752016-2026 - Състезателна процедура
България – Софтуерни пакети за защита на данни – „Разширяване на инфраструктурата на Национален статистически институт – закупуване на 2 броя сървъри“
Обявление за поръчка или концесия – стандартен режим
Доставки - Услуги
2. Процедура
Процедура
Заглавие: „Разширяване на инфраструктурата на Национален статистически институт – закупуване на 2 броя сървъри“
Описание: Целта на възлагането на настоящата обществена поръчка е да бъде сключен договор и да бъде избран изпълнител, притежаващ необходимите технически възможности, опит и квалификация по предмета й, на когото да бъде възложено осъществяването на дейностите, попадащи в обхвата, в пълен обем и при пълно съответствие с изискванията и условията на Възложителя, обективирани в настоящата Техническа спецификация. Целта на настоящата обществена поръчка е разширяване на изчислителния капацитет на виртуализационната инфраструктура на Национален Статистически Институт (НСИ), чрез доставка на допълнителни сървъри и лицензи, интегрирани със съществуващата инфраструктура за виртуализация и резервиране на данни. Срокът за получаване на оферти се съкращава на основание чл. 74, ал. 4 от ЗОП. Възложителят указва, че ще се възползва от възможността, предвидена в чл. 104, ал. 2 от ЗОП да оцени техническите и ценовите предложения на участниците преди разглеждане на документите за съответствие с критериите за подбор. ​​​​​​​Избраният за изпълнител представя гаранция, обезпечаваща изпълнението на договора в размер на 10% (десет на сто) от стойността му без ДДС.
Вътрешен идентификатор: 615353
Вид процедура: Открита
Процедурата се ускорява: да
Обосновка на ускорената процедура: Във връзка с разработването и предстоящото внедряване на информационната система ИС „Единна входна точка“ (ИСЕВТ) е установена необходимост от осигуряване на допълнителен изчислителен капацитет за виртуалната инфраструктура на Националния статистически институт (НСИ). ИСЕВТ е предназначена да замени съществуващата информационна система „Бизнес статистика“ (ИСБС), поради което подготовката на инфраструктурата за нейната експлоатация е от съществено значение за непрекъснатостта на процесите по събиране и обработка на статистическа информация. Съгласно извършения анализ на ресурсната обезпеченост на виртуалната инфраструктура са установени ограничения по отношение на наличния процесорен ресурс на хостовете във виртуалния клъстер. Анализът на средата за виртуализация vCenter отчита повишени стойности на показателя CPU Ready при съществуващи виртуални машини. В техническия анализ е посочено, че при добавяне на новото натоварване съществува риск от повишена латентност и влошаване на производителността, поради което е препоръчано преразглеждане на заявените процесорни ресурси или разширяване на клъстера. С оглед на тези констатации е предвидено разширяване на съществуващия виртуален клъстер чрез доставка на два нови сървъра. Целта е да бъде осигурен необходимият допълнителен процесорен капацитет за внедряването и пълноценното функциониране на ИСЕВТ, както и да се ограничи рискът от влошаване на производителността при едновременно изпълнение на процеси и възникване на пикови натоварвания. Предвид замяната на ИСБС с ИСЕВТ и предстоящото използване на новата система за изпълнение на съответните процеси, е необходимо инфраструктурата да бъде подготвена за очакваното натоварване през отчетната кампания в началото на 2027 г. В тези периоди едновременното подаване и обработване на значителен брой отчети може да доведе до повишени изисквания към изчислителните ресурси и производителността на системата. Забавянето на възлагането на обществената поръчка би намалило времевия ресурс за доставка и внедряване на сървърите и би увеличило риска допълнителният изчислителен капацитет да не бъде осигурен в необходимия срок. Това би затруднило подготовката на виртуалната инфраструктура за очакваното натоварване и би създало риск от влошаване на производителността на ИСЕВТ при интензивна експлоатация. Предвид установените в техническия анализ ограничения на процесорния ресурс, необходимостта от разширяване на виртуалния клъстер, очакваното натоварване във връзка с предстоящата отчетна кампания и времето, необходимо за доставка и внедряване на оборудването, своевременното възлагане на обществената поръчка е от съществено значение за ограничаване на идентифицираните технически рискове и за осигуряване на необходимата ресурсна обезпеченост на ИСЕВТ. Предвид гореизложеното, срокът за получаване на оферти се съкращава на основание чл. 74, ал. 4 от ЗОП. Възложителят указва, че ще се възползва от възможността, предвидена в чл. 104, ал. 2 от ЗОП да оцени техническите и ценовите предложения на участниците преди разглеждане на документите за съответствие с критериите за подбор.
Цел
Естество на поръчката: Доставки
Допълнителен характер на поръчката: Услуги
Основна класификация (cpv): 48732000 Софтуерни пакети за защита на данни
5. Обособена позиция
Обособена позиция: LOT-0001
Варианти:
Описание на опциите: 1. На основание чл. 116, ал. 1, т. 1 от ЗОП, Възложителя предвижда опция за авансово изплащане на възнаграждението по договора след предоставяне от Изпълнителя на гаранция, покриваща изцяло размера на сумата по договора. Опцията се реализира чрез сключване на анекс между страните. При реализиране на опцията Изпълнителят предоставя гаранция за обезпечаване на 100% от стойността на авансовото плащане по договора. 2. Изпълнителят избира формата на гаранцията измежду една от следните: (i) парична сума внесена по банковата сметка на Възложителя; (ii) банкова гаранция; или (iii) застраховка, която обезпечава авансовото плащане. 3. Когато като гаранцията се представя във вид на парична сума, сумата се внася по следната банкова сметка на НСИ: БАНКА: БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА IBAN: BG65 BNBG 9661 3300 1190 03 BIC: BNBGBGSD Всички банкови разходи, свързани с преводите на сумата са за сметка на Изпълнителя; 4. Когато Гаранцията за авансово плащане се представя банкова гаранция, ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ предава на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ оригинален екземпляр на банковата гаранция, издадена в полза на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, която трябва да отговаря на следните изисквания: 4.1. да бъде безусловна и неотменяема банкова гаранция, да съдържа задължение на банката – гарант да извърши плащане при първо писмено искане от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, деклариращ, че е налице неизпълнение на задължение на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ за връщане на авансовото плащане или друго основание за задържане на Гаранцията за авансово плащане по този Договор или част от нея; 4.2. да бъде със срок на валидност до изтичане на срока за усвояване на авансовото плащане плюс 30 (тридесет) дни, като при необходимост срокът на валидност на съответната банкова гаранция се удължава или се издава нова. 5. Когато като Гаранцията за авансово плащане се представя застраховка, ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ предава на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ оригинален екземпляр на застрахователна полица, издадена в полза на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, която трябва да отговаря на следните изисквания: 5.1. да обезпечава авансовото плащане по този Договор; 5.2. да бъде със срок на валидност до изтичане на срока за усвояване на авансовото плащане плюс 30 (тридесет) дни като при необходимост срокът на валидност се удължава или се представя нова застрахователна полица. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ следва да бъде посочен като трето ползващо се лице по тази застраховка. Застраховката следва да покрива отговорността на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ при неусвояване или невръщане на авансовото плащане и не може да бъде използвана за обезпечение на неговата отговорността по друг договор. 6. Всички разходи по откриването и поддържането на Гаранцията за авансово плащане във формата на банкова гаранция или застраховка, както и по усвояването на средства от страна на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, при наличието на основание за това, са за сметка на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ. 7. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ освобождава Гаранцията за авансово плащане в срок до 3 (три) дни от подписване на приемо-предавателен протокол за приемане на изпълнението по договора, а именно: - Доставка на 2 броя сървъри за разширяване на изчислителния капацитет на виртуалната инфраструктура на НСИ; - Услуги по хардуерна инсталация, конфигурация, окабеляване и въвеждане в експлоатация на доставените сървъри; - Доставка на лицензи за софтуер за виртуализация за 2 броя хостове. Активация на лицензите и присъединяване на новите сървъри към съществуващия vSphere клъстер. - Доставка на лицензи за софтуер за Backup за 2 броя хостове. Активация на лицензите в текущата Commvault инфраструктура; при липса на възражения по изпълнението и при условие, че сумите по гаранцията не са задържани или не са настъпили условия за задържането им. 8. Освобождаването на Гаранцията за авансово плащане се извършва, както следва: 8.1. когато е във формата на парична сума – чрез превеждане на сумата по банковата сметка на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, посочена в чл. 2, ал. 3 от Договора; 8.2. когато е във формата на банкова гаранция – чрез връщане на нейния оригинал на представител на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ или упълномощено от него лице; 8.3. когато е във формата на застраховка – чрез връщане на оригинала на застрахователната полица/застрахователния сертификат на представител на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ или упълномощено от него лице. 9. Гаранцията или съответната част от нея не се освобождава от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, ако в процеса на изпълнение на Договора е възникнал спор между Страните относно неизпълнение на задълженията на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ и въпросът е отнесен за решаване пред съд. При решаване на спора в полза на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ той може да пристъпи към усвояване на гаранциите. 10. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ има право да задържи съответна част и да се удовлетвори от Гаранцията за авансово плащане, когато за ИЗПЪЛНИТЕЛЯ възникне задължение за връщане на авансово получената сума изцяло или частично. 11. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ има право да задържи Гаранцията за авансово плащане в пълен размер, в следните случаи: 11.1. при пълно неизпълнение, в т.ч. когато Доставката не отговаря на изискванията на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ и разваляне на Договора от страна на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ на това основание; 11.2. при прекратяване на дейността на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ или при обявяването му в несъстоятелност. 12. В всеки случай на задържане на Гаранцията за авансово плащане, ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ уведомява ИЗПЪЛНИТЕЛЯ за задържането и неговото основание. Задържането на гаранциите изцяло или частично не изчерпва правата на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ да търси обезщетение в по-голям размер. 13. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ не дължи лихва за времето, през което средствата по Гаранцията за авансово плащане е престояла при него законосъобразно.