2. Řízení
Řízení
Název: Service och Reparation av Entreprenadmaskiner – Västra enheten
Popis: Upphandlingen avser service och reparation av entreprenadmaskiner inom Stockholms stads kyrkogårdsförvaltnings verksamhetsområde för Västra enhet och i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Interní identifikátor: KYF 2026/2622
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 50100000 Opravy a údržba vozidel a příslušenství k nim a související služby
Další klasifikace (cpv): 50110000 Opravy a údržba motorových vozidel a příslušenství k nim, 50530000 Opravy a údržba strojů a zařízení, 50800000 Různé opravy a údržba
5. Část
Část: LOT-0001
Interní identifikátor: Service och Reparation av Entreprenadmaskiner – Västra enheten
2. Procedure
Procedure
Intern ID: KYF 2026/2622
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50100000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende køretøjer og beslægtet udstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 50110000 Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer og beslægtet udstyr, 50530000 Reparation og vedligeholdelse af maskiner, 50800000 Diverse reparations- og vedligeholdelsestjenester
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: KYF 2026/2622
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50110000 Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen, 50530000 Reparatur und Wartung von Maschinen, 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: KYF 2026/2622
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 50100000 Υπηρεσίες επισκευής, συντήρησης και παρεπόμενες υπηρεσίες για οχήματα και συναφή εξοπλισμό
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 50110000 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης μηχανοκίνητων οχημάτων και παρεπόμενου εξοπλισμού, 50530000 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης μηχανημάτων, 50800000 Διάφορες υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Internal identifier: KYF 2026/2622
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50100000 Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment
Additional classification (cpv): 50110000 Repair and maintenance services of motor vehicles and associated equipment, 50530000 Repair and maintenance services of machinery, 50800000 Miscellaneous repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: KYF 2026/2622
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 50100000 Servicios de reparación, mantenimiento y servicios asociados de vehículos y equipo conexo
Clasificación adicional (cpv): 50110000 Servicios de reparación y mantenimiento de vehículos de motor y equipo asociado, 50530000 Servicios de reparación y mantenimiento de maquinaria, 50800000 Servicios varios de reparación y mantenimiento
5. Lote
Lote: LOT-0001
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: KYF 2026/2622
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 50100000 Sõidukite ja nendega seotud vahendite remondi-, hooldus- ja seonduvad teenused
Täiendav liigitus (cpv): 50110000 Mootorsõidukite ja nendega seotud vahendite remondi- ja hooldusteenused, 50530000 Masinate remondi- ja hooldusteenused, 50800000 Mitmesugused remondi- ja hooldusteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: KYF 2026/2622
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 50100000 Ajoneuvojen ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
Lisäluokitus (cpv): 50110000 Moottoriajoneuvojen ja niihin liittyvien laitteiden korjaus ja huolto, 50530000 Koneiden korjaus ja huolto, 50800000 Erilaiset korjaus- ja huoltopalvelut
422628-2026 - Nadmetanje
Švedska – Usluge popravaka, održavanja i srodne usluge za vozila i pripadajuću opremu – Service och Reparation av Entreprenadmaskiner – Västra enheten
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznakaKYF 2026/2622
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 50100000 Usluge popravaka, održavanja i srodne usluge za vozila i pripadajuću opremu
Dodatna klasifikacija (cpv): 50110000 Usluge popravljanje i održavanja za motorna vozila i pripadajuću opremu, 50530000 Usluge popravaka i održavanja strojeva, 50800000 Razne usluge popravaka i održavanja
5. Grupa
GrupaLOT-0001
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: KYF 2026/2622
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 50100000 Servizi di riparazione, manutenzione e affini di veicoli e attrezzature connesse
Classificazione aggiuntiva (cpv): 50110000 Servizi di riparazione e manutenzione di veicoli a motore e attrezzature affini, 50530000 Servizi di riparazione e manutenzione di macchinari, 50800000 Servizi di riparazione e manutenzione vari
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: KYF 2026/2622
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 50100000 Transporto priemonių ir su jomis susijusių įrenginių remonto, priežiūros ir kitos paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 50110000 Motorinių priemonių ir su jomis susijusių įrenginių remonto, priežiūros ir panašios paslaugos, 50530000 Mašinų remonto ir priežiūros paslaugos, 50800000 Įvairios remonto ir priežiūros paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: KYF 2026/2622
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 50100000 Servizzi ta’ tiswija, manutenzjoni u dawk assoċċjati, tal-vetturi u l-apparat relatat
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 50110000 Tiswija u manutenzjoni u servizzi assoċċjati, tal-vetturi bil-magna u l-apparat assoċċjat, 50530000 Servizzi ta’ tiswija u tal-manutenzjoni ta’ makkinarju, 50800000 Servizzi varji ta’ tiswija u tal-manutenzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0001
Wewnętrzny identyfikator: KYF 2026/2622
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 50100000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji pojazdów i podobnego sprzętu oraz podobne usługi
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 50110000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji pojazdów silnikowych i podobnego sprzętu oraz podobne usługi, 50530000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji maszyn, 50800000 Różne usługi w zakresie napraw i konserwacji
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 50100000 Serviços de reparação e manutenção de veículos e equipamento afim, e serviços conexos
Classificação adicional (cpv): 50110000 Serviços de reparação e manutenção de veículos e equipamento afim, 50530000 Serviços de reparação e manutenção de máquinas, 50800000 Serviços de reparação e manutenção diversos
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: KYF 2026/2622
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 50100000 Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
Clasificare suplimentară (cpv): 50110000 Servicii de reparare şi de întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe, 50530000 Servicii de reparare şi de întreţinere a maşinilor, 50800000 Diverse servicii de întreţinere şi de reparare
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: KYF 2026/2622
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 50100000 Opravy, údržba a súvisiace služby pre vozidlá a príbuzné vybavenie
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 50110000 Opravy a údržbárske služby pre motorové vozidlá a súvisiace vybavenie, 50530000 Opravy a údržba strojov, 50800000 Rôzne opravárske a údržbárske služby
5. Časť
Časť: LOT-0001
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: KYF 2026/2622
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 50100000 Popravila, vzdrževanje in pripadajoče storitve za vozila in z njimi povezano opremo
Dodatna klasifikacija (cpv): 50110000 Storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in pripadajoče opreme, 50530000 Storitve popravila in vzdrževanja strojev, 50800000 Razne storitve popravila in vzdrževanja
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: KYF 2026/2622
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001