2. Процедура
Процедура
Заглавие: Konsulttjänster Byggnadssimulering 2026
Описание: Denna ramavtalsupphandling avser konsulttjänster inom byggnadssimulering för såväl nybyggnationer som ROT-arbeten, för löpande avrop under ramavtalets giltighetstid. Uppdragen kan omfatta alla skeden i byggprocessen eller specifika insatser i delar av den. OBS! Frågor kommer inte att besvaras under veckorna 28 – 32.
Вътрешен идентификатор: SISAB 2025/299
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 71310000 Консултантски инженерни и строителни услуги
Допълнителна класификация (cpv): 71314000 Услуги, свързани с енергийни системи, 71314100 Инженерни услуги, свързани с електрически системи
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Вътрешен идентификатор: Konsulttjänster Byggnadssimulering 2026
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: SISAB 2025/299
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 71310000 Poradenské inženýrství a stavební služby
Další klasifikace (cpv): 71314000 Energetické a související služby, 71314100 Služby v oblasti elektrické energie
5. Část
Část: LOT-0001
2. Procedure
Procedure
Intern ID: SISAB 2025/299
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71310000 Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri
Supplerende klassifikation (cpv): 71314000 Energi og hermed beslægtet virksomhed, 71314100 El-tjenester
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Internal identifier: SISAB 2025/299
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71310000 Consultative engineering and construction services
Additional classification (cpv): 71314000 Energy and related services, 71314100 Electrical services
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: SISAB 2025/299
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 71310000 Insener-tehnilised ja ehitusalased nõustamisteenused
Täiendav liigitus (cpv): 71314000 Energia- ja sellega seotud teenused, 71314100 Elektriteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: SISAB 2025/299
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 71310000 Insinööritaitoa ja rakentamista koskevat neuvontapalvelut
Lisäluokitus (cpv): 71314000 Energia ja siihen liittyvät palvelut, 71314100 Sähköpalvelut
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: SISAB 2025/299
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 71310000 Services de conseil en matière d'ingénierie et de construction
Nomenclature complémentaire (cpv): 71314000 Énergie et services connexes, 71314100 Services d'électricité
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: SISAB 2025/299
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: SISAB 2025/299
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 71310000 Mérnöki tanácsadói és kivitelezési szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 71314000 Energetikai és azzal kapcsolatos szolgáltatások, 71314100 Elektronikai szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
463823-2026 - Gara
Svezia – Servizi di consulenza ingegneristica e di costruzione – Konsulttjänster Byggnadssimulering 2026
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Servizi
2. Procedura
Procedura
Identificativo internoSISAB 2025/299
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 71310000 Servizi di consulenza ingegneristica e di costruzione
Classificazione aggiuntiva (cpv): 71314000 Servizi energetici e affini, 71314100 Servizi elettrici
5. Lotto
LottoLOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: SISAB 2025/299
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 71310000 Konsultacinės inžinerijos ir statybos paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 71314000 Energijos ir susijusios paslaugos, 71314100 Elektros paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Iekšējais identifikators: SISAB 2025/299
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 71310000 Konsultatīvie inženiertehniskie un celtniecības pakalpojumi
Papildu klasifikācija (cpv): 71314000 Enerģijas un saistītie pakalpojumi, 71314100 Elektropakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Wewnętrzny identyfikator: SISAB 2025/299
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 71310000 Doradcze usługi inżynieryjne i budowlane
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 71314000 Usługi energetyczne i podobne, 71314100 Usługi elektryczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
2. Procedimento
Procedimento
Identificador interno: SISAB 2025/299
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 71310000 Serviços de consultoria em matéria de engenharia e construção
Classificação adicional (cpv): 71314000 Serviços relacionados com a energia e afins, 71314100 Serviços de electricidade
5. Lote
Lote: LOT-0001
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: SISAB 2025/299
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 71310000 Servicii de consultanţă în domeniul ingineriei şi al construcţiilor
Clasificare suplimentară (cpv): 71314000 Servicii de energie electrică şi servicii conexe, 71314100 Servicii de energie electrică
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: SISAB 2025/299
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 71310000 Poradenský inžiniering a stavebné služby
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 71314000 Energetika a súvisiace služby, 71314100 Služby súvisiace s elektrinou
5. Časť
Časť: LOT-0001
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: SISAB 2025/299
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 71310000 Storitve tehničnega in gradbenega svetovanja
Dodatna klasifikacija (cpv): 71314000 Storitve na področju energetike, 71314100 Storitve na področju elektrike
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
463823-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Konsulttjänster Byggnadssimulering 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierareSISAB 2025/299
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001