2. Řízení
Řízení
Název: Rammeaftale vedrørende levering af værkstedsinventar og -udstyr samt tilbehør, reservedele og relaterede serviceydelser
Popis: FMI udbyder en fireårig rammeaftale vedrørende levering af værkstedsinventar og -udstyr samt tilbehør, reservedele og relaterede serviceydelser. Rammeaftalen angår værkstedsinventar og -udstyr samt tilbehør i bred forstand inden for nedenstående 6 hovedproduktkategorier. De underliggende produktkategorier er angivet i parentes efter hver hovedproduktkategori. - Arbejdsborde (elektriske hævesænkeborde, elektriske ESD hævesænkeborde, manuelle mobile løfteborde, elektriske mobile løfteborde og rulleborde) - Svejseborde (svejseborde system 16, system 22 og system 28) - Stole og liggebræt (montørstole, liggebræt og ESD montørstole) - Opbevaringsinventar, værksted (værkstedsskabe med og uden hjul, værktøjsvogne, værkstedstavler, værkstedsskuffeelementer og kemikalieskabe) - Ergonomiske hjælpeværktøjer (hjul- og bremseværktøj, hjulløftere og battery extractor) - Tilbehør og reservedele (tilbehør til arbejdsborde, hulplader og relateret tilbehør, sliddele og forbrugskomponenter til arbejdsborde, tilbehør til svejseborde, tilbehør til værktøjsvogne, samt reservedele). Derudover omfatter rammeaftalen også tilhørende reparation og service samt rådgivning og mulighed for samling af produkterne. Der er tale om et sortimentsudbud. Produkterne indkøbes til anvendelse i navnlig Forsvarets værksteder og øvrige arbejdspladser under Forsvaret. Forsvaret råder over et stort antal forskellige værksteder og arbejdspladser med forskellige behov for værkstedsinventar mv., og FMI ønsker i den sammenhæng at kunne indkøbe et bredt sortiment af inventar og relateret tilbehør mv. indenfor de oplistede produktkategorier. Rammeaftalen skal understøtte Forsvarets operative enheder i forbindelse med drift og vedligehold af Forsvarets materielkapacitet, herunder værkstedsmaskiner mv., samt i forbindelse med opgaver på facility management-området (arealpleje og bygningsvedligeholdelse). FMI ønsker på den baggrund at anskaffe produkter, som i kvalitet og anvendelighed er velegnet til professionel brug, og som dermed er særligt egnet til længerevarende hård belastning.
Interní identifikátor: 4041886
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Hlavní prvky řízení: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Další charakteristika zakázky: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 39000000 Nábytek (včetně kancelářského), zařízení interiéru, domácí spotřebiče (mimo osvětlení) a čisticí prostředky
Další klasifikace (cpv): 39120000 Stoly, skříně, psací stoly a knihovny, 43800000 Zařízení výrobních závodů
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 4041886
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 39000000 Furniture (incl. office furniture), furnishings, domestic appliances (excl. lighting) and cleaning products
Additional classification (cpv): 39120000 Tables, cupboards, desk and bookcases, 43800000 Workshop equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
426887-2026 - Kilpailu
Tanska – Huonekalut (myös toimistokalusteet), sisustustavarat, kodinkoneet ja laitteet (valaistusta lukuun ottamatta) ja puhdistustuotteet – Rammeaftale vedrørende levering af værkstedsinventar og -udstyr samt tilbehør, reservedele og relaterede serviceydelser
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä - Ilmoituksen muutos
Tavarahankinnat - Palvelut
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste4041886
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiTavarahankinnat
Täydentävä hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 39000000 Huonekalut (myös toimistokalusteet), sisustustavarat, kodinkoneet ja laitteet (valaistusta lukuun ottamatta) ja puhdistustuotteet
Lisäluokitus (cpv): 39120000 Pöydät, astia- ja muut kaapit, kirjoituspöydät ja kirjahyllyt, 43800000 Verstaslaitteet
5. Osa
OsaLOT-0000
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 4041886
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nature complémentaire du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 39000000 Meubles (y compris les meubles de bureau), aménagements, appareils électroménagers (à l'exclusion de l'éclairage) et produits de nettoyage
Nomenclature complémentaire (cpv): 39120000 Tables, armoires, bureaux et bibliothèques, 43800000 Équipement d'atelier
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: 4041886
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Natura aggiuntiva dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 39000000 Mobili (incluso mobili da ufficio), arredamento, apparecchi elettrodomestici (escluso illuminazione) e prodotti per pulizie
Classificazione aggiuntiva (cpv): 39120000 Tavoli, armadi, scrivanie e scaffali biblioteca, 43800000 Impianti per officine
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
Interne identificatiecode: 4041886
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Aanvullende aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 39000000 Meubelen (m.i.v. kantoormeubelen), inrichtingsartikelen, huishoudelijke apparaten (uitgez. verlichting) en schoonmaakproducten
Aanvullende classificatie (cpv): 39120000 Tafels, kasten, schrijftafels en boekenkasten, 43800000 Werkplaatsuitrusting
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: 4041886
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Dodatkowy charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 39000000 Meble (włącznie z biurowymi), wyposażenie, urządzenia domowe (z wyłączeniem oświetlenia) i środki czyszczące
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 39120000 Stoły, kredensy, biurka i biblioteczki, 43800000 Urządzenia warsztatowe
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedimento
Procedimento
Identificador interno: 4041886
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Natureza adicional do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 39000000 Mobiliário (incl. de escritório), acessórios, aparelhos domésticos (excl. iluminação) e produtos de limpeza
Classificação adicional (cpv): 39120000 Mesas, aparadores, secretárias e estantes, 43800000 Equipamento para oficina
5. Lote
Lote: LOT-0000
426887-2026 - Javni razpis
Danska – Pohištvo (vključno s pisarniškim pohištvom), notranja oprema, gospodinjske naprave (razen svetil) in čistilna sredstva – Rammeaftale vedrørende levering af værkstedsinventar og -udstyr samt tilbehør, reservedele og relaterede serviceydelser
Obvestilo o koncesiji ali naročilu – standardna ureditev - Obvestilo o spremembi obvestila
Blago - Storitve
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator4041886
Vrsta postopkaOdprti postopek
Postopek je pospešenne
Namen
Vrsta javnega naročilaBlago
Dodatna vrsta javnega naročilaStoritve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 39000000 Pohištvo (vključno s pisarniškim pohištvom), notranja oprema, gospodinjske naprave (razen svetil) in čistilna sredstva
Dodatna klasifikacija (cpv): 39120000 Mize, omare, pisalne mize in knjižne police, 43800000 Oprema za delavnice
5. Sklop
SklopLOT-0000