2. Процедура
Процедура
Заглавие: Tarjouspyyntö, Rakennetun ympäristön puiden hoidon puitejärjestely 2026-2030
Описание: Hankinnan kohteena on Rakennetun ympäristön puiden hoitotyön puitejärjestely 2026-2030 Lahden kaupungin alueella. Hoitotyöt sisältävät esimerkiksi seuraavia tehtäviä: - nuorten ja varttuvien puiden rakenneleikkaukset - täyskasvuisten puiden ylläpitoleikkaukset - vanhojen puiden ylläpitoleikkaukset - erikoisleikkaukset kuten muotoon leikkaukset ja latvuksen pienentäminen - kuntoarvioinnit - puiden poisto - puiden latvustuennat - kantojen jyrsintä - puiden hoito- ja kaatopalveluihin liittyvät kuljetuspalvelut Lisäksi pyydämme tarjousta työssä kertyneen materiaalin poiskuljettamisesta risukouralla varustetulla kuorma-autolla sekä konsultointipalvelua esimerkiksi puiden hoitotarpeen arviointiin. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "yleiset sopimusehdot, Rakennetun ympäristön puidenhoito". Työt tehdään tuntiveloitusperusteisena laskutustyönä, ellei toisin mainita. Tilattavat työt ovat pienehköjä lyhytaikaisia töitä, joiden määrä ei ole ennalta tiedossa. Jokaiseen tilaukseen pyritään sisällyttämään vähintään kahden työpäivän työmäärä (16 h). Työt tilataan tarkemmin yksilöitynä erikseen. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä hankinnan töiden katsotaan muodostavan kokonaisuuden, jonka jakaminen osiin hankintayksikön toimesta olisi teknisistä ja taloudellisista syistä epätarkoituksenmukaista (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016, §75). Tarjous tehdään suomen kielellä. Tilaajan ja tarjoajan välinen virallinen viestintä tapahtuu suomeksi. Tarjouksen laadinnasta tilaaja ei maksa tarjouspalkkiota. Tämän puitejärjestelyn ennakoitu yhteenlaskettu arvonlisäveroton kokonaisarvo on enintään 720 000 euroa.
Вътрешен идентификатор: 578/02.05.00.01/2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Основни характеристики на процедурата: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. TARJOUSTEN KÄSITTELY Ennen tarjousten vertailua arvioidaan, täyttävätkö tarjoajat tarjouspyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjoajien alustava soveltuvuuden tarkastaminen tehdään tarjouksessa annettujen tietojen sekä tarjoajilta mahdollisesti pyydettävien selvitysten perusteella. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 80 §:n mukainen poissulkemisperuste. Tarjouskilpailun ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu muu poissulkemisperuste. Hankintayksikkö tarkastaa ESPD:llä annetut tiedot viranomaisrekistereistä tai tarvittaessa vaatii tarjouskilpailun voittajalta / voittajilta soveltuvuusvaatimusten täyttämiseen liittyvät selvitykset. Lisäksi voittajalta/voittajilta vaaditaan rikosrekisteriotteet edellä mainittujen pakollisten poissulkuperusteiden selvittämiseksi. Tilaajavastuulain (1233/2006) mukaiset tarkistukset tehdään tarjouskilpailun voittajalta ennen sopimuksen allekirjoittamista VastuuGroup-palvelun avulla. Tarjottujen palveluiden on oltava tarjouspyynnössä ja sen liitteissä asetettujen vaatimusten mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin kysymyksiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki pyydetyt selvitykset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. Tarjousten vertailu tehdään kohdissa "Hankinnan kohteen kriteerit" ja "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Jos osallistumishakemuksessa tai tarjouksessa olevat tiedot tai asiakirjat ovat puutteellisia tai jotkut asiakirjat tai tiedot puuttuvat, hankintayksiköllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, pyytää tarjoajaa selventämään tai täydentämään tietoja tai asiakirjoja hankintayksikön asettamassa määräajassa. Hankintayksiköllä on oikeus pyytää tarjoajalta selvitys poikkeuksellisen alhaisesta tarjouksesta. Tarjous voidaan hylätä, mikäli tarjoajan antama selvitys ja muu toimitettu näyttö eivät tyydyttävästi selitä tarjottujen hintojen tai kustannusten alhaista tasoa. Tarjottujen hintojen tulee olla linjassa alan tavanomaisten hintatasojen kanssa. Tarkoitushakuinen hinnoittelu (”hinnoilla keinottelu”) on kielletty, ja se voi johtaa tarjouksen sulkemiseen tarjouskilpailusta. Tilaaja varaa oikeuden keskeyttää hankinnan perustellusta syystä. Tilaaja ilmoittaa hankinnan keskeyttämisestä välittömästi tarjoajille. Tarjoaja ei voi esittää omia sopimusehtoja. Oleelliselta osin puutteelliset tarjoukset hylätään. Tilaaja voi harkintansa mukaan pyytää tarjoajalta täsmennyksiä ennen tarjouksen hylkäämistä.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 77211500 Услуги по окастряне на дървета
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: 578/02.05.00.01/2026
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 77211500 Péče o lesní porost
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: 578/02.05.00.01/2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 77211500 Pleje af træer
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 578/02.05.00.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211500 Baumpflege
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 578/02.05.00.01/2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 77211500 Υπηρεσίες φροντίδας δένδρων
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Internal identifier: 578/02.05.00.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 77211500 Tree-maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: 578/02.05.00.01/2026
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 77211500 Puuhooldusteenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 578/02.05.00.01/2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. TARJOUSTEN KÄSITTELY Ennen tarjousten vertailua arvioidaan, täyttävätkö tarjoajat tarjouspyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjoajien alustava soveltuvuuden tarkastaminen tehdään tarjouksessa annettujen tietojen sekä tarjoajilta mahdollisesti pyydettävien selvitysten perusteella. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 80 §:n mukainen poissulkemisperuste. Tarjouskilpailun ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu muu poissulkemisperuste. Hankintayksikkö tarkastaa ESPD:llä annetut tiedot viranomaisrekistereistä tai tarvittaessa vaatii tarjouskilpailun voittajalta / voittajilta soveltuvuusvaatimusten täyttämiseen liittyvät selvitykset. Lisäksi voittajalta/voittajilta vaaditaan rikosrekisteriotteet edellä mainittujen pakollisten poissulkuperusteiden selvittämiseksi. Tilaajavastuulain (1233/2006) mukaiset tarkistukset tehdään tarjouskilpailun voittajalta ennen sopimuksen allekirjoittamista VastuuGroup-palvelun avulla. Tarjottujen palveluiden on oltava tarjouspyynnössä ja sen liitteissä asetettujen vaatimusten mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin kysymyksiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki pyydetyt selvitykset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. Tarjousten vertailu tehdään kohdissa "Hankinnan kohteen kriteerit" ja "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Jos osallistumishakemuksessa tai tarjouksessa olevat tiedot tai asiakirjat ovat puutteellisia tai jotkut asiakirjat tai tiedot puuttuvat, hankintayksiköllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, pyytää tarjoajaa selventämään tai täydentämään tietoja tai asiakirjoja hankintayksikön asettamassa määräajassa. Hankintayksiköllä on oikeus pyytää tarjoajalta selvitys poikkeuksellisen alhaisesta tarjouksesta. Tarjous voidaan hylätä, mikäli tarjoajan antama selvitys ja muu toimitettu näyttö eivät tyydyttävästi selitä tarjottujen hintojen tai kustannusten alhaista tasoa. Tarjottujen hintojen tulee olla linjassa alan tavanomaisten hintatasojen kanssa. Tarkoitushakuinen hinnoittelu (”hinnoilla keinottelu”) on kielletty, ja se voi johtaa tarjouksen sulkemiseen tarjouskilpailusta. Tilaaja varaa oikeuden keskeyttää hankinnan perustellusta syystä. Tilaaja ilmoittaa hankinnan keskeyttämisestä välittömästi tarjoajille. Tarjoaja ei voi esittää omia sopimusehtoja. Oleelliselta osin puutteelliset tarjoukset hylätään. Tilaaja voi harkintansa mukaan pyytää tarjoajalta täsmennyksiä ennen tarjouksen hylkäämistä.
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 77211500 Services d'élagage
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: 578/02.05.00.01/2026
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: 578/02.05.00.01/2026
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 77211500 Usluge održavanja drveća
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: 578/02.05.00.01/2026
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 77211500 Faápolási szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: 578/02.05.00.01/2026
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 77211500 Servizi di manutenzione alberi
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 578/02.05.00.01/2026
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 77211500 Servizzi tal-manutenzjoni tas-siġar
5. Lott
Lott: LOT-0000
Interne identificatiecode: 578/02.05.00.01/2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 77211500 Onderhouden van bomen
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: 578/02.05.00.01/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 77211500 Usługi pielęgnacji drzew
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 77211500 Servicii de elagaj
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 77211500 Údržba stromov
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 578/02.05.00.01/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211500 Trädvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000