt: LOT-0016
Delkontrakt: LOT-0017
Delkontrakt: LOT-0018
Delkontrakt: LOT-0019
Delkontrakt: LOT-0020
Delkontrakt: LOT-0021
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0001
Los: LOT-0002
Los: LOT-0003
Los: LOT-0004
Los: LOT-0005
Los: LOT-0006
Los: LOT-0007
Los: LOT-0008
Los: LOT-0009
Los: LOT-0010
Los: LOT-0011
Los: LOT-0012
Los: LOT-0013
Los: LOT-0014
Los: LOT-0015
Los: LOT-0016
Los: LOT-0017
Los: LOT-0018
Los: LOT-0019
Los: LOT-0020
Los: LOT-0021
Internal identifier: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
5. Lot
Lot: LOT-0001
Lot: LOT-0002
Lot: LOT-0003
Lot: LOT-0004
Lot: LOT-0005
Lot: LOT-0006
Lot: LOT-0007
Lot: LOT-0008
Lot: LOT-0009
Lot: LOT-0010
Lot: LOT-0011
Lot: LOT-0012
Lot: LOT-0013
Lot: LOT-0014
Lot: LOT-0015
Lot: LOT-0016
Lot: LOT-0017
Lot: LOT-0018
Lot: LOT-0019
Lot: LOT-0020
Lot: LOT-0021
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 60000000 Servicios de transporte (excluido el transporte de residuos)
5. Lote
Lote: LOT-0001
Lote: LOT-0002
Lote: LOT-0003
Lote: LOT-0004
Lote: LOT-0005
Lote: LOT-0006
Lote: LOT-0007
Lote: LOT-0008
Lote: LOT-0009
Lote: LOT-0010
Lote: LOT-0011
Lote: LOT-0012
Lote: LOT-0013
Lote: LOT-0014
Lote: LOT-0015
Lote: LOT-0016
Lote: LOT-0017
Lote: LOT-0018
Lote: LOT-0019
Lote: LOT-0020
Lote: LOT-0021
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 60000000 Transporditeenused (v.a jäätmetransport)
5. Osa
Osa: LOT-0001
Osa: LOT-0002
Osa: LOT-0003
Osa: LOT-0004
Osa: LOT-0005
Osa: LOT-0006
Osa: LOT-0007
Osa: LOT-0008
Osa: LOT-0009
Osa: LOT-0010
Osa: LOT-0011
Osa: LOT-0012
Osa: LOT-0013
Osa: LOT-0014
Osa: LOT-0015
Osa: LOT-0016
Osa: LOT-0017
Osa: LOT-0018
Osa: LOT-0019
Osa: LOT-0020
Osa: LOT-0021
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Tarjouskilpailussa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki"). Sopimuksiin sovelletaan tilaajavastuulakia (1233/2006). Hankinta suoritetaan avoimella menettelyllä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön liitteineen, jonka perusteella kaikki halukkaat alan toimijat voivat tehdä tarjouksen tai tarjouksia (eri osa-alueille). Hankinta on jaettu osa-alueisiin, joista jokaiselle valitaan osa-alueen kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen tehnyt Palveluntuottaja sopimuskumppaniksi. Eri osa-alueita voidaan yhdistää samalle sopimukselle, jos sama Palveluntuottaja tulisi valituksi useammalle kuin yhdelle osa-alueelle sopimuskumppaniksi. Tämä tarkoittaa, että saman Tuottajan kanssa solmittaisiin mahdollisesti vain yksi sopimus, joka kattaa kaikki osa-alueet, joille Tuottaja on valittu sopimuskumppaniksi kilpailutuksen perusteella. Tarjousten vertailuperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, missä hankinnassa asetetut laatuvaatimukset on huomioitu osana palveluille ja tuotteille asetettuja vähimmäisvaatimuksia. Lisäksi tarjousvertailussa vertaillaan vähimmäistason ylittävän laadun osalta laatutekijöitä, jotka täyttämällä voi saada lisäpisteitä laatuvertailuun. Tarjousten vertailutietona käytetään tarjousten kokonaisvertailuhintaa (osa-alueittain) sekä vähimmäistason ylittävän laadun laatupisteitä (osa-alueittain). Tarjoaja voi tehdä vain yhden tarjouksen per osa-alue. Saman tarjoajan rinnakkaistarjouksia samalle osa-alueelle ei hyväksytä, vertailuhinnaltaan kalliimpi suljetaan ulos tarjouskilpailusta. Tarjoaja voi antaa osa-alueelle oman itsenäisen tarjouksen, jonka lisäksi se voi olla mukana yhteenliittymässä, joka tarjoaa samaa osa-aluetta. Näitä ei lueta saman tarjoajan rinnakkaistarjouksiksi. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä missä tahansa hankintamenettelyn vaiheessa, hankintalaki 125 §. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjouskäsittelyn menettelyvaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset tarjousajan päättymisen jälkeen 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3) Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4) Vertailee tarjoukset osa-alueittain ja tarkistaa pisteytyksen 5) Tekee hankintapäätökset osa-alueittain ja antaa päätökset tiedoksi 6) Toteutetaan sopimusvalmistelut valittujen Palveluntuottajien kanssa 7) Hankintasopimus solmitaan valitun/valittujen Palveluntuottajien kanssa Hankintasopimus ja sopimuskausi alkaa vasta kirjallisesti (sähköinen allekirjoitus käytössä) toteutetun sopimuksen allekirjoittamisen ja solmimisen jälkeen. Ennen sopimuksen allekirjoittamista odotetaan laissa säädetty odotus- ja muutoksenhakuaika hankintapäätösten tiedoksiannosta laskettuna.
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 60000000 Services de transport (à l'exclusion du transport des déchets)
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: LAPHA/5678/02.08.01/2025
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Luchtóg: LOT-0002
Luchtóg: LOT-0003
Luchtóg: LOT-0004
Luchtóg: LOT-0005
Luchtóg: LOT-0006
Luchtóg: LOT-0007
Luchtóg: LOT-0008
Luchtóg: LOT-0009
Luchtóg: LOT-0010
Luchtóg: LOT-0011
Luchtóg: LOT-0012
Luchtóg: LOT-0013
Luchtóg: LOT-0014
Luchtóg: LOT-0015
Luchtóg: LOT-0016
Luchtóg: LOT-0017
Luchtóg: LOT-0018
Luchtóg: LOT-0019
Luchtóg: LOT-0020
Luchtóg: LOT-0021
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 60000000 Prijevozne usluge (osim prijevoza otpada)
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Grupa: LOT-0002
Grupa: LOT-0003
Grupa: LOT-0004
Grupa: LOT-0005
Grupa: LOT-0006
Grupa: LOT-0007
Grupa: LOT-0008
Grupa: LOT-0009
Grupa: LOT-0010
Grupa: LOT-0011
Grupa: LOT-0012
Grupa: LOT-0013
Grupa: LOT-0014
Grupa: LOT-0015
Grupa: LOT-0016
Grupa: LOT-0017
Grupa: LOT-0018
Interna identifikacijska oznaka: LAPHA/5678/02.08.01/2025 / Osa-alue 18 -17
Grupa: LOT-0019
Grupa: LOT-0020
Grupa: LOT-0021
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 60000000 Transporto paslaugos (išskyrus atliekų išvežimo transportą)
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pirkimo dalis: LOT-0003
Pirkimo dalis: LOT-0004
Pirkimo dalis: LOT-0005
Pirkimo dalis: LOT-0006
Pirkimo dalis: LOT-0007
Pirkimo dalis: LOT-0008
Pirkimo dalis: LOT-0009
Pirkimo dalis: LOT-0010
Pirkimo dalis: LOT-0011
Pirkimo dalis: LOT-0012
Pirkimo dalis: LOT-0013
Pirkimo dalis: LOT-0014
Pirkimo dalis: LOT-0015
Pirkimo dalis: LOT-0016
Pirkimo dalis: LOT-0017
Pirkimo dalis: LOT-0018
Pirkimo dalis: LOT-0019
Pirkimo dalis: LOT-0020
Pirkimo dalis: LOT-0021
Iekšējais identifikators: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 60000000 Transporta pakalpojumi (izņemot atkritumu transportu)
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Daļa: LOT-0002
Daļa: LOT-0003
Daļa: LOT-0004
Daļa: LOT-0005
Daļa: LOT-0006
Daļa: LOT-0007
Daļa: LOT-0008
Daļa: LOT-0009
Daļa: LOT-0010
Daļa: LOT-0011
Daļa: LOT-0012
Daļa: LOT-0013
Daļa: LOT-0014
Daļa: LOT-0015
Daļa: LOT-0016
Daļa: LOT-0017
Daļa: LOT-0018
Daļa: LOT-0019
Daļa: LOT-0020
Daļa: LOT-0021
Interne identificatiecode: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 60000000 Vervoersdiensten (uitg. vervoer van afval)
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Perceel: LOT-0002
Perceel: LOT-0003
Perceel: LOT-0004
Perceel: LOT-0005
Perceel: LOT-0006
Perceel: LOT-0007
Perceel: LOT-0008
Perceel: LOT-0009
Perceel: LOT-0010
Perceel: LOT-0011
Perceel: LOT-0012
Perceel: LOT-0013
Perceel: LOT-0014
Perceel: LOT-0015
Perceel: LOT-0016
Perceel: LOT-0017
Perceel: LOT-0018
Perceel: LOT-0019
Perceel: LOT-0020
Perceel: LOT-0021
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 60000000 Serviços de transporte (excl. transporte de resíduos)
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 60000000 Servicii de transport (cu excepţia transportului de deşeuri)
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 60000000 Dopravné služby (bez prepravy odpadu)
5. Časť
Časť: LOT-0001
Časť: LOT-0002
Časť: LOT-0003
Časť: LOT-0004
Časť: LOT-0005
Časť: LOT-0006
Časť: LOT-0007
Časť: LOT-0008
Časť: LOT-0009
Časť: LOT-0010
Časť: LOT-0011
Časť: LOT-0012
Časť: LOT-0013
Časť: LOT-0014
Časť: LOT-0015
Časť: LOT-0016
Časť: LOT-0017
Časť: LOT-0018
Časť: LOT-0019
Časť: LOT-0020
Časť: LOT-0021
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 60000000 Prevozne storitve (razen prevoza odpadkov)
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Sklop: LOT-0002
Sklop: LOT-0003
Sklop: LOT-0004
Sklop: LOT-0005
Sklop: LOT-0006
Sklop: LOT-0007
Sklop: LOT-0008
Sklop: LOT-0009
Sklop: LOT-0010
Sklop: LOT-0011
Sklop: LOT-0012
Sklop: LOT-0013
Sklop: LOT-0014
Sklop: LOT-0015
Sklop: LOT-0016
Sklop: LOT-0017
Sklop: LOT-0018
Sklop: LOT-0019
Sklop: LOT-0020
Sklop: LOT-0021
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: LAPHA/5678/02.08.01/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006
Del (anbudsområde): LOT-0007
Del (anbudsområde): LOT-0008
Del (anbudsområde): LOT-0009
Del (anbudsområde): LOT-0010
Del (anbudsområde): LOT-0011
Del (anbudsområde): LOT-0012
Del (anbudsområde): LOT-0013
Del (anbudsområde): LOT-0014
Del (anbudsområde): LOT-0015
Del (anbudsområde): LOT-0016
Del (anbudsområde): LOT-0017
Del (anbudsområde): LOT-0018
Del (anbudsområde): LOT-0019
Del (anbudsområde): LOT-0020
Del (anbudsområde): LOT-0021