2. Процедура
Процедура
Заглавие: Proiectare si Executie "DRUM DE CONECTIVITATE ÎNTRE A8 ŞI DN 28 (VARIANTA DE OCOLIRE PODU ILOAIEI)", JUDEŢUL IAŞI
Описание: Contractul vizează proiectarea și execuția obiectivului de investiții „Drum de conectivitate între A8 și DN 28 (Varianta de ocolire Podu Iloaiei)”, în județul Iași. Proiectul este strategic pentru decongestionarea traficului de pe DN 28 (E583), prin crearea unei variante de ocolire prin sudul orașului Podu Iloaiei, asigurând o legătură fluidă între rețeaua existentă și viitoarea autostradă A8. Traseul proiectat va avea o lungime de 4.377 metri, fiind proiectat pentru o viteză de bază de 90 km/h. Platforma drumului de 9,00 m include o parte carosabilă de 7,00 m (2 benzi x 3,50 m) și acostamente consolidate de 0,50 m. Principalele lucrări de infrastructură vor include: noduri rutiere, două intersecții giratorii la capetele traseului pentru conexiunea cu DN 28; lucrări de artă: construirea unui pod nou peste râul Bahlui la km 3+900; intersecții: amenajarea conexiunilor cu drumurile județene și locale (DJ 282D, DC 89); sistem de drenaj: sanțuri, rigole și podețe transversale pentru evacuarea apelor pluviale; dotări: Iluminat public în nodurile rutiere și semnalizare completă. Elementele componente ale viitorului contract: 1. Proiectare: Elaborarea Proiectului Tehnic (P.T.), a Detaliilor de Execuție (D.E.) și obținerea autorizației de construire (D.T.A.C.). 2. Execuție: Realizarea tuturor lucrărilor de terasamente, structură rutieră, poduri și protecția mediului. Investiția este finanțată prin fonduri externe nerambursabile aferente Programului Transport (PT) 2021-2027 și de la bugetul de stat, avand ca scop final imbunătățirea fluenței traficului pe coridorul european E583, creșterea siguranței rutiere și reducerea poluării în zona urbană a orașului Podu Iloaiei. În conformitate cu prevederile art. 160 din Legea nr. 98/2016, termenele limită sunt stabilite după cum urmează: Operatorii economici pot solicita informații suplimentare/clarificari considerate necesare, privind documentația de atribuire cu cel târziu 25 de zile înainte de data limită pentru depunerea ofertelor, iar Autoritatea Contractanta va răspunde în mod consolidat tuturor solicitărilor primite într-un singur termen limită, stabilit cu 12 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Aceste termene au fost corelate pentru a asigura operatorilor economici timpul necesar analizei documentației și adaptării ofertelor în conformitate cu precizările furnizate de Autoritatea Contractantă.
Вътрешен идентификатор: 20260109-05/09.01.2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Строителство
Основна класификация (cpv): 45233120 Строителни и монтажни работи на пътища
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0000
Заглавие: Default lot
Описание: Obiectul achiziției constă în proiectarea și execuția „Drumului de conectivitate între A8 și DN 28 (Varianta de ocolire Podu Iloaiei)”, cu o lungime de 4.377 m. Proiectul răspunde nevoii stringente de a devia traficul de tranzit de pe DN 28, care în prezent traversează centrul orașului, reducând astfel ambuteiajele și poluarea. Natura serviciilor și a lucrărilor: Contractul include elaborarea Proiectului Tehnic+DE (PTE), a documentației pentru autorizarea lucrărilor (DTAC) și asistență tehnică. Lucrările de drum prevăd o platformă a drumului de 9,00 m lățime (corespunzătoare clasei tehnice III), formată dintr-o parte carosabilă de 7,00 m (două benzi de 3,50 m) și două acostamente consolidate de câte 0,50 m. Traseul este proiectat pentru o viteză de 90 km/h și include realizarea a două intersecții giratorii, noduri rutiere, amenajarea unor intersecții cu drumurile județene și comunale (DJ 282D, DC 89), precum și construcția unui pod peste râul Bahlui. Cerințe specifice: Sunt necesare lucrări de terasamente, sisteme de colectare a apelor pluviale (rigole, șanțuri), instalarea elementelor de siguranță (parapete, semnalizare) și relocarea acceselor afectate. Investiția trebuie să asigure o conexiune funcțională și independentă între DN 28 și viitoarea autostradă A8, respectând normele de siguranță rutieră și protecția mediului. Liniile bugetare ale proiectului, avizate in CTE sunt compuse din: 1.2 Amenajarea terenului 94.290,00 lei fără TVA 1.3 Amenajări pentru protecţia mediului şi aducerea terenului la starea iniţială 5.082.000,00 lei fără TVA 1.4 Cheltuieli pentru relocarea/protecţia utilităţilor 7.000.000,00 lei fără TVA 2.1Energie electrica 250.000,00 lei fără TVA 3.5.4 Documentaţii tehnice necesare în vederea obţinerii avizelor/acordurilor/autorizaţiilor 370.972,89 lei fără TVA 3.5.5 Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic şi a detaliilor de execuţie 35.100,47 lei fără TVA 3.5.6 Proiect tehnic şi detalii de execuţie 1.531.192,09 lei fără TVA 3.8 Asistenţă tehnică 581,852.99 lei fără TVA 4.1 Construcţii şi instalaţii 61.247.683,59 lei fără TVA 5.1Organizare de şantier 612.476,84 lei fără TVA 7.1 Cheltuieli aferente marjei de buget 25%: 19.804.667,51 lei fără TVA
Вътрешен идентификатор: 1
Допълнителна класификация (cpv): 71322500 Услуги по проектиране и конструиране на системи за контрол и управление на движението
476738-2026 - Kilpailu
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä - Ilmoituksen muutos
Rakennusurakat
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste20260109-05/09.01.2026
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiRakennusurakat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 45233120 Tienrakennustyöt
5. Osa
OsaLOT-0000
Ilmoituksen nimiDefault lot
Sisäinen tunniste1
Lisäluokitus (cpv): 71322500 Liikennejärjestelmien tekninen suunnittelu
476738-2026 - Concurso
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal - Anúncio de alteração
Obras
2. Procedimento
Procedimento
Identificador interno20260109-05/09.01.2026
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoObras
Classificação principal (cpv): 45233120 Construção de estradas
5. Lote
LoteLOT-0000
TítuloDefault lot
Identificador interno1
Classificação adicional (cpv): 71322500 Serviços de concepção técnica de infra-estruturas para tráfego