2. Řízení
Řízení
Název: Upphandling av server och lagring samt konsulttjänst
Popis: Karlshamn Energi koncernen levererar el, fjärrvärme, fiber och vatten Karlshamn Energi är en koncern där verksamheten bedrivs i flera bolag. Moderbolaget Karlshamn Energi AB och dotterbolagen Karlshamn Energi Elförsäljning AB, Karlshamn Elnät AB och Karlshamn Energi Vatten AB (VA-huvudman för Karlshamns kommun). Upphandligen omfattar leverans av server och lagring samt konsulttjänst (se underlag) under avtalstiden.
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 72220000 Systémové a technické poradenské služby
5. Část
Část: LOT-0001
Interní identifikátor: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134103:Lot:1
Další klasifikace (cpv): 72240000 Analýza systémů a programovací služby, 72260000 Služby programového vybavení, 72317000 Ukládání dat, 72322000 Správa dat, 72300000 Datové služby, 48219700 Balík programů pro komunikační servery
2. Procedure
Procedure
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 72220000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med systemer og teknik
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Supplerende klassifikation (cpv): 72240000 Systemanalyse og programmering, 72260000 Programmelrelaterede tjenester, 72317000 Datalagring, 72322000 Dataadministration, 72300000 Datatjenester, 48219700 Programpakke til kommunikationsserver
2. Verfahren
Verfahren
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72220000 Systemberatung und technische Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72317000 Datenspeicherung, 72322000 Datenverwaltung, 72300000 Datendienste, 48219700 Kommunikationsserversoftwarepaket
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 72220000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών για συστήματα και τεχνικά θέματα
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 72240000 Υπηρεσίες ανάλυσης και προγραμματισμού συστημάτων, 72260000 Υπηρεσίες σχετιζόμενες με λογισμικά, 72317000 Υπηρεσίες αποθήκευσης δεδομένων, 72322000 Υπηρεσίες διαχείρισης δεδομένων, 72300000 Υπηρεσίες δεδομένων, 48219700 Πακέτα λογισμικού εξυπηρετητή επικοινωνιών
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72220000 Systems and technical consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 72240000 Systems analysis and programming services, 72260000 Software-related services, 72317000 Data storage services, 72322000 Data management services, 72300000 Data services, 48219700 Communications server software package
2. Procedimiento
Procedimiento
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 72220000 Servicios de consultoría en sistemas y consultoría técnica
5. Lote
Lote: LOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 72240000 Servicios de análisis de sistemas y de programación, 72260000 Servicios relacionados con el software, 72317000 Servicios de almacenamiento de datos, 72322000 Servicios de gestión de datos, 72300000 Servicios relacionados con datos, 48219700 Paquetes de software de servidor de comunicaciones
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 72220000 Süsteemialased ja tehnilised nõustamisteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
Täiendav liigitus (cpv): 72240000 Süsteemanalüüsi ja programmeerimisteenused, 72260000 Tarkvaraga seotud teenused, 72317000 Andmete salvestamisteenused, 72322000 Andmehaldusteenused, 72300000 Andmeteenused, 48219700 Sideserveri tarkvarapakett
2. Procédure
Procédure
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 72220000 Services de conseil en systèmes informatiques et conseils techniques
Nomenclature complémentaire (cpv): 72240000 Services d'analyses et de programmation de systèmes, 72260000 Services relatifs aux logiciels, 72317000 Services de stockage de données, 72322000 Services de gestion de données, 72300000 Services de commutation de données, 48219700 Logiciels de serveur de communications
2. Nós imeachta
Nós imeachta
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 72220000 Servizi di consulenza in sistemi informatici e assistenza tecnica
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Classificazione aggiuntiva (cpv): 72240000 Servizi di analisi e programmazione di sistemi, 72260000 Servizi connessi al software, 72317000 Servizi di registrazione dati, 72322000 Servizi di gestione dati, 72300000 Servizi di elaborazione dati, 48219700 Pacchetti software per servere di comunicazione
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 72220000 Sistemų ir techninės konsultacinės paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 72240000 Sisteminės analizės ir programavimo paslaugos, 72260000 Su programine įranga susijusios paslaugos, 72317000 Duomenų saugojimo paslaugos, 72322000 Duomenų valdymo paslaugos, 72300000 Duomenų paslaugos, 48219700 Komunikacijų serverių programinės įrangos paketai
2. Proċedura
Proċedura
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 72220000 Servizzi dwar is-sistemi ta' konsulenza teknika speċjali
5. Lott
Lott: LOT-0001
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 72240000 Servizzi ta' l-analiżi u l-programmizzar tas-sistema, 72260000 Servizzi relatati mas-software, 72317000 Servizzi tal-ħażna tad-data, 72322000 Servizzi ta' l-amministrazzjoni tad-data, 72300000 Servizzi tad-data, 48219700 Pakkett ta' softwer għas-server tal-komunikazzjoni
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 72220000 Usługi doradcze w zakresie systemów i doradztwo techniczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 72240000 Usługi analizy systemu i programowania, 72260000 Usługi w zakresie oprogramowania, 72317000 Usługi przechowywania danych, 72322000 Usługi zarządzania danymi, 72300000 Usługi w zakresie danych, 48219700 Pakiety oprogramowania do serwera komunikacyjnego
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 72220000 Serviços de consultoria técnica e em matéria de sistemas
Classificação adicional (cpv): 72240000 Serviços de programação e análise de sistemas, 72260000 Serviços relacionados com software, 72317000 Serviços de armazenagem de dados, 72322000 Serviços de gestão de dados, 72300000 Serviços relacionados com dados, 48219700 Pacote de software para servidor de comunicações
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 72220000 Servicii de consultanţă privind sistemele informatice şi servicii de consultanţă tehnică
Clasificare suplimentară (cpv): 72240000 Servicii de analiză şi de programare de sisteme, 72260000 Servicii de software, 72317000 Servicii de stocare de date, 72322000 Servicii de gestionare a datelor, 72300000 Servicii de înlocuire de date, 48219700 Pachete software pentru server de comunicaţii
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 72220000 Systémové a technické poradenstvo
5. Časť
Časť: LOT-0001
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 72240000 Systémové analýzy a programovanie, 72260000 Služby súvisiace so softvérom, 72317000 Ukladanie údajov, 72322000 Správa údajov, 72300000 Dátové služby, 48219700 Softvérový balík pre servery na komunikáciu
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 72220000 Storitve sistemskega in tehničnega svetovanja
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 72240000 Storitve sistemske analize in programiranja, 72260000 Storitve, povezane s programsko opremo, 72317000 Storitve shranjevanja podatkov, 72322000 Storitve upravljanja podatkov, 72300000 Podatkovne storitve, 48219700 Programski paket za komunikacijski strežnik
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 72240000 Systemanalys och programmering, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72317000 Datalagring, 72322000 Datahantering, 72300000 Datatjänster, 48219700 Programvara för kommunikationsserver