450516-2026 - Състезателна процедура
Швeция – Архитектурни, строителни, инженерни и инспекционни услуги – Generalkonsult Planskildhet Holmsund
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Услуги
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеGeneralkonsult Planskildhet Holmsund
ОписаниеUppdraget omfattar projektering av ombyggnation plankorsning till planskild korsning för GC-trafik Holmsund. Den planskilda korsningen ska anläggas under befintlig järnväg och under Holmsundsvägen. Uppdraget innebär i stora drag projektering av befintliga ledningar, dagvattenlösningar, brokonstruktion och gatuprojektering. Då uppdragets värde beräknas överstiga nivån för avrop i Umeå kommuns ramavtal för Generalkonsult gata, mark upphandlas detta uppdrag separat. Eventuella frågor som ställs i upphandlingen kommer besvaras tidigast 17 augusti.
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Цел
Естество на поръчкатаУслуги
Основна класификация (cpv): 71000000 Архитектурни, строителни, инженерни и инспекционни услуги
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0001
Вътрешен идентификаторurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127490:Lot:1
Допълнителна класификация (cpv): 71300000 Инженерни услуги в строителството, 71310000 Консултантски инженерни и строителни услуги, 71311000 Консултантски услуги по проектиране и конструиране на строителни съоръжения, 71320000 Инженерни услуги по проектиране и конструиране
2. Řízení
Řízení
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 71000000 Architektonické, stavební, technické a inspekční služby
5. Část
Část: LOT-0001
Další klasifikace (cpv): 71300000 Technicko-inženýrské služby, 71310000 Poradenské inženýrství a stavební služby, 71311000 Poradenství v oblasti stavebního inženýrství, 71320000 Technické projektování
2. Procedure
Procedure
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Supplerende klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri, 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71320000 Ingeniørmæssig projektering
2. Verfahren
Verfahren
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 71300000 Engineering services, 71310000 Consultative engineering and construction services, 71311000 Civil engineering consultancy services, 71320000 Engineering design services
450516-2026 - Licitación
Suecia – Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección – Generalkonsult Planskildhet Holmsund
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal
Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoServicios
Clasificación principal (cpv): 71000000 Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección
5. Lote
LoteLOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 71300000 Servicios de ingeniería, 71310000 Servicios de consultoría en ingeniería y construcción, 71311000 Servicios de consultoría en ingeniería civil, 71320000 Servicios de diseño técnico
2. Menettely
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 71000000 Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
5. Osa
Osa: LOT-0001
Lisäluokitus (cpv): 71300000 Insinööripalvelut, 71310000 Insinööritaitoa ja rakentamista koskevat neuvontapalvelut, 71311000 Maa-, tie- ja vesirakentamista koskevat konsulttipalvelut, 71320000 Insinöörialan suunnittelupalvelut
2. Procédure
Procédure
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 71000000 Services d'architecture, services de construction, services d'ingénierie et services d'inspection
Nomenclature complémentaire (cpv): 71300000 Services d'ingénierie, 71310000 Services de conseil en matière d'ingénierie et de construction, 71311000 Services de conseil en génie civil, 71320000 Services de conception technique
2. Nós imeachta
Nós imeachta
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
2. Postupak
Postupak
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 71000000 Arhitektonske, građevne, tehničke i inspekcije usluge
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Interna identifikacijska oznaka: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127490:Lot:1
Dodatna klasifikacija (cpv): 71300000 Tehničke usluge, 71310000 Savjetodavne tehničke usluge i savjetodavne usluge u građevinarstvu, 71311000 Savjetodavna usluge u području niskogradnje, 71320000 Usluge tehničkog projektiranja
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 71000000 Servizi architettonici, di costruzione, ingegneria e ispezione
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Classificazione aggiuntiva (cpv): 71300000 Servizi di ingegneria, 71310000 Servizi di consulenza ingegneristica e di costruzione, 71311000 Servizi di consulenza in ingegneria civile, 71320000 Servizi di ideazione tecnica
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 71000000 Architektūros, statybų, inžinerijos ir inspektavimo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 71300000 Inžinerijos paslaugos, 71310000 Konsultacinės inžinerijos ir statybos paslaugos, 71311000 Civilinės inžinerijos konsultacinės paslaugos, 71320000 Inžinerinio projektavimo paslaugos
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 71000000 Arhitektūras, būvniecības, inženiertehniskie un pārbaudes pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Papildu klasifikācija (cpv): 71300000 Inženiertehniskie pakalpojumi, 71310000 Konsultatīvie inženiertehniskie un celtniecības pakalpojumi, 71311000 Inženiertehnisko darbu konsultatīvie pakalpojumi, 71320000 Inženiertehniskās projektēšanas pakalpojumi
2. Proċedura
Proċedura
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 71000000 Servizzi ta' perizja, kostruzzjoni, inġinerija u spezzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0001
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 71300000 Servizzi ta' l-inġinerija, 71310000 Servizzi ta' konsulenza dwar l-inġinerija u l-kostruzzjoni, 71311000 Servizzi ta' konsulenza ta' l-inġinerija ċivili, 71320000 Servizzi ta' l-inġinerija tad-disinn
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 71000000 Dienstverlening op het gebied van architectuur, bouwkunde, civiele techniek en inspectie
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Aanvullende classificatie (cpv): 71300000 Dienstverlening door ingenieurs, 71310000 Adviezen inzake techniek en bouw, 71311000 Adviezen inzake bouwkunde, 71320000 Technische ontwerpdiensten
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 71000000 Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 71300000 Usługi inżynieryjne, 71310000 Doradcze usługi inżynieryjne i budowlane, 71311000 Usługi doradcze w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, 71320000 Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 71000000 Serviços de arquitectura, construção, engenharia e inspecção
Lote: LOT-0001
Classificação adicional (cpv): 71300000 Serviços de engenharia, 71310000 Serviços de consultoria em matéria de engenharia e construção, 71311000 Serviços de consultoria em matéria de engenharia civil, 71320000 Serviços de concepção técnica
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 71000000 Servicii de arhitectură, de construcţii, de inginerie şi de inspecţie
Clasificare suplimentară (cpv): 71300000 Servicii de inginerie, 71310000 Servicii de consultanţă în domeniul ingineriei şi al construcţiilor, 71311000 Servicii de consultanţă în domeniul lucrărilor publice, 71320000 Servicii de concepţie tehnică
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 71000000 Arhitekturne, gradbeniške, inženirske in inšpekcijske storitve
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 71300000 Inženirske storitve, 71310000 Storitve tehničnega in gradbenega svetovanja, 71311000 Storitve svetovanja pri nizkih gradnjah, 71320000 Storitve gradbenega projektiranja
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster