2. Процедура
Процедура
Заглавие: Rammeaftale vedrørende levering og vedligeholdelse af elektrooptiske systemer
Описание: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) udbyder en rammeaftale om levering og vedligeholdelse af elektrooptiske systemer til anvendelse i Kystredningstjenestens og Marinehjemmeværnets både, der primært skal anvendes at lokaliere personer i vandet i forbindelse med redningsaktioner, men også skal kunne anvendes til bl.a. navigation ved nedsat sigtbarhed samt skibsinspektioner. Elektrooptiske systemer (EO) er digitale kamerasystemer, hvor de fleste består af et almindeligt dagslyskamera, samt et sekundært varmefølsomt kamera (termisk kamera), som måler termisk stråling, og derfor kan anvendes uden lys til at identificere objekter. FMI's indkøb af de elektrooptiske systemer omfatter et letvægtssystem, et mellemdistancesystem og et langdistancesystem. Den udbudte Rammeaftale indebærer dels anskaffelse og installation af de elektrooptiske systemer i Forsvarets fartøjer, men også vedligeholdelse af systemerne samt oplæring i brugen af Forsvarets personel i brugen og vedligeholdelsen af systemerne.
Вътрешен идентификатор: Elektrooptiske systemer
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148 som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD’et. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Допълнителен характер на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 38600000 Оптически инструменти
Допълнителна класификация (cpv): 38636000 Специализирани оптически инструменти, 38651000 Фотографски апарати
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: Elektrooptiske systemer
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Další charakteristika zakázky: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 38600000 Optické přístroje
Další klasifikace (cpv): 38636000 Speciální optické nástroje, 38651000 Fotografické přístroje
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: Elektrooptiske systemer
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 38600000 Optiske instrumenter
Supplerende klassifikation (cpv): 38636000 Optiske specialinstrumenter, 38651000 Kameraer
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
469175-2026 - Wettbewerb
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Interne KennungElektrooptiske systemer
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38600000 Optische Instrumente
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38636000 Optische Fachinstrumente, 38651000 Fotokameras
5. Los
LosLOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Elektrooptiske systemer
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 38600000 Οπτικά όργανα
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 38636000 Ειδικά οπτικά όργανα, 38651000 Φωτογραφικές μηχανές
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: Elektrooptiske systemer
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Naturaleza complementaria del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 38600000 Instrumentos ópticos
Clasificación adicional (cpv): 38636000 Instrumentos ópticos especializados, 38651000 Cámaras fotográficas
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: Elektrooptiske systemer
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Lepingu täiendav olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 38600000 Optikainstrumendid
Täiendav liigitus (cpv): 38636000 Professionaalsed optikariistad, 38651000 Kaamerad/fotoaparaadid
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: Elektrooptiske systemer
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Tavarahankinnat
Täydentävä hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 38600000 Optiset instrumentit
Lisäluokitus (cpv): 38636000 Optiset erikoislaitteet, 38651000 Kamerat
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Natura aggiuntiva dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 38600000 Strumenti ottici
Classificazione aggiuntiva (cpv): 38636000 Strumenti ottici specialistici, 38651000 Macchine fotografiche
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: Elektrooptiske systemer
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Kiti sutarties objektai: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 38600000 Optiniai prietaisai
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 38636000 Specialūs optiniai prietaisai, 38651000 Fotoaparatai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Iekšējais identifikators: Elektrooptiske systemer
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Līguma papildveids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 38600000 Optiskie instrumenti
Papildu klasifikācija (cpv): 38636000 Profesionālie optiskie instrumenti, 38651000 Fotoaparāti
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: Elektrooptiske systemer
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Natura addizzjonali tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 38600000 Strumenti ottiċi
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 38636000 Strumenti ottiċi speċjali, 38651000 Cameras tar-ritratti
5. Lott
Lott: LOT-0000
Interne identificatiecode: Elektrooptiske systemer
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Aanvullende aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 38600000 Optische instrumenten
Aanvullende classificatie (cpv): 38636000 Speciale optische instrumenten, 38651000 Camera's
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: Elektrooptiske systemer
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Dodatkowy charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 38600000 Przyrządy optyczne
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 38636000 Specjalistyczne przyrządy optyczne, 38651000 Aparaty fotograficzne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Natureza adicional do contrato: Serviços
Classificação adicional (cpv): 38636000 Instrumentos ópticos especializados, 38651000 Máquinas fotográficas
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Produse
Natura suplimentară a contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 38600000 Instrumente optice
Clasificare suplimentară (cpv): 38636000 Instrumente optice specializate, 38651000 Aparate de fotografiat
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Tovary
Doplňujúci druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 38600000 Optické nástroje
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 38636000 Špecializované optické prístroje, 38651000 Fotografické prístroje
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Dodatna vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 38600000 Optični instrumenti
Dodatna klasifikacija (cpv): 38636000 Specialistični optični instrumenti, 38651000 Fotografski aparati
5. Sklop
Sklop: LOT-0000