2. Řízení
Řízení
Název: Sanerings- och rivningsarbeten
Popis: Ramavtal avseende löpande avrop av sanerings- och rivningsarbeten inom Vätterhems fastighetsbestånd. Arbeten som kan avropas är inom följande anbudsområden: Fukt- och vattenskadesanering (vattenskada, översvämning, fukt, avlopp), Asbestsanering, Brandsanering, Klottersanering, Specialsanering (bland annat lukt, olja, kemikalier, mögel, hussvamp, rötsvamp, social- och biologisk sanering, smitta och övriga saneringar), Grovstädning och tömning (tömning av utrymme, magasinering av bohag, p-husstädning, grovstädning av lägenhet, glaskross m.m)
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 90722200 Dekontaminace životního prostředí
Další klasifikace (cpv): 42113161 Vysoušeče, 45112340 Dekontaminace půdy, 45262660 Odstraňování azbestu, 90650000 Likvidace azbestu, 90690000 Odstraňování graffiti, 90722000 Obnova životního prostředí, 90920000 Zařízení související s hygienickými službami
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Fukt- och vattenskadesanering
Popis: Vattenskada, översvämning, fukt och avlopp etc.
Interní identifikátor: Fukt- och vattenskadesanering
Část: LOT-0002
Název: Asbestsanering
Popis: Asbestsanering
Interní identifikátor: Asbestsanering
Část: LOT-0003
Název: Brandsanering
Popis: Brandsanering
Interní identifikátor: Brandsanering
Část: LOT-0004
Název: Klottersanering
Popis: Klottersanering
Interní identifikátor: Klottersanering
Část: LOT-0005
Název: Specialsanering
Popis: Bland annat lukt, olja, kemikalier, mögel, hussvamp, rötsvamp, social- och biologisk sanering, smitta och övriga saneringar etc.
Interní identifikátor: Specialsanering
Část: LOT-0006
Název: Grovstädning och tömning
Popis: Tömning av utrymme, magasinering av bohag, p-husstädning, grovstädning av lägenhet, glaskross m.m
Interní identifikátor: Grovstädning och tömning
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sanerings- och rivningsarbeten
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90722200 Dekontaminierung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42113161 Entfeuchter, 45112340 Bodendekontaminationsarbeiten, 45262660 Asbestbeseitigungsarbeiten, 90650000 Asbestbeseitigung, 90690000 Graffiti-Entfernung, 90722000 Umweltsanierung, 90920000 Hygienedienste für Gebäude und Anlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Fukt- och vattenskadesanering
Interne Kennung: Fukt- och vattenskadesanering
Los: LOT-0002
Titel: Asbestsanering
Beschreibung: Asbestsanering
Interne Kennung: Asbestsanering
Los: LOT-0003
Titel: Brandsanering
Beschreibung: Brandsanering
Interne Kennung: Brandsanering
Los: LOT-0004
Titel: Klottersanering
Beschreibung: Klottersanering
Interne Kennung: Klottersanering
Los: LOT-0005
Titel: Specialsanering
Interne Kennung: Specialsanering
Los: LOT-0006
Titel: Grovstädning och tömning
Interne Kennung: Grovstädning och tömning
2. Procedure
Procedure
Title: Sanerings- och rivningsarbeten
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90722200 Environmental decontamination services
Additional classification (cpv): 42113161 Dehumidifiers, 45112340 Soil-decontamination work, 45262660 Asbestos-removal work, 90650000 Asbestos removal services, 90690000 Graffiti removal services, 90722000 Environmental rehabilitation, 90920000 Facility related sanitation services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Fukt- och vattenskadesanering
Lot: LOT-0002
Title: Asbestsanering
Description: Asbestsanering
Internal identifier: Asbestsanering
Lot: LOT-0003
Title: Brandsanering
Description: Brandsanering
Internal identifier: Brandsanering
Lot: LOT-0004
Title: Klottersanering
Description: Klottersanering
Internal identifier: Klottersanering
Lot: LOT-0005
Title: Specialsanering
Internal identifier: Specialsanering
Lot: LOT-0006
Title: Grovstädning och tömning
Internal identifier: Grovstädning och tömning
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Sanerings- och rivningsarbeten
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 90722200 Keskkonna puhastusteenused
Täiendav liigitus (cpv): 42113161 Kuivatid, 45112340 Saastatud pinnase puhastustööd, 45262660 Asbestieemaldustööd, 90650000 Asbesti eemaldamisteenused, 90690000 Grafiti eemaldamise teenused, 90722000 Keskkonna saneerimine, 90920000 Rajatistega seotud desinfitseerimisteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
Pealkiri: Fukt- och vattenskadesanering
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Asbestsanering
Kirjeldus: Asbestsanering
Sisemine tunnus: Asbestsanering
Osa: LOT-0003
Pealkiri: Brandsanering
Kirjeldus: Brandsanering
Sisemine tunnus: Brandsanering
Osa: LOT-0004
Pealkiri: Klottersanering
Kirjeldus: Klottersanering
Sisemine tunnus: Klottersanering
Osa: LOT-0005
Pealkiri: Specialsanering
Sisemine tunnus: Specialsanering
Osa: LOT-0006
Pealkiri: Grovstädning och tömning
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Sanerings- och rivningsarbeten
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Teideal: Fukt- och vattenskadesanering
Aitheantóir inmheánach: Fukt- och vattenskadesanering
Luchtóg: LOT-0002
Teideal: Asbestsanering
Cur síos: Asbestsanering
Aitheantóir inmheánach: Asbestsanering
Luchtóg: LOT-0003
Teideal: Brandsanering
Cur síos: Brandsanering
Aitheantóir inmheánach: Brandsanering
Luchtóg: LOT-0004
Teideal: Klottersanering
Cur síos: Klottersanering
Aitheantóir inmheánach: Klottersanering
Luchtóg: LOT-0005
Teideal: Specialsanering
Aitheantóir inmheánach: Specialsanering
Luchtóg: LOT-0006
Teideal: Grovstädning och tömning
Aitheantóir inmheánach: Grovstädning och tömning
416268-2026 - Verseny
Svédország – Környezeti kármentesítési szolgáltatások – Sanerings- och rivningsarbeten
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Szolgáltatásmegrendelés
2. Eljárás
Eljárás
CímSanerings- och rivningsarbeten
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeSzolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 90722200 Környezeti kármentesítési szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 42113161 Párátlanító, 45112340 Talajfertőtlenítési munka, 45262660 Azbeszteltávolítási munka, 90650000 Azbeszteltávolítási szolgáltatások, 90690000 Graffitieltávolítási szolgáltatások, 90722000 Környezetrehabilitáció, 90920000 Üzemekkel kapcsolatos higiéniai szolgáltatások
5. Rész
RészLOT-0001
CímFukt- och vattenskadesanering
RészLOT-0002
CímAsbestsanering
LeírásAsbestsanering
Belső azonosítóAsbestsanering
RészLOT-0003
CímBrandsanering
LeírásBrandsanering
Belső azonosítóBrandsanering
RészLOT-0004
CímKlottersanering
LeírásKlottersanering
Belső azonosítóKlottersanering
RészLOT-0005
CímSpecialsanering
Belső azonosítóSpecialsanering
RészLOT-0006
CímGrovstädning och tömning
Belső azonosítóGrovstädning och tömning
2. Procedura
Procedura
Titolo: Sanerings- och rivningsarbeten
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 90722200 Servizi di decontaminazione ambientale
Classificazione aggiuntiva (cpv): 42113161 Deumidificatori, 45112340 Lavori di decontaminazione di terreni, 45262660 Lavori di rimozione dell'amianto, 90650000 Servizi di rimozione di amianto, 90690000 Servizi di rimozione di graffiti, 90722000 Recupero ambientale, 90920000 Servizi di disinfestazione di impianti
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Titolo: Fukt- och vattenskadesanering
Identificativo interno: Fukt- och vattenskadesanering
Lotto: LOT-0002
Titolo: Asbestsanering
Descrizione: Asbestsanering
Identificativo interno: Asbestsanering
Lotto: LOT-0003
Titolo: Brandsanering
Descrizione: Brandsanering
Identificativo interno: Brandsanering
Lotto: LOT-0004
Titolo: Klottersanering
Descrizione: Klottersanering
Identificativo interno: Klottersanering
Lotto: LOT-0005
Titolo: Specialsanering
Identificativo interno: Specialsanering
Lotto: LOT-0006
Titolo: Grovstädning och tömning
Identificativo interno: Grovstädning och tömning
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 90722200 Aplinkos teršalų valymo paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 42113161 Džiovintuvai, 45112340 Dirvožemio deaktyvacijos darbai, 45262660 Asbesto šalinimo darbai, 90650000 Asbesto šalinimo paslaugos, 90690000 Grafičio valymo paslaugos, 90722000 Aplinkos atkūrimas, 90920000 Su įrenginiais susijusios sanitarinės paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Vidaus identifikatorius: Fukt- och vattenskadesanering
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Asbestsanering
Aprašymas: Asbestsanering
Vidaus identifikatorius: Asbestsanering
Pirkimo dalis: LOT-0003
Pavadinimas: Brandsanering
Aprašymas: Brandsanering
Vidaus identifikatorius: Brandsanering
Pirkimo dalis: LOT-0004
Pavadinimas: Klottersanering
Aprašymas: Klottersanering
Vidaus identifikatorius: Klottersanering
Pirkimo dalis: LOT-0005
Pavadinimas: Specialsanering
Vidaus identifikatorius: Specialsanering
Pirkimo dalis: LOT-0006
Pavadinimas: Grovstädning och tömning
Vidaus identifikatorius: Grovstädning och tömning
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Sanerings- och rivningsarbeten
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 90722200 Servizzi ta' dekontaminazzjoni ambjentali
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 42113161 Apparat għat-tneġġija ta' l-umdità, 45112340 Xogħol tad-dikontaminazzjoni tal-ħamrija, 45262660 Xogħol tat-tneħħija ta’ l-asbestos, 90650000 Servizzi tat-tneħħija ta' l-asbestos, 90690000 Servizzi ta' tneħħija ta' graffiti, 90722000 Rijabilitazzjoni ambjentali, 90920000 Servizzi ta' iġenizzazzjoni marbuta mal-faċilità
5. Lott
Lott: LOT-0001
Titlu: Fukt- och vattenskadesanering
Lott: LOT-0002
Titlu: Asbestsanering
Deskrizzjoni: Asbestsanering
Identifikatur intern: Asbestsanering
Lott: LOT-0003
Titlu: Brandsanering
Deskrizzjoni: Brandsanering
Identifikatur intern: Brandsanering
Lott: LOT-0004
Titlu: Klottersanering
Deskrizzjoni: Klottersanering
Identifikatur intern: Klottersanering
Lott: LOT-0005
Titlu: Specialsanering
Identifikatur intern: Specialsanering
Lott: LOT-0006
Titlu: Grovstädning och tömning
Identifikatur intern: Grovstädning och tömning
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90722200 Miljösanering
Ytterligare klassificering (cpv): 42113161 Avfuktare, 45112340 Marksanering, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90650000 Avlägsnande av asbest, 90690000 Klottersanering, 90722000 Miljöåterställning, 90920000 Sanering av anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Beskrivning: Asbestsanering
Intern identifierare: Asbestsanering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Beskrivning: Brandsanering
Intern identifierare: Brandsanering
Del (anbudsområde): LOT-0004
Beskrivning: Klottersanering
Intern identifierare: Klottersanering
Del (anbudsområde): LOT-0005
Intern identifierare: Specialsanering
Del (anbudsområde): LOT-0006
Intern identifierare: Grovstädning och tömning