2. Процедура
Процедура
Заглавие: Tietoturvatestauspalvelut
Описание: HUS-yhtymä (jäljempänä myös tilaaja tai hankintayksikkö) pyytää tarjouksia tietoturvatestauspalveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden ehtojen mukaisesti. Tietoturvatestauksessa käytetään pääsääntöisesti määrämuotoista tietoturvamallia. Testaus noudattaa tarvittavia ja yleisesti hyväksyttyjä viitekehyksiä ja standardeja kuten CC (Common Criteria for Information Technology Security Evaluation), OWASP (Open Web Application Security Project) mukaan lukien OWASP ASVS ja OWASP LLM, WASC (Web Application Security Consortium), NIST sekä soveltuvin osin ISO IEC 27001 ja ISO IEC 27002 sekä EAL (Evaluation Assurance Level) -määrityksiä. Testaus voi sisältää tietoturvan vaatimustason määrittelyn, tietoturva-arkkitehtuurin ja keskitettyjen kontrollien läpikäynnin prosessi- ja tietojärjestelmätasolla. Testauksen perusteella laaditaan selkeät ja priorisoidut muutosehdotukset löydettyjen tietoturvapuutteiden korjaamiseksi. Tietoturvatestaus kohdistuu tietojärjestelmien lisäksi rajapintoihin, integraatioihin, pilviympäristöihin (IaaS, PaaS, SaaS), identiteetin ja pääsynhallintaratkaisuihin (IAM), mobiilisovelluksiin sekä tarvittaessa lääkintälaitteisiin liittyviin tietojärjestelmäkokonaisuuksiin. Tietoturvatestauksen sisältö voi olla esimerkiksi: - käyttöönottotarkastuksia, tietoturva-arviointeja ja kvanttivalmiuden arviointeja - toistuvia haavoittuvuusskannauksia ja haavoittuvuudenhallintaa - penetraatiotestausta (ml. web-, mobiili-, infra- ja API-testaukset sekä tarvittaessa red team -harjoitukset) - palvelunestohyökkäysten simulointia sovitussa laajuudessa - konfiguraatioiden ja tietoturva-asetusten tarkastuksia (baseline compliance) - ohjelmistokomponenttien ja riippuvuuksien tietoturvan arviointia (supply chain) - testauksen suunnittelu, toteutus, hallinta ja ylläpitotehtäviä Tekoäly- ja LLM-ratkaisujen osalta testaus kattaa erityisesti: - syötteiden ja promptien manipulointiin liittyvät riskit (prompt injection) - tietovuotoriskit ja mallien kautta tapahtuvan tiedon paljastumisen - mallien väärinkäytön ja ohittamisen riskit - käyttöoikeuksien, rajapintojen ja integraatioiden turvallisuuden - tekoälyjärjestelmien liitynnät muihin tietojärjestelmiin Testaus toteutetaan tilaajan kanssa sovittujen menettelytapojen mukaisesti. Näihin sisältyvät muun muassa testauksen rajaukset, aikataulutus, hyväksytyt testausmenetelmät, tuotantoympäristöön kohdistuvien testien erityisjärjestelyt, häiriötilanteiden hallinta sekä tietoturvallinen tietojen käsittely testauksen aikana. Lisäksi sovitaan palvelun tuottamiseen osallistuvista asiantuntijoista. Toimittaja vastaa dokumentaatiosta, joka sisältää vähintään: - testaussuunnitelman - testauksen aikaiset väliraportit - testitulokset ja havaintokohtaiset kuvaukset - loppuraportin johtopäätöksin. Raportoinnin tulee sisältää havaintojen selkeä riskiluokittelu (kriittinen, korkea, keskitaso, matala), vaikutusten arviointi sekä konkreettiset korjaussuositukset. Raporttiin tulee sisältyä myös yhteenveto sekä tekninen yksityiskohtainen kuvaus havainnoista ja testausmenetelmistä. Hankinnan kohteena oleva palvelu voi sisältää myös tietoturvatestauksen jatkuvien toimintamallien kehittämistä ja käyttöönottoa sekä testauksen integroimista osaksi ohjelmistokehityksen elinkaarta (DevSecOps). Toimittajan edellytetään sitoutuvan tilaajan tietoturva- ja tietosuojavaatimuksiin sekä huomioivan sosiaali- ja terveydenhuollon toimintaympäristön erityispiirteet, mukaan lukien potilastietojen käsittelyyn liittyvät vaatimukset.
Вътрешен идентификатор: HUS 045-2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Hankintayksikkö valitsee tässä hankintamenettelyssä puitejärjestelyyn kolme (3) toimittajaa, jollei soveltuvuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia tai hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Puitejärjestelyyn valitut toimittajat asetetaan tarjousvertailun perusteella etusijajärjestykseen. Puitejärjestelyyn perustuvat hankinnat tehdään etusijajärjestyksen mukaisesti ilman kilpailuttamista tarjouspyynnön liitteessä 1 kuvatun mukaisesti.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 72800000 Услуги по компютърен одит и компютърно тестване
Допълнителна класификация (cpv): 72000000 ИТ услуги: консултации, разработване на софтуер, Интернет и поддръжка, 72220000 Системни и технически консултантски услуги, 72222100 Услуги по стратегически анализ на компютърни системи и информационни технологии
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Název: Tietoturvatestauspalvelut
Interní identifikátor: HUS 045-2026
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 72800000 Audity a testování počítačů
Další klasifikace (cpv): 72000000 Informační technologie: poradenství, vývoj programového vybavení, internet a podpora, 72220000 Systémové a technické poradenské služby, 72222100 Informační systémy nebo technologické strategické potřeby
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Titel: Tietoturvatestauspalvelut
Intern ID: HUS 045-2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 72800000 Revision og testning af computer
Supplerende klassifikation (cpv): 72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support, 72220000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med systemer og teknik, 72222100 Strategisk gennemgang af informationssystemer eller -teknologi
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: HUS 045-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72800000 Computerrevision und -prüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72222100 Strategische Prüfung von Informationssystemen oder -technologie
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Tietoturvatestauspalvelut
Εσωτερικό αναγνωριστικό: HUS 045-2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 72800000 Υπηρεσίες ελέγχου και δοκιμών με ηλεκτρονικούς υπολογιστές
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη, 72220000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών για συστήματα και τεχνικά θέματα, 72222100 Υπηρεσίες στρατηγικής αναθεώρησης συστημάτων ή τεχνολογίας των πληροφοριών
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Title: Tietoturvatestauspalvelut
Internal identifier: HUS 045-2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72800000 Computer audit and testing services
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 72220000 Systems and technical consultancy services, 72222100 Information systems or technology strategic review services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Procédure
Procédure
Titre: Tietoturvatestauspalvelut
Identifiant interne: HUS 045-2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Hankintayksikkö valitsee tässä hankintamenettelyssä puitejärjestelyyn kolme (3) toimittajaa, jollei soveltuvuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia tai hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Puitejärjestelyyn valitut toimittajat asetetaan tarjousvertailun perusteella etusijajärjestykseen. Puitejärjestelyyn perustuvat hankinnat tehdään etusijajärjestyksen mukaisesti ilman kilpailuttamista tarjouspyynnön liitteessä 1 kuvatun mukaisesti.
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 72800000 Services d'audit informatique et services d'essai informatique
Nomenclature complémentaire (cpv): 72000000 Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui, 72220000 Services de conseil en systèmes informatiques et conseils techniques, 72222100 Services d'analyse stratégique de systèmes ou de technologies de l'information
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Tietoturvatestauspalvelut
Aitheantóir inmheánach: HUS 045-2026
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Postupak
Postupak
Naslov: Tietoturvatestauspalvelut
Interna identifikacijska oznaka: HUS 045-2026
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 72800000 Usluge računalne revizije i ispitivanja
Dodatna klasifikacija (cpv): 72000000 Usluge informacijske tehnologije: savjetovanje, razvoj programske podrške, internet i podrška, 72220000 Usluge sistemskog i tehničkog savjetovanja, 72222100 Usluge strateške revizije informacijskih sustava ili tehnologije
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Cím: Tietoturvatestauspalvelut
Belső azonosító: HUS 045-2026
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 72800000 Számítógép-felülvizsgálati és -tesztelési szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 72000000 IT-szolgáltatások: tanácsadás, szoftverfejlesztés, internet és támogatás, 72220000 Rendszer- és műszaki tanácsadó szolgáltatások, 72222100 Információs rendszer és technológia stratégiai felülvizsgálatával kapcsolatos szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Titolo: Tietoturvatestauspalvelut
Identificativo interno: HUS 045-2026
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 72800000 Servizi di audit e collaudo informatico
Classificazione aggiuntiva (cpv): 72000000 Servizi informatici: consulenza, sviluppo di software, Internet e supporto, 72220000 Servizi di consulenza in sistemi informatici e assistenza tecnica, 72222100 Servizi di revisione strategica di sistemi o tecnologie dell’informazione
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Tietoturvatestauspalvelut
Vidaus identifikatorius: HUS 045-2026
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 72800000 Kompiuterių audito ir tikrinimo paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 72000000 IT paslaugos: konsultavimas, programinės įrangos kūrimas, internetas ir aptarnavimo paslaugos, 72220000 Sistemų ir techninės konsultacinės paslaugos, 72222100 Informacijos sistemų arba technologijos strateginės peržiūros paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Nosaukums: Tietoturvatestauspalvelut
Iekšējais identifikators: HUS 045-2026
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 72800000 Datora audita un testēšanas pakalpojumi
Papildu klasifikācija (cpv): 72000000 IT pakalpojumi konsultēšana, programmatūras izstrāde, internets un atbalsts, 72220000 Sistēmu un tehnisko konsultāciju pakalpojumi, 72222100 Informācijas sistēmu vai tehnoloģijas stratēģiskā pārskata pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Tietoturvatestauspalvelut
Identifikatur intern: HUS 045-2026
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 72800000 Servizzi ta' ttestjar u verifika tal-kompjuter
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 72000000 Servizzi ta' IT: konsulenza, żvilupp ta' softwer, Internet u appoġġ, 72220000 Servizzi dwar is-sistemi ta' konsulenza teknika speċjali, 72222100 Servizzi tas-sistemi ta' l-informatika jew ta' reviżjoni strateġiku tat-teknoloġija
5. Lott
Lott: LOT-0000
Tytuł: Tietoturvatestauspalvelut
Wewnętrzny identyfikator: HUS 045-2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 72800000 Usługi audytu komputerowego i testowania komputerów
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 72000000 Usługi informatyczne: konsultacyjne, opracowywania oprogramowania, internetowe i wsparcia, 72220000 Usługi doradcze w zakresie systemów i doradztwo techniczne, 72222100 Usługi w zakresie systemów informacji lub strategicznej analizy technologicznej
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Postup
Postup
Názov: Tietoturvatestauspalvelut
Interný identifikátor: HUS 045-2026
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 72800000 Služby týkajúce sa auditu a skúšania počítačov
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 72000000 Služby informačných technológií: konzultácie, vývoj softvéru, internet a podpora, 72220000 Systémové a technické poradenstvo, 72222100 Strategické prehodnotenie informačných systémov alebo technológie
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: HUS 045-2026
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 72800000 Storitve računalniške revizije in preskušanja
Dodatna klasifikacija (cpv): 72000000 Storitve informacijske tehnologije: svetovanje, razvoj programske opreme, internet in podpora, 72220000 Storitve sistemskega in tehničnega svetovanja, 72222100 Storitve strateške revizije informacijskih sistemov ali tehnologij
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: HUS 045-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72800000 Tjänster för datorloggning och -provning
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222100 Strategisk granskning av informationssystem eller informationsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000