751741-2026 - Състезателна процедура
България – Услуги по почистване на улици от сняг – „ЗИМНО ПОДДЪРЖАНЕ НА ПЪТИЩА И УЛИЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДУПНИЦА ЗА СЕЗОН 2026/2027 г. ПО ОБОСОБЕНИ ПОЗИЦИИ“
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Услуги
2. Процедура
Процедура
Заглавие: „ЗИМНО ПОДДЪРЖАНЕ НА ПЪТИЩА И УЛИЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДУПНИЦА ЗА СЕЗОН 2026/2027 г. ПО ОБОСОБЕНИ ПОЗИЦИИ“
Описание: Предметът на поръчката e „Зимно поддържане на пътища и улици на територията на Oбщина Дупница за сезон 2026/2027г. по обособени позиции“: Обособена позиция 1: Зимно поддържане на градска улична мрежа в гр. Дупница с дължина 78,200 км. Обособена позиция 2: Зимно поддържане на общински пътища на територията на Община Дупница и извънградска улична мрежа в рамките на населените места на Община Дупница, включително гробищни паркове на селата с обща дължина 85,00 км. Обособена позиция 3: Зимно поддържане на републиканските пътища в урбанизираните територии на Община Дупница с обща дължина 8,387 км. Важно: На основание чл. 21 ал. 6 от ЗОП (тъй като са изпълнени кумулативните законови изисквания), Възложителят е взел решение, че дейностите в обхвата на: обособена позиция № 3 „Зимно поддържане на републиканските пътища в урбанизираните територии на Община Дупница с обща дължина 8,387 км.“ ще бъдат възложени при условията и по реда, валиден за индивидуалната прогнозна стойност на съответната обособената позиция, както следва: директно възлагане на основание чл. 20 ал. 4, т. 3 от ЗОП. Предвид това, настоящата документация и всички заложени условия по-долу се отнасят за възлагане на дейностите в обхвата на обособени позиции № 1 и № 2. Зимното поддържане на пътищата и улиците на територията на община Дупница, предмет на обществената поръчка, следва да се извършва в двете посоки на движение и представлява комплекс от дейности, насочени към осигуряване проходимостта на пътищата при зимни условия и премахване или ограничаване неблагоприятното влияние на снега и леда върху условията на движение. Видът и обемът на работите по зимното поддържане се определят в зависимост от приетото за даден път ниво на зимно поддържане. Основните дейности по зимното поддържане включват: 1.Снегопочистване: (патрулно и периодично) на пътищата до постигане на съответните степени и ниво на зимно поддържане, разчистване на снежни валове, преспи и снегонавявания и отстраняване на уплътнени снежно-ледени пластове 2.Обезопасяване на пътищата против хлъзгане: разпръскване на минерални материали и химически вещества.
Вътрешен идентификатор: 612973
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: да
Обосновка на ускорената процедура: Настоящата обществена поръчка се възлага чрез открита процедура на осн. чл. 73, ал. 1 и чл. 74, ал. 4 от ЗОП във връзка с чл. 20, ал. 1, т. 1, б. „б“ от ЗОП възложителят избира да проведе открита ускорена процедура със следните мотиви: Прието е, че са възникнали обстоятелства, които изискват спешно възлагане на поръчката, поради което е невъзможно спазването на срока по чл.74 ал. 1 от ЗОП, тъй като: - При дефиниране на предмета на поръчката следва да се обхванат всички подлежащи на възлагане дейности и услуги със сходен предмет, доколкото същите формират в цялост изпълнението на една жизнено необходима за зимния период услуга на територията на община Дупница. Трайна практика е, зимното почистване/поддържане на републиканските пътища в урбанизираните територии на Община Дупница, да се организира, възлага и разплаща от Община Дупница, по силата на изрично споразумение за предоставяне на парични средства с отговорното лице – АПИ, на годишна база. Така за възложителя не е имало яснота дали тези отношение ще се урегулират и за следващия календарен период/зимен сезон 2026/2027 год. При това не е могло да се планира и прогнозира адекватно какъв разход ще направи община Дупница, съответно – да определи точните параметри на възлаганото и предмета на поръчката, вкл. относно обхват и прогнозна стойност. Предвид на това, до изясняване на това обстоятелство не е могло да се проведе възлагане. Необходимите уточнения са направени едва към текущия момент, което е непланирано за възложителя забавяне, когато обаче вече е налице очакване за влошаване на метеорологичните условия, което изисква и налага задължително осигуряване на избран изпълнител. - При спазване на сроковете по чл.74 ал.1 от ЗОП (30 дни за подаване на оферти), предвид и ограниченията за сключване на договор (14 дни от издаване на решение за избор на изпълнител) и минималните срокове по закон при разглеждане на оферти (5 работни дни за отстраняване на забележки по чл.54 ал.7 и 8 от ППЗОП и 5 дни за представяне на обосновка по чл.72 от ЗОП), предвид началната дата на обявяване на възлагането, договор с избран изпълнител може да се сключи не по-рано от края на месец ноември. Този краен срок е неприемлив за възложителя, тъй като характера на услугата и нейното предназначение изисква осигуряване на избран изпълнител в готовност за стартиране на изпълнението при всяка възникнала нужда, поради което е взето решение за съкращаване на срока за получаване на оферти с 15 дни.
Цел
Естество на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 90620000 Услуги по почистване на улици от сняг
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Заглавие: Зимно поддържане на градска улична мрежа в гр. Дупница с дължина 78,200 км.
Описание: Работите по зимно поддържане на градска улична мрежа в гр. Дупница да бъдат изпълнени по дължина, нива и степен на зимно поддържане, съгласно План за зимно поддрържане на територията на община Дупница и техническите правила от НАРЕДБА№ РД-02-20-19 от 12.11.2012 г. за поддържане и текущ ремонт на пътищата. Зимното поддържане на пътищата и улиците на територията на община Дупница, предмет на обществената поръчка, следва да се извършва в двете посоки на движение и представлява комплекс от дейности, насочени към осигуряване проходимостта на пътищата при зимни условия и премахване или ограничаване неблагоприятното влияние на снега и леда върху условията на движение. Видът и обемът на работите по зимното поддържане се определят в зависимост от приетото за даден път ниво на зимно поддържане. Основните дейности по зимното поддържане включват: Снегопочистване: (патрулно и периодично) на пътищата до постигане на съответните степени и ниво на зимно поддържане, разчистване на снежни валове, преспи и снегонавявания и отстраняване на уплътнени снежно-ледени пластове Обезопасяване на пътищата против хлъзгане: разпръскване на минерални материали и химически вещества. Недопустимо е: Натрупването на сняг на кръстовищата, пътните възли и входните врати на жилищните сгради и гаражи Натрупването на сняг върху тротоарните части в урбанизираните територии ​​​​​​​​​​​​​​Натрупването на сняг при подходите на пресечки и второстепенни улици.
Вътрешен идентификатор: 613008
Обособена позиция: LOT-0002
Заглавие: Зимно поддържане на общински пътища на територията на Община Дупница и извънградска улична мрежа в рамките на населените места на Община Дупница, включително гробищни паркове на селата с обща дължина 85,00 км.
Описание: Работите по зимно поддържане на градска улична мрежа в гр. Дупница да бъдат изпълнени по дължина, нива и степен на зимно поддържане, съгласно План за зимно поддрържане на територията на община Дупница и техническите правила от НАРЕДБА№ РД-02-20-19 от 12.11.2012 г. за поддържане и текущ ремонт на пътищата. Зимното поддържане на пътищата и улиците на територията на община Дупница, предмет на обществената поръчка, следва да се извършва в двете посоки на движение и представлява комплекс от дейности, насочени към осигуряване проходимостта на пътищата при зимни условия и премахване или ограничаване неблагоприятното влияние на снега и леда върху условията на движение. Видът и обемът на работите по зимното поддържане се определят в зависимост от приетото за даден път ниво на зимно поддържане. Основните дейности по зимното поддържане включват: Снегопочистване: (патрулно и периодично) на пътищата до постигане на съответните степени и ниво на зимно поддържане, разчистване на снежни валове, преспи и снегонавявания и отстраняване на уплътнени снежно-ледени пластове Обезопасяване на пътищата против хлъзгане: разпръскване на минерални материали и химически вещества. Недопустимо е: Натрупването на сняг на кръстовищата, пътните възли и входните врати на жилищните сгради и гаражи Натрупването на сняг върху тротоарните части в урбанизираните територии ​​​​​​​Натрупването на сняг при подходите на пресечки и второстепенни улици.
Вътрешен идентификатор: 613083
751741-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 612973
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90620000 Snow-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 613008
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 613083