2. Řízení
Řízení
Název: Vägsalt
Popis: Upphandling av sommarvägsalt och vintervägsalt till Kalmar kommun.
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 14311000 Přírodní vápník, fosfát hlinitovápenatý a surové přírodní draselné soli
Další klasifikace (cpv): 14311100 Přírodní vápník, 14400000 Sůl a čistý chlorid sodný, 24312210 Chloritan sodný, 34927100 Posypová sůl
5. Část
Část: LOT-0001
2. Procedure
Procedure
Titel: Vägsalt
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 14311000 Naturligt calcium, aluminiumcalciumphosphat og rå, naturlige kaliumsalte
Supplerende klassifikation (cpv): 14311100 Naturligt calcium, 14400000 Salt og ren natriumchlorid, 24312210 Natriumchlorit, 34927100 Vejsalt
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
405964-2026 - Competition
Sweden – Natural calcium, aluminium calcium phosphate and crude natural potassium salts – Vägsalt
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
TitleVägsalt
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 14311000 Natural calcium, aluminium calcium phosphate and crude natural potassium salts
Additional classification (cpv): 14311100 Natural calcium, 14400000 Salt and pure sodium chloride, 24312210 Sodium chlorite, 34927100 Road salt
5. Lot
LotLOT-0001
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Vägsalt
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 14311000 Calcio natural, fosfato aluminocálcico y sales de potasio natural en bruto
Clasificación adicional (cpv): 14311100 Calcio natural, 14400000 Sal y cloruro de sodio puro, 24312210 Clorito de sodio, 34927100 Sal para carreteras
5. Lote
Lote: LOT-0001
2. Menettely
Menettely
Ilmoituksen nimi: Vägsalt
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Tavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 14311000 Luonnonkalsiumsuolat, alumiinikalsiumfosfaatti ja raa'at luonnonkaliumsuolat
Lisäluokitus (cpv): 14311100 Luonnonkalsium, 14400000 Suola ja puhdas natriumkloridi, 24312210 Natriumkloriitti, 34927100 Tiesuola
5. Osa
Osa: LOT-0001
2. Procédure
Procédure
Titre: Vägsalt
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 14311000 Calcium naturel, phosphate aluminocalcique et sels de potassium naturel brut
Nomenclature complémentaire (cpv): 14311100 Calcium naturel, 14400000 Sel et chlorure de sodium pur, 24312210 Chlorite de sodium, 34927100 Sel de déneigement
Lot: LOT-0001
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Vägsalt
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
Aicmiú breise (cpv): 14311100 Natural calcium, 14400000 Salt and pure sodium chloride, 24312210 Sodium chlorite, 34927100 Road salt
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
2. Postupak
Postupak
Naslov: Vägsalt
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 14311000 Prirodni kalcij, aluminij-kalcijev fosfat i sirove prirodne kalijeve soli
Dodatna klasifikacija (cpv): 14311100 Prirodni kalcij, 14400000 Sol i čisti natrijev klorid, 24312210 Natrijev klorit, 34927100 Sol za posipavanje cesta
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Vägsalt
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 14311000 Gamtinis kalcis, aliuminio kalcio fosfatai ir neapdorotos gamtinės kalio druskos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 14311100 Gamtinis kalcis, 14400000 Druskos ir grynas natrio chloridas, 24312210 Natrio chloritas, 34927100 Druska keliams barstyti
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Nosaukums: Vägsalt
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 14311000 Dabīgais kalcijs, alumīnija kalcija fosfāts un neapstrādāta dabīgā kālija sāļi
Papildu klasifikācija (cpv): 14311100 Dabīgais kalcijs, 14400000 Sāls un tīrais nātrija hlorīds, 24312210 Nātrija hlorīts, 34927100 Sāls ceļu kaisīšanai
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Vägsalt
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 14311000 Kalċju naturali, fosfat tal-kalċju ta' l-aluminju u mluħa krudi naturali tal-putassa
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 14311100 Kalċju naturali, 14400000 Melħ u klorid tas-sodju, pur, 24312210 Klorat tas-sodju, 34927100 Melħ għat-toroq
5. Lott
Lott: LOT-0001
405964-2026 - Mededinging
Zweden – Natuurlijk calcium, aluminiumcalciumfosfaat en ruwe natuurlijke kalizouten – Vägsalt
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Leveringen
TitelVägsalt
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractLeveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 14311000 Natuurlijk calcium, aluminiumcalciumfosfaat en ruwe natuurlijke kalizouten
Aanvullende classificatie (cpv): 14311100 Natuurlijk calcium, 14400000 Zout en zuiver natriumchloride, 24312210 Natriumchloride, 34927100 Strooizout
5. Perceel
PerceelLOT-0001
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Vägsalt
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 14311000 Wapń naturalny, wapniowy fosforan glinu oraz surowe naturalne sole potasowe
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 14311100 Wapń naturalny, 14400000 Sole i czysty chlorek sodu, 24312210 Chloryt sodowy, 34927100 Sól drogowa
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 14311000 Cálcio natural, fosfato aluminocálcico e sais de potássio naturais em bruto
Classificação adicional (cpv): 14311100 Cálcio natural, 14400000 Sal e cloreto de sódio puro, 24312210 Clorito de sódio, 34927100 Sal para manutenção de estradas
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 14311000 Calciu natural, fosfat aluminocalcic şi săruri naturale brute de potasiu
Clasificare suplimentară (cpv): 14311100 Calciu natural, 14400000 Sare şi clorură de sodiu pur, 24312210 Clorit de sodiu, 34927100 Sare industrială pentru deszăpezire
2. Postup
Postup
Názov: Vägsalt
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 14311000 Prírodný vápnik, hlinito-vápenaté fosfáty a surové prírodné draselné soli
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 14311100 Prírodný vápnik, 14400000 Soľ a čistý chlorid sodný, 24312210 Chloritan sodný, 34927100 Soľ na posyp ciest
5. Časť
Časť: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 14311000 Naturligt kalcium, aluminiumkalciumfosfat och råa naturliga kaliumsalter
Ytterligare klassificering (cpv): 14311100 Naturligt kalcium, 14400000 Salt och ren natriumklorid, 24312210 Natriumklorit, 34927100 Vägsalt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001