2. Процедура
Процедура
Заглавие: Strategisk partner för projektering, etablering och drift av biokol-anläggning
Описание: Gotlandshem Energi AB upphandlar en strategisk partner för projektering, etableringsstöd, driftsättning, driftstöd och vidareutveckling av biokolanläggning baserad på pyrolys av biomassa. Avtalet avser en första anläggning på Gotland och innehåller optioner för framtida utveckling.
Вътрешен идентификатор: 2026:13
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 71323200 Услуги по проектиране и конструиране на заводи
Допълнителна класификация (cpv): 71300000 Инженерни услуги в строителството, 90713000 Консултантски услуги по проблемите на околната среда, 90713100 Консултантски услуги по водоснабдяване и отпадъчни води за цели, различни от тези на строителството
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: 2026:13
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 71323200 Technické projektování závodů
Další klasifikace (cpv): 71300000 Technicko-inženýrské služby, 90713000 Poradenské služby související s otázkami životního prostředí, 90713100 Poradenské služby v oblasti dodávek vody a odpadních vod v jiných případech než u stavby
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: 2026:13
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71323200 Projektering af anlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed, 90713000 Rådgivning i forbindelse med miljøspørgsmål, 90713100 Rådgivning i forbindelse med vandforsyning og spildevand undtagen i bygge-anlægssektoren
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 2026:13
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71323200 Planung von Werksanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 90713000 Beratung in Umweltfragen, 90713100 Beratung in Sachen Wasserversorgung und Abwasser in anderen Bereichen als dem Bausektor
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 2026:13
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 71323200 Υπηρεσίες σχεδιασμού τεχνικών εγκαταστάσεων
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 71300000 Υπηρεσίες μηχανικού, 90713000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών για περιβαλλοντικά ζητήματα, 90713100 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών για την υδροδότηση και τα λύματα, εκτός των συμβουλών που προορίζονται για κατασκευαστικά έργα
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Internal identifier: 2026:13
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71323200 Plant engineering design services
Additional classification (cpv): 71300000 Engineering services, 90713000 Environmental issues consultancy services, 90713100 Consulting services for water-supply and waste-water other than for construction
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: 2026:13
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 71323200 Servicios de diseño de ingeniería de instalaciones
Clasificación adicional (cpv): 71300000 Servicios de ingeniería, 90713000 Servicios de asesoramiento sobre asuntos ambientales, 90713100 Servicios de asesoramiento sobre suministro de agua y sobre aguas residuales que no sean para la construcción
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: 2026:13
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 71323200 Laitosten ja laitteistojen tekninen suunnittelu
Lisäluokitus (cpv): 71300000 Insinööripalvelut, 90713000 Ympäristöasioiden neuvontapalvelut, 90713100 Vesihuolto- ja jäteneuvontapalvelut muuta kuin rakentamista varten
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: 2026:13
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 71323200 Įrangos inžinerinio projektavimo paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 71300000 Inžinerijos paslaugos, 90713000 Konsultacijų aplinkosaugos klausimais paslaugos, 90713100 Konsultavimo vandentiekio ir nuotekų klausimais paslaugos (ne statyboms)
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Iekšējais identifikators: 2026:13
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 71323200 Iekārtu inženiertehniskās projektēšanas pakalpojumi
Papildu klasifikācija (cpv): 71300000 Inženiertehniskie pakalpojumi, 90713000 Vides jautājumu konsultāciju pakalpojumi, 90713100 Konsultāciju pakalpojumi ūdens apgādes un notekūdeņu jautājumos, izņemot būvniecībai
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 2026:13
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 71323200 Servizzi tad-disinn tas-sistemi ta' l-enerġija ta' l-impjant
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 71300000 Servizzi ta' l-inġinerija, 90713000 Servizzi ta' konsulenza dwar kwistjonijiet ambjentali, 90713100 Servizzi ta' konsulenza dwar il-provvista ta' l-ilma u dwar id-drenaġġ għajr dwar il-kostruzzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0000
Interne identificatiecode: 2026:13
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 71323200 Ontwerpen van installaties
Aanvullende classificatie (cpv): 71300000 Dienstverlening door ingenieurs, 90713000 Adviesdiensten inzake milieuproblematiek, 90713100 Adviesdiensten inzake watervoorziening en afvalwater, anders dan voor de bouw
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 71323200 Serviços de concepção técnica de instalações
Classificação adicional (cpv): 71300000 Serviços de engenharia, 90713000 Serviços de consultoria sobre questões ambientais, 90713100 Serviços de consultoria em matéria de abastecimento de água e de águas residuais fora do âmbito da construção
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: 2026:13
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 71323200 Servicii de proiectare tehnică a uzinelor
Clasificare suplimentară (cpv): 71300000 Servicii de inginerie, 90713000 Servicii de consultanţă în probleme de mediu, 90713100 Servicii de consultanţă pentru alimentarea cu apă şi servicii de consultanţă în materie de ape reziduale, altele decât cele pentru construcţii
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: 2026:13
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 71323200 Inžinierske projektovanie závodov
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 71300000 Inžinierske služby, 90713000 Konzultačné služby týkajúce sa otázok životného prostredia, 90713100 Konzultačné služby týkajúce sa dodávky vody a hospodárenia s odpadovou vodou využívanou ináč ako pre stavby
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: 2026:13
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 71323200 Storitve projektiranja tovarniških objektov
Dodatna klasifikacija (cpv): 71300000 Inženirske storitve, 90713000 Storitve svetovanja na področju okoljskih vprašanj, 90713100 Storitve svetovanja glede oskrbe z vodo in odpadnih vod, razen za gradbeništvo
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 2026:13
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 90713000 Miljörådgivning, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000