2. Řízení
Řízení
Název: Kyminlinna - Liitulahti - Haukkavuori 110 kV maakaapeliyhteys
Popis: Kilpailutuksessa on Kyminlinna – Liitulahti 110kV voimansiirtomaakaapelin, pituus noin 4,6 kilometriä, rakentaminen tarvikehankintoineen ja täyteen käyttökuntoon saatettuna. Maakaapelin lähtöpiste on Fingrid Oyj:n Kyminlinnan sähköasemalla ja päätepiste Tilaajan erikseen erillishankkeena toteuttamassa Liitulahden sähköasemalla. Lisäksi urakkaan kuuluu optio Liitulahti – Haukkavuori 110 kV voimansiirtomaakaapelin, pituus noin 0,75 kilometriä, rakentaminen tarvikehankintoineen ja täyteen käyttökuntoon saatettuna. Option maakaapelin lähtöpiste on Tilaajan erillishankkeena toteuttamassa Liitulahden sähköasemalla ja päätepiste Tilaajan erikseen erillishankkeena toteuttamassa Haukkavuoren sähköasemalla. Urakka- ja optio-osuuden maakaapelit toteutetaan 2500 Al-kaapelilla. Urakkaosuudella kuormitusvaatimus on vähintään 195MVA ja optio-osuudella vähintään 160MVA. Urakkaosuudelle on myönnetty lunastuslupa 1.7.2026 ja optio-osuudelle haetaan lunastuslupaa syksyllä 2026. Hankinta kilpailutetaan ehdollisena siten, että hankintaan varatuille maa-alueille saadaan lainvoimainen lunastuslupa ennen urakkasopimuksen tai option käyttöönottosopimuksen allekirjoitusta.
Interní identifikátor: 23228
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Hlavní prvky řízení: Hankinta toteutetaan erityisalojen hankintalain mukaisella avoimella menettelyllä. Menettelyssä kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen suoraan hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön perusteella ilman erillistä osallistumishakemusvaihetta. Tarjoajan tulee tarjouksessaan osoittaa, että se täyttää asetetut soveltuvuusvaatimukset sekä hankinnan kohteelle asetetut pakolliset vähimmäisvaatimukset ja ehdot. Tarjoukset on toimitettava ilmoitettuun määräaikaan mennessä. Määräajan jälkeen hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden sekä tarjoajien soveltuvuuden. Tarjouksista hyväksytään mukaan vertailuun ne tarjoukset, jotka täyttävät kaikki asetetut vaatimukset. Toimittajan valinta suoritetaan hyväksyttyjen tarjousten perusteella. Valintaperusteena hankinnassa on kokonaistaloudellinen edullisuus. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on vertailuhinnaltaan halvin.
Účel
Charakter smlouvy: Práce
Hlavní klasifikace (cpv): 45315400 Instalace a montáž zařízení vysokého napětí
5. Část
Část: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 23228
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45315400 Hochspannungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: 23228
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Έργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45315400 Ηλεκτρολογικές εργασίες εγκαταστάσεων υψηλής τάσης
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 23228
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45315400 High voltage installation work
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: 23228
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Obras
Clasificación principal (cpv): 45315400 Instalaciones de alta tensión
5. Lote
Lote: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: 23228
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Ehitustööd
Peamine liigitus (cpv): 45315400 Kõrgepinge paigaldustööd
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: 23228
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Rakennusurakat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 45315400 Suurjänniteasennukset
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 23228
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Hankinta toteutetaan erityisalojen hankintalain mukaisella avoimella menettelyllä. Menettelyssä kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen suoraan hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön perusteella ilman erillistä osallistumishakemusvaihetta. Tarjoajan tulee tarjouksessaan osoittaa, että se täyttää asetetut soveltuvuusvaatimukset sekä hankinnan kohteelle asetetut pakolliset vähimmäisvaatimukset ja ehdot. Tarjoukset on toimitettava ilmoitettuun määräaikaan mennessä. Määräajan jälkeen hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden sekä tarjoajien soveltuvuuden. Tarjouksista hyväksytään mukaan vertailuun ne tarjoukset, jotka täyttävät kaikki asetetut vaatimukset. Toimittajan valinta suoritetaan hyväksyttyjen tarjousten perusteella. Valintaperusteena hankinnassa on kokonaistaloudellinen edullisuus. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on vertailuhinnaltaan halvin.
Objet
Nature principale du marché: Travaux
Nomenclature principale (cpv): 45315400 Installations haute tension
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: 23228
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Oibreacha
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: 23228
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Lavori
Classificazione principale (cpv): 45315400 Impianti ad alta tensione
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: 23228
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Darbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45315400 Aukštos įtampos instaliacijos montavimo darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Iekšējais identifikators: 23228
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45315400 Augstsprieguma instalāciju darbi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
Interne identificatiecode: 23228
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Werken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45315400 Hoogspanningsinstallaties
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: 23228
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Lucrări
Clasificarea principală (cpv): 45315400 Instalaţii de înaltă tensiune
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: 23228
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45315400 Visokonapetostna inštalacijska dela
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 23228
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315400 Högspänningsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000