416104-2026 - Zadávání
Rumunsko – Krajinné úpravy – Execuția lucrărilor de construcție pentru obiectivul de investiție "Regenerarea și revitalizarea Parcului Chindia, inclusiv modernizarea Grădinii Zoologice în vederea îmbunătățirii infrastructurii verzi-albastre în Municipiul Târgoviște" – SMIS 335733- PMT-2026-P-024, Cod unic de identificare procedura: 4279944–2026-9.1
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Práce
2. Řízení
Řízení
NázevExecuția lucrărilor de construcție pentru obiectivul de investiție "Regenerarea și revitalizarea Parcului Chindia, inclusiv modernizarea Grădinii Zoologice în vederea îmbunătățirii infrastructurii verzi-albastre în Municipiul Târgoviște" – SMIS 335733- PMT-2026-P-024, Cod unic de identificare procedura: 4279944–2026-9.1
PopisObiectivul general al proiectului ”Regenerarea și revitalizarea Parcului Chindia, inclusiv modernizarea Grădinii Zoologice în vederea îmbunătățirii infrastructurii verzi-albastre în Municipiul Târgoviște'' vizează reconfigurarea spațiului urban și reamenajarea spațiilor neutilizate și degradate contribuind astfel în mod semnificativ la crearea şi dezvoltarea unor areale urbane durabile şi echilibrate din punct de vedere economic, social, cultural şi teritorial, la îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă a locuitorilor municipiului Târgoviște inclusiv a populaţiei ce vizitează localitatea şi împrejurimile acesteia în scopuri turistice, de afaceri şi de tranzit, la asigurarea calităţii locuirii prin reabilitarea unei zone de agrement şi de petrecere a timpului liber cu spaţii verzi şi dotări publice, destinate tuturor categoriilor de vârstă şi socio-profesionale, la creşterea atractivităţii municipiului Târgoviște pentru populaţie şi agenţi economici şi consolidarea climatului atractiv socio-economic și reducerea nivelului de poluare, inclusiv fonică şi îmbunătăţirea aspectului estetic al Municipiului Târgoviște. Amplasamentul obiectivului de investiții se află în localitatea Târgovişte, judeţul Dâmboviţa și aparține domeniului public al Municipiului Târgoviște. Terenurile sunt situate în intravilanul Municipiului Târgoviște și sunt identificate prin Carte funciară/Număr cadastral nr. 83740 pentru Parcul Chindia, strada Calea Domnească, cvartal 6, parcela 45, în suprafață de 139.606,00 mp, respectiv Carte funciară/Număr cadastral nr. 84318 pentru Gradina Zoologică, strada Calea Domnească, Nr. 171B, în suprafață de 40.672,00 mp. Conform Devizului general intocmit de proiectant, valoarea estimata a contractului este de 31.766.711,74 lei fara TVA si se compune din: CAPITOLUL 1 Cheltuieli pentru obţinerea şi amenajarea terenului 1.2 Amenajarea terenului = 2.557.025,43 lei fara TVA 1.4 Amenajări pentru protecţia mediului şi aducerea terenului la starea iniţială = 656.204,38 lei fara TVA CAPITOLUL 4 Cheltuieli pentru investiţia de bază 4.1 Construcţii şi instalaţii = 26.656.511,09 lei fara TVA 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale = 245.142,91 lei fara TVA 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj = 1.543.652,20 lei fara TVA CAPITOLUL 5 Alte cheltuieli 5.1.1. Lucrări de construcţii şi instalaţii aferente organizării de şantier = 108.175,73 lei fara TVA Au fost prevazute in clauzele contractuale posibilitatea de revizuire a contractului conform art. 221 alin. (1) litera a), e) si f) din Legea nr. 98/2016, referitor la modificari nesubstantiale raportate la valorile contractelor in procent de maxim: 1,89%. Pentru alte situatii se vor aplica proceduri conform Legii 98/2016. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor sol.de clarificare/informati isuplim. adresate de catre op.ec., in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor,conform art. 161 din Legea nr.98/2016, coroborat cu art. 27 alin (3) din HG 395/2016, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul limita de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil.
Interní identifikátor4279944–2026-9.1
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvyPráce
Hlavní klasifikace (cpv): 45112700 Krajinné úpravy
5. Část
ČástLOT-0000
NázevDefault lot
PopisPrincipalele lucrari propuse sunt:Obiectiv 1 –Zona de belvedere este amplasata pe latura de nord-est a parcului și este în directă legătură cu malul lacului Chindia. Aceasta este formată din inflexiunea aleii principale care înaintează către lac păstrându-și cota de calcare la 280,30m rezultând un punct de belvedere înălțat cu 1,60m față de luciul apei. Zona de belvedere, alee cu piatră cubică din ranit, este prevăzută cu balustradă cu mână curenta din lemn. Obiectiv 2 –Amenajare lac este amplasată pe latura de nord-est a parcului și este în directă legătură cu malul lacului Chindia. Amenajarea constă în coborârea unei platforme de la cota 280,30m până la cota 279,30m, rezultând o cotă de calcare la doar 0,60m față de luciul apei. Obiectiv 3 –Debarcaderul este amplasat pe latura de sud a lacului Chindia și urmărește conturul existent al lacului. Amenajarea constă într-o plaformă generoasă prevăzută cu rampă, scări și gradene plantate care crează o descreștere lină și armonioasă până la nivelul lacului. Rampa și scările sunt conformate pentru confortul pietonilor și sunt prevăzute cu parapeți plini, cu balustradă metalică cu mână curentă din lemn. Zona debarcaderului, amenajată din rampe cu piatră cubică din granit, alei cu piatră cubică din granit și platformă din deck. Cabină personal - face parte din ansamblul debarcaderului și este amplasată în zona de nord a acestuia. Obiectiv 4 –Podul pietonal este amplasat transversal pe zona centrală a lacului Chindia, fiind accesibil din Obiectiv 5 –- Amenajare mal de lac. Podul conturează un traseu dinamic, care prelungește distanța de traversare și oferă perspective diverse asupra lacului. În zona mediană podul prezintă o platformă evazată în formă semicirculară în care este amenajat un pavilion din lemn cu rolul de accent vertical și punct de odihnă. În zona accesului dinspre Obiectiv 2 – amenjare mal de lac podul este înălțat pentru a permite subtraversarea acestuia cu barca. Înălțimea liberă maximă de subtraversare este de 2,00m de la luciul apei până la partea inferioara a podului. Podul pietonal este prevăzut cu balustradă cu mână curentă din lemn, cu pardoseală amenajată din podest scări deck, trepte și contratrepte finisate cu placi granit și platformă din deck. Structura de rezistență a podului pietonal este alcătuită din stâlpi și grinzi din beton armat, rigidizate cu un planșeu de beton armat. Amenajarea capat ax pietonal este prevazută cu balustrada cu mână curentă din lemn. Zona va fi echipată cu mobilier urban: scaune din beton fără spătar și coșuri de gunoi și stâlpi de iluminat. Obiectiv 6 – Ax Pietonal Axul pietonal este amplasat în zona central-estică a parcului și se referă la amenajarea carteziană a unui sistem de alei și zone plantate având perspectiva direcționată către lacul Chindia. Obiectiv 7 – Rozariu Rozariul este amplasat pe latura de sud-est a parcului. Acesta este o amenajare de spații verzi și alei care pun în valoarea diverse specii de flori. Obiectiv 8 – Loc de Joacă 1 Loc de joacă 1 este amplasat în zona de nord-vest a parcului, în proximitatea Grădinii Zoologice. Amenajarea este propusă în zona unui loc de joacă existent care prezintă degradari fizice semnificative. Propunerea de intervenție asupra locului de joacă existent implică desfacerea în totalitate a amenajării existente și refacerea acesteia pentru îndeplinirea cerințelor esențiale de securitate a utilizatorilor și pentru o mai bună integrare estetică a locului de joaca în peisajul parcului. Amenajarea propusă se întinde pe o suprafață de aproximativ 1.300mp și este compusă din 3 zone principale, fiecare atribuită unei categorii de vârstă (zona 1-4 ani, zona 4-8 ani, zona 8-12 ani). Spațiile de joacă sunt conformate la standardele actuale de siguranță și reprezintă un mediu favorabil pentru dezvoltarea fizică și psihologică armonioasă a copiilor. Obiectiv 9 – Loc de Joacă 2 Loc de joaca 2 este amplasat în zona de sud-est a parcului. Amenajarea propusă este conformată organic și adaptată pentru protejarea arborilor existenți. Spațiile de joacă sunt conformate la standardele actuale de siguranță și reprezintă un mediu favorabil pentru dezvoltarea fizică și psihologică armonioasă a copiilor. Materialul principal propus pentru echipamentele de joacă și finisarea aleilor este lemnul, integrând spațiile de joacă în peisajul natural al parcului. Zona va fi echipată cu echipamente de joacă pentru diverse activități: leagăne, balansoare, echipamente de echilibristică și cățărat, ansambluri de joacă, etc. Obiectiv 10 – Amenajare spațiu pentru câini În cadrul proiectului se va amenaja un spațiu pentru animalele de companie, împrejmuit cu gard, amplasat în zona de nord a parcului, într-o zonă retrasă față de punctele de interes. Spațiul va fi împărțit în 3 zone: zonă pentru animale de talie mică, zonă pentru animale de talie medie și zonă pentru animale de talie mare. Aceste zone vor fi separate de gard și vor avea acces separat. Obiectiv 11 – Pavilion (muzical) Pavilionul este amplasat pe latura de sud-vest la lacului, în proximitatea Debarcaderului. În situația existentă se află un pavilion care va fi desfăcut și se va propune unul nou. Pavilionul nou are în plan o formă heptagonală care se înscrie într-un cerc. Structura este de lemn cu stâlpi montați înclinat și grinzi cu pantă, rezultând o siluetă evazată către exterior. Obiectiv 12 – Amenajare generala Parc Chindia Acest obiectiv presupune: Realizare gard de gabioane; Realizare alei și poteci (alei principale, platfome/alei secundare/ poteci); Sistem de iluminat, supraveghere video și wi-fi; Sistem de irigații; Rețelele de alimentare cu apă și canalizare; Obiectiv 13 – Amenajare Grădina Zoologică Se va realiza un cordon forestier din urmatoarele specii: arțar tătăresc, salcâm, gladite, păducel, lemn câinesc, mailin american și soc negru. Se vor realiza rețele de instalații: alimentare cu apă, canalizare menajeră, canalizare pluvială, sistem de drenare a apei. Suprafață totală teren = 139.606 mp.
Interní identifikátor1
Další klasifikace (cpv): 45232120 Závlahové práce, 45310000 Elektroinstalační práce, 45332000 Instalace a montáž vodovodních a odpadních rozvodů
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 4279944–2026-9.1
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Έργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45112700 Εργασίες διαμόρφωσης τοπίου
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Τίτλος: Default lot
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 1
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 45232120 Αρδευτικά έργα, 45310000 Εργασίες ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, 45332000 Εργασίες υδραυλικών εγκαταστάσεων και τοποθέτησης αποχετευτικών αγωγών
416104-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Internal identifier4279944–2026-9.1
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45112700 Landscaping work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45232120 Irrigation works, 45310000 Electrical installation work, 45332000 Plumbing and drain-laying work
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 4279944–2026-9.1
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Travaux
Nomenclature principale (cpv): 45112700 Travaux d'aménagement paysager
Lot: LOT-0000
Titre: Default lot
Identifiant interne: 1
Nomenclature complémentaire (cpv): 45232120 Travaux d'irrigation, 45310000 Travaux d'équipement électrique, 45332000 Travaux de plomberie et de pose de conduits d'évacuation
Interne identificatiecode: 4279944–2026-9.1
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Werken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45112700 Werkzaamheden voor landschapsarchitectuur
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Titel: Default lot
Interne identificatiecode: 1
Aanvullende classificatie (cpv): 45232120 Irrigatiewerken, 45310000 Aanleg van elektriciteit, 45332000 Loodgieterswerk en leggen van afvoerbuizen