2. Řízení
Řízení
Název: Pesulapalvelut
Popis: Kotkan kaupunki (hankintayksikkö, tilaaja) pyytää tarjouksia pesulapalveluista omistamilleen työvaatteille, liinavaatteille, patjoille, matoille ja muille tekstiileille tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnasta on poisrajattu pysäköinnintarkastuksen virkapuvut. Pesulapalveluita hankitaan tilaajan tarpeiden mukaisesti eri vastuualueiden käyttöön. Volyymeiltään suurimmat tilaajat ovat varhaiskasvatus (liinavaatteet sekä päiväkotien muut tekstiilit ja patjat) ja tekniset palvelut (työ- ja varoitusvaatteet). Tarvittaessa pesulapalveluja tilataan myös muiden alojen työvaatteiden ja muiden tekstiilien kuten verhojen ja pöytäliinojen pesuun ja huoltoon. Näiden tekstiilien puhdistaminen saattaa edellyttää osaksi hienopesua. Tilaaja päättää itse miltä osin käyttää sopimuskaudella vuokratekstiilejä ja miltä osin omia tekstiileitä ja tähän hankintaan sisältyviä pesulapalveluja. Tilaajan yksiköt toteuttavat lisäksi omien tekstiilien pesuja osittain itse. Pesulapalvelun tarjoajan tulee tarjota kokonaispalvelu, joka sisältää pyykin noudon tilaajan eri toimipisteistä, pesun, käsittelyn, tahranpoiston, viimeistelyn, pakkaamisen, suojauksen ja kuljetuksen sovittuna aikana takaisin palvelun tilaajalle. Pyykit noudetaan sisätiloista ja pyykit palautetaan yksiköiden sisätiloihin erikseen sovittujen aikataulujen mukaisesti. Tarkempi palvelukuvaus on tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimusluonnoksessa. Lisäksi liitteessä "Toimituskohteet Kotka" ovat tämänhetkiset toimituspisteet ja niiden arvioidut pyykkimäärät ja pesusyklit. Sopimus tehdään yhden (1) vuoden määräaikaisena sopimuksena, minkä jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana kuuden (6) kuukauden molemminpuolisella irtisanomisajalla, ellei hankintayksikkö määräaikaisen sopimuskauden kuluessa irtisano sopimusta päättymään määräaikaisen sopimuskauden loppuun. Sopimuskauden alkamispäivä on viimeistään 1.12.2026. Voittajan kanssa voidaan neuvotella myös aiemmasta aloituspäivämäärästä. Hankintayksikkö ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin sopimuskauden aikana.
Interní identifikátor: 2026615399
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 98310000 Praní a čištění
5. Část
Část: LOT-0000
Možnosti:
Popis možností: Sopimus tehdään yhden (1) vuoden määräaikaisena sopimuksena, minkä jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana kuuden (6) kuukauden molemminpuolisella irtisanomisajalla, ellei hankintayksikkö määräaikaisen sopimuskauden kuluessa irtisano sopimusta päättymään määräaikaisen sopimuskauden loppuun. Lisäksi mikäli hankintayksikkö tarvitsee sellaista pesulapalveluihin luettavaa palvelua, jota ei ole yksilöity tarjouspyynnössä, voidaan se tällä kilpailutuksella syntyvällä hankintasopimuksella hankkia. Tällaisia uusia, tarjouspyynnön julkaisuhetkellä tunnistamattomia kohteita pidetään sopimuksen mukaisina lisähankintoina, joiden ennakoitu sopimuskauden aikainen arvo on huomioitu hankinnan ennakoidussa kokonaisarvossa.
2. Procedure
Procedure
Titel: Pesulapalvelut
Intern ID: 2026615399
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 98310000 Vask og rensning
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
Valgmuligheder:
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 2026615399
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Pesulapalvelut
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 2026615399
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 98310000 Υπηρεσίες πλυσίματος και στεγνού καθαρισμού
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Επιλογές:
Title: Pesulapalvelut
Internal identifier: 2026615399
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 98310000 Washing and dry-cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Pesulapalvelut
Identificador interno: 2026615399
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 98310000 Servicios de lavado y limpieza en seco
5. Lote
Lote: LOT-0000
Opciones:
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Pesulapalvelut
Sisemine tunnus: 2026615399
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 98310000 Pesupesemis- ja kuivpuhastusteenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
Täiendavad hankevõimalused:
2. Procédure
Procédure
Titre: Pesulapalvelut
Identifiant interne: 2026615399
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 98310000 Services de blanchisserie et de nettoyage à sec
2. Procedura
Procedura
Titolo: Pesulapalvelut
Identificativo interno: 2026615399
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 98310000 Servizi di lavanderia e di lavaggio a secco
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
Opzioni:
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Pesulapalvelut
Vidaus identifikatorius: 2026615399
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 98310000 Skalbimo ir sauso valymo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Pasirinkimo galimybės:
Nosaukums: Pesulapalvelut
Iekšējais identifikators: 2026615399
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 98310000 Mazgāšanas un ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
Iespējas:
Interne identificatiecode: 2026615399
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 98310000 Wasserij- en stomerijdiensten
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Opties:
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 98310000 Serviços de lavagem e de limpeza a seco
Opções:
2. Procedură
Procedură
Titlu: Pesulapalvelut
Identificator intern: 2026615399
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 98310000 Servicii de spălătorie şi de curăţătorie uscată
Opțiuni:
2. Postup
Postup
Názov: Pesulapalvelut
Interný identifikátor: 2026615399
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 98310000 Pranie a chemické čistenie
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Postopek
Postopek
Naslov: Pesulapalvelut
Notranji identifikator: 2026615399
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 98310000 Storitve pralnic in kemičnih čistilnic
5. Sklop
Sklop: LOT-0000