2. Процедура
Процедура
Заглавие: NZP.271.100.2026 Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zakup odczynników dla Pracowni Cytogenetyki Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 216 000 Euro.
Описание: Przedmiotem zamówienia jest zakup odczynników dla Pracowni Cytogenetyki Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Przedmiot zamówienia jest zamówieniem prowadzonym w częściach i obejmuje 6 pakietów. Oferta może zostać złożona na wszystkie lub wybrane pakiety. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów. Zamawiający określił szczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz warunki bezwzględnie wymagane, które muszą zostać spełnione przez oferowany przedmiot zamówienia w treści załącznika nr 2, 2A oraz we wzorze umowy załącznik nr 7 do niniejszej SWZ.
Вътрешен идентификатор: NZP.271.100.2026
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: да
Обосновка на ускорената процедура: Zamawiający, działając na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, dokonuje skrócenia minimalnego terminu składania ofert z uwagi na wystąpienie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia. Uzasadnienie faktyczne i prawne: Zamawiający jest kluczową jednostką systemu ochrony zdrowia – największym Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii w regionie. Przedmiot zamówienia obejmuje wyroby medyczne - odczynniki oraz wszelkie inne towary związane z leczeniem pacjentów niezbędne do ratowania życia i zdrowia pacjentów w stanach nagłych. Ochrona życia i zdrowia: Specyfika działalności Zamawiającego (traumatologia i onkologia) narzuca rygorystyczne wymogi dotyczące płynności dostaw. Zwłoka w udzieleniu zamówienia uniemożliwi zachowanie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, co w przypadku pacjentów onkologicznych bezpośrednio koreluje z rokowaniami terapeutycznymi, a w przypadku pacjentów urazowych – z ryzykiem utraty życia. Interes publiczny i majątkowy: Konieczność zabezpieczenia Centrum wynika z dbałości o interes publiczny, przejawiający się w zapewnieniu powszechnego dostępu do wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Opóźnienie procedury naraża Zamawiającego na realny uszczerbek majątkowy związany z ryzykiem niewykonania kontraktu z NFZ oraz koniecznością ponoszenia kosztów gotowości oddziałów przy braku możliwości technicznych do wykonywania zabiegów. Proporcjonalność: Skrócenie terminu jest środkiem adekwatnym do zaistniałej sytuacji i nie narusza zasad uczciwej konkurencji, umożliwiając profesjonalnym podmiotom rynkowym przygotowanie i złożenie ofert, przy jednoczesnym priorytecie bezpieczeństwa pacjentów.”
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 33696500 Лабораторни реактиви
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Pakiet nr 1
Описание: Sondy do hematologii Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2, 2A do SWZ. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów.
Вътрешен идентификатор: Pakiet nr 1
Варианти:
Описание на опциите: Zamawiający przewidział w ramach przedmiotowego zamówienia możliwość skorzystania z prawa opcji. Opcja polega na zwiększeniu ilości zamawianego towaru do maksymalnych ilości wskazanych w załączniku nr 2 do SWZ. Zamawiający może z prawa opcji nie skorzystać, lub skorzystać w części. Zamówienie realizowane w ramach opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego. Nie skorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji nie rodzi po stronie Wykonawcy żadnych roszczeń w stosunku do Zamawiającego. Zamówienie objęte opcją Wykonawca będzie zobowiązany wykonać po uprzednim otrzymaniu zawiadomienia od Zamawiającego, że zamierza z prawa opcji skorzystać. Zasady dotyczące realizacji zamówienia objętego prawem opcji będą takie same jak te, które obowiązują przy realizacji zamówienia podstawowego.
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Pakiet nr 2
Описание: Sondy do guzów litych Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2, 2A do SWZ. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów.
Вътрешен идентификатор: Pakiet nr 2
Обособена позиция: LOT-0003
Заглавие: Pakiet nr 3
Описание: Odczynniki do hodowli komórkowej Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2, 2A do SWZ. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów.
Вътрешен идентификатор: Pakiet nr 3
Обособена позиция: LOT-0004
Заглавие: Pakiet nr 4
Описание: Odczynniki do utrwalania i izolacji komórek Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2, 2A do SWZ. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów.
Вътрешен идентификатор: Pakiet nr 4
Основна класификация (cpv): 33696300 Химически реактиви
Обособена позиция: LOT-0005
Заглавие: Pakiet nr 5
Описание: Zestaw do izolacji plazmocytów CD138+ Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2, 2A do SWZ. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów.
Вътрешен идентификатор: Pakiet nr 5
Основна класификация (cpv): 33141625 Комплекти за диагностициране
Обособена позиция: LOT-0006
Заглавие: Pakiet nr 6
Описание: Zestaw do synchronizacji podziałów komórkowych Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2, 2A do SWZ. Oferta dla swojej ważności w danym pakiecie musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach pakietów.
Вътрешен идентификатор: Pakiet nr 6
476873-2026 - Zadávání
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim - Oznámení oprav
Dodávky
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátorNZP.271.100.2026
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíano
Účel
Charakter smlouvyDodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 33696500 Laboratorní činidla
5. Část
ČástLOT-0001
NázevPakiet nr 1
Interní identifikátorPakiet nr 1
Možnosti
ČástLOT-0002
NázevPakiet nr 2
Interní identifikátorPakiet nr 2
ČástLOT-0003
NázevPakiet nr 3
Interní identifikátorPakiet nr 3
ČástLOT-0004
NázevPakiet nr 4
Interní identifikátorPakiet nr 4
Hlavní klasifikace (cpv): 33696300 Chemická činidla
ČástLOT-0005
NázevPakiet nr 5
Interní identifikátorPakiet nr 5
Hlavní klasifikace (cpv): 33141625 Diagnostické sady
ČástLOT-0006
NázevPakiet nr 6
Interní identifikátorPakiet nr 6
2. Procedure
Procedure
Intern ID: NZP.271.100.2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: ja
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 33696500 Laboratoriereagenser
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Pakiet nr 1
Intern ID: Pakiet nr 1
Valgmuligheder:
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Pakiet nr 2
Intern ID: Pakiet nr 2
Delkontrakt: LOT-0003
Titel: Pakiet nr 3
Intern ID: Pakiet nr 3
Delkontrakt: LOT-0004
Titel: Pakiet nr 4
Intern ID: Pakiet nr 4
Primær klassifikation (cpv): 33696300 Kemiske reagenser
Delkontrakt: LOT-0005
Titel: Pakiet nr 5
Intern ID: Pakiet nr 5
Primær klassifikation (cpv): 33141625 Diagnostiske sæt
Delkontrakt: LOT-0006
Titel: Pakiet nr 6
Intern ID: Pakiet nr 6
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: NZP.271.100.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33696500 Laborreagenzien
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Pakiet nr 1
Optionen:
Los: LOT-0002
Interne Kennung: Pakiet nr 2
Los: LOT-0003
Interne Kennung: Pakiet nr 3
Los: LOT-0004
Interne Kennung: Pakiet nr 4
Haupteinstufung (cpv): 33696300 Chemische Reagenzien
Los: LOT-0005
Interne Kennung: Pakiet nr 5
Haupteinstufung (cpv): 33141625 Diagnoseausrüstung
Los: LOT-0006
Interne Kennung: Pakiet nr 6
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: NZP.271.100.2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: ναι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 33696500 Αντιδραστήρια εργαστηρίων
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Τίτλος: Pakiet nr 1
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Pakiet nr 1
Επιλογές:
Παρτίδα: LOT-0002
Τίτλος: Pakiet nr 2
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Pakiet nr 2
Παρτίδα: LOT-0003
Τίτλος: Pakiet nr 3
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Pakiet nr 3
Παρτίδα: LOT-0004
Τίτλος: Pakiet nr 4
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Pakiet nr 4
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 33696300 Χημικά αντιδραστήρια
Παρτίδα: LOT-0005
Τίτλος: Pakiet nr 5
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Pakiet nr 5
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 33141625 Εξοπλισμοί διάγνωσης
Παρτίδα: LOT-0006
Τίτλος: Pakiet nr 6
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Pakiet nr 6
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: NZP.271.100.2026
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: sí
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 33696500 Reactivos de laboratorio
5. Lote
Lote: LOT-0001
Título: Pakiet nr 1
Identificador interno: Pakiet nr 1
Opciones:
Lote: LOT-0002
Título: Pakiet nr 2
Identificador interno: Pakiet nr 2
Lote: LOT-0003
Título: Pakiet nr 3
Identificador interno: Pakiet nr 3
Lote: LOT-0004
Título: Pakiet nr 4
Identificador interno: Pakiet nr 4
Clasificación principal (cpv): 33696300 Reactivos químicos
Lote: LOT-0005
Título: Pakiet nr 5
Identificador interno: Pakiet nr 5
Clasificación principal (cpv): 33141625 Kits para diagnóstico
Lote: LOT-0006
Título: Pakiet nr 6
Identificador interno: Pakiet nr 6
476873-2026 - Kilpailu
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä - Ilmoituksen muutos
Tavarahankinnat
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunnisteNZP.271.100.2026
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäkyllä
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiTavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 33696500 Laboratorioreagenssit
5. Osa
OsaLOT-0001
Ilmoituksen nimiPakiet nr 1
Sisäinen tunnistePakiet nr 1
Optiot
OsaLOT-0002
Ilmoituksen nimiPakiet nr 2
Sisäinen tunnistePakiet nr 2
OsaLOT-0003
Ilmoituksen nimiPakiet nr 3
Sisäinen tunnistePakiet nr 3
OsaLOT-0004
Ilmoituksen nimiPakiet nr 4
Sisäinen tunnistePakiet nr 4
Pääasiallinen luokitus (cpv): 33696300 Kemialliset reagenssit
OsaLOT-0005
Ilmoituksen nimiPakiet nr 5
Sisäinen tunnistePakiet nr 5
Pääasiallinen luokitus (cpv): 33141625 Diagnostiikkasarjat
OsaLOT-0006
Ilmoituksen nimiPakiet nr 6
Sisäinen tunnistePakiet nr 6
476873-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire - Avis de changement
Fournitures
2. Procédure
Procédure
Identifiant interneNZP.271.100.2026
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréeoui
Objet
Nature principale du marchéFournitures
Nomenclature principale (cpv): 33696500 Réactifs de laboratoire
5. Lot
LotLOT-0001
TitrePakiet nr 1
Identifiant internePakiet nr 1
Options
LotLOT-0002
TitrePakiet nr 2
Identifiant internePakiet nr 2
LotLOT-0003
TitrePakiet nr 3
Identifiant internePakiet nr 3
LotLOT-0004
TitrePakiet nr 4
Identifiant internePakiet nr 4
Nomenclature principale (cpv): 33696300 Réactifs chimiques
LotLOT-0005
TitrePakiet nr 5
Identifiant internePakiet nr 5
Nomenclature principale (cpv): 33141625 Kits de diagnostic
LotLOT-0006
TitrePakiet nr 6
Identifiant internePakiet nr 6
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: NZP.271.100.2026
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: igen
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 33696500 Laboratóriumi reagensek
5. Rész
Rész: LOT-0001
Cím: Pakiet nr 1
Belső azonosító: Pakiet nr 1
Opciók:
Rész: LOT-0002
Cím: Pakiet nr 2
Belső azonosító: Pakiet nr 2
Rész: LOT-0003
Cím: Pakiet nr 3
Belső azonosító: Pakiet nr 3
Rész: LOT-0004
Cím: Pakiet nr 4
Belső azonosító: Pakiet nr 4
Fő osztályozás (cpv): 33696300 Kémiai reagensek
Rész: LOT-0005
Cím: Pakiet nr 5
Belső azonosító: Pakiet nr 5
Fő osztályozás (cpv): 33141625 Diagnosztikai készletek
Rész: LOT-0006
Cím: Pakiet nr 6
Belső azonosító: Pakiet nr 6
476873-2026 - Gara
Bando di gara o di concessione – regime ordinario - Avviso di rettifica
Forniture
2. Procedura
Procedura
Identificativo internoNZP.271.100.2026
Tipo di proceduraAperta
La procedura è accelerata
Finalità
Natura dell'appaltoForniture
Classificazione principale (cpv): 33696500 Reattivi per laboratorio
5. Lotto
LottoLOT-0001
TitoloPakiet nr 1
Identificativo internoPakiet nr 1
Opzioni
LottoLOT-0002
TitoloPakiet nr 2
Identificativo internoPakiet nr 2
LottoLOT-0003
TitoloPakiet nr 3
Identificativo internoPakiet nr 3
LottoLOT-0004
TitoloPakiet nr 4
Identificativo internoPakiet nr 4
Classificazione principale (cpv): 33696300 Reattivi chimici
LottoLOT-0005
TitoloPakiet nr 5
Identificativo internoPakiet nr 5
Classificazione principale (cpv): 33141625 Materiale diagnostico
LottoLOT-0006
TitoloPakiet nr 6
Identificativo internoPakiet nr 6
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: NZP.271.100.2026
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: taip
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 33696500 Laboratoriniai reagentai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Pavadinimas: Pakiet nr 1
Vidaus identifikatorius: Pakiet nr 1
Pasirinkimo galimybės:
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Pakiet nr 2
Vidaus identifikatorius: Pakiet nr 2
Pirkimo dalis: LOT-0003
Pavadinimas: Pakiet nr 3
Vidaus identifikatorius: Pakiet nr 3
Pirkimo dalis: LOT-0004
Pavadinimas: Pakiet nr 4
Vidaus identifikatorius: Pakiet nr 4
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 33696300 Cheminiai reagentai
Pirkimo dalis: LOT-0005
Pavadinimas: Pakiet nr 5
Vidaus identifikatorius: Pakiet nr 5
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 33141625 Diagnostikos rinkiniai
Pirkimo dalis: LOT-0006
Pavadinimas: Pakiet nr 6
Vidaus identifikatorius: Pakiet nr 6
Interne identificatiecode: NZP.271.100.2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: ja
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 33696500 Laboratoriumreagentia
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Interne identificatiecode: Pakiet nr 1
Opties:
Perceel: LOT-0002
Interne identificatiecode: Pakiet nr 2
Perceel: LOT-0003
Interne identificatiecode: Pakiet nr 3
Perceel: LOT-0004
Interne identificatiecode: Pakiet nr 4
Belangrijkste classificatie (cpv): 33696300 Chemische reagentia
Perceel: LOT-0005
Interne identificatiecode: Pakiet nr 5
Belangrijkste classificatie (cpv): 33141625 Diagnosesets
Perceel: LOT-0006
Interne identificatiecode: Pakiet nr 6
476873-2026 - Procedura konkurencyjna
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy - Ogłoszenie o zmianie
Dostawy
Wewnętrzny identyfikatorNZP.271.100.2026
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonatak
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaDostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 33696500 Odczynniki laboratoryjne
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0001
TytułPakiet nr 1
Wewnętrzny identyfikatorPakiet nr 1
Opcje
Część zamówieniaLOT-0002
TytułPakiet nr 2
Wewnętrzny identyfikatorPakiet nr 2
Część zamówieniaLOT-0003
TytułPakiet nr 3
Wewnętrzny identyfikatorPakiet nr 3
Część zamówieniaLOT-0004
TytułPakiet nr 4
Wewnętrzny identyfikatorPakiet nr 4
Główna klasyfikacja (cpv): 33696300 Odczynniki chemiczne
Część zamówieniaLOT-0005
TytułPakiet nr 5
Wewnętrzny identyfikatorPakiet nr 5
Główna klasyfikacja (cpv): 33141625 Zestawy diagnostyczne
Część zamówieniaLOT-0006
TytułPakiet nr 6
Wewnętrzny identyfikatorPakiet nr 6
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: sim
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 33696500 Reagentes de laboratório
Opções:
Classificação principal (cpv): 33696300 Reagentes químicos
Classificação principal (cpv): 33141625 Kits de diagnóstico
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: NZP.271.100.2026
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: da
Scop
Natura contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 33696500 Reactivi de laborator
Lot: LOT-0001
Titlu: Pakiet nr 1
Identificator intern: Pakiet nr 1
Opțiuni:
Lot: LOT-0002
Titlu: Pakiet nr 2
Identificator intern: Pakiet nr 2
Lot: LOT-0003
Titlu: Pakiet nr 3
Identificator intern: Pakiet nr 3
Lot: LOT-0004
Titlu: Pakiet nr 4
Identificator intern: Pakiet nr 4
Clasificarea principală (cpv): 33696300 Reactivi chimici
Lot: LOT-0005
Titlu: Pakiet nr 5
Identificator intern: Pakiet nr 5
Clasificarea principală (cpv): 33141625 Truse de diagnosticare
Lot: LOT-0006
Titlu: Pakiet nr 6
Identificator intern: Pakiet nr 6
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: NZP.271.100.2026
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: áno
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 33696500 Laboratórne činidlá
5. Časť
Časť: LOT-0001
Názov: Pakiet nr 1
Interný identifikátor: Pakiet nr 1
Možnosti:
Časť: LOT-0002
Názov: Pakiet nr 2
Interný identifikátor: Pakiet nr 2
Časť: LOT-0003
Názov: Pakiet nr 3
Interný identifikátor: Pakiet nr 3
Časť: LOT-0004
Názov: Pakiet nr 4
Interný identifikátor: Pakiet nr 4
Hlavná klasifikácia (cpv): 33696300 Chemické činidlá
Časť: LOT-0005
Názov: Pakiet nr 5
Interný identifikátor: Pakiet nr 5
Hlavná klasifikácia (cpv): 33141625 Diagnostické súpravy
Časť: LOT-0006
Názov: Pakiet nr 6
Interný identifikátor: Pakiet nr 6
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: NZP.271.100.2026
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: da
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 33696500 Laboratorijski reagenti
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Naslov: Pakiet nr 1
Notranji identifikator: Pakiet nr 1
Sklop: LOT-0002
Naslov: Pakiet nr 2
Notranji identifikator: Pakiet nr 2
Sklop: LOT-0003
Naslov: Pakiet nr 3
Notranji identifikator: Pakiet nr 3
Sklop: LOT-0004
Naslov: Pakiet nr 4
Notranji identifikator: Pakiet nr 4
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 33696300 Kemični reagenti
Sklop: LOT-0005
Naslov: Pakiet nr 5
Notranji identifikator: Pakiet nr 5
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 33141625 Kompleti za diagnosticiranje
Sklop: LOT-0006
Naslov: Pakiet nr 6
Notranji identifikator: Pakiet nr 6