2. Řízení
Řízení
Název: Bro över Viskasundet i Fredrika #14257#
Popis: Bro över Viskasundet i Fredrika Kommun: Fredrika kommun Län: Västerbottens län Åtgärd: Produktion Utförande entreprenad på den permanenta anläggningen och tillhandhållande av tillfällig bro av entreprenör (insprängd totalare)
Interní identifikátor: KOM-412179
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Práce
Hlavní klasifikace (cpv): 45221110 Výstavba mostů
Další klasifikace (cpv): 44212100 Mosty, 44212120 Mostní konstrukce, 45221000 Stavební úpravy mostů a tunelů, šachet a podchodů, 45221100 Stavební úpravy mostů, 45221111 Výstavba silničních mostů
5. Část
Část: LOT-0001
Popis: Bro över Viskasundet i Fredrika Bro nr: 24-76-1/100-58424-1 Kommun: Åsele kommun Län: Västerbottens län Åtgärd: Produktion Utförande entreprenad på den permanenta anläggningen och tillhandhållande av tillfällig bro av entreprenör (insprängd totalare)
Interní identifikátor: Bro över Viskasundet i Fredrika #14257#
405287-2026 - Konkurrencevilkår
Sverige – Bygge-anlægsarbejde: broer – Bro över Viskasundet i Fredrika #14257#
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen - Meddelelse om ændring
Bygge- og anlægsarbejder
2. Procedure
Procedure
Intern IDKOM-412179
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45221110 Bygge-anlægsarbejde: broer
Supplerende klassifikation (cpv): 44212100 Bro, 44212120 Konstruktionsdele til broer, 45221000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med broer, tunneler, skakte og underføringer, 45221100 Arbejder i forbindelse med broer, 45221111 Anlægsarbejde: veje
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0001
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: KOM-412179
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221110 Bau von Brücken
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44212100 Brücke, 44212120 Konstruktionen für Brücken, 45221000 Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen, 45221100 Bauarbeiten für Brücken, 45221111 Bau von Straßenbrücken
5. Los
Los: LOT-0001
Internal identifier: KOM-412179
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45221110 Bridge construction work
Additional classification (cpv): 44212100 Bridge, 44212120 Structures of bridges, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45221100 Construction work for bridges, 45221111 Road bridge construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: KOM-412179
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Obras
Clasificación principal (cpv): 45221110 Trabajos de construcción de puentes
Clasificación adicional (cpv): 44212100 Puente, 44212120 Estructuras de puentes, 45221000 Trabajos de construcción de puentes y túneles, pozos y pasos subterráneos, 45221100 Trabajos de construcción para puentes, 45221111 Trabajos de construcción de puentes de carretera
5. Lote
Lote: LOT-0001
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: KOM-412179
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Travaux
Nomenclature principale (cpv): 45221110 Travaux de construction de ponts
Nomenclature complémentaire (cpv): 44212100 Pont, 44212120 Structures de pont, 45221000 Travaux de construction de ponts et de tunnels, de puits et de passages souterrains, 45221100 Travaux de construction de ponts, 45221111 Travaux de construction de ponts routiers
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: KOM-412179
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Oibreacha
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: KOM-412179
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Radovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45221110 Građevinski radovi na mostu
Dodatna klasifikacija (cpv): 44212100 Most, 44212120 Mosne konstrukcije, 45221000 Građevinski radovi na mostovima i tunelima, okanama i podzemnim željeznicama, 45221100 Radovi mostogradnje, 45221111 Građevinski radovi na cestovnom mostu
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Interna identifikacijska oznaka: Bro över Viskasundet i Fredrika #14257#
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: KOM-412179
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Építési beruházás
Fő osztályozás (cpv): 45221110 Hidak építési munkái
További osztályozás (cpv): 44212100 Híd, 44212120 Hídszerkezetek, 45221000 Hidak, alagutak, aknák és aluljárók tervezése és építése, 45221100 Hídépítés, 45221111 Közúti híd építése
5. Rész
Rész: LOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: KOM-412179
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Darbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45221110 Tiltų statybos darbai
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 44212100 Tiltas, 44212120 Tiltų konstrukcijos, 45221000 Tiltų ir tunelių, šachtų, požeminių perėjų ir metro statybos darbai, 45221100 Su tiltų statyba susiję statybos darbai, 45221111 Automobilių tiltų statybos darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Iekšējais identifikators: KOM-412179
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45221110 Tilta celtniecības darbi
Papildu klasifikācija (cpv): 44212100 Tilts, 44212120 Tiltu konstrukcijas, 45221000 Tiltu un tuneļu, šahtu un apakšzemes pāreju būvniecības darbi, 45221100 Tiltu būvdarbi, 45221111 Autotilta celtniecības darbi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: KOM-412179
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Xogħlijiet
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 45221110 Xogħol ta' kostruzzjoni ta' pontijiet
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 44212100 Pont, 44212120 Strutturi ta' pontijiet, 45221000 Xogħlijiet tal-kostruzzjoni għall-pontijiet, u mini, ċmieni ta’ l-arja u passaġġi ta’ taħt l-art, 45221100 Xogħlijiet tal-kostruzzjoni għall-pontijiet, 45221111 Xogħol ta' kostruzzjoni ta' pontijiet tat-toroq
5. Lott
Lott: LOT-0001
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Obras
Classificação principal (cpv): 45221110 Construção de ponte
Classificação adicional (cpv): 44212100 Ponte, 44212120 Estruturas de pontes, 45221000 Construção de pontes, túneis, poços e passagens subterrâneas, 45221100 Construção de pontes, 45221111 Construção de ponte rodoviária
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: KOM-412179
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Lucrări
Clasificarea principală (cpv): 45221110 Lucrări de construcţii de poduri
Clasificare suplimentară (cpv): 44212100 Pod, 44212120 Structuri de pod, 45221000 Lucrări de construcţii de poduri şi tuneluri, puţuri şi pasaje subterane, 45221100 Lucrări de construcţii pentru poduri, 45221111 Lucrări de construcţii de poduri rutiere
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: KOM-412179
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Práce
Hlavná klasifikácia (cpv): 45221110 Stavebné práce na mostoch
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 44212100 Mosty, 44212120 Mostné konštrukcie, 45221000 Stavebné práce na mostoch a tuneloch, šachtách a podzemných dráhach, 45221100 Stavebné práce na úprave mostov, 45221111 Stavebné práce na cestných mostoch
5. Časť
Časť: LOT-0001
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: KOM-412179
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45221110 Gradbena dela na mostu
Dodatna klasifikacija (cpv): 44212100 Most, 44212120 Konstrukcije za mostove, 45221000 Gradbena dela na mostovih, predorih, jaških in podhodih, 45221100 Gradbena dela na mostovih, 45221111 Gradbena dela na cestnem mostu
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
405287-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av bro – Bro över Viskasundet i Fredrika #14257#
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierareKOM-412179
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45221110 Byggnation av bro
Ytterligare klassificering (cpv): 44212100 Bro, 44212120 Brokonstruktioner, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221111 Byggnation av vägbro
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001