427168-2026 - Zadávání
Finsko – Vyprazdňování kalových jam a usazovacích nádrží – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Služby
2. Řízení
Řízení
NázevLietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
PopisTämä hankinta sisältää pääsääntöisesti meriteitse huoltoaluksella suoritettavia lietetyhjennyksiä. Urakoitsijalla tulee olla koko sopimuskauden ajan käytettävissään tehtävän edellyttämä huoltoalus sekä muu tarvittava kuljetuskalusto meriteitse saavutettavien kohteiden hoitamiseksi. Lisätietoa sopimusmallissa. Urakka suoritetaan yksikköurakkahintana, joka pitää sisällään kaikki toiminnasta aiheutuvat kustannukset (alv 0 %). Yksikköurakkahintaan sisältyvät kaikki tähän sopimukseen kuuluvat työsuoritteet. Tilaaja pyytää kolmea (3) eri hintaa per urakka tässä hankintailmoituksessa. Tilaaja selvittää mahdollisuuksien mukaan asiakkaiden lietetyhjennysten rytmityksen siten, että tyhjennykset ajoittuvat pääsääntöisesti kevät- ja syyskausille. Tilaaja luovuttaa nämä tiedot urakoitsijalle reitityksen suunnittelua varten. Urakoitsija vastaa tyhjennysten reitityksestä sekä niiden käytännön toteutuksesta. Urakoitsija sopii tyhjennyksiin liittyvistä yksityiskohdista suoraan asiakkaiden kanssa. Ennakkoon suunniteltujen ja reititettyjen tyhjennysten lisäksi urakoitsija vastaanottaa asiakkailta uusia tyhjennystilauksia, sopii niiden toteuttamisesta ja vastaa niiden reitityksestä. Urakoitsija vastaanottaa ja toteuttaa myös pikatyhjennystilauksia. Urakka-alueet sijoittuvat Lounais-Suomen Jätehuollon saaristoalueelle, pois lukien Uudenkaupungin saaristoalue. Hankintailmoituksessa on kaksi (2) osaa: Urakka-alue A (Kaarinan, Maskun, Naantalin, Paraisten, Sauvon ja Turun alueella) Urakka-alue B (Kemiönsaaren, Salon ja Sauvon alueella) Tarjouspyyntö ei sisällä lieteajoneuvolla saavutettavia tyhjennyksiä mantereella tai saarilla, joihin on maantie-, silta- tai lossiyhteys. Kyseisillä alueilla voi kuitenkin olla lieteajoneuvolla saavuttamattomissa olevia kohteita, jotka vaativat tyhjennyksen meriteitse ja kuuluvat siten näihin saaristoalueen urakoihin. Katso karttaliitteestä (Liite 3): LSJH:n muut urakka-alueet. Tarjoaja voi tarjota molempia osia. Soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoukset otetaan vertailuun. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus ja valinta tehdään vaatimukset täyttävistä tarjouksista alimman hinnan mukaan. Valinta voidaan tehdä alimman hinnan mukaan, sillä hankintailmoituksessa ja siihen liittyvässä sopimuksessa on määritelty palvelulle korkea laatutaso. Yksikköurakkahintaan kuuluu kuljetuskaluston ajaminen keräyskohteeseen alusta tai yhteysalusta hyödyntäen, keräysjärjestelmän lietteen tyhjentäminen alukseen tai kuljetuskalustoon, lietteen kuljettaminen aluksesta tai kuljetuskalustosta johonkin määritetyistä vastaanottopaikoista ja kuorman purkaminen sekä tilaajan ohjeiden mukaisten merkintöjen kirjaaminen ja valokuvien tallentaminen ajoneuvopäätteelle. Tarkemmat urakkaan liittyvät tehtävät ja lisätöistä maksettavat korvaukset ovat sopimusmallissa. Voittanut palveluntuottaja velvoitetaan hyväksymään sopimusmallin sisältö sellaisenaan.
Interní identifikátor619313
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvySlužby
Hlavní klasifikace (cpv): 90460000 Vyprazdňování kalových jam a usazovacích nádrží
5. Část
ČástLOT-0001
NázevLietteiden keräys ja kuljetus Urakka-alueella A (Kaarinan, Maskun, Naantalin, Paraisten, Sauvon ja Turun alueella)
PopisUrakoitsijalla tulee olla koko sopimuskauden ajan käytettävissään tehtävän edellyttämä huoltoalus sekä muu tarvittava kuljetuskalusto meriteitse saavutettavien kohteiden hoitamiseksi. Lisätietoa sopimusmallissa. Urakka suoritetaan yksikköurakkahintana, joka pitää sisällään kaikki toiminnasta aiheutuvat kustannukset (alv 0 %). Yksikköurakkahintaan sisältyvät kaikki tähän sopimukseen kuuluvat työsuoritteet. Tilaaja pyytää kolmea (3) eri hintaa per urakka tässä hankintailmoituksessa. Tilaaja selvittää mahdollisuuksien mukaan asiakkaiden lietetyhjennysten rytmityksen siten, että tyhjennykset ajoittuvat pääsääntöisesti kevät- ja syyskausille. Tilaaja luovuttaa nämä tiedot urakoitsijalle reitityksen suunnittelua varten. Urakoitsija vastaa tyhjennysten reitityksestä sekä niiden käytännön toteutuksesta. Urakoitsija sopii tyhjennyksiin liittyvistä yksityiskohdista suoraan asiakkaiden kanssa. Ennakkoon suunniteltujen ja reititettyjen tyhjennysten lisäksi urakoitsija vastaanottaa asiakkailta uusia tyhjennystilauksia, sopii niiden toteuttamisesta ja vastaa niiden reitityksestä. Urakoitsija vastaanottaa ja toteuttaa myös pikatyhjennystilauksia. Urakka-alueet sijoittuvat Lounais-Suomen Jätehuollon saaristoalueelle, pois lukien Uudenkaupungin saaristoalue. Urakka-alue A (Kaarinan, Maskun, Naantalin, Paraisten, Sauvon ja Turun alueella) Tarjouspyyntö ei sisällä lieteajoneuvolla saavutettavia tyhjennyksiä mantereella tai saarilla, joihin on maantie-, silta- tai lossiyhteyttä. Kyseisillä alueilla voi kuitenkin olla lieteajoneuvolla saavuttamattomissa olevia kohteita jotka vaativat tyhjennyksen meriteitse ja kuuluvat siten näihin saaristoalueen urakoihin. Katso karttaliitteistä: LSJH:n muut urakka-alueet. Tarjoaja voi tarjota molempia osia. Soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoukset otetaan vertailuun. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus ja valinta tehdään vaatimukset täyttävistä tarjouksista alimman hinnan mukaan. Valinta voidaan tehdä alimman hinnan mukaan, sillä hankintailmoituksessa ja siihen liittyvässä sopimuksessa on määritelty palvelulle korkea laatutaso. Voittanut palveluntuottaja velvoitetaan hyväksymään sopimusmallin sisältö sellaisenaan. Yksikköurakkahintaan kuuluu kuljetuskaluston ajaminen keräyskohteeseen alusta tai yhteysalusta hyödyntäen, keräysjärjestelmän lietteen tyhjentäminen alukseen tai kuljetuskalustoon, lietteen kuljettaminen aluksesta tai kuljetuskalustosta johonkin määritetyistä vastaanottopaikoista ja kuorman purkaminen sekä tilaajan ohjeiden mukaisten merkintöjen kirjaaminen ja valokuvien tallentaminen ajoneuvopäätteelle. Tarkemmat urakkaan liittyvät tehtävät ja lisätöistä maksettavat korvaukset ovat sopimusmallissa.
Interní identifikátorUrakka-alue A-0
ČástLOT-0002
NázevLietteiden keräys ja kuljetus Urakka-alueella B (Kemiönsaaren, Salon ja Sauvon alueella)
PopisUrakoitsijalla tulee olla koko sopimuskauden ajan käytettävissään tehtävän edellyttämä huoltoalus sekä muu tarvittava kuljetuskalusto meriteitse saavutettavien kohteiden hoitamiseksi. Lisätietoa sopimusmallissa. Urakka suoritetaan yksikköurakkahintana, joka pitää sisällään kaikki toiminnasta aiheutuvat kustannukset (alv 0 %). Yksikköurakkahintaan sisältyvät kaikki tähän sopimukseen kuuluvat työsuoritteet. Tilaaja pyytää kolmea (3) eri hintaa per urakka tässä hankintailmoituksessa. Tilaaja selvittää mahdollisuuksien mukaan asiakkaiden lietetyhjennysten rytmityksen siten, että tyhjennykset ajoittuvat pääsääntöisesti kevät- ja syyskausille. Tilaaja luovuttaa nämä tiedot urakoitsijalle reitityksen suunnittelua varten. Urakoitsija vastaa tyhjennysten reitityksestä sekä niiden käytännön toteutuksesta. Urakoitsija sopii tyhjennyksiin liittyvistä yksityiskohdista suoraan asiakkaiden kanssa. Ennakkoon suunniteltujen ja reititettyjen tyhjennysten lisäksi urakoitsija vastaanottaa asiakkailta uusia tyhjennystilauksia, sopii niiden toteuttamisesta ja vastaa niiden reitityksestä. Urakoitsija vastaanottaa ja toteuttaa myös pikatyhjennystilauksia. Urakka-alueet sijoittuvat Lounais-Suomen Jätehuollon saaristoalueelle, pois lukien Uudenkaupungin saaristoalue. Urakka-alue B (Kemiönsaaren, Salon ja Sauvon alueella) Tarjouspyyntö ei sisällä lieteajoneuvolla saavutettavia tyhjennyksiä mantereella tai saarilla, joihin on maantie-, silta- tai lossiyhteyttä. Kyseisillä alueilla voi kuitenkin olla lieteajoneuvolla saavuttamattomissa olevia kohteita jotka vaativat tyhjennyksen meriteitse ja kuuluvat siten näihin saaristoalueen urakoihin. Katso karttaliitteistä: LSJH:n muut urakka-alueet. Tarjoaja voi tarjota molempia osia. Soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoukset otetaan vertailuun. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus ja valinta tehdään vaatimukset täyttävistä tarjouksista alimman hinnan mukaan. Valinta voidaan tehdä alimman hinnan mukaan, sillä hankintailmoituksessa ja siihen liittyvässä sopimuksessa on määritelty palvelulle korkea laatutaso. Voittanut palveluntuottaja velvoitetaan hyväksymään sopimusmallin sisältö sellaisenaan. Yksikköurakkahintaan kuuluu kuljetuskaluston ajaminen keräyskohteeseen alusta tai yhteysalusta hyödyntäen, keräysjärjestelmän lietteen tyhjentäminen alukseen tai kuljetuskalustoon, lietteen kuljettaminen aluksesta tai kuljetuskalustosta johonkin määritetyistä vastaanottopaikoista ja kuorman purkaminen sekä tilaajan ohjeiden mukaisten merkintöjen kirjaaminen ja valokuvien tallentaminen ajoneuvopäätteelle. Tarkemmat urakkaan liittyvät tehtävät ja lisätöistä maksettavat korvaukset ovat sopimusmallissa.
Interní identifikátorUrakka-alue B-1
427168-2026 - Wettbewerb
Finnland – Leerung von Klärgruben oder Faulbecken – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung619313
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90460000 Leerung von Klärgruben oder Faulbecken
5. Los
LosLOT-0001
Interne KennungUrakka-alue A-0
LosLOT-0002
Interne KennungUrakka-alue B-1
427168-2026 - Διαγωνισμός
Φινλανδία – Υπηρεσίες εκκένωσης βόθρων ή σηπτικών δεξαμενών – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Υπηρεσίες
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό619313
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΥπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 90460000 Υπηρεσίες εκκένωσης βόθρων ή σηπτικών δεξαμενών
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0001
Εσωτερικό αναγνωριστικόUrakka-alue A-0
ΠαρτίδαLOT-0002
Εσωτερικό αναγνωριστικόUrakka-alue B-1
427168-2026 - Competition
Finland – Cesspool or septic tank emptying services – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier619313
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90460000 Cesspool or septic tank emptying services
5. Lot
LotLOT-0001
Internal identifierUrakka-alue A-0
LotLOT-0002
Internal identifierUrakka-alue B-1
427168-2026 - Licitación
Finlandia – Servicios de vaciado de pozos negros y fosas sépticas – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal
Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno619313
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoServicios
Clasificación principal (cpv): 90460000 Servicios de vaciado de pozos negros y fosas sépticas
5. Lote
LoteLOT-0001
Identificador internoUrakka-alue A-0
LoteLOT-0002
Identificador internoUrakka-alue B-1
427168-2026 - Hange
Soome – Heitmekogumiskaevude või settekaevude tühjendamisteenused – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Teenused
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus619313
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusTeenused
Peamine liigitus (cpv): 90460000 Heitmekogumiskaevude või settekaevude tühjendamisteenused
5. Osa
OsaLOT-0001
Sisemine tunnusUrakka-alue A-0
OsaLOT-0002
Sisemine tunnusUrakka-alue B-1
427168-2026 - Kilpailu
Suomi – Lika- tai sakokaivojen tyhjennyspalvelut – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Palvelut
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste619313
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 90460000 Lika- tai sakokaivojen tyhjennyspalvelut
Sisäinen tunnisteUrakka-alue A-0
Sisäinen tunnisteUrakka-alue B-1
427168-2026 - Mise en concurrence
Finlande – Services de vidange de puisards ou de fosses septiques – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne619313
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 90460000 Services de vidange de puisards ou de fosses septiques
Identifiant interneUrakka-alue A-0
Identifiant interneUrakka-alue B-1
427168-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach619313
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0001
Aitheantóir inmheánachUrakka-alue A-0
LuchtógLOT-0002
Aitheantóir inmheánachUrakka-alue B-1
427168-2026 - Nadmetanje
Finska – Usluge pražnjenja septičkih jama i septičkih spremnika – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Usluge
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka619313
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraUsluge
Glavna klasifikacija (cpv): 90460000 Usluge pražnjenja septičkih jama i septičkih spremnika
5. Grupa
GrupaLOT-0001
Interna identifikacijska oznakaUrakka-alue A-0
GrupaLOT-0002
Interna identifikacijska oznakaUrakka-alue B-1
427168-2026 - Verseny
Finnország – Emésztőgödör vagy víztisztítótartály-ürítési szolgáltatások – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Szolgáltatásmegrendelés
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító619313
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeSzolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 90460000 Emésztőgödör vagy víztisztítótartály-ürítési szolgáltatások
5. Rész
RészLOT-0001
Belső azonosítóUrakka-alue A-0
RészLOT-0002
Belső azonosítóUrakka-alue B-1
427168-2026 - Gara
Finlandia – Servizi di svuotamento di pozzi neri e fosse settiche – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Servizi
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno619313
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 90460000 Servizi di svuotamento di pozzi neri e fosse settiche
5. Lotto
LottoLOT-0001
Identificativo internoUrakka-alue A-0
LottoLOT-0002
Identificativo internoUrakka-alue B-1
427168-2026 - Konkursas
Suomija – Atliekų duobių arba septikų rezervuarų ištuštinimo paslaugos – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Skelbimas apie pirkimą arba koncesiją. Įprasta tvarka
Paslaugos
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius619313
Pirkimo būdasAtviras
Procedūra pagreitintane
Tikslas
Sutarties objektasPaslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 90460000 Atliekų duobių arba septikų rezervuarų ištuštinimo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalisLOT-0001
Vidaus identifikatoriusUrakka-alue A-0
Pirkimo dalisLOT-0002
Vidaus identifikatoriusUrakka-alue B-1
427168-2026 - Konkurss
Somija – Atkritumu bedru un septisko aku iztukšošanas pakalpojumi – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Pakalpojumi
Iekšējais identifikators619313
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsPakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 90460000 Atkritumu bedru un septisko aku iztukšošanas pakalpojumi
5. Daļa
DaļaLOT-0001
Iekšējais identifikatorsUrakka-alue A-0
DaļaLOT-0002
Iekšējais identifikatorsUrakka-alue B-1
427168-2026 - Kompetizzjoni
Il-Finlandja – Servizzi ta' tbattil ta' fosos u tankijiet settiċi – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern619313
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 90460000 Servizzi ta' tbattil ta' fosos u tankijiet settiċi
5. Lott
LottLOT-0001
Identifikatur internUrakka-alue A-0
LottLOT-0002
Identifikatur internUrakka-alue B-1
427168-2026 - Mededinging
Finland – Diensten voor het ledigen van beerputten of septische putten – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Diensten
Interne identificatiecode619313
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractDiensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 90460000 Diensten voor het ledigen van beerputten of septische putten
5. Perceel
PerceelLOT-0001
Interne identificatiecodeUrakka-alue A-0
PerceelLOT-0002
Interne identificatiecodeUrakka-alue B-1
427168-2026 - Concurso
Finlândia – Serviços de esvaziamento de latrinas ou fossas sépticas – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Serviços
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoServiços
Classificação principal (cpv): 90460000 Serviços de esvaziamento de latrinas ou fossas sépticas
427168-2026 - Procedură concurențială
Finlanda – Servicii de golire a puţurilor de decantare sau a foselor septice – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Servicii
2. Procedură
Procedură
Identificator intern619313
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiServicii
Clasificarea principală (cpv): 90460000 Servicii de golire a puţurilor de decantare sau a foselor septice
Identificator internUrakka-alue A-0
Identificator internUrakka-alue B-1
427168-2026 - Súťaž
Fínsko – Služby na vyprázdňovanie kalových jám a vyhnívacích nádrží – Lietteiden keräys ja kuljetus saaristoalueella
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
2. Postup
Postup
Interný identifikátor619313
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 90460000 Služby na vyprázdňovanie kalových jám a vyhnívacích nádrží
5. Časť
ČasťLOT-0001
Interný identifikátorUrakka-alue A-0
ČasťLOT-0002
Interný identifikátorUrakka-alue B-1