462276-2026 - Състезателна процедура
Pyмъния – Строителни и монтажни работи – PT + Execuție “Reabilitare Palat Administrativ Bulevardul Eroilor nr. 5 Brasov”
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим - Обявление за промяна
Строителство
2. Процедура
Процедура
ЗаглавиеPT + Execuție “Reabilitare Palat Administrativ Bulevardul Eroilor nr. 5 Brasov”
ОписаниеObiectul procedurii de achizitie este atribuirea contractului de proiectare si executie lucrari pentru obiectivul: PT + Execuție “Reabilitare Palat Administrativ Bulevardul Eroilor nr. 5 Brasov” Obiectul contractului îl reprezintă realizarea serviciilor de proiectare conform temei de proiectare din DALI (inclusiv studiile necesare obținerii DTAC, PT, detalii de execuție, DTOE și asistența tehnică pe perioada execuției lucrărior), precum și execuția lucrărilor în vederea creșterii siguranței la risc seismic si îmbunătățirea performantelor tehnice, funcționale si energetice ale Palatului Administrativ din Brasov, prin lucrari de consolidare structurala si reabilitare. Contractantul este responsabil pentru proiectarea, execuția, testarea și punerea în funcțiune a lucrărilor, astfel încât obiectivul de investiții să îndeplinească cerințele de performanță stabilite prin prezentul caiet de sarcini. Palatul administrative se află în Brașov, Bulevardul Eroilor nr. 5. Obiectivul general al investitiei “Reabilitare Palat Administrativ Bulevardul Eroilor nr. 5 Brasov”, gandit in conformitate cu prevederile Programului National de Consolidare a Cladirilor cu Risc Seismic Ridicat (PNCCRS) este cresterea sigurantei la risc seismic si imbunatatirea performantelor tehnice, functionale si energetice ale Palatului Administrativ din Brasov, prin lucrari de consolidare structurala si reabilitare, in urmatorii ani. Obiectivele specifice sunt: - Reducerea vulnerabilitatii seismice a cladirii, prin implementarea masurilor de consolidare structurala stabilite conform expertizei tehnice, in vederea incadrarii in cerintele PNCCRS si ale normativului P100-1/2013, astfel încât la finalul lucrărilor clădirea să fie clasată în RsIV. - Cresterea gradului de siguranta pentru ocupanti si public, prin consolidarea structurii de rezistenta, cu scopul de a preveni pierderi umane si materiale in cazul unui cutremur major. - Eficientizare energetica – prin implementarea masurilor stabilite conform Auditului energetic pus la dispozitie prin Caietul de Sarcini pentru intocmirea DALI. Sunt atat masuri care tin de anvelopanta cladirii, cat si masuri care tin de instalatii. - Reabilitarea anvelopantei (fatade, invelitoare) cu respectarea masurilor din Expertiza tehnica, Auditul energetic si cerintele Directiei Judetene pentru Cultura; - Adaptarea functionala a spatiilor interioare, pentru a corespunde nevoilor actuale si viitoare ale institutiilor publice care isi desfasoara activitatea in cladire. - Asigurarea accesibilitatii – prin adaptarea cladirii pentru utilizarea de catre persoane cu handicap locomotor: lifturi, rampe, grupuri sanitare dedicate; - Modernizarea instalatiilor pentru a corespunde cerintelor actuale de confort, eficienta energetica si siguranta operationala. - Conformare la cerințele legale și de patrimoniu - Implementarea sistemelor de preventie si siguranta la incendiu, pentru conformare la normativele actuale si protejarea vietii si bunurilor si respectarea cerintelor Directiei Judetene pentru Cultura; Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este în a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut la sectiunea I.1 din fisa de date, respectiv 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Operatorii economici vor tine seama de Notificarea ANAP cu privire la modalitatea de punere in aplicare a dispozitiilor art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, respectiv art. 172 alin (2) din Legea nr. 99/2016.
Вътрешен идентификатор4384150/2026/L1 / PNCCRS
Вид процедураОткрита
Процедурата се ускоряване
Цел
Естество на поръчкатаСтроителство
Основна класификация (cpv): 45000000 Строителни и монтажни работи
5. Обособена позиция
Обособена позицияLOT-0000
ЗаглавиеDefault lot
ОписаниеObiectul achiziției constă în încheierea unui contract de execuție lucrări (include PT și execuție lucrări), conform prevederilor din caietul de sarcini și a celor menționate la pct. II.1.4) Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor. Valoarea estimata totala proiectare si executie lucrari pentru obiectivul PT + Execuție “Reabilitare Palat Administrativ Bulevardul Eroilor nr. 5 Brasov” este compusa din : I. Documentatii tehnice, servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada executiei lucrărilor și până la recepția la terminarea lucrărilor a obiectivului și verificarea proiectului, după cum urmează: 1.Documentatii tehnice in vederea obtinerii avizelor: 887.943,00 lei fara TVA 2. Întocmirea proiectului tehnic si a detaliilor de executie : 3.514.102,00 lei, fără TVA 3. Asistență tehnică din partea proiectantului : 430.518,00 lei, fără TVA 4. Verificare proiect tehnic: 88.794,00 lei, fără TVA. II. Execuția lucrărilor: 1. Construcţii + montaj : 87.667.441, 00 lei, fără TVA 2. Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj :16.682.566,00 lei, fără TVA 3. Dotări : 3.228.884,00 lei, fără TVA 4. Cheltuieli conexe organizarii de santier: 1.345.368,00 lei, fara TVA 5. Pregatirea personalului de exploatare: 69.032,00 lei, fara TVA 6. Probe tehnologice si teste: 713.045,00 lei, fara TVA Notă: Valoarea estimata a contractului nu cuprinde suma aferenta cheltuielilor diverse si neprevazute, însă la stabilirea procedurii de atribuire autoritatea contractantă a ținut cont de valoarea sumelor aferente cheltuielilor diverse si neprevăzute. Sumele din devizul DALI sunt informative.
Вътрешен идентификатор1
Допълнителна класификация (cpv): 71322000 Инженерни услуги по проектиране и конструиране на строителни съоръжения, 71328000 Услуги по проверка на проектирането на носещи конструкции, 71335000 Технически проучвания, 71356200 Услуги по оказване на техническа помощ
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Práce
Hlavní klasifikace (cpv): 45000000 Stavební práce
5. Část
Část: LOT-0000
Název: Default lot
Interní identifikátor: 1
Další klasifikace (cpv): 71322000 Technické projekty pro provádění stavebně inženýrských prací, 71328000 Verifikace projektů nosných konstrukcí, 71335000 Technické studie, 71356200 Technická asistence
2. Procedure
Procedure
Intern ID: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Default lot
Intern ID: 1
Supplerende klassifikation (cpv): 71322000 Fagmæssig projektering af ingeniørarbejder, 71328000 Tjenesteydelser inden for kontrolberegning af projekterede bærende konstruktioner, 71335000 Tekniske undersøgelser, 71356200 Tjenesteydelser i forbindelse med teknisk støtte
462276-2026 - Διαγωνισμός
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς - Γνωστοποίηση αλλαγών
Έργα
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό4384150/2026/L1 / PNCCRS
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΈργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45000000 Κατασκευαστικές εργασίες
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0000
ΤίτλοςDefault lot
Εσωτερικό αναγνωριστικό1
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 71322000 Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για την κατασκευή έργων πολιτικού μηχανικού, 71328000 Υπηρεσίες επαλήθευσης του σχεδιασμού φερουσών δομών, 71335000 Τεχνικές μελέτες, 71356200 Υπηρεσίες τεχνικής βοήθειας
462276-2026 - Licitación
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal - Anuncio de cambios
Obras
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno4384150/2026/L1 / PNCCRS
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoObras
Clasificación principal (cpv): 45000000 Trabajos de construcción
5. Lote
LoteLOT-0000
TítuloDefault lot
Identificador interno1
Clasificación adicional (cpv): 71322000 Servicios de diseño técnico para la construcción de obras de ingeniería civil, 71328000 Servicios de verificación de la estructura, 71335000 Estudios de ingeniería, 71356200 Servicios de asistencia técnica
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Travaux
Nomenclature principale (cpv): 45000000 Travaux de construction
5. Lot
Lot: LOT-0000
Titre: Default lot
Identifiant interne: 1
Nomenclature complémentaire (cpv): 71322000 Services de conception technique pour la construction d'ouvrages de génie civil, 71328000 Services de vérification de la conception des structures portantes, 71335000 Études techniques, 71356200 Services d'assistance technique
462276-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras - Fógra maidir le hathrú
Oibreacha
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach4384150/2026/L1 / PNCCRS
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaOibreacha
Príomhaicmiú (cpv): 45000000 Construction work
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
TeidealDefault lot
Aitheantóir inmheánach1
Aicmiú breise (cpv): 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71328000 Verification of load-bearing structure design services, 71335000 Engineering studies, 71356200 Technical assistance services
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Radovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45000000 Građevinski radovi
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
Naslov: Default lot
Interna identifikacijska oznaka: 1
Dodatna klasifikacija (cpv): 71322000 Usluge tehničkog projektiranja u građevinarstvu za objekte niskogradnje, 71328000 Usluge provjere projektiranja nosive konstrukcije, 71335000 Tehničke studije, 71356200 Usluge tehničke pomoći
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Lavori
Classificazione principale (cpv): 45000000 Lavori di costruzione
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
Titolo: Default lot
Identificativo interno: 1
Classificazione aggiuntiva (cpv): 71322000 Servizi di progettazione tecnica per la costruzione di opere di ingegneria civile, 71328000 Servizi di verifica della progettazione di strutture portanti, 71335000 Studi di ingegneria, 71356200 Servizi di assistenza tecnica
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Darbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45000000 Statybos darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Pavadinimas: Default lot
Vidaus identifikatorius: 1
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 71322000 Civilinės inžinerijos statinių statybos inžinerinio projektavimo paslaugos, 71328000 Krovinių tvirtinimo konstrukcijų projektavimo paslaugų patikra, 71335000 Inžineriniai tyrimai, 71356200 Techninės pagalbos paslaugos
Iekšējais identifikators: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45000000 Celtniecības darbi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
Nosaukums: Default lot
Iekšējais identifikators: 1
Papildu klasifikācija (cpv): 71322000 Inženiertehniskās projektēšanas pakalpojumi inženiertehniskajām būvēm, 71328000 Nestspējīgo struktūru projektēšanas pakalpojumu pārbaude, 71335000 Inženiertehniskā izpēte, 71356200 Tehniskās palīdzības pakalpojumi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Xogħlijiet
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 45000000 Xogħol tal-kostruzzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0000
Titlu: Default lot
Identifikatur intern: 1
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 71322000 Servizzi ta' l-inġinerija tad-disinn tax-xogħlijiet ta' kostruzzjoni u l-inġinerija ċivili, 71328000 Servizzi tal-verifika tad-disinn ta' l-istruttura li tiflaħ il-piż, 71335000 Studji ta' l-inġinerija, 71356200 Servizzi ta' l-għajnuna teknika
462276-2026 - Mededinging
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling - Bericht van wijziging van een aankondiging
Werken
Interne identificatiecode4384150/2026/L1 / PNCCRS
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractWerken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45000000 Bouwwerkzaamheden
5. Perceel
PerceelLOT-0000
TitelDefault lot
Interne identificatiecode1
Aanvullende classificatie (cpv): 71322000 Technische ontwerpen voor constructie van civieltechnische werken, 71328000 Berekenen van draagconstructieontwerpen, 71335000 Technische onderzoeken, 71356200 Technische bijstandsdiensten
462276-2026 - Procedură concurențială
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard - Anunț de schimbare
Lucrări
2. Procedură
Procedură
Identificator intern4384150/2026/L1 / PNCCRS
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiLucrări
Clasificarea principală (cpv): 45000000 Lucrări de construcţii
LotLOT-0000
TitluDefault lot
Identificator intern1
Clasificare suplimentară (cpv): 71322000 Servicii de proiectare tehnică pentru construcţia de lucrări publice, 71328000 Servicii de verificare a proiectelor de structuri portante, 71335000 Studii tehnice, 71356200 Servicii de asistenţă tehnică
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45000000 Gradbena dela
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
Notranji identifikator: 1
Dodatna klasifikacija (cpv): 71322000 Storitve gradbenega projektiranja za objekte nizke gradnje, 71328000 Storitve preverjanja projektiranja nosilnih konstrukcij, 71335000 Tehnične študije, 71356200 Storitve tehnične pomoči
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 4384150/2026/L1 / PNCCRS
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Intern identifierare: 1
Ytterligare klassificering (cpv): 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71328000 Kontroll av bärverksprojektering, 71335000 Tekniska undersökningar, 71356200 Tekniskt bistånd