See the notice on TED website
2. Процедура
Процедура
Заглавие: Djurfoder för lantbruksdjur till Ösby Naturbruksgymnasium
Описание: Sala kommun avser att upphandla djurfoder till kommunens naturbruksgymnasium
Вътрешен идентификатор: 2025/477
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: не
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Основна класификация (cpv): 15000000 Хранителни продукти, напитки, тютюн и свързани с него продукти
Допълнителна класификация (cpv): 15700000 Готови храни за животни, 15710000 Готови храни за селскостопански и други животни, 15712000 Сух фураж
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Mall varor och tjänster
Вътрешен идентификатор: 2025-477-1
Допълнителна класификация (cpv): 15700000 Готови храни за животни
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Upphandlingsföreskrifter
Вътрешен идентификатор: 2025-477-2
2. Řízení
Řízení
Interní identifikátor: 2025/477
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 15000000 Potraviny, nápoje, tabák a související produkty
Další klasifikace (cpv): 15700000 Krmiva, 15710000 Průmyslová krmiva pro hospodářská a jiná zvířata, 15712000 Suché pícniny
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Mall varor och tjänster
Interní identifikátor: 2025-477-1
Další klasifikace (cpv): 15700000 Krmiva
Část: LOT-0002
Název: Upphandlingsföreskrifter
Interní identifikátor: 2025-477-2
2. Procedure
Procedure
Intern ID: 2025/477
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 15000000 Fødevarer, drikkevarer, tobak og beslægtede produkter
Supplerende klassifikation (cpv): 15700000 Foderblandinger til dyr, 15710000 Færdige foderblandinger til husdyr og andre dyr, 15712000 Tørfoder
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Mall varor och tjänster
Intern ID: 2025-477-1
Supplerende klassifikation (cpv): 15700000 Foderblandinger til dyr
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Upphandlingsföreskrifter
Intern ID: 2025-477-2
Internal identifier: 2025/477
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15000000 Food, beverages, tobacco and related products
Additional classification (cpv): 15700000 Animal feedstuffs, 15710000 Prepared animal feeds for farm and other animals, 15712000 Dry fodder
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Mall varor och tjänster
Internal identifier: 2025-477-1
Additional classification (cpv): 15700000 Animal feedstuffs
Lot: LOT-0002
Title: Upphandlingsföreskrifter
Internal identifier: 2025-477-2
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: 2025/477
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 15000000 Alimentos, bebidas, tabaco y productos afines
Clasificación adicional (cpv): 15700000 Alimentos para el ganado, 15710000 Alimentos preparados para animales de granja y otros animales, 15712000 Pienso seco
5. Lote
Lote: LOT-0001
Título: Mall varor och tjänster
Identificador interno: 2025-477-1
Clasificación adicional (cpv): 15700000 Alimentos para el ganado
Lote: LOT-0002
Título: Upphandlingsföreskrifter
Identificador interno: 2025-477-2
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: 2025/477
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 15000000 Toiduained, joogid ja tubakas ja seonduvad tooted
Täiendav liigitus (cpv): 15700000 Loomasöödad, 15710000 Tööstuslikult toodetud loomasööt põllumajandusloomadele ja muudele loomadele, 15712000 Kuivsöödad
5. Osa
Osa: LOT-0001
Pealkiri: Mall varor och tjänster
Sisemine tunnus: 2025-477-1
Täiendav liigitus (cpv): 15700000 Loomasöödad
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Upphandlingsföreskrifter
Sisemine tunnus: 2025-477-2
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: 2025/477
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Teideal: Mall varor och tjänster
Aitheantóir inmheánach: 2025-477-1
Aicmiú breise (cpv): 15700000 Animal feedstuffs
Luchtóg: LOT-0002
Teideal: Upphandlingsföreskrifter
Aitheantóir inmheánach: 2025-477-2
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: 2025/477
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 15000000 Hrana, piće, duhan i srodni proizvodi
Dodatna klasifikacija (cpv): 15700000 Životinjska krma, 15710000 Pripremljena hrana za domaće i ostale životinje, 15712000 Suha krma
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Naslov: Mall varor och tjänster
Interna identifikacijska oznaka: 2025-477-1
Dodatna klasifikacija (cpv): 15700000 Životinjska krma
Grupa: LOT-0002
Naslov: Upphandlingsföreskrifter
Interna identifikacijska oznaka: 2025-477-2
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: 2025/477
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Classificazione principale (cpv): 15000000 Prodotti alimentari, bevande, tabacco e prodotti affini
Classificazione aggiuntiva (cpv): 15700000 Mangimi per bestiame, 15710000 Mangimi pronti per bestiame da allevamento ed altri animali, 15712000 Foraggio essiccato
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Titolo: Mall varor och tjänster
Identificativo interno: 2025-477-1
Classificazione aggiuntiva (cpv): 15700000 Mangimi per bestiame
Lotto: LOT-0002
Titolo: Upphandlingsföreskrifter
Identificativo interno: 2025-477-2
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: 2025/477
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 15000000 Maistas, gėrimai, tabakas ir susiję produktai
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 15700000 Gyvūnų pašarai, 15710000 Paruošti pašarai ūkio ir kitiems gyvūnams, 15712000 Sausieji pašarai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Pavadinimas: Mall varor och tjänster
Vidaus identifikatorius: 2025-477-1
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 15700000 Gyvūnų pašarai
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Upphandlingsföreskrifter
Vidaus identifikatorius: 2025-477-2
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 2025/477
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 15000000 Ikel, xorb, tabakk u prodotti relatati
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 15700000 Għalf għakk-annimali, 15710000 Għalf ipprefarat għall-annimali ta' l-irziezet u annimali oħrajn, 15712000 Għalf imnixxef
5. Lott
Lott: LOT-0001
Titlu: Mall varor och tjänster
Identifikatur intern: 2025-477-1
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 15700000 Għalf għakk-annimali
Lott: LOT-0002
Titlu: Upphandlingsföreskrifter
Identifikatur intern: 2025-477-2
Interne identificatiecode: 2025/477
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 15000000 Voeding, dranken, tabak en aanverwante producten
Aanvullende classificatie (cpv): 15700000 Diervoeders, 15710000 Bereide voeders voor vee en andere dieren, 15712000 Droogvoer
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Interne identificatiecode: 2025-477-1
Aanvullende classificatie (cpv): 15700000 Diervoeders
Perceel: LOT-0002
Interne identificatiecode: 2025-477-2
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 15000000 Produtos alimentares, bebidas, tabaco e produtos afins
Classificação adicional (cpv): 15700000 Alimentos para animais, 15710000 Preparações utilizadas na alimentação de animais de criação e de outros animais, 15712000 Forragem seca
Classificação adicional (cpv): 15700000 Alimentos para animais
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: 2025/477
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 15000000 Alimente, băuturi, tutun şi produse conexe
Clasificare suplimentară (cpv): 15700000 Furaje, 15710000 Furaje preparate pentru animale de fermă sau pentru alte animale, 15712000 Furaje uscate
Identificator intern: 2025-477-1
Clasificare suplimentară (cpv): 15700000 Furaje
Identificator intern: 2025-477-2
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 2025/477
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 15700000 Djurfoder, 15710000 Tillagat djurfoder för bruksdjur och övriga djur, 15712000 Torrfoder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 2025-477-1
Ytterligare klassificering (cpv): 15700000 Djurfoder
Del (anbudsområde): LOT-0002
Intern identifierare: 2025-477-2