462957-2026 - Zadávání
Švédsko – Protisluneční zařízení – Solskydd (markiser och persienner)
Oznámení o zahájení zadávacího nebo koncesního řízení – standardní režim
Práce
2. Řízení
Řízení
NázevSolskydd (markiser och persienner)
PopisUpphandlingen avser tecknande av ramavtal med tre entreprenörer för leverans av solskyddsprodukter från marknadsledande producernter, inklusive tillhörande tjänster. Ramavtalet omfattar såväl nyinstallation som komplettering, justering, service, reparation samt demontering av befintliga solskyddsanordningar. Arbetet kan utföras i olika typer av verksamhetsmiljöer såsom förskolor, skolor, administrativa lokaler, äldreomsorg, LSS‑boenden, socialtjänstlokaler och andra anläggningar.
Typ řízeníOtevřené
Řízení se zrychlíne
Účel
Charakter smlouvyPráce
Hlavní klasifikace (cpv): 45212190 Protisluneční zařízení
Další klasifikace (cpv): 39522130 Stínící plachty, 44115900 Zařízení na ochranu před sluncem, 45212190 Protisluneční zařízení, 45421143 Instalace a montáž žaluzií, 45421144 Instalace a montáž markýz
5. Část
ČástLOT-0001
Hlavní klasifikace (cpv): 45000000 Stavební práce
462957-2026 - Konkurrencevilkår
Sverige – Solafskærmningsarbejder – Solskydd (markiser och persienner)
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
2. Procedure
Procedure
TitelSolskydd (markiser och persienner)
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45212190 Solafskærmningsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 39522130 Markiser, 44115900 Solafskærmningsudstyr, 45212190 Solafskærmningsarbejder, 45421143 Opsætning af persienner, 45421144 Opsætning af markiser
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0001
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
462957-2026 - Wettbewerb
Schweden – Sonnenschutzarbeiten – Solskydd (markiser och persienner)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212190 Sonnenschutzarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39522130 Markisen, 44115900 Sonnenschutzvorrichtungen, 45212190 Sonnenschutzarbeiten, 45421143 Installation von Jalousien, 45421144 Installation von Markisen
5. Los
LosLOT-0001
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
462957-2026 - Διαγωνισμός
Σουηδία – Έργα ηλιοπροστασίας – Solskydd (markiser och persienner)
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς
Έργα
2. Διαδικασία
Διαδικασία
ΤίτλοςSolskydd (markiser och persienner)
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΈργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45212190 Έργα ηλιοπροστασίας
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 39522130 Σκίαστρα, 44115900 Διατάξεις ηλιοπροστασίας, 45212190 Έργα ηλιοπροστασίας, 45421143 Εργασίες τοποθέτησης σκιάστρων, 45421144 Εργασίες εγκατάστασης τεντών
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0001
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45000000 Κατασκευαστικές εργασίες
462957-2026 - Competition
Sweden – Sun-protection works – Solskydd (markiser och persienner)
Contract or concession notice – standard regime
Works
TitleSolskydd (markiser och persienner)
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45212190 Sun-protection works
Additional classification (cpv): 39522130 Sunblinds, 44115900 Sun protection devices, 45212190 Sun-protection works, 45421143 Installation work of blinds, 45421144 Installation work of awnings
5. Lot
LotLOT-0001
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Finalidad
Naturaleza del contrato: Obras
Clasificación principal (cpv): 45212190 Obras de protección contra el sol
Clasificación adicional (cpv): 39522130 Estores de exterior, 44115900 Dispositivos de protección contra el sol, 45212190 Obras de protección contra el sol, 45421143 Trabajos de instalación de persianas, 45421144 Trabajos de instalación de toldos
Lugar de ejecución
Localidad: Borås
Subdivisión del país (NUTS): Västra Götalands län (SE232)
País: Suecia
462957-2026 - Hange
Rootsi – Päikesekaitserajatised – Solskydd (markiser och persienner)
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord
Ehitustööd
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusEhitustööd
Peamine liigitus (cpv): 45212190 Päikesekaitserajatised
Täiendav liigitus (cpv): 39522130 Päikesekatted, 44115900 Päikesekaitseseadmed, 45212190 Päikesekaitserajatised, 45421143 Aknakatete paigaldamine, 45421144 Markiiside paigaldamine
5. Osa
OsaLOT-0001
Peamine liigitus (cpv): 45000000 Ehitustööd
462957-2026 - Mise en concurrence
Suède – Ouvrages de protection contre le soleil – Solskydd (markiser och persienner)
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Travaux
2. Procédure
Procédure
TitreSolskydd (markiser och persienner)
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéTravaux
Nomenclature principale (cpv): 45212190 Ouvrages de protection contre le soleil
Nomenclature complémentaire (cpv): 39522130 Rideaux pare-soleil, 44115900 Dispositifs de protection contre le soleil, 45212190 Ouvrages de protection contre le soleil, 45421143 Travaux d'installation de stores, 45421144 Travaux d'installation de vélums
Nomenclature principale (cpv): 45000000 Travaux de construction
462957-2026 - Iomaíocht
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Oibreacha
2. Nós imeachta
Nós imeachta
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaOibreacha
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0001
462957-2026 - Nadmetanje
Švedska – Radovi na zaštiti od sunca – Solskydd (markiser och persienner)
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Radovi
2. Postupak
Postupak
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraRadovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45212190 Radovi na zaštiti od sunca
Dodatna klasifikacija (cpv): 39522130 Tende, 44115900 Naprave za zaštitu od sunca, 45212190 Radovi na zaštiti od sunca, 45421143 Radovi ugradnje žaluzina, 45421144 Postavljanje tendi
5. Grupa
GrupaLOT-0001
Glavna klasifikacija (cpv): 45000000 Građevinski radovi
462957-2026 - Verseny
Svédország – Árnyékolószerkezet – Solskydd (markiser och persienner)
Eljárást megindító vagy koncessziós hirdetmény – klasszikus ajánlatkérőkre vonatkozó szabályok
Építési beruházás
2. Eljárás
Eljárás
CímSolskydd (markiser och persienner)
Az eljárás típusaNyitott
Az eljárás gyorsítottnem
Cél
A szerződés jellegeÉpítési beruházás
Fő osztályozás (cpv): 45212190 Árnyékolószerkezet
További osztályozás (cpv): 39522130 Napellenző, 44115900 Fényvédelmi eszközök, 45212190 Árnyékolószerkezet, 45421143 Sötétítő beszerelése, 45421144 Vászonárnyékoló beszerelése
5. Rész
RészLOT-0001
Fő osztályozás (cpv): 45000000 Építési munkák
462957-2026 - Gara
Svezia – Lavori parasole – Solskydd (markiser och persienner)
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Lavori
2. Procedura
Procedura
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoLavori
Classificazione principale (cpv): 45212190 Lavori parasole
Classificazione aggiuntiva (cpv): 39522130 Tende da sole, 44115900 Dispositivi di protezione solare, 45212190 Lavori parasole, 45421143 Lavori di installazione di persiane, 45421144 Lavori di installazione di tende
5. Lotto
LottoLOT-0001
Classificazione principale (cpv): 45000000 Lavori di costruzione
462957-2026 - Konkursas
Švedija – Apsaugos nuo saulės statinių statymas – Solskydd (markiser och persienner)
Skelbimas apie pirkimą arba koncesiją. Įprasta tvarka
Darbai
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdasAtviras
Procedūra pagreitintane
Tikslas
Sutarties objektasDarbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45212190 Apsaugos nuo saulės statinių statymas
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 39522130 Markizės, 44115900 Apsaugos nuo saulės priemonės, 45212190 Apsaugos nuo saulės statinių statymas, 45421143 Žaliuzių montavimo darbai, 45421144 Tentų montavimo darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalisLOT-0001
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45000000 Statybos darbai
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45212190 Aizsardzības pret saulesgaismu darbi
Papildu klasifikācija (cpv): 39522130 Sauljumi, 44115900 Ierīces aizsardzībai pret saulesgaismu, 45212190 Aizsardzības pret saulesgaismu darbi, 45421143 Žalūziju uzstādīšana, 45421144 Markīžu uzstādīšana
Izpildes vieta
Pilsēta: Borås
Valsts: Zviedrija
462957-2026 - Mededinging
Zweden – Aanbrengen van zonwering – Solskydd (markiser och persienner)
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling
Werken
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractWerken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45212190 Aanbrengen van zonwering
Aanvullende classificatie (cpv): 39522130 Zonweringen, 44115900 Zonweringselementen, 45212190 Aanbrengen van zonwering, 45421143 Installeren van jaloezieën, 45421144 Installeren van zonweringen
5. Perceel
PerceelLOT-0001
Belangrijkste classificatie (cpv): 45000000 Bouwwerkzaamheden
462957-2026 - Concurso
Suécia – Obras de protecção contra o sol – Solskydd (markiser och persienner)
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal
Obras
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoObras
Classificação principal (cpv): 45212190 Obras de protecção contra o sol
Classificação adicional (cpv): 39522130 Estores de exterior, 44115900 Dispositivos de protecção solar, 45212190 Obras de protecção contra o sol, 45421143 Instalação de estores, 45421144 Instalação de toldos
5. Lote
LoteLOT-0001
Classificação principal (cpv): 45000000 Construção
Scop
Natura contractului: Lucrări
Clasificarea principală (cpv): 45212190 Lucrări de protecţie împotriva razelor solare
Clasificare suplimentară (cpv): 39522130 Storuri, 44115900 Dispozitive de protecţie împotriva razelor solare, 45212190 Lucrări de protecţie împotriva razelor solare, 45421143 Lucrări de instalare de storuri, 45421144 Lucrări de instalare de copertine
Locul de executare
Localitate: Borås
Țara: Suedia
462957-2026 - Súťaž
Švédsko – Práce súvisiace s ochranou pred slnečným žiarením – Solskydd (markiser och persienner)
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
2. Postup
Postup
NázovSolskydd (markiser och persienner)
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Druh zmluvyPráce
Hlavná klasifikácia (cpv): 45212190 Práce súvisiace s ochranou pred slnečným žiarením
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 39522130 Tieniace plachty, 44115900 Zariadenia na ochranu pred slnkom, 45212190 Práce súvisiace s ochranou pred slnečným žiarením, 45421143 Montáž roliet, 45421144 Montáž plátených tienidiel/markíz
5. Časť
ČasťLOT-0001
Hlavná klasifikácia (cpv): 45000000 Stavebné práce
462957-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Solskyddskonstruktioner – Solskydd (markiser och persienner)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212190 Solskyddskonstruktioner
Ytterligare klassificering (cpv): 39522130 Markiser, 44115900 Solskydd, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete