2. Řízení
Řízení
Název: Specialrengöringsprodukter samt service och reparation av bottensugare till badhuset
Popis: Denna upphandling genomförs för att säkerställa kontinuerlig tillgång till rengörings- och desinfektionsprodukter samt service och reparation av bottensugare, anpassade för användning i badhus. Upphandlingen är uppdelad i två delområden: 1. Specialanpassade rengörings- och desinfektionsprodukter 2. Service och reparation av bottensugare. Pepparrotsbadet i Enköping är en komplex och högt belastad anläggning där hygien, säkerhet och driftsäkerhet är avgörande för både besökare och personal. För att upprätthålla en trygg och ren miljö krävs specialanpassade kemikalier som klarar de höga krav som ställs i en simhallsverksamhet. Produkterna ska uppfylla gällande lagstiftning och miljökrav samt ha dokumenterad funktion och säker hantering. Bottensugare utgör en viktig del av simhallens drift då de säkerställer att bassängbottnar hålls rena från smuts och partiklar. För att upprätthålla god hygien och driftsäkerhet krävs regelbunden service och snabb tillgång till reparation vid behov, vilket minskar risken för driftstörningar och försämrad vattenkvalitet. Syftet är att säkerställa en effektiv, säker och hållbar drift av anläggningen.
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Dodávky
Hlavní klasifikace (cpv): 24962000 Chemické látky na úpravu vody
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Specialkem till simhallen
Interní identifikátor: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129558:Lot:1
Další klasifikace (cpv): 42912300 Stroje k filtrování a čištění vody, 39800000 Čisticí a lešticí výrobky
Část: LOT-0002
Název: Service och reparation av bottensugare
Interní identifikátor: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129558:Lot:2
Hlavní klasifikace (cpv): 43324100 Zařízení pro bazény
2. Procedure
Procedure
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 24962000 Kemikalier til vandbehandling
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Specialkem till simhallen
Supplerende klassifikation (cpv): 42912300 Maskiner og apparater til filtrering eller rensning af vand, 39800000 Rengørings-, pudse- og poleringsmidler
Delkontrakt: LOT-0002
Primær klassifikation (cpv): 43324100 Udstyr til svømmebassiner
2. Verfahren
Verfahren
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24962000 Chemikalien für die Wasseraufbereitung
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42912300 Maschinen und Geräte zum Filtrieren oder Reinigen von Wasser, 39800000 Reinigungs- und Poliermittel
Los: LOT-0002
Haupteinstufung (cpv): 43324100 Einrichtungen für Schwimmbecken
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 24962000 Χημικά επεξεργασίας νερού
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Τίτλος: Specialkem till simhallen
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 42912300 Μηχανήματα και συσκευές διήθησης ή καθαρισμού νερού, 39800000 Είδη καθαρισμού και στίλβωσης
Παρτίδα: LOT-0002
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 43324100 Εξοπλισμός πισίνας
2. Menettely
Menettely
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Tavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 24962000 Vedenkäsittelykemikaalit
5. Osa
Osa: LOT-0001
Ilmoituksen nimi: Specialkem till simhallen
Lisäluokitus (cpv): 42912300 Veden suodatus- tai puhdistuskoneet ja -laitteet, 39800000 Puhdistus- ja kiillotustuotteet
Osa: LOT-0002
Pääasiallinen luokitus (cpv): 43324100 Uima-allaslaitteet
2. Procédure
Procédure
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 24962000 Produits chimiques utilisés pour le traitement de l'eau
5. Lot
Lot: LOT-0001
Titre: Specialkem till simhallen
Nomenclature complémentaire (cpv): 42912300 Machines et appareils de filtration ou de purification de l'eau, 39800000 Produits de nettoyage et produits à polir
Lot: LOT-0002
Nomenclature principale (cpv): 43324100 Équipement de piscine
2. Nós imeachta
Nós imeachta
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Soláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 24962000 Water-treatment chemicals
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Teideal: Specialkem till simhallen
Aicmiú breise (cpv): 42912300 Machinery and apparatus for filtering or purifying water, 39800000 Cleaning and polishing products
Luchtóg: LOT-0002
Príomhaicmiú (cpv): 43324100 Equipment for swimming pools
2. Eljárás
Eljárás
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 24962000 Vízkezelő szerek (víztisztító és vízlágyító szerek)
5. Rész
Rész: LOT-0001
Cím: Specialkem till simhallen
További osztályozás (cpv): 42912300 Ivóvízszűrő és -tisztító berendezés, 39800000 Tisztító- és fényezőtermékek
Rész: LOT-0002
Fő osztályozás (cpv): 43324100 Uszodai berendezések
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Classificazione principale (cpv): 24962000 Prodotti chimici per il trattamento dell'acqua
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Titolo: Specialkem till simhallen
Classificazione aggiuntiva (cpv): 42912300 Macchinari e apparecchi di filtraggio o depurazione dell'acqua, 39800000 Prodotti per pulire e lucidare
Lotto: LOT-0002
Classificazione principale (cpv): 43324100 Impianti per piscine
2. Procedūra
Procedūra
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 24962000 Ķīmiskās vielas ūdens attīrīšanai
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Nosaukums: Specialkem till simhallen
Papildu klasifikācija (cpv): 42912300 Ierīces un aparāti ūdens filtrēšanai vai attīrīšanai, 39800000 Tīrīšanas un spodrināšanas līdzekļi
Daļa: LOT-0002
Galvenā klasifikācija (cpv): 43324100 Iekārtas peldbaseiniem
2. Proċedura
Proċedura
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Provvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 24962000 Kimiċi għat-trattament ta' l-ilma
5. Lott
Lott: LOT-0001
Titlu: Specialkem till simhallen
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 42912300 Makkinarju u apparat għall-iffiltrar u l-ippurifikar ta' l-ilma, 39800000 Prodotti tat-tindif u l-lustrar
Lott: LOT-0002
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 43324100 Apparat għall-pixxini ta' l-għawm
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 24962000 Kemikalije za pripravo vode
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Naslov: Specialkem till simhallen
Dodatna klasifikacija (cpv): 42912300 Stroji in aparati za filtriranje in čiščenje vode, 39800000 Izdelki za čiščenje in poliranje
Sklop: LOT-0002
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 43324100 Oprema za plavalne bazene