2. Řízení
Řízení
Název: Upphandling av bevakningstjänster
Popis: Upphandling avseende bevakningstjänster och personlarm. Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan Danderyd, Täby och Vallentuna kommun, samt vissa av kommunernas kommunala bolag (se punkt 1.1). De deltagande kommunerna beskrivs närmare i bilaga deltagande kommuner. Avtalsstart Danderyd kommun Avtalsstart för Danderyds kommun planeras till 2026-12-01 Täby Kommun Avtalsstart för Täby kommun planeras till 2026-12-08 Vallentuna kommun Avtalsstart för Vallentuna kommun planeras till 2026-12-01 Uppskattat värde av upphandlingen framgår av punkt 2.4. i Information om upphandlingen och administrativa villkor.
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 79710000 Bezpečnostní služby
5. Část
Část: LOT-0001
Interní identifikátor: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130297:Lot:1
Další klasifikace (cpv): 79713000 Strážní služby, 35120000 Dohlížecí a zabezpečovací systémy a zařízení, 79714000 Provádění dozoru, 79715000 Hlídkování, 79711000 Monitorovací poplašná zařízení
2. Procedure
Procedure
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 79710000 Sikkerhedstjenester
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Supplerende klassifikation (cpv): 79713000 Vagttjenester, 35120000 Overvågnings- og sikringssystemer og -anordninger, 79714000 Overvågningstjenester, 79715000 Patruljetjenester, 79711000 Alarm-overvågningstjenester
2. Verfahren
Verfahren
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79713000 Bewachungsdienste, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 79714000 Überwachungsdienste, 79715000 Streifendienste, 79711000 Überwachung von Alarmanlagen
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 79710000 Υπηρεσίες ασφάλειας
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 79713000 Υπηρεσίες φύλαξης, 35120000 Συστήματα και διατάξεις επιτήρησης και ασφαλείας, 79714000 Υπηρεσίες επιτήρησης, 79715000 Υπηρεσίες περιπόλου, 79711000 Υπηρεσίες παρακολούθησης συστημάτων συναγερμού
2. Procedimiento
Procedimiento
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 79710000 Servicios de seguridad
5. Lote
Lote: LOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 79713000 Servicios de guardias de seguridad, 35120000 Sistemas y dispositivos de vigilancia y seguridad, 79714000 Servicios de vigilancia, 79715000 Servicios de patrullas, 79711000 Servicios de vigilancia de sistemas de alarma
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 79710000 Turvateenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
Täiendav liigitus (cpv): 79713000 Valveteenused, 35120000 Seire- ja turvasüsteemid ning -seadmed, 79714000 Järelevalveteenused, 79715000 Patrulliteenused, 79711000 Alarmjärelevalve teenused
2. Menettely
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 79710000 Turvallisuuspalvelut
Lisäluokitus (cpv): 79713000 Vartiointipalvelut, 35120000 Valvonta- ja turvajärjestelmät ja -laitteet, 79714000 Valvontapalvelut, 79715000 Partiointipalvelut, 79711000 Hälytysjärjestelmän valvonta
403400-2026 - Mise en concurrence
Suède – Services de sécurité – Upphandling av bevakningstjänster
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Services
2. Procédure
Procédure
TitreUpphandling av bevakningstjänster
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 79710000 Services de sécurité
5. Lot
LotLOT-0001
Nomenclature complémentaire (cpv): 79713000 Services de gardiennage, 35120000 Systèmes et appareils de surveillance et de sécurité, 79714000 Services de surveillance, 79715000 Services de patrouille, 79711000 Services de surveillance d'installations d'alarme
2. Nós imeachta
Nós imeachta
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
Príomhaicmiú (cpv): 79710000 Security services
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Aicmiú breise (cpv): 79713000 Guard services, 35120000 Surveillance and security systems and devices, 79714000 Surveillance services, 79715000 Patrol services, 79711000 Alarm-monitoring services
2. Postupak
Postupak
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 79710000 Usluge na području sigurnosti
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 79713000 Čuvarske službe, 35120000 Nadzorni i sigurnosni sustavi i uređaji, 79714000 Usluge nadzora, 79715000 Usluge patrolnih službi, 79711000 Usluge nadzora alarmnih uređaja
2. Eljárás
Eljárás
Cím: Upphandling av bevakningstjänster
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 79710000 Biztonsági szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
További osztályozás (cpv): 79713000 Őrzési szolgáltatások, 35120000 Megfigyelő és biztonsági rendszerek és eszközök, 79714000 Felügyeleti szolgáltatások, 79715000 Járőrözési szolgáltatások, 79711000 Riasztásfigyelési szolgáltatások
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 79710000 Servizi di sicurezza
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Classificazione aggiuntiva (cpv): 79713000 Servizi di guardia, 35120000 Sistemi e dispositivi di sorveglianza e di sicurezza, 79714000 Servizi di sorveglianza, 79715000 Servizi di pattugliamento, 79711000 Servizi di monitoraggio di sistemi di allarme
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 79710000 Apsaugos paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 79713000 Apsaugos paslaugos, 35120000 Stebėjimo ir apsaugos sistemos bei prietaisai, 79714000 Stebėjimo paslaugos, 79715000 Patrulių paslaugos, 79711000 Signalizacijos sistemų stebėsenos paslaugos
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 79710000 Beveiligingsdiensten
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Aanvullende classificatie (cpv): 79713000 Bewakingsdiensten, 35120000 Bewakings- en beveiligingssystemen en –apparatuur, 79714000 Surveillancediensten, 79715000 Patrouillediensten, 79711000 Diensten voor alarmbewaking
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 79710000 Usługi ochroniarskie
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 79713000 Usługi strażnicze, 35120000 Systemy i urządzenia nadzoru i bezpieczeństwa, 79714000 Usługi w zakresie nadzoru, 79715000 Usługi patrolowe, 79711000 Usługi nadzoru przy użyciu alarmu
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 79710000 Serviços de segurança
Classificação adicional (cpv): 79713000 Serviços de guarda, 35120000 Sistemas e dispositivos de vigilância e segurança, 79714000 Serviços de vigilância, 79715000 Serviços de patrulha, 79711000 Serviços de controlo de alarmes
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 79710000 Servicii de siguranţă
Lot: LOT-0001
Clasificare suplimentară (cpv): 79713000 Servicii de pază, 35120000 Sisteme şi dispozitive de supraveghere şi de securitate, 79714000 Servicii de supraveghere, 79715000 Servicii de patrulare, 79711000 Servicii de monitorizare a sistemelor de alarmă
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 79710000 Bezpečnostné služby
5. Časť
Časť: LOT-0001
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 79713000 Strážne služby, 35120000 Dozorné a zabezpečovacie systémy a zariadenia, 79714000 Dozor, 79715000 Hliadkové služby, 79711000 Monitorovanie poplachov
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering, 79711000 Larmövervakningstjänster