2. Процедура
Процедура
Заглавие: Ramavtal samt driftavtal för kyltekniska anläggningar med naturliga köldmedier: drift, underhåll samt om- och nyinstallation
Описание: Upphandlingen avser ett ramavtal för om- och nyinstallation av kyltekniska anläggningar med naturliga köldmedier, samt en tjänsteentreprenad avseende jour, tillsyn, skötsel samt avhjälpande och planerat underhåll för kyltekniska anläggningar med naturliga köldmedier inom beställarens fastighetsbestånd.
Вътрешен идентификатор: FSK 2026/234
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Строителство
Основна класификация (cpv): 45331231 Строителни и монтажни работи на инсталации за замразяване
Допълнителна класификация (cpv): 45331220 Строителни и монтажни работи на климатични тръбопроводни инсталации, 45331230 Строителни и монтажни работи на охладителни инсталации
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Område A1
Описание: Kyltekniska arbeten innefattande om- och nyinstallation av kyltekniska anläggningar med naturliga köldmedier, samt tjänsteentreprenad innefattande tillsyn, skötsel samt avhjälpande och planerat underhåll.
Вътрешен идентификатор: Område A1
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Område A2
Вътрешен идентификатор: Område A2
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: FSK 2026/234
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Práce
Hlavní klasifikace (cpv): 45331231 Instalace a montáž mrazicích zařízení
Další klasifikace (cpv): 45331220 Instalace a montáž klimatizace, 45331230 Instalace a montáž chladících zařízení
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Område A1
Interní identifikátor: Område A1
Část: LOT-0002
Název: Område A2
Interní identifikátor: Område A2
2. Procedure
Procedure
Intern ID: FSK 2026/234
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45331231 Installation af køletekniske anlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 45331220 Installation af klimaanlæg, 45331230 Installation af køleanlæg
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Område A1
Intern ID: Område A1
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Område A2
Intern ID: Område A2
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: FSK 2026/234
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45331231 Installation von kältetechnischen Anlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331220 Installation von Klimaanlagen, 45331230 Installation von Kühlanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Område A1
Los: LOT-0002
Interne Kennung: Område A2
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: FSK 2026/234
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Έργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45331231 Εργασίες εγκατάστασης εξοπλισμού ψύξης
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 45331220 Εργασίες εγκατάστασης συστημάτων κλιματισμού, 45331230 Εργασίες εγκατάστασης ψυκτικού εξοπλισμού
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Τίτλος: Område A1
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Område A1
Παρτίδα: LOT-0002
Τίτλος: Område A2
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Område A2
Internal identifier: FSK 2026/234
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45331231 Installation work of refrigeration equipment
Additional classification (cpv): 45331220 Air-conditioning installation work, 45331230 Installation work of cooling equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Område A1
Internal identifier: Område A1
Lot: LOT-0002
Title: Område A2
Internal identifier: Område A2
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: FSK 2026/234
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Ehitustööd
Peamine liigitus (cpv): 45331231 Külmutusseadmete paigaldustööd
Täiendav liigitus (cpv): 45331220 Kliimaseadmete paigaldustööd, 45331230 Jahutusseadmete paigaldustööd
5. Osa
Osa: LOT-0001
Pealkiri: Område A1
Sisemine tunnus: Område A1
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Område A2
Sisemine tunnus: Område A2
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: FSK 2026/234
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Rakennusurakat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 45331231 Kylmälaitteistojen asennustyöt
Lisäluokitus (cpv): 45331220 Ilmastointilaitteiden asennustyöt, 45331230 Jäähdytyslaitteistojen asennustyöt
Ilmoituksen nimi: Område A1
Sisäinen tunniste: Område A1
Ilmoituksen nimi: Område A2
Sisäinen tunniste: Område A2
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: FSK 2026/234
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Travaux
Nomenclature principale (cpv): 45331231 Travaux d'installation de matériel de réfrigération
Nomenclature complémentaire (cpv): 45331220 Travaux d'installation de matériel de climatisation, 45331230 Travaux d'installation de matériel de refroidissement
Titre: Område A1
Identifiant interne: Område A1
Titre: Område A2
Identifiant interne: Område A2
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: FSK 2026/234
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Radovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45331231 Radovi instaliranja opreme za zamrzavanje
Dodatna klasifikacija (cpv): 45331220 Radovi instaliranja klimatizacije, 45331230 Radovi instaliranja rashladne opreme
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Naslov: Område A1
Interna identifikacijska oznaka: Område A1
Grupa: LOT-0002
Naslov: Område A2
Interna identifikacijska oznaka: Område A2
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: FSK 2026/234
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Lavori
Classificazione principale (cpv): 45331231 Lavori di installazione di impianti di refrigerazione
Classificazione aggiuntiva (cpv): 45331220 Lavori di installazione di impianti di climatizzazione, 45331230 Lavori di installazione di attrezzature di raffreddamento
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Titolo: Område A1
Identificativo interno: Område A1
Lotto: LOT-0002
Titolo: Område A2
Identificativo interno: Område A2
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: FSK 2026/234
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Darbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45331231 Šaldymo įrenginių montavimo darbai
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 45331220 Oro kondicionavimo įrengimo darbai, 45331230 Aušinimo įrenginių montavimo darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Pavadinimas: Område A1
Vidaus identifikatorius: Område A1
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Område A2
Vidaus identifikatorius: Område A2
Iekšējais identifikators: FSK 2026/234
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45331231 Saldēšanas iekārtu uzstādīšana
Papildu klasifikācija (cpv): 45331220 Gaisa kondicionieru uzstādīšana, 45331230 Dzesēšanas iekārtu uzstādīšana
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Nosaukums: Område A1
Iekšējais identifikators: Område A1
Daļa: LOT-0002
Nosaukums: Område A2
Iekšējais identifikators: Område A2
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: FSK 2026/234
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Xogħlijiet
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 45331231 Xogħol ta’ stallazzjoni ta’ l-apparat tar-refriġerazzjoni
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 45331220 Xogħol ta’ stallazzjoni ta’ l-arja kkondizzjonata, 45331230 Xogħol ta’ stallazzjoni ta’ l-apparat tat-tkessieħ
5. Lott
Lott: LOT-0001
Titlu: Område A1
Identifikatur intern: Område A1
Lott: LOT-0002
Titlu: Område A2
Identifikatur intern: Område A2
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: FSK 2026/234
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Lucrări
Clasificarea principală (cpv): 45331231 Lucrări de instalare de echipament frigorific
Clasificare suplimentară (cpv): 45331220 Lucrări de instalare de echipament de aer condiţionat, 45331230 Lucrări de instalare de echipament de răcire
Identificator intern: Område A1
Identificator intern: Område A2
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: FSK 2026/234
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45331231 Inštalacija naprav s hladilno tehniko
Dodatna klasifikacija (cpv): 45331220 Inštalacija klimatskih naprav, 45331230 Inštalacija naprav za hlajenje
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Notranji identifikator: Område A1
Sklop: LOT-0002
Notranji identifikator: Område A2