2. Řízení
Řízení
Název: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Popis: Hankinnan kohteena ovat Museoviraston ("Hankintayksikkö") Savonlinnassa sijaitsevan Olavinlinnan ravintolapalvelut. Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (hankintalaki, 1397/2016). Kyse on hankintalain 25 §:n mukaisesta kansallisen kynnysarvon ylittävästä käyttöoikeussopimuksesta. Sopimus palveluista tehdään yhden tarjoajan kanssa. Sopimuskausi on kestoltaan viisi (5) vuotta. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin jäljempänä tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Interní identifikátor: 618651
Typ řízení: Otevřené
Hlavní prvky řízení: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta ylittää kansallisen kynnysarvon ja siihen sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (29.12.2016/1397). Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä Hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei Hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen. Tarjouksen on oltava sisällöltään tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukainen ja sisällettävä kaikki tarjoajien ja tarjousten arvioinnissa sekä tarjousten vertailussa tarvittavat pyydetyt tiedot. Tarjoukseen ei saa liittää tarjoajan omia tarjouspyynnön vastaisia ehtoja. Hankintayksiköllä on velvollisuus hylätä tarjous, joka on tarjouspyynnön vastainen ja vertailukelvoton. Tarjoajaa pyydetään varmistumaan siitä, että kaikkiin vertailuperusteisiin liittyen on toimitettu riittävä määrä asiakirjoja ja tietoja, joiden perusteella Hankintayksikkö voi saada riittävän selkeän kuvan tarjousvertailun pohjaksi. Tarjoaja vastaa itse siitä, että tarjousten vertailussa käytettävät tiedot ilmenevät tarjoajan kirjallisesta tarjouksesta. Tarjous ja tarjouspyynnön liitteinä olevat pyydetyt selvitykset annetaan suomen kielellä. Hankintamenettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten vertailu 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen 6. Hankintasopimuksen solmiminen. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella 7. Sopimuskausi
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 55300000 Provozování restaurací a podávání jídel
Další klasifikace (cpv): 55311000 Obsluha v restauracích pro vyhrazené zákazníky, 55330000 Provozování jídelen
5. Část
Část: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Interne Kennung: 618651
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55300000 Restaurant- und Bewirtungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55311000 Bedienung in nicht öffentlichen Restaurants, 55330000 Dienstleistungen von Cafeterias
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 618651
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 55300000 Υπηρεσίες εστιατορίου και παροχής φαγητού
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 55311000 Υπηρεσίες εστιατορίων με σερβιτόρους περιορισμένης πελατείας, 55330000 Υπηρεσίες καφετέριας
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Title: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Internal identifier: 618651
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 55300000 Restaurant and food-serving services
Additional classification (cpv): 55311000 Restricted-clientele restaurant waiter services, 55330000 Cafeteria services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Identificador interno: 618651
Tipo de procedimiento: Abierto
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 55300000 Servicios de restaurante y de suministro de comidas
Clasificación adicional (cpv): 55311000 Servicios de camareros de restaurante para clientela restringida, 55330000 Servicios de cafetería
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Aitheantóir inmheánach: 618651
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Titolo: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Identificativo interno: 618651
Tipo di procedura: Aperta
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 55300000 Servizi di ristorazione e di distribuzione pasti
Classificazione aggiuntiva (cpv): 55311000 Servizi di ristorazione con cameriere in ristoranti per clientela ristretta, 55330000 Servizi di caffetteria
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Vidaus identifikatorius: 618651
Pirkimo būdas: Atviras
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 55300000 Restoranų ir maisto tiekimo paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 55311000 Ribotos klientūros restoranų padavėjų paslaugos, 55330000 Užkandinių paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Identifikatur intern: 618651
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 55300000 Servizzi ta’ resturanti u tal-preżentazzjoni ta’ l-ikel
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 55311000 Servizz tal-kamriera fir-restoranti bi klijentela ristretta, 55330000 Servizzi tal-kafetterija
5. Lott
Lott: LOT-0000
Interne identificatiecode: 618651
Type procedure: Openbaar
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 55300000 Bereiden en serveren van maaltijden
Aanvullende classificatie (cpv): 55311000 Kelnerdiensten voor niet-openbare eetgelegenheid, 55330000 Cafetariadiensten
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Tytuł: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Wewnętrzny identyfikator: 618651
Rodzaj procedury: Otwarta
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 55300000 Usługi restauracyjne i dotyczące podawania posiłków
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 55311000 Restauracyjne usługi kelnerskie dla ograniczonej grupy klientów, 55330000 Usługi kawiarniane
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 55300000 Serviços de mesa e de restauração
Classificação adicional (cpv): 55311000 Serviços de restauração tradicional de clientela restrita, 55330000 Serviços de cafetaria
2. Postup
Postup
Názov: Olavinlinnan ravintolapalvelut
Interný identifikátor: 618651
Druh postupu: Verejná súťaž
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 55300000 Reštauračné služby a podávanie jedál
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 55311000 Čašnícke služby v reštauráciách pre obmedzenú klientelu, 55330000 Bufetové služby
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 618651
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 55311000 Serveringstjänster för särskild kundgrupp, 55330000 Kafeteriaverksamhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000