2. Процедура
Процедура
Заглавие: Verksamhetssystem Kulturskolan
Описание: Beställaren avser upphandla ett nytt Verksamhetssystem för Kulturskolan som en SaaS (Software as a Service) tjänst. Syftet med upphandlingen är att genomföra en annonserad upphandling och teckna ett strategiskt, långsiktigt kontrakt som säkrar Kulturskolans verksamhet och bidrar till ökad kvalitet, tillgänglighet och effektivitet. Upphandlingen avser ett verksamhetssystem, Systemet utgör en strategisk och långsiktig investering med betydande insatser och kostnader för införande, utbildning och integration mot t. ex ekonomisystem och andra befintliga system. Det nya avtalet ska skapa stabila, rättssäkra och transparenta förutsättningar för leverans av tjänster med hög kvalitet. Avtalet ska även stödja Kulturskolans mål om att vara en tillgänglig och inkluderande verksamhet för barn och unga i kommunen. Genom projektet ska verksamhetens behov tydliggöras, samordnas och omsättas i ett kontrakt. AvgränsningarUpphandlingen är avgränsat till Kulturskolan, Kulturstrategiska enheten och Rådsparken i Huddinge kommun.Upphandling avser ett avtal för den SaaS tjänst som efterfrågas, inte den löpande förvaltningen inom Kulturskolan, Kulturstrategiska enheten ellerRådsparken i Huddinge kommun.Projektet omfattar inte upphandling av närliggande eller stödjande tjänster vilka redan regleras av befintliga kommunövergripande avtal.Särskilda förutsättningarI denna upphandling förväntas leverantören aktivt bidra till att uppfylla uppställda hållbarhetsmål samt stödja kulturskolans pedagogiska och samhälleliga uppdrag:Verksamheten riktar sig till barn och unga, vilket ställer höga krav på säkerhet, tillgänglighet och pedagogisk anpassning.Leveranser eller tjänster behöver fungera i flera olika lokaler (skolor, kulturlokaler, externa scener och i Rådsparken), vilket kräver flexibilitet.Utrustning och material används ofta av många användare, vilket ställer extra höga krav på möjlighet av uppföljning av t. ex instrument och övrig utrustningBehov av flexibla leveranser i takt med terminer, kursstarter och variationer i elevantal.Begränsade ekonomiska ramar ställer krav på kostnadseffektivitet och livscykelperspektiv.Verksamheten har ett uppdrag att vara inkluderande, vilket innebär krav på tillgängliga och inkluderande lösningar.Verksamheten kan vara beroende av snabb support för att undvika avbrott i undervisningen.Det finns ett behov av långsiktiga och stabila leverantörsrelationer snarare än kortsiktiga leveranser.
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 48000000 Софтуерни пакети и информационни системи
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Вътрешен идентификатор: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119284:Lot:1
Допълнителна класификация (cpv): 48190000 Образователни софтуерни пакети, 48400000 Софтуерни пакети за търговски и персонални транзакции, 48333000 Софтуерни пакети за управление на кореспонденция, 48332000 Софтуерни пакети за планиране, 48330000 Софтуерни пакети за планиране и повишаване на ефективността
2. Řízení
Řízení
Název: Verksamhetssystem Kulturskolan
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 48000000 Balíky programů a informační systémy
5. Část
Část: LOT-0001
Další klasifikace (cpv): 48190000 Balík programů pro oblast vzdělávání, 48400000 Balík programů pro obchodní transakce a soukromé podnikání, 48333000 Balík programů pro správu kontaktů, 48332000 Balík programů pro plánování, 48330000 Balík programů pro plánování a produktivit
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Verksamhetssystem Kulturskolan
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48190000 Unterrichtssoftwarepaket, 48400000 Softwarepaket für Geschäftstransaktionen und persönliche Arbeitsabläufe, 48333000 Kontaktverwaltungssoftwarepaket, 48332000 Terminplanungssoftwarepaket, 48330000 Terminplanungs- und Produktivitätssoftwarepaket
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Verksamhetssystem Kulturskolan
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 48000000 Paquetes de software y sistemas de información
5. Lote
Lote: LOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 48190000 Paquetes de software educativo, 48400000 Paquetes de software de transacciones comerciales y personales, 48333000 Paquetes de software de gestión de contactos, 48332000 Paquetes de software de planificación, 48330000 Paquetes de software de planificación y productividad
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Verksamhetssystem Kulturskolan
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Aicmiú breise (cpv): 48190000 Educational software package, 48400000 Business transaction and personal business software package, 48333000 Contact management software package, 48332000 Scheduling software package, 48330000 Scheduling and productivity software package
2. Postupak
Postupak
Naslov: Verksamhetssystem Kulturskolan
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 48000000 Programski paketi i informacijski sustavi
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 48190000 Programski paket za obrazovanje, 48400000 Programski paket za poslovnu transakciju i osobno poslovanje, 48333000 Programski paket za upravljanje kontaktima, 48332000 Programski paket za vremensko planiranje, 48330000 Programski paket za vremensko planiranje i produktivnost
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 48000000 Programinės įrangos paketai ir informacinės sistemos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 48190000 Mokomosios programinės įrangos paketai, 48400000 Verslo sandorių ir asmeninio verslo programinės įrangos paketai, 48333000 Kontaktų valdymo programinės įrangos paketai, 48332000 Grafikų sudarymo programinės įrangos paketai, 48330000 Grafikų sudarymo ir našumo programinės įrangos paketai
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Verksamhetssystem Kulturskolan
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 48000000 Pakketti tas-softwer u sistemi ta' informazzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0001
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 48190000 Pakkett ta' softwer edukattiv, 48400000 Pakkett ta' softwer għat-tranżazzjonijiet tan-negozju u n-negozju personali, 48333000 Pakkett ta' softwer għall-ġestjoni tal-kuntatti, 48332000 Pakkett ta' softwer għall-iskedar, 48330000 Pakkett ta' softwer għall-iskedar u l-produttività
2. Procedure
Procedure
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 48000000 Software en informatiesystemen
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Aanvullende classificatie (cpv): 48190000 Software voor onderwijsdoeleinden, 48400000 Software voor zakelijke transacties en persoonlijke zaken, 48333000 Software voor contactenbeheer, 48332000 Software voor het maken van dienstregelingen, 48330000 Software voor dienstregelingen en productiviteit
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Verksamhetssystem Kulturskolan
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 48000000 Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 48190000 Pakiety oprogramowania edukacyjnego, 48400000 Pakiety oprogramowania do kontroli transakcji biznesowych i osobistych, 48333000 Pakiety oprogramowania do zarządzania kontaktami, 48332000 Pakiety oprogramowania do opracowywania harmonogramów, 48330000 Pakiety oprogramowania do opracowywania harmonogramów i kontroli produkcji
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 48000000 Pacotes de software e sistemas de informação
Classificação adicional (cpv): 48190000 Pacote de software para ensino, 48400000 Pacote de software para transacções comerciais e pessoais, 48333000 Pacote de software para gestão de contactos, 48332000 Pacote de software para gestão de tarefas, 48330000 Pacote de software para gestão de tarefas e produtividade
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 48000000 Programski paketi in informacijski sistemi
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 48190000 Programski paket za izobraževanje, 48400000 Programski paket za poslovne transakcije in osebno poslovanje, 48333000 Programski paket za upravljanje stikov, 48332000 Programski paket za časovno načrtovanje, 48330000 Programski paket za časovno načrtovanje in storilnost
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 48190000 Programvara för undervisning, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet