2. Процедура
Процедура
Заглавие: Udbud vedrørende rammeaftale om indkøb af no-radio IP-telefoner og VTC-udstyr.
Описание: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (”FMI) ønsker at indgå en rammeaftale vedrørende anskaffelse af no-radio IP-telefoner og VTC-udstyr. Anskaffelsen af radio IP-telefoner og VTC-udstyr har primært til formål, at etablere, udbygge og vedligeholde, sikre og stabile kommunikations- og videokonferencefunktioner i FMI’s organisation, herunder i forbindelse med møder, leverandørdialog og internt samarbejde, uden anvendelse af radiofunktionalitet. Rammeaftalen tildeles til 3 leverandører på grundlag af det økonomisk mest fordelagtige tilbud. FMI indgår således tre parallelle rammeaftaler, der indeholder identiske bestemmelser og forpligtelser. Tildeling af en specifik indkøbsordre sker i overensstemmelse med de procedurer, der er beskrevet i rammeaftalens afsnit "Bestillingsprocedure og leveringsbetingelser". For indkøbsordrer med en værdi på under DKK 200.000 sker tildelingen efter en kaskademodel til den leverandør, der på rammeaftalen har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud. For indkøbsordrer med en værdi på DKK 200.000 eller derover sker tildelingen ved miniudbud mellem de omfattede leverandører. Rammeaftalen har en varighed på 4 år. Det tilbudte udstyr skal være kompatibelt med Køberens eksisterende IT-miljø, jf. nærmere bilag 1, Kravspecifikation, afsnit 4. Det er endvidere et krav, at levering sker senest 4 uger efter køberens afgivelse af indkøbsordre. Ved miniudbud sker levering i henhold til leverandørens tilbud, dog således at leveringstiden ikke må overstige 4 uger fra køberens afgivelse af indkøbsordre. Rammeaftalen indgås af FMI, men alle enheder under Forsvarsministeriet, herunder alle divisioner af Forsvaret i Danmark, som er underlagt Forsvarschefens kommando, er imidlertid berettiget til at anvende rammeaftalen til indkøb på rammeaftalens vilkår.
Вътрешен идентификатор: 4039389
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148 som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2, 5 og 6. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD’et. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 32000000 Радио-, телевизионно, съобщително, далекосъобщително и сродни видове оборудване
Допълнителна класификация (cpv): 32429000 Оборудване за телефонна мрежа, 32522000 Телекомуникационно оборудване
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: 4039389
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 32000000 Radio-, fjernsyns-, kommunikations- og telekommunikationsudstyr og beslægtet udstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 32429000 Telefonnetudstyr, 32522000 Telekommunikationsudstyr
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 4039389
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32429000 Ausrüstung für Telefonnetze, 32522000 Fernmeldetechnische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 4039389
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 32000000 Εξοπλισμός ραδιοφωνίας, τηλεόρασης, επικοινωνιών, τηλεπικοινωνιών και συναφής εξοπλισμός
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 32429000 Εξοπλισμός δικτύου τηλεφωνίας, 32522000 Εξοπλισμός τηλεπικοινωνιών
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
470305-2026 - Competition
Denmark – Radio, television, communication, telecommunication and related equipment – Udbud vedrørende rammeaftale om indkøb af no-radio IP-telefoner og VTC-udstyr.
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
Internal identifier4039389
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment
Additional classification (cpv): 32429000 Telephone network equipment, 32522000 Telecommunications equipment
5. Lot
LotLOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: 4039389
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 32000000 Equipos de radio, televisión, comunicaciones y telecomunicaciones y equipos conexos
Clasificación adicional (cpv): 32429000 Equipo de red telefónica, 32522000 Equipo de telecomunicaciones
5. Lote
Lote: LOT-0000
470305-2026 - Hange
Taani – Raadio-, televisiooni-, kommunikatsiooni-, teleside- ja sellega seotud seadmed – Udbud vedrørende rammeaftale om indkøb af no-radio IP-telefoner og VTC-udstyr.
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Asjad
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus4039389
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusAsjad
Peamine liigitus (cpv): 32000000 Raadio-, televisiooni-, kommunikatsiooni-, teleside- ja sellega seotud seadmed
Täiendav liigitus (cpv): 32429000 Telefonivõrgu seadmed, 32522000 Elektersideseadmed
5. Osa
OsaLOT-0000
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 4039389
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148 som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2, 5 og 6. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD’et. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 32000000 Équipements et appareils de radio, de télévision, de communication, de télécommunication et équipements connexes
Nomenclature complémentaire (cpv): 32429000 Matériel de réseau téléphonique, 32522000 Équipements de télécommunications
Lot: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: 4039389
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 32000000 Rádiós, televíziós, hírközlési, távközlési és kapcsolódó berendezések
További osztályozás (cpv): 32429000 Távbeszélő-hálózati berendezések, 32522000 Távközlési berendezések
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: 4039389
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 32000000 Radijo, televizijos, komunikacijų, telekomunikacijų ir susijusi įranga
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 32429000 Telefono ryšio tinklo įrenginiai, 32522000 Telekomunikacijų įranga
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Iekšējais identifikators: 4039389
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 32000000 Radio, televīzijas, komunikāciju, telekomunikāciju un saistītās iekārtas un aparāti
Papildu klasifikācija (cpv): 32429000 Telefontīkla iekārtas, 32522000 Telekomunikāciju iekārtas
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 4039389
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 32000000 Tagħmir tar-radju, tat-televiżjoni, tal-komunikazzjoni, tat-telekomunikazzjoni u tagħmir relatat
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 32429000 Apparat tan-network tat-telefonija, 32522000 Apparat tat-telekomunikazzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator: 4039389
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 32000000 Sprzęt radiowy, telewizyjny, komunikacyjny, telekomunikacyjny i podobny
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 32429000 Sprzęt sieci telefonicznej, 32522000 Sprzęt telekomunikacyjny
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 32000000 Equipamento de rádio, televisão, comunicação, telecomunicações e afins
Classificação adicional (cpv): 32429000 Equipamento para rede telefónica, 32522000 Equipamento para telecomunicações
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: 4039389
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 32000000 Rozhlas, televízia, komunikácie, telekomunikácie a príbuzné zariadenia
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 32429000 Zariadenia telefónnej siete, 32522000 Telekomunikačné zariadenia
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 4039389
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 32429000 Telenätsutrustning, 32522000 Telekommunikationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000